loading...

گیاه سداب چیست؟ خواص روغن سداب چیست؟ + طریقه مصرف سداب

گیاه سداب چیست؟ خواص روغن سداب چیست؟ + طریقه مصرف سداب

گیاه سداب چیست؟ خواص روغن سداب چیست؟ + طریقه مصرف سداب
گیاه سداب چیست؟ خواص روغن سداب چیست؟ + طریقه مصرف سداب

در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز گیاه سداب چیست؟ خواص روغن سداب چیست؟ + طریقه مصرف سداب را برای شما در اینجا قرار بدیم شما می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراه کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. طریقه مصرف سداب مضرات سداب میزان مصرف سداب سداب سوری خواص روغن سداب سداب و لاغری قرص سداب سداب و جن

طریقه مصرف سداب مضرات سداب میزان مصرف سداب سداب سوری خواص روغن سداب سداب و لاغری قرص سداب سداب و جن

در مورد گیاه:

سداب گیاهی است علفی و دائمی به ارتفاع تا حدود یک متر. برگ‌ها ضخیم و گوشت‌دار و بدون دندانه می باشند که در قسمت‌های بالای ساقه به شیوه ساده و در قسمت‌های زیـر چند قطعه‌ای می‌باشند. رنگ برگ و ساقه‌ها سبز مایل به آبی و کدر و رنگ گل‌ها زرد می باشد. میوه سداب به شیوه کروی و متشکل از پنج برچه است که درون آن دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای وجود دارد. کلیه قسمت‌های هوایی گیاه بوی نامطبوعی دارد. سداب بومی نواحی جنوب اروپاست، ولی هم اکنون در مناطقی از مدیترانه، اروپا و آسیا به وفور پراکنده است و در نواحی شمالی ایران نیز رویش دارد.

اسم فارسی: سُداب، سیاب

اسم علمی: Ruta graveolens

اسم عمومی: Rue

اسم انگلیسی: Rue

اسم عربی: سُداب (Sodab)

اسم فرانسوی: Rue officinale

اسم آلمانی: Echte- raute

اسم خانواده: Rutaceae (مرکبات)

ترکیبات مهم:

ترکیبات با ارزش بخـش هوایی سداب حاوی کومارین‌ها، فورانوکومارین‌ها، آلکالوئیدهای فورانوکینولین، فلاونوئیدها و به زمینه روتین، اسیدهای کاپرینیک، کاپریلیک و پلارگونیک، ویتامین K، ویتامین P و اسانس می‌باشد که مهم‌ترین ماده آن متیل نونیل کتون است که در عطرسازی و مزه ‌دهنده‌های صنعتی مورد بهره گیری قرار می‌گیرد. سداب حاوی اثرات ضدکرم، ضداسپاسم، ضدنفخ، قی‌آور، قاعده‌آور، آرام‌بخش، ضدالتهاب، محرک، ضدمیکرب، کم شدن پرفشاری خون و ممانعـت از باروری است

تاریخچه

Rue از لغت یونانی Reuo به معنی آزاد شدن گرفته شده می باشد. در قبلی تحقیق گـران بیشتری استفاده این گیاه را توصیه می‌کردند و بر این باور بودند که اکثر بیماری ‌ها را بهبود می‌کند. احتمالا دلیـل نام‌گذاری گیاه (آزاد شدن) هم این باشد. در وقـت باستان سداب را در مسائـل زیادی، از جمله مـوارد قاعدگی، انـدکی اشتها، اسپاسم، مـوارد گردش خون، مـوارد هضم غذا، تب، پرفشاری خون، دندان‌درد، ضعف قلب، آرتریت، زخم‌ها و بیماری ‌های پوستی بهره گیری می‌کرده ‌اند.

در کشور عراق آن را برای تلقین و دلگرمی و جرأت، همراه سربازان می‌کردند. کاربردهای دیگر سداب در قدیم برای دفع چشم بد، از میـان بردن حسادت‌ها، شکستن طلسم و جادو و این‌گونه مسائـل بوده می باشد. بهره گیری با ارزش دیگری که در قدیم از سداب می‌شد، برای کم شدن و تسکین قوای شهوانی بود. به زمینه گروه‌های مذهبی برای چیره شدن بر خواهش‌های نفسانی از این گیاه در غذاهای خود بهره گیری می‌کردند. سداب در طب سنتی ایران به عنوان نیرودهنده و بندآورنده خونریزی به شیوه خوراکی و به عنوان بهبود زخم‌ها و مـوارد پوستی به شیوه موضعی مورد استفاده بوده می باشد.

دارو شناختی و اثرات مهم

سداب حاوی اثرات ضدکرم، ضداسپاسم، ضدنفخ، قی‌آور، قاعده‌آور، آرام‌بخش، ضدالتهاب، محرک، ضدمیکرب، کم شدن پرفشاری خون و ممانعـت از باروری می باشد.

در یک گزارش خارجی از کاربرد سداب به عنوان ضد باروری در طب سنتی ایران چنین نقل شده است:

در طب سنتی ایران گیاه سداب یکـی از گیاهان دارویی ضد بارداری در هر دو جنس آقـا و خانـم بوده می باشد. خانـم ها به دو صورت خوراکی و بهره گیری در واژن و آقایان نیز به دو صورت خوراکی و بهره گیری موضعی آن را استفاده می‌کرده ‌اند. در یک مطالعه تازه کم شدن تحرک قابل‌توجه اسپرم‌ها به وسیله عصاره آبی برگ سداب به تاییـد رسیده می باشد. با دقت به سرانجام اخیر می‌توان گفت که باور مردم باستان دربـاره کم شدن میل جنسی و قوای شهوانی شانس دارد به این مسئله رابطه داشته باشد. امروزه در هومیوپاتی از سداب در بهبود بیماری ‌ها بهره گیری می‌شود.

http://hooris.ir/wp-content/uploads/2018/01/3612723842482319657102125104201495222178-11.jpg

طریقه و میزان مصرف

جوشانده: جوشانده ۵/۰ تا یک گرم از پودر برگ در روز.

عصاره الکلی: ۵/۰ تا ۱ میلی‌لیتر تا سه مرتبه در روز.

مهم‌ترین اثرات گزارش‌شده

سقط‌کننده، آلرژی‌زا، ضددرد، کاهش‌دهنده میل جنسی، ضدباکتری، ضدشکنندگی عروق موئینه، ضدبارداری، ضدحساسیت، حساسیت‌زا، ضدالتهاب، ضداسپاسم، آنتی‌اکسیدان، ضدنفخ، ضدسرفه، قی‌آور، معرق، قاعده‌آور، افزایش‌دهنده حافظه، حشره‌کش، محرک، م پر قدرت معده، کرم‌کش، بندآورنده خون‌ریزی و شل‌کننده عضلات.

ابن‌سینا در کتاب قانون در مورد سداب چنین گفته است:

سداب یا فیجن که اقسام دارد، برترین نوع آن کاشتنی است که در همسایگی درخت انجیر می باشد. طبیعت آن گرم و خشک و حاوی ویژگی بادشکن می‌باشد. با روغن و عسل قاطی کنند، برای زخم‌ها سودمند می باشد. میل کردن و یا ضماد آن با عسل برای درد مفاصل سودمند می باشد. با سرکه در بینی کنند، خون‌دماغ بند آید. آب پشت را می‌خشکاند و قطع می‌کند. آرزوی جماع را به کامل از میـان می‌برد. پیچش و درد روده را علاج می باشد. خصوصیت قابض دارد. با عسل آمیخته کنند، زخم معده را شفا دهد. سداب را در روغن زیتون بجوشانند و بخورند، داروی کرم می باشد. با زهرها ایستادگی می‌کند. زیاده میل کردن آن سم قاتل می باشد.

در کتاب مخزن‌الادویه در مورد سداب چنین آمده است:

سداب که به یونانی فیجن گویند، سه نوع می باشد. برترین آن کاشتنی سبز تازه تندبوست که نزدیک به درخت انجیر روییده باشد. طبیعت آن گرم و خشک می باشد. حاوی فوائد م پر قدرت معده، ضد نفخ، قاعده‌آور، ادرارآور، خشک‌کننده آب پشت، سقط‌جنین کننده، از میـان بردن درد مفاصل، ضد کرم، م پر قدرت هضم، ضد سموم و مانع آبستنی می‌باشد. استمرار بوییدن آن باعث ضعف بینایی و تاریکـی قلب می‌شود و ضماد برگ آن جهت کم شدن درد گزیدن عقرب و رتیل و سگ هار سودمند می باشد. جوشانده برگ آن در سرکه و استنشاق آن در بینی (چکاندن در بینی) در بند آمدن خون‌دماغ سودمند می باشد.

حساسیت‌های پوستی حتی شانس دارد در اثر ارتباط گیاه با پوست یا بدن تهیه شود. ضمناً استنشاق بوی گیاه شانس دارد باعث حالت تهوع و استفراغ گردد. با دقت به عوارض شدید این گیاه توصیه می‌شود از استفاده خودسرانه آن پرهیز گردد

دیگر فوائد سداب

* با بهبود عملکرد سیستم گوارشی، اشتها را باز می‌کند.

* قرار دادن برگ‌های تازه آن روی پیشانی، سردرد شدید را تسکین می‌دهد.

* سرفه و برونشیت حاد را با قرار دادن کمپرس سرد جوشانده آن روی پوست، برطرف نمایید .

* درد روماتیسم، تپش قلب، سرگیجه و سردرد های مرتبط به یائسگی را بهبود می‌بخشد.

* نوعی فلاوونوئید به نام روتین در آن، جریـان خون مویرگ‌ها را تقویت می‌کند؛ پس مانع ایجاد واریس می‌شود.

* کمپرس دم کرده آن روی چشم، خستگی چشم را برطرف می‌کند. قدرت بینایی را تقویت می‌کند.

* نفخ معده را از میـان بردن می‌کند.

احتیاط

حساسیت‌های پوستی حتی شانس دارد در اثر ارتباط گیاه با پوست یا بدن تهیه شود. ضمناً استنشاق بوی گیاه شانس دارد باعث حالت تهوع و استفراغ گردد. با دقت به عوارض شدید این گیاه توصیه می‌شود از استفاده خودسرانه آن پرهیز گـردد و موقعی موجود بودن داروهای صنعتی این گیاه، از آن‌ها با احتیاط استفاده شود.

سمیت و عوارض جانبی

کلیه قسمت‌های هوایی سداب سمی بوده و استفاده خودسرانه و بیرون از حد دارویی می‌تواند تهدید ات جدی به دنبال داشته باشد. از مهم‌ترین عوارض جانبی گزارش‌شده می‌توان سقط‌جنین، حساسیت‌های شدید پوستی، مسمومیت کلیوی، مسمومیت کبدی، بیشتر شدن ضربانات قلب، بیشتر شدن پتاسیم خون و در نکات ی فـوت را نام برد.

مطلب مرتبط:

خواص های دعای شرف شمس چیست؟ در مورد شرف شمس بیشتر بدانید

خواص اسم اعظم فردی چیست؟

کلمات کلیدی مرتبط

  • روغن سداب
  • ترکیبات روغن فیجن
  • خواص روغن سداب
  • خواص نهال تازه روییده خشخاش
  • سداب چیست
  • قیمت سداب
  • میزان مصرف سداب
  • پودر سداب دكتر تبريزيان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE