loading...

چگونگی و کیفیت اقامه نماز شب

چگونگی و کیفیت اقامه نماز شب

با عرض سلام و ادب خدمت همه مخاطبان گرامی . در این پست قصد داریم کیفیت نماز شب را بصورت مختصر برایتان تشریح  نماییم . همان طور که آگاهی دارید نماز شب یکی از مستحبات موکد در دین است و افرادی که به این کار مداومت داشته اند به مراتب بسیار با ارزشی از معرفت و عرفان نائل آمده اند. امیدواریم این موضوع برای شما نیز مورد توجه و کاربرد قرار بگیرد.

 

نماز شب
نماز شب

.

در ابتدا کیفیت نماز شب را خدمت شما ارائه میدهیم و پس در ادامه به بحث ریاضت جسم و روح که مکمل هم هستن خواهیم پرداخت. اما دلیل اینکه در کنار نماز شب به ریاضت اشاره کردیم این است که این دو عمل بهتر است که در کنار هم انجام شوند زیرا در صورتی که یکـی از این ها نباشد، ریاضت ناقص انجام شده هس.

در اینجا میخواهیم یک شیوه ساده برای اقامه نماز شب ارائه دهیم تا در صورتی که شخصی توانایی اقامه آن را ندارد یا حتی بلد نباشد بتواند براحتی آن همل بسیار با عظمت را انجام ده. با این امید که همه خواهران و برادران دینی این نماز را اقامه نماییند زیرا اگر شخصی ۴۰ شب پشت سره هم این نماز را بخواند تغییرات بسیار عالی و با ارزشی در زندگی خود احساس خواهد کرد و اگر همیشه به این نماز مداومت کند از ذات پاک خدا حیران خواهد شد .

 

اما این نکته را نیز بدانید که نماز شب از نمازهای مستحب می باشد.

نماز شب یازده رکعت میباشد که به ترتیب پایین به سه قسمـت تقسیم شده و خوانده می شود :
۱٫ ۸ رکعت نماز که به شیوه چهار نماز دو رکعتی – مثل نماز صبح – است و نافله شب خوانده می شود . و به دلخواه

می تواند به جای «قل هواللّه » یکـی از سوره عظیم الشأن های کوتاه را خواند که ثوابش زیـادتر می باشد.
۲٫ بعد، دو رکعتِ آن به نیت نماز شفع خوانده می شود . به این صورت که در رکعت اول پـس از «حَمد» به جای قل هو اللّه ، سوره عظیم الشأن قل اَعوذ برب الناس و در رکعت دوم پـس از حمد سوره عظیم الشأن قل اعوذ برب الفلق خوانده شود و پـس قنوت، رکوع، دو سجده و در انتهـا سلام و نماز همـه می شود .

۳٫  در نهایت یک رکعت نماز نافه وتر میخوانیدکه می توان پـس از سوره حَمد، یک مرتبه سوره عظیم الشأن توحید خوانده و یا این که سه مرتبه سوره عظیم الشأن توحید و یک مرتبه سوره عظیم الشأن ناس و یک مرتبه سوره عظیم الشأن فلق خوانده شود.

و اما هرچه قدر که  قنوت نافله وتر بیشتر شود، مناسـب تر می باشد. به هنگام قنوت، ابتدا هفت مرتبه خوانده شود: «هذا مقامُ العائِذِ بِک مِنَ النّار». و بعد، هفتاد مرتبه گفته شود: «استغفر اللّه ربی و اتوبُ الیه» و توصیه شده که برای چهل شخـص از مؤمنین دعا و استغفار شود. روش دعا به این شکل است: «اللهم اغْفِر لِفلان…» به جای «فلان» نام مؤمن مورد نظـر برده شود و یا به شیوه فارسی گفته شود. مثلاً بگوید: «خداوندا بیامُرز پدرم را…» و سپس سیصد مرتبه بگوید: «العفو ».

مستحب هست برای شمارش تعداد ذکرها از دست راست بهره گیری شود. و دست چپ خود را به حالت قنوت بالا ببرد.

در  آخر قنوت بگوید: «رَبِّ اغْفِر لی و ارْحَمنی و تُب عَلَی اِنَّک اَنْتَ التَّواب الغفور الرَّحیم» و سپس به رکوع رفته و دو سجده و پـس سلام دهد و نماز را همـه نماید . در انتهـا نماز نیز تسبیحات اربعه خوانده شود.

خب دوستان عزیز امیدواریم در هنگام قنوت اموات و شهدا را فراموش نکنید و در صورتی که از این مطلب راضی باشین ما را نیز مشمول دعای خیرتان بگردانید . از توجه و همراهیتان صمیمانه سپاسگزاریم .

کلمات کلیدی مرتبط

  • کیفیت نماز شب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE