loading...

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ۹۶-۹۷

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ۹۶-۹۷

در این مقاله قصد داریم با راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ۹۶-۹۷ در خدمت شما کاربران عزیز باشیم. درصورتی که می خواهید در کنکور سراسری ۹۶-۹۷ شرکت کنید لازم است اطلاعاتی نظیر نحوه ثبت نام، زمان شروع ثبت نام ، مدارک لازم برای ثبت نام و… را داشته باشید که در این پست تلاش شده است تا تمام اطلاعات مورد نیاز داوطلبان کنکور سراسری ۹۶-۹۷ را در اختیار شما قرار دهد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید .

ثبت نام کنکور سراسری
ثبت نام کنکور سراسری

 

داوطلبانی که تمایل دارند در کنکور سراسری ۹۷ شرکت نمایـند می بایست از شرایط مرتبط به ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ اطلاع داشته باشند . با اینکه کنکور هر سـال برگزار می گـردد اما عده ای می باشند که از شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶-۹۷، تیـم های آزمایشی موجود در کنکور سراسری ، زمان ثبت نام کنکور سراسری ، اثر سهمیه ها در کنکور سراسری، نحوه ثبت نام کنکور سراسری اعلام نتایج کنکور سراسری ، شرایط عمومی و اختصاصی کنکور سراسری ، اسناد  ثبت نام کنکور سراسری و نکات ی از این قبیل بی اطلاع می باشند . ما در این مقاله نیت داریم مباحث مشابه با کنکور سراسری را مطرح کنیم ، تا شما عزیزان با دانستن این مطلب بتوانید به درستی در کنکور سراسری ثبت نام و شرکت نمایید . موقعی ایجاد هرگونه مساله و یا تهیه هرگونه پرسش خواهید توانست با مشاوران آوای مشاور در ارتباط باشید.

 

نحوه ثبت نام کنکور سراسری ۹۶-۹۷

ثبت نام کنکور سراسری هر ساله از طریق وب سایت سازمان سنجش به صورت کاملا اینترنتی انجام می پذیرد . داوطلبان می بایست پیش از ثبت نام کارد اعتباری مورد نیاز خود را ساخته نمایـند .

نکته: داوطلبان در کنکور هر یک از تیـم های آزمایشی تجربی ، ریاضی ، انسان ی که نیت شرکت داشته باشتد می بایست کارت اعتباری جداگانه ای اخذ کرده و موقعی تمایل به شرکت در دوره های پیغام نور و غیر انتفاعی نیز می بایست کارت اعتباری جداگانه ای ساخته نمایـند . ضمناً داوطلبان می بایست پیش از ثبت نام کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را از سایت جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری داخل به دانشگاه ها اخذ نمایـند .

بعد از اخذ کد سوابق تحصیلی و خرید کارت اعتباری ،داوطلبان با وارد کردن اطلاعات می توانند ثبت نام خود را تکاستفاده نمایـند .

نکته: داوطلبان متقاضی ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد نیازی به خریدن کارت اعتباری ندارند.

بعد از اتمام ثبت نام درخواست کنندگان می بایست کد رهگیری را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارند زبرا این کد تا انتهـا ثبت نام در دانشگاه مورد نیاز می باشد.

شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶-۹۷

همـان طور که در مقاله ی مرتبط به شرایط ثبت نام اشاره کردیم، داوطلبان می بایست دارای دیپلم نظام قدیم ، مدرک پیش دانشگاهی یا فوق دیپلم باشند تا بتوانند در این آزمون شرکت نمایـند . برای اطلاع از دیگر شرایط به مقاله شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ رجوع نمایید .

 

زمان ثبت نام کنکور سراسری ( مهلت و تاریخ ثبت نام کنکور سراسری ) ۹۶-۹۷

طبق اعلام سازمان سنجش در مـورد ی تاریخ ثبت نام کنکور سراسری ۹۷، ثبت نام این آزمون از روز یک شنبه ۹۶/۱۱/۰۱ شـروع شده و به مدت یک هفته ادامه دارد. ضـروری به ذکر هست که وقـت ثبت نام هر ساله تمدید می شود ولی مناسـب تر هست داوطلبان در وقـت تعیین شده ثبت نام خود را انجام دهند.

 

تیـم های آزمایشی در کنکور سراسری ۹۶-۹۷

داوطلبانی که نیت شرکت در کنکور سراسری را دارند می توانند در ۵ تیـم آزمایشی ریاضی ، تجربی ، انسان ی ، هنر و زبان ثبت نام کرده و شرکت نمایند. داوطلبان می بایست از میـان تیـم های ریاضی، تجربی ، انسان ی یکـی را گزینش نمایـند ولی می توانند در کنار یکـی از این تیـم ها، در تیـم های هنر یا زبان و یا هنر و زبان باهم ثبت نام کرده و شانس خود را امتحان نمایـند .

 

اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۶-۹۷

بعد از برگزاری آزمون در تاریخ ۷ و ۸ تیرماه ،زمان اعلام نتایج کنکور سراسری فرا می رسد که این وقـت با دقت به اعلام نتایج سـال های پیش در نیمه دوم مرداد بوده و اعلام نتایج نهایی در نیمه سوم شهریور خواهد بود.

جدول وقـت بندی کنکور سراسری سـال ۹۶-۹۷

زمان ثبت نام در آزمون سراسری ۹۷ : ۱ الی ۸ بهمن ۹۶

زمان برگزاری آزمون سراسری ۹۷ : ۷ الی ۸ تیر ۹۷

زمان اعلام نتایج اولیه: نیمه دوم مرداد ۹۷  (متعاقبا اعلام می شود )

زمان اعلام نتایج نهایی: نیمه سوم شهریور ۹۷ (متعاقبا اعلام می شود )

شرایط عمومی و اختصاصی کنکور سراسری ۹۶-۹۷

داوطلبانی که نیت دارند در کنکور سراری سـال ۹۷ ثبت نام و شرکت نمایـند می بایست دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند. این شرایط به شرح پایین می باشد:

شرایط عمومی کنکور سراسری ۹۶-۹۷

الف: اعتقاد به اسلام و یا یکـی از ادیان تصریح شده در قانون مهم جمهوری اسلامی ایران.

ب: ملتزم بودن به احکام عملی اسلام ( انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات )

تبصره ۱: ملاک وضع کنونی داوطلب در زمان ثبت نام می باشد.

تبصره ۲: اقلیت های دینی مندرج در قانون مهم ، از این شرط مستثنی می باشند .

ج:عدم تاییـد عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

تبصره: چنان چه که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، می بایست تغییر نظـر وی احراز شود.

د: نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن بر حسب استعلام های انجام شده.

ه: نداشتن احراز فساد اخلاقی

و: نداشتن اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا وقـت اشتغال ( موقعی اشتغال قبلی )

ز: برخورداری از توانایی جسمی به تناسب رشته انتخابی و نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

 

شرایط اختصاصی در ثبت نام کنکور سراسری ۹۷

الف: دارا بودن دیپلم چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه و یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی که حداکثر تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ دریـافت گـردد و یا دارا بودن مدرک کاردانی(فوق دیپلم).

تبصره ۱:داوطلبانی که حاوی مدرک کاردانی از دستگاهها آموزش عالی می باشند و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای اموزش و پرورش ، ضمناً داوطلبانی که تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل مقطع کاردانی می شوند می توانند در آزمون سراسری ثبت نام نمایـند .

تبصره ۲:فارغ التحصیلان مقطع کاردانی رشته های تیـم پزشکی که حاوی طرح می باشند به شرطی می توانند در آزمون سراسزی شرکت نمایـند که طرح خود را تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ یا ۹۷/۰۶/۳۰ به انتهـا برسانند.

تبصره ۳:فارغ التحصیلان مقطع کاردانی در رشته های غیر پزشکی نیز می بایست تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱  تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.

ب داوطلب نبایستی دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و دستگاهها آموزش عالی باشد . ( بجز دانشجویان تبصره ۲ و ۳ بند الف)

تبصره ۱:دانشجویان داخل ی پیش از سـال ۹۶ دوره روزانه دانشگاه ها و دستگاهها آموزش عالی ، ( بجز دانشجویان تبصره های ۲و۳ بند الف) ، چنان چه که حاوی شرایط دیگر مندرج در دفترچه باشند و تا تاریخ ۹۶/۱۲/۰۱ از دانشگاه انصراف قطعی بدهند ، حق ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند.

تبصره ۲:دانشجویان اخراجی آموزشی مقوله مسائـل مشابه آیین نامه آموزشی و ضمناً دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانیرا دریـافت کرده اند نیز مثل مقررات مرتبط به دانشجویان انصرافی پـس از تسویه حساب کامل با موسسه و اداره کل کارها دانشجویان درون و صندوق رفاه دانشجویان ،در صورت نداشتن مساله نظام وظیفه (برای آقایان) حق ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند.

ج:بر حسب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست کنندگان سـال ۶۳-۶۴ به پـس اگر در دو نوبت در دوره های روزانه در رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز قبول کرده شده باشند ،حق ثبت نام در آزمون سراسری ۹۷ را نخواهند داشت.

مطالب مرتبط:

د:داوطلبانی که در کنکور سـال ۹۶ شرکت و در یکـی از دوره های روزانه قبول کرده و ثبت نام کرده باشند، منحصرا مجاز به گزینش رشته در دوره های غیر روزانه ، نیمه حضوری، پیغام نور ، غیر انتفاعی ، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی می باشند .

ه:دانشجویان دوره های شبانه ،مجازی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان، پیغام نور، غیر انتفاعی، به شرطی که مساله نظام وظیفه نداشته باشند می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سـال ۹۷ شرکت نمایـند . این داوطلبان پـس از قبولی در رشته ی مورد نظـر می بایست از قبولی قبلی خود انصراف قطعی بدهند.

و:بر حسب مصوبه جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور ، با دقت به محدودیت امکانات دانشگاه ها و دستگاهها دولتی و توزیع عادلانه فرصت های موجود میـان درخواست کنندگان ،پذیرش داوطلبانی که قبلا از امکانات دولتی (رایگان ) بهره گیری کرده و تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند ، در همـان مقطع و در دوره روزانه میسر نیست. این داوطلبان می بایست در دوره های نوبت دوم یا دوره روزانه با پرداخت شهریه شرکت نمایـند و ادامه تحصیل دهند.

 

رعایت مسائـل پایین برای رشته های پزشکی الزامی است:

۱-گذراندن تعهد آموزش رایگان و پرداخت هزینه های آموزش رایگان در دانشگاه قبلی

۲- نداشتن تعهد به دستگاه های اجرایی ، ارگان ها و تعهد خدمت.

۳- گذراندن طرح برای دانش آموختگان کاردانی و بالاتر که طرح اجباری دارند.

ضوابط و شرایط کامل تحصیل در دانشگاه ها و دستگاهها آموزش عالی:

۱-طبق اطلاعیه دیوان عدالت اداری ، محدودیتی برای تحصیل دوباره داوطلبانی که قبلا از امکانات دولتی ( رایگان ) بهره گیری کرده اند وجود ندارد.

۲-دانشجو موظف هست سراسر مقررات برای داخل به دانشگاه ها یا موسسه های آموزش عالی را رعایت نمایند.

۳-داوطلبان نبایستی برای آغاز و ادامه تحصیل از نظـر قوانین و مقررات منعی داشته باشند.

۴-دانشگاه و دستگاهها آموزش عالی تعهدی به دانشجویان از لحاظ تامین خوابگاه ، مسکن، و کمک هزینه ی مالی ندارند.

۵- دانشجو می بایست برنامه وقتی ، مکانی ، درسی و … که در دانشگاه ها و دستگاهها آموزش عالی تدوین می گـردد را رعایت نمایـند .

۶- تحصیل در دانشگاه ها و دستگاهها آموزش عالی به شیوه تمام زمان می باشد. کارمندان دولتی چنان چه می توانند بهتحصیل بپردازند که موافقت نامه رسمس مبنی بر شرکت در سراسر کلاس ها ، کار آموزی ها، آزمایشگاه ها و … ارائـه نمایـند .

۷- هیچ دانشجویی مجاز نمی بـاشد که همزمان در دو رشته محل تحصیل نماید .

۸-دانشجویان انصرافی چه در آزمون سراسری قبول کرده شوند یا نشوند حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی را ندارند.

 

سازمان سنجش آموزش کشور سازمانی هست پایین نظـر علوم ، تحقیقات و فناوری. هر داوطلبی چنان چه قصد داخل به دانشگاه های دولتی و دانشگاه های تحت نظـر دانشگاه های دولتی را داشته باشد می بایست ابتدا در سایت این سازمان ثبت نام خود را انجام دهد. ضـروری به ذکر است: برای داخل به دانشگاه آزاد نیز می بایست از طریق این سازمان اقدام نمـود ، چون در سـال های اخیر کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد اسلامی با هم ادغام شده و در یک روز انجام می شود . نکته قابل دقت اینجاست که این دو دانشگاه ۱کنکور دارند، ولی در وقـت گزینش رشته کنکور سراسری در سایت سنجش و کنکور دانشگاه آزاد در سایت آزمون انجام می شود .

 

زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۶-۹۷

آزمون سراسری در هر سال ۱بار برگزار می گـردد که وقـت برگزاری آن تیر ماه می باشد. این آزمون به شیوه یک وهله ای بوده و برای  ۵ تیـم آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسان ی ، زبان های خارجی و هنر به شیوه جداگانه برگزار می شود .

نخستین سالی که کنکور سراسری در ایران برگزار شد، سـال ۱۳۴۸ بود که حدود ۴۷۰۰۰ شخـص در آن شرکت کرده بودند، تعداد شرکت نمایـند گان در کنکور سراسری ۹۶ حسب آمار ۹۲۹۰۰۰ شخـص می باشند که زیـادتر این شرکت نمایـند گان در تیـم آزمایشی علوم تجربی ثبت نام کرده اند

دروس اختصاصی تیـم های آموزشی علوم ریاضی و فنی ۹۶-۹۷

فیزیک ، شیمی ، ریاضیات (حاوی :حسابان – هندسه – دیفرانسیل و انتگرال – ریاضی – ریاضیات گسسته – جبر و شانس – آمار و مدل سازی – هندسه تحلیلی و جبر خطی)

دروس اختصاصی تیـم های آموزشی علوم تجربی ۹۶-۹۷

ریاضیات عمومی حاوی :آمار و هندسه ، زمین شناسی ، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی.

دروس اختصاصی تیـم های آموزشی علوم انسان ی ۹۶-۹۷

جامعه شناسی ، فلسفه و منطق ،  اقتصاد ، روانشناسی ، زبان عربی ، ریاضیات پایه ، جغرافیا ، تاریخ ، زبان و ادبیات فارسی

(حاوی : تاریخ ادبیات ایران و دنیا ، عروض قافیه ، آرایه های ادبی ، متون نظم و نشر )

دروس اختصاصی تیـم های آموزشی زبان های خارجی  ۹۶-۹۷

زبان های خارجی تخصصی

دروس اختصاصی تیـم های آموزشی هنر ۹۶-۹۷

ریاضی و فیزیک ، ابتکار نمایشی ، فوائد مواد ، ابتکار موسیقی ، ترسیم فنی ، درک عمومی هنر ، ابتکار تصویری و تجسمی.

 

 

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری چیست ؟

مدارکی که داوطلبان برای ثبت نام و شرکت در آزمون به آن نیازمند می باشند به شرح پایین می باشد:

۱ : فایل عکس اسکن شده : داوطلب می بایست ۱ قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات پایین اسکن کرده و فایل آن را برای ارسال از طریق برنامه ثبت نام اینترنتی آماده نمایند.

الف : یک قطعه عکس ۳*۴ یا ۶*۴ که در سـال جاری گرفته شده باشد.

ب : یک قطعه عکس اسکن شده می بایست با فرمت ( جی پی جی ) باشد.

پ : حد عکس اسکن شده می بایست حداکثر  ۳۰۰  * ۴۰۰ پیکسل و حداقل  ۲۰۰  * ۳۰۰ باشد.

ت : تصویر داوطلب می بایست واضح ، معیـن و فاقد اثر مهر و منگنه و هرگونه دگر باشد.

ج : سایز فایل ذخیره شده عکس نبایستی از ۷۰ کیلوبایت زیـادتر باشد.

چ : حاشیه های زائد عکس اسکن شده می بایست پاک شده باشد.

ح : حدال توانایی عکس رنگی و حاوی زمینه سفید باشد.

تبصره ۱ : اسکن عکس از روی کارت شناسایی قابل قبول نمی باشد.

تبصره ۲ : عکس خواهران می بایست با حجاب و صورت آنان کامل معیـن باشد.

تبصره ۳ : موقعی ارسال عکس غیر معتبر ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی صلب می شود .

نکته با ارزش : با دقت به مـوارد در رابطه با ارسال عکس داوطلبان در سـال های قبلی وجود داشته داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام حضور داشته باشند. تا علاوه بر مدیریـت اطلاعات عکس ارسالی را نیز مدیریـت نمایند. تا غلط ا عکس داوطلب دیگری بجای عکس داوطلب ارسال نگردد.

۲ : سریال ثبت نام : یک کد  ۱۲ رقی با عنوان سریال ثبت نام باید اخذ گـردد که داوطلبان به شیوه اینترنتی می توانند از سایت سازمان سنجش و از طریق کارت های بانکی اقدام به خرید این کارت و اخذ سریال ثبت نام نمایند.

این مقاله برگرفته از دفترچه کنکور سراسری سـال ۹۶ می باشد، به علـت اینکه قوانین موجود در دفترچه در سـال های متوالی دچار تغییرات مقـداری شده هست می توان اطمینان داشت که در سـال ۹۷ نیز ۹۰ درصد این قوانین دست نخورده باقی بماند به این علـت ما اقدام به جمع آوری این مطالب برای آگاهی شما عزیزان در مـورد کنکور سراسری کردیم. ولی به محض انتشار دفترچه کنکور سراسری ، تغییر مقررات در این مقاله اطلاع رسانی می شود .

برای مشاهده اطلاعات درمورد ثبت نام کارشناسی ارشد و ثبت نام آزمون دکتری روی آن کلیک نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE