loading...

گنج قدیمی در شهر بابک

گنج قدیمی در شهر بابک

بابک

فهرست مطلب

غارتگران ميراث تاريخي به شیوه بسیار زشت و زننده ای به دنبال گنج در شهر بابک بودند و این شهر تاریخی را زیرو رو کردند.

 

غارتگران ميراث تاريخي با بيل مکانيکي محوطه تاريخي روستاي مسينان در شهرستان شهربابک را مورد هجمه قرار دادند.

شهرستان شهربابک يکي از مناطق تاريخي استان کرمان است که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما گويي طي روزهاي اخير اين منطقه مورد توجه غارتگران ميراث تاريخي قرار گرفته است و در منطقه مسينان و در تپه هاي تاريخي اين منطقه با استفاده از ماشين آلات سنگين از جمله بيل مکانيکي به جان اين مناطق کهن افتاده اند.
در محل حفاريهاي صورت گرفته هم اکنون جاي چرخ هاي ماشين آلات سنگين مشاهده مي شود و در چاله هاي کنده شده مقداري سفال شکسته وجود دارد.
فرماندار شهرستان شهربابک در اين خصوص با تائيد حفاريهاي صورت گرفته در اين منطقه تاريخي گفت: اين حفاريهاي به وسيله ماشين آلات سنگين از جمله بيل مکانيکي صورت گرفته است و جاي رفت و آمد اين ماشينها روي شنهاي منطقه ديده مي شود.
حميد افضلي خاطرنشان کرد: شهرستان شهربابک داراي چندين محوطه تاريخي است که تاکنون هيچ کاوشي در اين مناطق صورت نگرفته است.
فرماندار شهربابک گفت: براي بررسي وضعيت به وجود آمده در اين منطقه به همراه نماينده مردم شهربابک در مجلس شوراي اسلامي طي روزهاي اخير بازديدي از منطقه صورت گرفت و از نزديک حفاريهاي صورت گرفته مورد بررسي قرار گرفت.
افضلي گفت: عده اي سودجو به دليل عدم وجود دستگاههاي مرتبط در اين مناطق دست به حفاريهاي غير مجاز مي زنند و اگر اثر تاريخي هم در اين مناطق يافت شود به دليل استفاده از ماشين آلات سنگين تخريب مي شود.
وي گفت: براي جلوگيري از ادامه اين روند با مسئولان ميراث فرهنگي در کرمان مذاکراتي صورت گرفته است و به زودي جلسه اي در اين زمينه در شهربابک برگزار خواهد شد و يگان ويژه ميراث فرهنگي نيز در شهربابک فعال مي شود.
وي با اشاره به وجود روستاي ۱۲ هزار ساله ميمند در شهربابک و توجه ويژه گردشگران خارجي به اين منطقه افزود: نمايندگي ميراث فرهنگي در شهربابک اخيرا در منطقه فعال شده است و نياز به توجه بيشتر دارد.
افضلي درخصوص حفاريها گفت: اين حفاريها حداکثر طي دو روز اخير روي داده است و اثر چرخهاي ماشين آلات سنگين به وضوح قابل مشاهده است.
تلاشهاي خبرگزاري مهر در خصوص گفتگو با يکي از مسئولان ميراث فرهنگي کرمان در اين خصوص نيز نتيجه نداد و با وجود اينکه صدا و سيماي کرمان صحنه هايي از اين حفاريها را پخش کرده است و فرماندار و نماينده مردم شهربابک در مجلس شوراي اسلامي نيز از اين منطقه بازديد کرده اند، نماينده ميراث فرهنگي در شهربابک از وقوع اين حفارها ابراز بي اطلاعي کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE