loading...

کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,معنی و مفهوم نشانه و علامت دول دول سنگ در گنج یابی

در این پست از سایت hooris.ir کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,معنی و مفهوم نشانه و علامت دول دول سنگ در گنج یابی رو برای شما عزیزان علاقه مند به باستان شناسی قرار دادیم . سنگ دول دول سنگی است شبیه کله قند که بیشتر در جاده های مال روی قدیمی به چشم میخورد . در این پست معنی و مفهوم و کارشناسی کامل جوغان سنگ دول دول در گنج یابی و دفینه یابی + تصاویر و عکسهای مرتبط با این جوغن رو براتون قرار دادیم …

کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,معنی و مفهوم نشانه و علامت دول دول سنگ در گنج یابی
کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,معنی و مفهوم نشانه و علامت دول دول سنگ در گنج یابی

کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,معنی و مفهوم نشانه و علامت دول دول سنگ در گنج یابی,معنی و مفهوم سنگ شبیه دول دول,کارشناسی جوغن سنگ شبیه دول دول,جوغان دول دول,سنگ حکاکی شده شبیه دول دول,سنگ کنده کاری شده شبیه دول دول,معنی نشانه و علامت سنگ دول دول در گنج یابی,سنگ دول دول در دفینه یابی

دول دول سنگ یا “سنگ دول دول” سنگی است که شبیه کله قند با هیبت یک اسب بوده و معمولا در مسیرهای مال روی قدیمی قرار می گرفته است.

ساختار این سنگ به صورت برجی کوتاه بوده که حداکثر تا ارتفاع دو متر هم دیده شده است و معمولا از سنگ و ملات ساروج مستحکم ساخته می شد و رنگ آن نیز، معمولا سفید یا شیری رنگ بوده و با دیگر سنگهای آن منطقه ، تفاوت داشته است. معمولا در بالای این سنگ، آثاری همچون صم اسب، حکاکی می نموده اند که البته گاهی به غیر از صم اسب. از نشانه های دیگری مانند جوغان یا نعل اسب نیز بهره می گرفتند. این قبیل آثار و نشانه ، در زمان ساسانیان رواج زیادی داشته و از آن، در مسیر یابی راههای مال رو ، استفاده میکردند تا در مسیر مال رو قدیم، کسی گم نشود .

جوغن سنگ حکاکی شده شبیه دول دول در گنج یابی و دفینه یابی
جوغن سنگ حکاکی شده شبیه دول دول در گنج یابی و دفینه یابی

 ولی در این آثار نیز دفینه ای مستتر می نمودند تا در صورت لزوم از آن برای مقاصد دولتی استفاده نمایند. لذا معمولا دفینه آن را در داخل خود سنگ قرار می دادند و شکم یا پهلوی دول دول سنگ را، به صورت برجسته در می آوردند و دفینه را در داخل همان قسمت قرار می دادند به قسمی که گویی سنگ، حامله است.  در بعضی از این سنگها، یک پله یا سه پله هم طراحی می نمودند و روی پله نیز آثار جای صم اسب را، حجاری می کرده اند که در حالت یک پله، دفینه در زیر همان پله بوده و در حالت سه پله دفینه در پله وسطی (دومی) می باشد که در نوع آخر، اگر سه پله بصورت سه تخته سنگ بر روی هم باشند، آنرا سنگ سه سوار هم می گویند که این پله و پله ها معمولا برای استفاده شاه و حاکم و اشراف زادگان تعبیه می گشت تا در صورت لزوم، برای سوار شدن مجدد بر اسب و مرکب خویش، از آن سود ببرند.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این نوع سنگ ها بعد ها و در دوران پس از اسلام، دول دول سنگ نام گرفته است تا توسط مردم ، تخریب و مورد دستبرد واقع نگردد! حتی در بسیاری از نقاط ، سنگهایی که دارای برآمدگی (سنگ حامله) بودند آنها را مقدس شمرده تا آنجا که زنان نازا برای گرفتن حاجت و حامله شدن به زیارت آن می رفته اند و  خود را به سنگ می مالیدند تا شاید حامله شوند!؟

کلمات کلیدی مرتبط

  • نماد سنگ خانه در دفینه
  • مفهوم دول درباستان
  • نشانه کله قند در دفینه یابی
  • عکس سه گوش در دفینه یابی
  • سنگ کله قندی
  • سنگ کله قند نماد چیست
  • دفينه سنگ كله قندى
  • جوغن کله قندی برعکس
  • جوغن کله قندی
  • جای پای دول دول

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE