loading...

کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟ + شکیات در غسل

کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟

کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟
کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟

در این مطلب می خواهیم برای شما کثیر الشک در غسل چیست؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. شکیات در غسل شک در حین غسل شک در انجام غسل جنابت شک بعد از غسل مکارم شک در وجود مانع در غسل شک بعد از غسل خامنه ای وسواس در غسل خامنه ای شک در غسل خامنه ای

شکیات در غسل شک در حین غسل شک در انجام غسل جنابت شک بعد از غسل مکارم شک در وجود مانع در غسل شک بعد از غسل خامنه ای وسواس در غسل خامنه ای شک در غسل خامنه ای

کثیر الشک در غسل:

در پست های پیش در مـورد اینکه کثیرالشک کیست؟ و ضمناً رأی کثیر الشک در نماز را بیان کردیم و در این پست نیت بیان رأی کثیر الشک در غسل را داریم. طبق نظـر اکثر مراجع عظام تقلید کثیر الشک تنها مختص به نماز نمی بـاشد بلکه در طهارت و وضو و غسل نیز جاری می باشد.

کثیر الشک در غسل به چه کسی گفته می شود؟

کثیر الشک در غسل به فردی گفته می شود که از حالت متعارف بیرون شده باشد و دچار وسوسه گـردد که چنین فردی نباید به شک خود عمل نماید که در ادامه خواهید توانست احکام کثیرالشک در غسل را بخوانید.

حکم کثیر الشک در غسل از نظـر آیت الله خامنه ای

س. براى کسى که در غسل طول مى دهد ولی مى‌گوید من وسواس نشده‌ام بلکه براى اطمینان از رسیدن آب به تمام جاى بدنم غسلم طول مى‌کشد چه نظـر ى دارید؟
آیت الله خامنه ای: چنان چه از متعارف بیرون باشد نبایستی اعتنا نماید .

احکام طهارت و نجاست همـان است که در رساله‏های عملیه ذکر شده می باشد. از نظـر شرعی تمام اشیاء محکوم به طهارت می باشند ، مگر نکات ی که شارع رأی به نجاست آنان کرده و برای انسان هم یقین به آن حاصل شده می باشد. در این صورت رهایی از بیماری وسواس احتیاج به‏ رۆیا و معجزه ندارد، بلکه می بایست مکلّف ذوق و سلیقه فردی خود را کنار گذاشته و متعبد و مۆمن به دستورات شرع مقدس باشد و چیزی را که یقین به نجس بودن آن ندارد، نجس نداند. چون شما از کجا به نجاستِ در و دیوار و سجاده و سایـر اشیائی که بهره گیری می‏نمایید ، یقین پیدا کرده ‏اید. چطور یقین پیدا کرده ‏اید که پرزهای سجاده‏ای که بر روی آن راه می‏روید یا می‏نشینید، نجس می باشند و نجاست آنان به جوراب و لباس و بدن شما سرایت می‏کند؟ از این رو در این صورت اعتناء به وسواس برای شما جایز نیست. اندکـی عدم دقت به وسوسه نجاست و تمرین نداشتن اعتنا به شما کمک می کنـد تا به خواست و توفیق خداوند متعال خود را از وسواس نجات دهید.

کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟
کثیر الشک در غسل چه حکمی دارد؟

کثیر الشک در غسل از نظـر آیت الله مکارم شیرازی

مسأله ۱۰۶۸: افـراد وسواسی می بایست به یقین و شکّ خود عمل نکنند، بلکه مطابق افـراد معمولی عمل کنند، خواه یقین برای آنان حاصل گـردد یا نه، و الّا در اکثر مسائـل نمازشان باطل خواهد بود.
مسأله ۱۳۹: اشخـاص وسواسی نبایستی به علم و یقین خود در طهارت و نجاست توجه‏ کنند، بلکه می بایست ببینند اشخـاص معمولی در چه مورد یقین به طهارت یا نجاست پیدا می‏کنند و به همـان ترتیب عمل کنند، و برای ترک وسواس برترین راه، بی‏اعتنایی می باشد.
مسأله ۱۴۰: احتیاط زیاد از حد در مسأله طهارت و نجاست از نظـر شرع، کار پسندیده‏ای نیست، بلکه چنان چه باعث وسواس گردد، اشکال دارد.
مسأله ۱۴۱: هر گاه گمان نماید چیزی نجس شده، تفحّص و پیدا کردن و سۆال کردن ضـروری نیست، و چنان چه پیدا کردن سبب وسواس گردد، آن هم اشکال دارد.

رساله توضیح المسائل آیت الله سیستانی

کثیر الشک در غسل از نظـر آیت الله سیستانی

سوال : من در انجام غسل بسیار وسواس دارم و هر غسلی ۱ یا یک ساعت و نیم طول میکشد به طوری که برخـی اوقات نمازم قضا می گـردد برای از میـان بردن این مساله لطفاً راهنمائیم نمایید ؟
پاسخ: کاری که می نمایید جایز نمی بـاشد . بیشتر از حد متعارف تکلیف دیگری ندارید و برای غسل کردن مثل دیگران غسل نمایید چه از نظـر زمان وچه از نظـر آب و اسراف کردن حرام می باشد.
و از شیطان پرهیز نمایید که تارک الصلاه عذابش سخت می باشد.

سوال : من در غسل زیاد شک می کنم مثلاً وقتی طرف چپ را می شویم شک می کنم که طرف راست بدنم را مثلاً بخـشی از آن را شسته ام یا نه در اینجا تکلیف من چیست؟
پاسخ: به شک خود اعتنا ننمایید .

مطلب مرتبط:

غسل نفاس چگونه انجام میشود؟

خواص سوره یس + خواص سوره یاسین برای ازدواج

کلمات کلیدی مرتبط

  • شکیات در غسل
  • شکیات غسل
  • عمل به شک در غسل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE