loading...

۶ نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس

قهرمانی پرسپولیس ۹۷-قهرمانی پرسپولیس در آسیا-قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر-قهرمانی پرسپولیس مقابل سپاهان-قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی-قهرمانی پرسپولیس با قطبی-قهرمانی پرسپولیس در لیگ – مجله هوریس

۶ نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس

مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس | در یان بخش شما عزیزان را اشنا به مردان تاثیر گذار پرسپولیس می نماییم. این مردان در پرسپولیس حکم مهره های اصلی را ایفا می نمایند با ما درسایت هوریس همراه باشید

قهرمانی پرسپولیس ۹۷-قهرمانی پرسپولیس در آسیا-قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر-قهرمانی پرسپولیس مقابل سپاهان-قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی-قهرمانی پرسپولیس با قطبی-قهرمانی پرسپولیس در لیگ – مجله هوریس

فوتبال ایران پـس از ماهر شدن دیگر به پرسپولیس نمی ساخت. جز قهرمانی در اولیـن عصری و یک قهرمانی همراه افشین قطبی، عادت نمـوده بودیم سرخ ها را جایی در نیمه بالایی جدول ببینیم.

هفته نامه همشهری جوان – محمد امیرپور: فوتبال ایران پـس از ماهر شدن دیگر به پرسپولیس نمی ساخت. جز قهرمانی در اولیـن عصری و یک قهرمانی همراه افشین قطبی، عادت نمـوده بودیم سرخ ها را جایی در نیمه بالایی جدول ببینیم. فصل موفق برای هواداران پرسپولیس وکیل قهرمانی بود و ناکامی هم وقتی یقه تیم را می گرفت که در اهمیت پنجم و ششم جدول بودند.

خاطرات پرسپولیس زلزله دهه ۶۰ مثل آرزوی دم صبح بود که پـس از بیدار شدن کوشش می نمود یم فراموشش نکنیم. رویایی که تصویرهای کمرنگی را از وی در ذهن داشتیم و جز مواقع کری خوانی کارایی دیگری ندارد اما پرسپولیس برانکو در سه فصل گذشته، همـه جاهای خالی را در ذهنمان پر کرد. مجـدد فوتبال خوب دیدیم. مجـدد شیفته بازیکنان شدیم، مجـدد ورزشگاه آزادی را پر کردیم؛ و اما مجـدد اسطوره شدیم. این مرتبه سهل تر؛ این مرتبه شیرین تر.

۱٫ پروفسوری که دوستش داریم

برانکو از آن گروه مربی هایی می باشد که همیشه می توان در نقد یا ستایش شان نوشت: آقـا کروات به جهان مربی های خدشه ناپذیر تعلق ندارد؛ انسان هایی مثل «گواردیولا» یا حتی «کارلوس کی روش» که هیچ کس نخواهد توانست از لحاظ فنی به آنان عیب بگیرد. برانکو دقیقا به حد محسناتی که دارد، احتمالا گاف های قابل نقد هم داشته باشد، اینکه با وجود قهرمانی پیش از موعد در لیگ و محرومیت از پنجره نقل و انتقالات، باز هم از بازیکنان امید بهره گیری نکرد تا برای فصل آینده بتواند رویشان حساب باز نماید . یا اصرارش روی ترکیب ثابت ۱۱ نفره در همـه مسابقات انـدکی عجیب بود

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
برانکو ایوانکوویچ

برانکو ایوانکوویچ

اما با همـه این عیب ها نمی توان جانشینی برای وی پیدا کرد. وی در سومین فصل حضورش روی نیمکت پرسپولیس باز هم یک شاهکار خلق کرد. هیچ کس فکر نمی نمود روزی که مهدی طارمی از پرسپولیس می رود، آقای گل بعدی در سایه ایستاده باشد و پـس از خروج رامین رضاییان دو مدافع راست آماده جایش را پر کنند. این پرسپولیس بدون برانکو بسیار چیزها کم دمی باشد. پرسپولیس آقـا کروات هرگز درگیر لغزش های ادامه دار و بلندمدت نشد. نگاهی به «بایرن مونیخ آنچلوتی»، «چلسی کونته»، «رئال زیدان» و «آرسنال ونگر» بیندازید

که در مقاطعی از فصل با وجود بازیکنان بزرگ، مبتـلا موسم نتایج بد شدند. برانکو ولی همیشه یک ورژن آماده در جیبش داشت که باخت ها ادامه پیدا نکنند. مربی ای که از این الان، بزرگترین دلگرمی سرخ ها برای فصل آینده است؛ فصلی که استقلال شفر را توی کورس می بیند و چندتایی از بازیکنان قرمزپوش از این حالا ندای جدایی سر داده اند. پروفسور ولی برای این معضلات هم راهی پیدا خواهد کرد.

۲٫ ستاره ای دیده به جهان گشود

نگاه به این ایـام راه آهن ننمایید که چسبیده به پایـان جدول لیگ یک و حتی قدرت گل زدن به رقبایش را هم ندارد. آخرین نسل طلایی راه آهن این روزها ستاره های فوتبال ایران می باشند ؛ ستاره هایی مثل علـی علیپور که پـس از جدایی شان، تیم ریشه دار جنوب شهری ها دیگر کمر راست نکرد. پسر نوزده ساله ای که وقتی به پرسپولیس آمد، هیچ کس به خودش زحمت نداد تا ببیند از کجا آمده می باشد. یکسال روی سکوها نشست تا بالاخره در فهرست هجده نفره قرار بگیرد. تا روز دربی که سرخ ها با گل مهاجم ناشناس شان برنده بیرون بیایند و رسانه ها سراغش بروند. از آن روز بود که علـی علیپور وارد تاریخ شفاهی فوتبال ایران شد. پسری که آن چنان محجوب بود که همراه همسـر ش در زیرزمینی

در کرج در یک اتاق زندگـی می نمود . قصه خوشبختی برخـی وقتها همین قدر کوتاه می باشد. به حد ۲۴ ساعت پیش و پـس از دربی؛ به فاصله طی کردن چند ماه که مهاجم فیزیکـی سرخ ها را به ترکیب ثابت رساند. ولی میـان خوشبختی و ستاره شدن هم فاصله بود. سـال قبلی وقتی مهاجم فیکس برانکو بود.، هم پول داشت، هم منـزل ای در یکـی از ساختمان های بلند ی گرانقیمت سعادت آباد. خوشبختی برای پسر قائم شهری در دسترس بود، ولی هنوز ستاره نشده بود. علیپور، یکسال پیش بدترین مهاجم لیگ از لحاظ آمار گلزنی بود؛ ۹۷۰ دقیقه بدون حتی یک گل زده. آقای گل فصل پـس اما از دل این آمارهای بد بیرون آمده؛ آقای گلی که نه حاشیه های مهدی طارمی را داشت، نه موقعیت سوزی هایش را فکر قهرمانی شاگردان برانکو در این فصل بدون گل های علیپور دشوار بود.

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
علی علیپور

علی علیپور

۳٫ دی پرحادثه بدون بولدوزر

دی ماه پرسپولیس پرحادثه بود. تساوی برابر دو تیم قعر جدولی گسترش فولاد و نفت تهران و پاک از جام حذفی برابر نفت آبادان، دشوار ترین زمان پرسپولیس برانکو در سه فصل قبلی بود. قرمزها از آغاز زمستان فرق زیادی هم در نوع بازیشان دیده می شد. از حملات پردامنه سرخ ها روی دروازه حریف خبری نبود و اندک اندک پرسپولیس عادت نمـود با یک مهاجم گیم کند. برانکو از دی ماه شبیه ترین حالت خودش را به سرمربی محتاطی داشت که از وی در تیم ملی در ذهن داشتیم. همانقدر محتاط، دست به عصا و حسابگر. پرسپولیس از دی ماه مبدل به تیم دیگری شد؛ کمتر گل می زد، نتایج سینوسی گرفت و تعدادی از بازیکنان با ارزش باشگاه مبتـلا حاشیه هایی شدند.

پرسپولیس هجومی برانکو در یک ماه تنها ۴ گل زد و نیمی از مسابقاتش را نبرد. همـه این اتفاقات به خاطر غیبت یک بازیکن در ترکیب سرخ ها بود؛ کمال کامیابی نیا که پرسپولیس بدون وی تبدیل به تیم دیگری می شـود . بولدوزری که وقتی در میانه زمین سرخ ها نباشد، آنان را شکننده و صدمـه پذیر می کند . تا اواسط فصل فردی نگران محرومیت پرسپولیس از پنجره نقل و انتقالات تابستان نبود، ولی سقوط برخـی بازیکنان و غیبت کمال در این ماه استرس ها را بیشتر شدن داد؛ سقوط کیفی ای که کم و بیش تا این اواخر هم ادامه پیدا نمـوده و با وجود جشن قهرمانی، هواداران را نگران فصل آینده نمـوده می باشد.

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
کمال کامیابی نیا

کمال کامیابی نیا

۴٫ درخشش بنجامین باتن

او را می بایست «دنی آلوز» وطنی فوتبال ایران بدانیم. چند ماه پیش بود که دنی آلوز پرافتخارترین بازیکن تاریخ جهـان شد و سیدجلال حسینی حالا تنه به رقیب برزیلی اش می زند. با اینکه فوتبالیست های بیشتری در لیگ بالاتـر حضور داشته اند که سن شان زیـادتر از مدافع پرسپولیس بوده ولی هیچ یک کیفیت فنی وی را نداشته اند. رضا عنایتی، مهدی رجب زاده و ابراهیم صادقی تا حوالی چهل سالگی فوتبال گیم نمودنـد و می کنند ولی هیچ یک حضور در تیم ملی را در آن سن تجربه ننمودنـد . سیدجلال، بنجامین باتن فوتبال ایران است؛ مدافعی که هر قدر سنش بالاتر می رود، بازیکن جـالـب تری می شـود .

مدافع گیلکی انزلی چی ها، از دومین عصری لیگ بالاتـر بازیکن همیشه حاضر این لیگ بوده و این روزها هم آمادگی فیزیکی و سرعت بالایش را در سی و شش سالگی به رخ سایـر می کشد و ششمین قهرمانی اش را در لیگ بالاتـر جشن گرفت تا بطور متـوسـط هر دو فصل، یک قهرمانی را در فوتبال ایران تجربه نمـوده باشد. سـال ۸۳ آن چنان در ترکیب ملوان درخشید که علـی پروین دنبالش بفرستد، هر چند مدیران پرسپولیس به جای وی به خطـا سراغ سیدمحمد حسینی، مدافع ابومسلم رفتند و سیدجلال راهی سایپا شد

تا اولیـن قهرمانی اش را با تیم «ورنر لورانت» جشن بگیرد. چند سـال بعد به طرح کهکشانی های سپاهان پیوست و همراه اصفهانی ها سه مرتبه اسطوره ایران شد ولی قصه دو قهرمانی پـایان سیدجلال چیز دیگری بود؛ نام او به همـه رکوردهای دفاعی سرخ ها گره خورده است؛ هر زمان در ترکیب پرسپولیس حاضر بوده، آنان شکست ناپذیر بوده اند. پرسپولیس بدون سیدجلال چیزی کم دارد؛ مدافعی که بعید می باشد کسی حالا حالاها به رکورد تعداد قهرمانی هایش در فوتبال ایران برسد.

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
سیدجلال حسینی

سیدجلال حسینی


بیشتر بخوانید: دختر دیده نشده ترامپ – تیفانی ترامپ


۵٫ مورد عجیب محسن

نسبتا تمام متخصصین و هواداران معتقد هستند ربیع خواه کم کیفیت ترین بازیکنی می باشد که پرسپولیسی ها در خط هافبک دیده اند؛ بازیکن ثابتی که با این کیفیت پایین، در هیچ مسابقه ای روی نیمکت نمی نشیند و حضور نداشتنش در یک مسابقه، مبدل به تیتر «و اینک آخرالزمان» روزنامه ها می شـود . محسن ربیع خواه احتمالا فقط هافبک دفاعی در همـه دنیاست که تکل نمی زند، کارت زرد نمی گیرد، با بازیکنان حریف درگیر نمی گـردد و بعید می باشد کسی وی را در لباس پرسپولیس در حال فرستادن پاس رو به جلو دیده باشد.

محسن ربیع خواه همیشه خودش را در نقاط کور زمین استتار می کند تا در معرض گرفتن پاس قرار نگیرد. برای این هم می باشد که در زیـادتر جریـان مسابقه وی را در خطی موازی با مدافعان پرسپولیس می بینید. مورد عجیب محسن ربیع خواه این است؛ وی نه کمک حال خط دفاعی تیم برانکوست، نه کمک رسان حرکـت های هجومی است؛ بازیکنی که چنان چه قرار بود برایش یک پست در فوتبال تعریف کنیم، «اسکورت کننده» برتریـن لقب بود.

حالا اینکه چطور بازیکن نماید ی مثل مثل محسن ربیع خواه که پاس های رو به عقبش روی اعصاب تمام می رود و انعطاف فیزیکی خوبی هم ندارد، مبدل به یکـی از ارکان ثابت تیم برانکو شده، فردی نمی داند، جز آقـا کروات. وی مرد تاثیرگذار برانکو بود و تعداد دقایق گیم اش هم این را می گویند؛ بازیکنی که فاصله نیمکت نشینی در مهرکام پارس و صنعت نفت آبادان تا حضور در تیم اسطوره فوتبال را ظرف چند سـال طی نمـود و حالا پرافتخارتر از علـی کریمی، روزبه چشمی و امید ابراهیمی، همتاهای ملی پوشش در تیم ملی ایران می باشد.

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
محسن ربیع خواه

محسن ربیع خواه

۶٫ تکرار تاریخ با پسر محجوب

۲۲ سـال پیش پرسپولیس استانکو با گل بازیکن حسـاب ۱۹ آن ایـام خود که محمود شافعی بود، به قهرمانی رسید و این فصل نوبت بازیکن حسـاب ۱۹ برانکو بود که گل قهرمانی را بزند. هافبک محجوب سرخ ها تابستان دو سـال پیش، سر و صدای بیشتری برای آمدن به پرسپولیس درست کرد. همزمان با کوشش برانکو، علـی منصوریان و استقلال هم همـه کوشش شان را نمودنـد تا امیری آبی پوش شود. روزی که با پرسپولیس قرارداد بست، حسـاب نه را پوشید ولی برگشـت مهدی طارمی، کاری نمـود تا پسر سر به پایین و تحصیلکرده لرستانی ۱۹ بپوشد تا اینطور تاریخ را به شیوه قرینه پـس از ۲۲ سـال تکرار کرد.

آمار وحید امیری ثابت می کند وی بسیار زیـادتر از چیزی که در زمین مسابقه دیده می شـود ، برای برانکو اثر گذار بوده می باشد. شش گل و پنج پاس گل آمار مهاجمی می باشد که چنان چه این فصل در تیم برانکو نبود، فضاسازی نمی نمود و پاس های بی نقصی به دهانه دروازه نمی فرستاد، نه علیپور درحال حاضر با ۱۸ گل آقای گل لیگ بود، نه پرسپولیس پیش از موعد قهرمانی اش را قطعی نمـوده بود. وی از جنس بازیکنانی می باشد که برای دیده شدن تمام چیز دارد؛ هم تاکتیک نابی دارد که سکوها را روی هوا بفرستد، هم سرعت بالایی که هیچ مدافعی به گرد پایش نرسد ولی وحید امیری ترجیح خواهـد داد

به جای دلبری کردن از هواداران و ور رفتن با توپ و کارهای اضافی، سرگرم وظیفه های تاکتیکـی اش باشد. از آن جنس انسان هایی که در فوتبال ایران چنان چه نگوییم نایاب، قطعا کمیاب می باشد. در این چند سـال اخیر کمتر اتفاق افتاده که برانکو و کارلوس کی شیوه سلیقه مشترکی در گزینش بازیکن داشته باشند. نشانه اش هم اینکه کمال کامیابی نیا، احمدزاده، علیپور و محسن ربیع خواه! که بازیکنان اثر گذار اسطوره لیگ بوده اند، برای حضور در تیم کی شیوه شانسی نداشته اند؛ ولی قصه وحید امیری جدمی باشد. هیچ مربی ای در جهـان از پسری محجوب که دریبل می زند و پاس گل خواهـد داد و ادعایی هم ندارد، بدش نمی آید.

6 نقش مرد تاثیر گذار در قهرمانی پرسپولیس
وحید امیری

وحید امیری

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

. کیک تولد ۴۰ سالگی عادل فردوسی پور + عکس 
. احسان و سولماز در جشن تولد عادل فردوسی پور + عکس 
. عادل فردوسی پور و بازیگر زن در پشت صحنه تئاتر +عکس 
. شایعه جدا شدن عادل فردوسی پور از همسرش!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE