loading...

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

در این مقاله از سایت هوریس می خواهیم در مورد کیست تخمدان چیست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم، کیست تخمدان یکی از بیماری­­های شایع بین بانوان است. کیست تخمدان کیسه هایی است که با مایعات پر شده ­اند. هنگام تخمک گذاری تخمدان، کیست­ها تولید می شوند. کیست تخمدان می تواند در یک یا دو تخمدان یک زن ایجاد شود، این بیماری در بین زنان بسیار شایع و بسیار رنج آور است. کیست تخمدان در طول چرخه عادت ماهیانه اتفاق می افتد، کیست تخمدان، در برخی موارد ضرری وارد نمی­کند و به خودی خود ازبین می­رود با این وجود، اگر کیست تخمدان خیلی بزرگ باشد، می تواند بر تخمدان تاثیر داشته باشد.

چه عواملی باعث بروز کیست تخمدان می‌شود؟

دلایل مختلفی باعث بروز کیست‌ می­شود که بیشتر دلایل آن، تخمک گذاری نداشتن است، زیرا فولیکولی که «تخمک» را به وجود می ­آورد، معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می‌کند، این اتفاق در این افراد رخ نمی‌دهد و با جمع شدن آب در داخل خود، تبدیل به کیست می‌شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می‌کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدان‌ها ایجاد می‌شود که آن‌ها را به نام تخمدان‌های «پلی کیستیک»شناخته می­شود.

 انواع کیست تخمدان

کیست‌ انواع مختلفی دارد، ولی کیست‌های تخمدان شایع است که بسیار دیده می‌شود و اکثراً کیست‌های ساده هستند. ولی در بعضی موارد ممکن است کیست­ها‌ بدخیم و جدی باشند.

درمان بیماری

بعضی از کیست ها به سادگی قابل درمان است و نیاز به دارو و درمان خاصی ندارد. ولی در بعضی موارد کیست ها، کمی بزرگتر شده و می‌توانند علایمی مانند درد و اختلال در دوره ماهانه بیمار ایجاد کند. بعضی اوقات هم لکه بینی در بیماران مشاهده می‌شود که با استفاده از قرص‌های ضدبارداری و یک سونوگرافی ساده هم قابل تشخیص است.

تخمدان‌های با کیست‌های متعدد (پلی کیستیک) که به نسبت خوش خیم هستند، ولی درمان آن‌ها در بیماران مختلف متفاوت است و بر حسب شرایط بیمار مانند وزن و اینکه ازدواج کرده باشد یا نه و یا بچه می‌خواهد یا نمی‌خواهد کاملاً فرق می­کند و به بررسی‌ها و آزمایش‌های متعدد و دقیق نیازمند است.

علایم کیست تخمدان

علایم بسیار شدید درکیست تخمدان شامل: احساس ناگهانی درد در شکم، تهوع و استفراغ، تغییر در نبض، احساس ضعف که می­تواند به دلیل خونریزی­های داخلی و…. باشد.

علت بروز کیست تخمدان

  • مختل کردن کار تخمدان­ها: کیست‌های تخمدان بیشتر مواقع بر اثر مختل شدن در کار تخمدان­ها و اختلالات هورمونی بوجود می‌آیند و خطر مبتلا شدن با مصرف کردن دخانیات بیشتر می­شود.
  • چاقی:یکی از دلایل مهم و قابل درمان کیست‌های تخمدان چاقی است و همچنین عامل مهمی در نازایی است. با درمان چاقی احتمالا کیست‌ها از بین بروند و قدرت باروری بیشتر شود.
  • عدم تخمک گذاری: یکی دیگر از دلایل بروز این بیماری عدم تخمک گذاری است؛ زیرا فولیکولی که می­تواند تخمک ایجاد کند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می‌کند، این اتفاق در فرد رخ نمی‌دهد و با تجمع آب در داخل خود تبدیل به کیست می‌شود.
  • دلایل ژنتیکی: بعضی کیست‌ها منشا ژنتیکی دارند و بعضی دیگر ناشی از متاستاز توده‌های رحم، معده، پستان و روده به تخمدان است. (متاستاز: به انتقال توده از یک بافت در بدن به بافت دیگر گفته می‌شود.)
  • داروهای محرک بارداری: یکی دیگر از عوامل که باعث بروز این بیماری می‌گردد، استفاده از داروهای محرک بارداری است.
  • هورمون پرولاکتین: دلیل دیگر، زیادی هورمون پرولاکتین (هورمون محرک تولید شیر در بدن) به دلایل مختلف است.
  • ۸۰ تا ۸۵ درصد کل توده‌های تخمدان خوش خیم و احتمال سرطانی شدن این توده‌ها در سنین کمتر از چهل و پنج سالگی کمتر از ۶ درصد است.

بعضی از بانوان متوجه وجود کیست نمی­شوند تا زمانی که اقدام به بارداری کنند. همچنین بروز کیست ممکن است در مراحل اولیه بیماری نشانه خاصی نداشته باشد مگر این که کیست‌ها از نوع کارکردی و فعال از نظر هورمونی باشد که نشانه‌های آن به صورت نداشتن تعادل هورمونی مانند خونریزی غیرطبیعی نمایان می‌شود.

 راه‌های پیشگیری از کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

اگرچه بیشتر کیست‌های تخمدان بعد از ۴۰ سالگی خوش‌خیم هستند اما احتمال اینکه سرطانی شدن‌شان کیست‌های تخمدانی که پس از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شود، بیشتر است. تشخیص به موقع کیست‌های تخمدان اهمیت زیادی در درمان آن دارد.

پزشکان توصیه می‌کنند سه فاکتور چاقی، رشد موی اضافی غیرعادی در بدن (هیرسوتیسم) و عادت ماهانه نامنظم باید جدی گرفته شوند. قاعدگی معمولا تا دو سال پس از بلوغ نامنظم است ولی پس از آن در صورت مشاهده نامنظمی باید به پزشک مراجعه شود.

پیش‌گیری بدون استفاده از دارو برای کیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده افرادی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، کمتر دچار کیست تخمدان می‌شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت تخمدان کیست‌های تخمدان کمتر مشاهده می‌شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره‌ی بارداری و شیردهی خود به خود کاهش پیدا می‌کند.

معمولاً خانم‌هایی که دیر ازدواج می‌کنند و دیر باردار می‌شوند، بیشتر در معرض این کیست‌ها قرار می‌گیرند، ولی کاملاً نمی‌توانیم بگوییم که برای جلوگیری از کیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند؛ چون همه خانم‌ها کیست تخمدان پیدا نمی‌کنندکلاً برای رفع کیست‌ها ساده‌ترین و کم خرج‌ترین درمان همان قرص‌های ضد بارداری است ولی بیمار نباید خودسرانه عمل کند چون عوارض آن خصوصا در سنین بالاتر خطرناک است، بلکه باید تحت نظر متخصص زنان باشد و فرم‌های مقاوم به درمان را جدی بگیرد. هرگاه دردهای مبهم لگنی، لکه بینی و یا بی‌نظمی در عادت ماهانه پیدا کردند، باید با متخصص زنان مشورت کنند و به موقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت کیست، نوع آن مشخص و درمان به روش صحیح صورت گیرد. چون اکثر این کیست‌ها در صورت تشخیص بموقع با درمان دارویی رفع خواهند شد (استفاده از هورمون‌ها) و به ‌ندرت کار به جراحی لاپاروسکوپی می‌کشد.

 را‌ه‌های درمان کیست تخمدان

روش­های درمان کیست تخمدان براساس سن، شرایط جسمی بیمار، علائم بیماری، مشخصات سونوگرافی و آزمایش های خون مختلف است.

دارو درمانی: با توجه به اینکه بیشتر کیست‌های تخمدان فیزیولوژیک هستند، با یک درمان دارویی برطرف می­شوند و حتی اگر بیمار کیست ساده فیزیولوژیک داشته باشد و هیچ دارویی هم مصرف نکند، انتظار می‌رود کیست پس از دو ماه کوچک‌تر شود، اما اگر بعد از این مدت، اندازه کیست تغییر نکند یا بزرگ‌تر شود، باید دنبال پیدا کردن دلیل اصلی و درمان مناسب آن بود.

جراحی: کیست‌های تخمدان را می‌توان با روش جراحی باز یا لاپاراسکوپی عمل کرد. جراح براساس شرایط بیمار، نوع کیست و آزمایش‌ها باید روش مناسب درمان را انتخاب کند. البته مهارت جراح و امکانات در دسترس او نیز در انتخاب روش جراحی موثر تاثیرگذار است.

  • درمان کیست تخمدان با طب قرآنی و سنتی

بررسی درمان کیست تخمدان با طب قرآنی و سنتی (طب اسلامی)

راه درمان کیست تخمدان با استفاده از طب قرآنی و سنتی یا همان طب اسلامی را بررسی می کنیم. در اینجا هم به جنبه معنوی و هم به جنبه مادی درمان کیست تخمدان در طب سنتی(اسلامی) خواهیم پرداخت؛ به دلیل اینکه یک بیماری هم می تواند دلایل معنوی و هم دلایل مادی داشته باشد؛ پس درمان صحیح بیماری کیست تخمدان همانند همه بیماری ها بایستی از هر دو منظر مادی و معنوی مورد بررسی قرار بگیرد.

توبه از گناهان و استغفار ، اولین قدم در درمان بیماری

تعدادی از بیماری ها (البته نه همه آنها) نتیجه گناهان خودمان است ؛ پس استغفار از گناه و توبه به بارگاه خدای باری تعالی اولین راه در درمان همه بیماری هاست. خدای بزرگ در سوره شورا آیه۳۰ می فرماید: وَ ما أَصابَکُمْ مِنْ مُصيبَةٍ فَبِما کَسَبَتْ أَيْديکُمْ وَ يَعْفُوا عَنْ کَثيرٍ . معنی: (هر بلا و مصیبتی که به انسان می رسد نتیجه اعمال بد خود اوست و خدا از بسیاری از آنها هم می گذرد). طبق همین آیه ممکن است بیماریهای ما نتیجه خطاهایمان باشد پس توبه کردن از گناه و درخواست آمرزش و استغفار از درگاه خدای بزرگ می تواند زمینه ساز درمان بیماری باشد

دعا و دادن صدقه

خدای بزرگ در سوره فرقان آیه۷۷ می­فرماید: (قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ ) معنی: (بگو اگر دعای شما نباشد پروردگارم هیچ اعتنایی به شما نمی کند). از این آیه به اهمیت دعاکردن در درمان بیماری­ها پی میبریم. پس اگر دعا و توجه خدا نباشد هیچ پدیده­ای اثر خود را نخواهد گذاشت؛ حتی دارویی که دکتر تجویز کند. در مورد صدقه دادن هم می توان به روایتی از امام جعفر صادق (علیه السلام) اشاره کرد. امام می فرماید: مریض­های خود را به سبب صدقه معالجه کنید. از این روایت به تاثیر صدقه دادن در درمان بیماری آگاه می­شویم. بنابراین برای درمان مریضی­ها، دعاکردن و صدقه دادن را از یاد نبریم.

اصلاح مزاج و اصلاح تغذیه

کیست تخمدان چیست؟

اصلاح طبع یکی از کارهای مناسب و موثر در مداوای بیماری ها در طب سنتی است. متخصصین طب سنتی می توانند بر اساس معاینه و پرسیدن تعدادی سوال از افراد به مزاج آنها پی ببرند و با توجه به آن دستورات غذایی و … نسبت به اصلاح مزاج آنها بدهند. چگونگی تغذیه یکی از رکن های مهم از بین برنده مزاج و همچنین اصلاح مزاج به شمرده می شود؛ به این معنی اگر تغذیه نادرست باشد سبب به هم خوردن مزاج و اگر درست باشد باعث اصلاح مزاج می شود.

درمان سردی تخمدان

سردی تخمدان یکی از دلایل‎­ مهم و اصلی کیست تخمدان به حساب می آید. یکی از علل اصلی سردی تخمدان ، حمام کردن در دوران عادت ماهیانه است؛ بنابراین به منظور پیشگیری از سرد شدن تخمدان، در حد امکان از حمام کردن در زمان عادت ماهیانه و قاعدگی چلوگیری شود. همچنین از خوردن مواد خوراکی دارای طبع سرد مانند کاهو، خیار و … یا دست زدن به آب سرد یا نشستن در مکان­های­ سرد و مرطوب در زمان عادت ماهیانه خودداری شود. برای مداوای سردی تخمدان از طریق گرم کردن تمام بدن یا گرم کردن موضعی بخشی از تخمدان ها استفاده می شود. در روش گرم کردن تمام بدن در معالجه سردی تخمدان از داروها و مواد خوراکی که طبع گرم دارند استفاده می شود ؛ مانند مخلوط عسل و سیاه دانه. این کار تا اندازه ای می تواند موثر باشد و گرم کردن بیش از حد بدن ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون و سایر موارد انحرافی شود. در این زمان، راه حل باقی مانده گرم کردن موضعی تخمدانها است. در این روش به وسیله ماساژ دادن با استعمال روغن های گرم مانند روغن سیاه دانه و بادکش کردن ناحیه تخمدان ها نسبت به درمان سردی تخمدان اقدام می شود.

درمان عفونت تخمدان

عفونت تخمدان­ها یکی از دلایل و عوامل مهم کیست تخمدان خانمها به حساب می­آید. آسان­ترین و موثرترین راه درمان گیاهی عفونت تخمدان با بهره گیری از گیاه پولک (پولکی) است. طرز تهیه جوشانده گیاه پولک برای معالجه عفونت تخمدان به این روش است: نزدیک به دو قاشق غذاخوری پر از گیاه پولک را همراه با سه لیوان آب جوشیده شده در ظرفی روی شعله مناسب اجاق گاز قرار دهید. جوشیدن این مخلوط آنقدر ادامه یابد که فقط از سه لیوان یک لیوان از آب آن باقی مانده و ۲ لیوان آب آن بخار شده باشد. روش مصرف آن هم به این شکل است که مخلوط به دست آمده را از صافی گذرانده و در یخچال نگهداری کنید و گهگاهی چند قطره از آن خورده شود ؛ به عنوان مثال، هر زمان  که در یخچال را بازکردید یا هروقت به آشپزخانه رفتید یا در وسط کارهای خانه و … به طوری که در طول یک شبانه روز، جوشانده را به طور کامل مصرف نمایید.

درمان تغییرات هورمونی در زنان

تغییرات هورمونی در بانوان هم می­تواند یکی از عوامل اصلی کیست تخمدان محسوب شود. از گیاه رازیانه در طب سنتی برای درمان تغییرات هورمونی استفاده می شود. گیاه رازیانه به صورت جوشانده و یا عرق رازیانه می تواند در معالجه تغییرات هورمونی مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته بسیار مهم : منظور از درمان کیست تخمدان در مطلب بالا، درمان کیست تخمدان در زمان غیر حاملگی است و تعدادی از روش های گفته شده در اینجا برای معالجه کیست تخمدان در دوران حاملگی مناسب نیست. جهت پیشگیری و درمان کیست تخمدان در زمان بارداری حتما به پزشک مراجعه کرده و یا با یک پزشک طب سنتی مشورت شود.

 نتیجه گیری:

توصیه می‌شود با مراجعه مرتب سالانه به پزشک متخصص مشاوره و معاینه بانوان صورت بگیرد. بخصوص بعد از سن ۵۰ سالگی که مشکلات خطرناک تخمدانی (سرطان‌ها) بیشتر شایع‌ است و از این سن باید هر شش ماه حتماً یک‌بار مورد معاینه دقیق قرار گیرند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE