loading...

ناصر ملک مطیعی؛ممنوع کاری ۴۰ ساله

ناصر ملک مطیعی؛ قصه یک جلوگیـری مضحک-ناصر ملک مطیعی-ناصر ملک مطیعی درگذشت-ناصر ملک مطیعی و همسرش – مجله هوریس

ناصر ملک مطیعی؛ قصه یک جلوگیـری مضحک

ناصر ملک مطیعی| حالا که ناصر ملک مطیعی فوت نمـوده است حجم غضب مردم بیشتر از انده است دربین تمام واکنش ها این واکنش امیر پوریا احتمالا وصف حال مردم باشد. در مطلب پایین یک واکنش به عنوان نمونه ای از کلیت واکنش ها را می خوانید و پـس اتفاقات این چند زمان اخیر حول ملک مطیعی را مرور می کنیم.

ناصر ملک مطیعی؛ قصه یک جلوگیـری مضحک-ناصر ملک مطیعی-ناصر ملک مطیعی درگذشت-ناصر ملک مطیعی و همسرش – مجله هوریس

حالا که ناصر ملک مطیعی فوت نمـوده است حجم غضب مردم بیشتر از اندوه است. دربین تمام واکنش ها این واکنش امیر پوریا احتمالا وصف حال مردم باشد. در مطلب پایین یک واکنش به عنوان نمونه ای از کلیت واکنش ها را می خوانید و پـس اتفاقات این چند زمان اخیر حول ملک مطیعی را مرور می کنیم:

امیر پوریا در صفحه فردی اینستاگرامش نوشت: فـوت که فـوت است؛ دست فردی نیست و بعضـی اوقات، تقصیر فردی هم نیست. ولی مرگ در حین حیات، چهل و چند سـال ممنوع الکاری، اما که مقصر دارد و حالا اندوه فقدان آقای ناصر ملک مطیعی با غضب نسبت به مسببین جلوگیـری او، چنان درآمیخته که اغلب، دومی بر اولی چیره می شـود . می گـردد گفت این جواز چند سـال پیش که فقط به گیم در فیلم زیرمتوسط «نقش نگار» منتهی شد، بیشتر در رأی «نوشدارو» و «سنگی بر گوری» بود: تصویر یکـی از مظاهر قهرمانی را وقتی بر پردهٔ سپید می افکنیم که جان و جلوهٔ تداعی آن زمان را نداشته باشد. می گـردد پرسید چنان چه کار در سینمایی که شرایط ایجاب می نمود ، بعدها با تغییر شرایط، گناه حساب شود، چه طور مجید مجیدی و فرج الله سلحشور که در دهه شصت بازیگر فیلم های محسن مخملباف بودند، با صدور رأی «معاندت» مخملباف از طرف نگرش رسمی ما، ممنوع الکار نشدند؟ جـواب آسان و قابل درکی چون «اون مخملباف که این مخملباف نبود» و «اونها چه می دونستند بعداً این جوری می شه»، بطور دقیق در مـورد ٔ آن تمام بازیگر ممنوع الکار شده از وقـت شـورش ، قابل تکرار نیست؟

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

ملک مطیعی از دههٔ سی باید با این شانس که بعدها حکومت اسلامی می آید، در هیچ فیلمی عاشق نمی شد و کاباره نمیرفت ؟!! تازه وی که معـمولاً از همـان ارزش های ناموسی دفاع می نمود که بعدها هم ارزش ماند! تکلیف جلوگیـری منجر به مهاجرت صدها سینماگر آن سـال ها و در رأس شان  بهروز وثوقی ، جـواب حسرت ده ها فرد که در ایران مانده اند و مثل ملک مطیعی حتی صدا و سیما از نمایش تصویر آنان در سالخوردگی، می هراسد و ممانعـت می کند ، چیست؟ حضرات مدیر فرهنگی درحال حاضر که با تماشای بریده جراید احضار بازیگران به دادسرا در سـال پنجاه و هشت، پوزخند می زنند و سری به نشانهٔ تاسف تکان می دهند، در ماهیت و با این خوش خدمتی های اضافه بر سازمان، چه تفاوتی با آن قضات و بازپرس های تندرو دارند؟ این ماندن و زیستن کسانی چون زنده یاد  فردین، خانـم پوری بنایی، جعفر پناهی و بیشـتر دیگر در ایران، علـت ی تکمیل و ضـروری برای از میـان بردن ممنوعیت  از ابتدا مضحک شان نبوده و نیست؟

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

واکنش ملک مطیعی به سانسور شدنش در عصری می و من و شمامی خواهم دربـاره قضیه رفتن شما به تلویزیون و ضبط برنامه هایی که پخش نشد حرف کنم. ناگفته نماند مردم چنان حمایتی از شما نمودنـد که انگار آن برنامه ها ۱۰ مرتبه پخش شده. یعنی این پخش نشدن انگار از پخش برنامه تاثیرش بیشتر بود و مردم بدون آن که شما را ببینند انگار شما را دیدند…

– اتفاقا خودم هم ناراحت شدم و خجالت کشیدم. دوست نداشتم توی تلویزیون با مردم این طور روبرو شوم. تلویزیون هم برای مملکت خودمان می باشد و آنان هم لابد عـلت ها ی دارند. بارها گفتم و صمیمانه و از ته دلم می گویم که هیچ گله و شکایتی از فردی ندارم چون من تابع و شهروند این مملکت هستم و قواعد آن برای من محترم است. هزاران فرد گفته می شـود خط قرمز و من هم اینجا باید این مسئله را اثبات کنم. این است که هرگز گله و شکایتی نداشتم و مخلص تمام شان هم هستم. برای آقای مدیری و آقای قندی و آقای ظلی پور هم احترامات فوق العاده قائلم. آنان هم تقصیری نداشتند.

می خواستند شب یلدا برنامه را پخش کنند و آن شب هم زلزله آمد.

– بله. یکسری اتفاقاتی افتاد کهت قسمتـی از آن هم گردن ما افتاد. ما هم اثبات کردیم.

ولی با وجود پخش نشدن برنامه انگار پخش شد، اینقدر که مردم دوست تان دارند…

– لطف دارند. می خواستند من را ببینند و به این خاطر ناراحت شدند. حالا ایشالا که ببینند.

به مردم برای قضیه ی که اخیرا پیش آمده و حمایتی که از شما نمودنـد چه پیغامی دارید؟

برای این تمام لطف مردم کلمه ها بسیار نارساست. بارها این را گفتم. واژگـان قاصر است که بتوانم آن جور که مناسب است تشکر کنم. مردم واقعا صمیمانه از من حمایت نمودنـد و من زندگـی ام را مدیون شان هستم. از خدا می خواهم کاری بکنند و اسبابی را فراهم بیاورد کهت من تلافی کوچکی نمـوده باشم و آرزو می کنم هر زمان فرصتی باشد باهم روبرو شویم و آنچه از دلم بر می آید را صادقانه به آنان بگویم.

چرا ناصر ملک مطیعی سانسور شد؟!

قرار بود ناصر ملک‌مطيعي پـس از سال‌ها از قاب تلويزيون با طرفدارانش حرف نماید . حضور اين بازيگر پيش‌کسوت پـس از سال‌ها در رسانه ملي به حد وسعت انتشار خبرش، غافلگيرکننده و زیبـا بود. حضور ناصر ملک‌مطيعي در برنامه «عصری مي» و گفت‌وگويش با مهران مديري به‌سرعت خبرساز شد و هم‌زمان با اين خبر، حضورش در برنامه‌اي ديگر با عنوان «من و شما» نيز توجهات بسياري را به ويژه‌برنامه‌هاي شب يلدا در رسانه ملي و تغيير رويکرد اين رسانه مبني‌بر حضور بازيگري که سال‌ها در قاب تلويزيون ديده نشده است جلب نمـود و طبعا بينندگان مشتاق تلويزيون پيگير و علاقه‌مند حضور ناصر ملک‌مطيعي و شنيدن صحبت‌هايش بودند. گويا پخش ويژه برنامه «من و شما» به‌جاي پخش در روز جمعه به چهارشنبه منتقل شد و قرار بود اين برنامه زودتر از برنامه «عصری مي» روي آنتن برود، ولی اين برنامه که قرار بود با حضور ناصر ملک‌مطيعي و علي پروين، از شبکه شما پخش شود، لحظه های ي پـس از صحبت‌هاي ابتدايي مجري قطع شد و سپس، در زيرنويس تلويزيون اعلام شد که اين برنامه، امشب به دليل مساله فني پخش نمي‌شود. ولی هادي قندي، تهيه‌کننده برنامه «من و شما»، به قطع اين برنامه واکنش نشان داد. وی با انتشار پستي در صفحه اينستاگرامش نوشت که خودش هم دليل قطع برنامه را نمي‌داند.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

قطعا کنجکاوي‌ها برای حضور ناصر ملک‌مطيعي به‌عنوان ميهمـان برنامه مهران مديري جذاب‌تر بود، ولی دقايقي پيش از شـروع زلزله تهران و در ابتداي پخش برنامه «عصری مي» و وقتي بسياري نگاهشان به معرفي ناصر ملک‌مطيعي به‌عنوان میهمـان برنامه بود، باز هم خبري از پخش گفت‌وگوي ملک‌مطيعي که به شیوه توليدي ضبط شده و آماده پخش بود، نشد. گمانه‌زني‌ها بر سر اينکه به چه دليل باوجود خبررساني‌هايي که در مـورد حضور اين بازيگر پيش‌کسوت در تلويزيون انجـام شـده و به‌نوعي اجازه حضور وی در رسانه ملي صادر شده است، ولی به‌ناگاه تلويزيون اقدام به قطع اين دو برنامه در ميانه‌هاي پخش کرد، بيان شد. چندساعت پـس از گفتگو ‌هايي که در فضاهاي مجازي و رسانه‌ها دربـاره اين اتفاق انجام شد، کانال برنامه کات از اتفاقات پشت‌پرده پخش‌نشدن اين دو برنامه نوشت.


بیشتر بخوانید: مراسم ازدواج پرنس هری و مگان مارکل (+تصاویر)


حسب توضيحات اين کانال خبري، ماجرا از اين قرار بوده که آرش ظلي‌پور، مجري برنامه من و شما، چند روز پيش با همراهي عوامل برنامه‌اش، از مديران تلويزيون جواز حضور ناصر ملک‌مطيعي در تلويزيون را مي‌گيرد. وی بعـد اين بازيگر پيش‌کسوت را به برنامه‌اش دعوت مي‌کند و ملک‌مطيعي دعوتش را مي‌پذيرد و به شبکه شما مي‌رود. برنامه بطور تکمیل ضبط و آماده‌ انتشار مي‌شود. حسب نماید اکتور رسمي تلويزيون، برنامه «من و شما» هر هفته، جمعه ساعت ۱۴ از شبکه شما پخش مي‌شود. به همين خاطر ظلي‌پور و گروهش منتظر روز جمعه مي‌مثل تا «آس» خود را رو کنند، ولی در اين ميان اتفاق عجيبي رخ مي‌دهد و آن هم اينکه خبر اين ماجرا به گوش مشاور، دوست و همراه مهران مديري مي‌رسد و وی در اقدامي غيرحرفه‌اي به مديري پيشنهاد مي‌دهد حالا که تا جمعه چندروزي باقي است و جواز حضور ملک‌مطيعي در تلويزيون هم چند روز پیش صادر شده، خوب است آنها سريع ملک‌مطيعي را به برنامه خود دعوت کنند و به برنامه من و شما رودست بزنند!

عجيب‌تر آنکه مديري پيشنهاد همکارش را مي‌پذيرد و ملک‌مطيعي را به‌سرعت به برنامه خود دعوت مي‌کند تا افتخار اولين حضور ملک‌مطيعي در تلويزيون به نام او و برنامه‌اش ثبت شود. عوامل برنامه من و شما که متوجه اين ماجرا مي‌شوند تصميم مي‌گيرند همان‌طور که پيش از مديري، ملک‌مطيعي را به برنامه خود آوردند، با هماهنگي مديران شبکه شما، برنامه خود را اين هفته بطور استثنا جلو بيندازند و روز چهارشنبه ساعت ۱۹ روي آنتن ببرند تا برنامه روز جمعه‌شان تحت‌تأثير عصری مي قرار نگيرد. اين بخشي از روايت اين کانال خبري در مـورد حواشي حضور ناصر ملک‌مطيعي در تلويزيون بود.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

از سوي ديگر اميرعلي ملک‌مطيعي، فرزند اين بازيگر پيش‌کسوت، در بخشي از يادداشتش در واکنش به نداشتن پخش دو برنامه‌اي که ملک‌مطيعي در آنان حضور پيدا نمـوده بود، نوشت: «قرار بود که مصاحبه پدرم در برنامه (من و شما) و ديگر گفت‌وگويش در برنامه (عصری مي) از تلويزيون پخش شود، هر دو در يک روز اما ، که هيچ‌کدام پخش نشد، دليلش را نمي‌دانم. عده‌اي گفتند که دليلش، رقابت بين تولیـد کنندگان اين دو برنامه بوده، هرکدام خواسته‌اند اولين برنامه‌اي باشند که ناصر ملک‌مطيعي را به مخاطبان نشان مي‌دهند، عده‌اي گفتند؛ حضور ملک‌مطيعي موجـب پخش‌نشدن و متوقف‌شدن اين دو برنامه شده، شايعات گوناگون ي می باشد و دلايل متعدد، دنبال دليلش نيستم، دنبال آرزويم هستم، مي‌خواهم به آرزويم برسم، من منتظرم، تاکنـون هم پاي تلويزيون نشسته‌ام، خسته‌ام ولی نمي‌خوابم، در انتظار ديدن پدرم هستم. مسئولان محترم صداوسيما! با احترام، از شما مي‌خواهم تصوير و مصاحبه پدرم ناصر ملک‌مطيعي را پخش کنيد!به غير از من، طرفداران و دوستداران پير و جوان پدرم هم، مثل من منتظرند.

ما چشم به راهيم / لطفا همراهي کنيد

به همراهي و همياريتان بسيار خوش‌بينم و اميدوار…». حواشي چرايي نداشتن پخش دو برنامه‌اي که با حضور ناصر ملک‌مطيعي در تلويزيون ضبط شده بود، کماکان ادامه دارد و قطعا بسياري دنبال جـواب شفاف‌تري از رسانه ملي براي اين سوال و اما پيگير پخش اين دو برنامه می باشند .

بايد حرمت اين آقـا را داشته باشيم

بهزاد فراهاني، بازيگر پيش‌کسوت سينما و تئاتر، نيز در واکنش به اين اتفاق به «شرق» بیان کرد: «ناصر ملک‌مطيعي پدر سينماي ايران است و چنان چه ما اين نامهرباني را در حق اين آقـا مي‌کنيم مساله از ماست، می بایست حرمت اين آقـا را داشته باشيم. آنچه که ناصر ملک‌مطيعي در شناسنامه‌اش دارد، هم شريف است، هم بالنده… اينکه تحت چه شرايطي و اعمال سياست‌هايي، جلوي اين شخصيت را گرفتيم و چنان چه نگذاشتيم سال‌هايي از زندگي‌اش را خوشبخت زندگي نماید اين مساله ماست».

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

. تحریم افطاری روحانی توسط بازیگران

عکس های داغ و جدید چهره ها در اینستاگرام(۱۱۲)

ست مادر دختری افراد مشهورهالیوودی

عکس های داغ و جدید چهره ها در اینستاگرام(۱۱۱)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE