loading...

‌کروبیان چه موجوداتی هستند؟

‌کروبیان چه موجوداتی هستند؟

‌کروبیان چه موجوداتی هستند؟
‌کروبیان چه موجوداتی هستند؟

در این مطلب قصد داریم ‌کروبیان چه موجوداتی هستند؟ را برای شما در این مورد توضیحاتی را ارائه دهیم که می توانید با مطالعه آن و همراهی کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در مورد و این موجودات کسب کنید.همراه ما باشید.

کروبیان موجودات بالداری که از سریر و تخت پادشاهی خدا حفاظت میکنند و در حکم ارواح یا فرشتگان نگهبان می باشند .در انجیل بعنوان نگه دارنده ارابه خدا نام برده میشوند و از ایـن رو بعدا به عنوان فرشته تلقی میشوند.از آنان بعنوان نگهبانان و یا محافظان باغ عدن یاد می شود .آنها دروازه عدن را حفاظت میکنند تا مانع ورود مجدد انسان ها و دسترسی به درخت زندگـی شوند.آنها از نظـر مقام و رتبه پـس از سرافیم در رتبه دوم قرار میگیرند.این موجودات بصورت فرشتگانی با ۴ بال و ۴ صورت می باشند انسان ؛ شیر؛ عقاب و گاو؛ ریشه لغت کروبی‌ها از لغت آشوری کرابو و بابلی کرابو گرفته شده هست که به مفهوم قدرتمند می‌باشد. در دین آشوریان به مفهوم روح‌هایی می باشند که به خدایان خدمت می‌کنند به زمینه به شدو (گاوهای دارای صورت انسان ) آشوریان به ایـن موجودات کرابو می‌گفتند ایـن ها در ابتدا صورتی از شدو بودند که به صورت مجسمه‌های بزرگ در سردر ورودی ساختمان‌ها برای حفاظت نصب می‌شدند ولیکن با اینکه شدو در شام و بیـن النحرین رایج بود در همسایگی اسرائیل رونق زیادی نداشت. ایده مشابهی به نام لاماسو مهمترین اثر در آثار هنری فینیسیان هست از ایـن رو پژوهندگان تصور می‌کنند که کروبی‌ها از لاماسو گرفته شده است . لاماسو اغلب ً به صورت سر انسان بدن گاو و بالهای عقاب تصویر می‌شود ایـن فرم اغلب ً به صورت فرم ظاهری فرشته تصور می‌شود. در متون مسیحی کروب دومین بالاترین رده فرشتگان هست در عهد عتیق به کروبی‌ها زیاد اشاره شده هست در عهد تازه یکبـار به آن اشاره شده است .

امام صادق- علیه السلام – فرمود: کروبیان (فرشتگان مقرب) گروهی از پیروان ما از نخستین آفرینشند که خداوند متعال آنان را پشت عرش قرار داد. چنان چه نور یکـی از آنان بر تمام اهل زمین تقسیم شود؛ آنان امام فرمود: وقتی که موسی خواسته خود را به خداوند متعال عرضه داشت به یکـی از آنان فرمان داد بـعد نور او بر کوه جلوه گر شد و آن را مکوشش ی ساخت.

از امیرالمؤمنین – علیه السلام – روایت شده:
در آسمان هفتم جایی هست به نام حظیرة القدس در آن فرشتگان می باشند که آنان را روحانیون می گویند چون شب قدر شود از پروردگار برای آمدن به دنیا اجازه می طلبند خداوند متعال به آنان اجازه می دهد بـعد بر مسجدی نمی گذرند جز آن که در آن نماز می خوانند و در راه با فردی رو به رو نمی شوند جز آن که برای او دعا می کنند و از ایشان به او برکت و نیکـی می رسد در ورود به مسجد و نماز خواندن و دعا کردن اسراری هست که با ظرافت و تدبر روشن می شود .

 

مطلب مرتبط:

چگونه دعا کنیم تا مستجاب شود؟

روش نوشتن دعا برای حاجات ومهمات وانداختن آن درآب

کلمات کلیدی مرتبط

  • چروبیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE