loading...

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

در این مطلب می خواهیم در مورد چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد توضیحاتی را برای شما رائه بدیم شما م توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این مورد کسب نمایید همراه ما باشید .

چشم چرانی نوعی بیماری روحی و روانی است چنان چه فردی دچار ایـن بیماری روانی شود به وهله عملی نیز می کشاند چشم چرانی مضرات زیادی برای شما دارد بهتر هست ایـن رفتار بد را ترک نمایید چون برای شما سودمند است خدا و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بشر را به ترک ایـن گناه فرا خوانده هست در ایـن مورد حدیث ها از امامان و پیامبر اکرم داریم در ادامه جزئیات بیشتر راه های ترک چشم چرانی را در سایت شهر مطلب خواهید خواند با ما همراه باشید.

فهرست مطلب

دربـاره چشم چرانی

 چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

بهبود چشم چرانی

بهبود چشم‌چرانی مثل دیگر آلودگی‌ها و بیماری ‌‌های روحی و روانی؛ می بایست از دو راه و در دو وهله صورت ‌گیرد: یک) از راه فکری و نظـر ی. دو) از طریق عملی…

قرآن کریم می فرماید: به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند؛ ایـن برای آنان پاکیزه تر هست و خدا به آنچه می کنند؛ آگاه است؛ بـعد خوهست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد هست و ایـن کار را وظیفه لازم و ضـروری و واجب مومنین شمرده شده است .

روش های زیادی برای بهبود چشم چرانی عرضه شده هست که به شرح زیر است:

روش بهبود چشم‌چرانی چطور هست توضیح دهید؟

جـواب اجمالی

بهبود چشم‌چرانی مثل دیگر آلودگی‌ها و بیماری ‌‌های روحی و روانی؛ می بایست از دو راه و در دو وهله صورت ‌گیرد: یک) از راه فکری و نظـر ی. دو) از طریق عملی؛انسان را می‌توان به کامپیوتر ی تشبیه کرد که از نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است؛ قوت فکر و اندیشه‌ی انسان به ‌‌منزله‌ی نرم افزار و نیروهای عملی و بدن او به‌‌‌منزله‌ی سخت افزار می‌باشد. همان‌گونه که یک کامپیوتر چنان چه به‌درستی عمل می‌کند که از نرم افزار و سخت افزار مناسبی برخوردار باشد؛ انسان نیز وقتی عملکرد مناسبی خواهد داشت که نیروهای فکری و عملی او اصلاح گردد.برای بهبود چشم‌چرانی و دیگر آلودگی‌های روحی در وهله ‌ی نظـر ی و فکری؛ راه‌‌ها و مراحل متعددی وجود دارد که به نظـر می‌رسد مقدم بر همه آنان تقویت ایمان به خدای سبحان؛ اعتقاد به قیامت؛ معرفت نفس و اهمیت انسان در نظام خلقت است .بعد از آن دقت به آثار بد و عواقب تهدید ناک چشم‌چرانی و آثار مثبت ترک ایـن رفتار‌های زشت است .

در ایـن زمینه روایات چنین می‌فرمایند:

۱) پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: نگاه تیری از تیرهای شیطان هست و هر کس به‌جهت ترس از خدا؛ آن‌را ترک نماید خداوند متعال شیرینی ایمان را در قلب او قرار می‌دهد.

۲) امام علی(علیه السلام) می‌فرماید: قلب؛ کتاب دل است؛ یعنی آنچه دیده بیند در دل می‌نشیند و یا به عبـار تی: «هر آنچه دیده بیند؛ دل نماید یاد!»

۳) امام صادق(علیه السلام) فرمود: چیزی مثل نگاه نکردن به نامحرم و چشم‌پوشی از آن برای انسان پرخاصیت ‌‌تر نیست؛ چون کسی چشم از محرمات نمی‌پوشد؛ مگر آن‌که جلوه عظمت و جلال پروردگار متعال را در قلب خود مشاهده می‌کند.

۴) از امام علی(علیه السلام) پرسیدند: چطور می‌توان از چشمان خود حفاظت کـرده و چشم‌چرانی را ترک کرد؟ فرمود: به وسیله خضوع و اطمینان پیدا کردن به این‌که زیر نظـر کسى هستی که بر باطن تو آگاه است . و چشم جاسوس قلب و سفیر عقل است؛ بـعد چشم خود را بپوشان از آنچه سزاوار دین تو نمی باشد و از آنچه قلب تو آن را مکروه می‌دارد و یا عقل انکار می‌کند.

۵) رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: چشم را از محرمات بپوشانید تا کارها عجیب مشاهده نمایید .

۶) حضرت عیسى(علیه السلام) به حواریان خود فرمود: پرهیز نمایید از نظـر به سوى محذورات و آنچه ممنوع شده است؛ چون ایـن چنین نگاه‌هایی بذر شهوت بوده و فرع و شاخه فسق و فجور است .

اما بهبود عملی ایـن نوع آلودگی‌ها تمرین و ممارست؛ دارا بودن عزم ‌ی جدی؛ ساخته برنامه منظم و عمل نمودن به آن و محاسبه نفس بر حسب آن است .

بعضـی از اساتید اخلاق در ایـن زمینه می‌‌گویند: «نه تنها چشم خود را از نامحرم و معصیت؛ بلکه از هر چه که تو را از یاد خدا غافل می‌کند بپوشان. و آن‌را در قرائت قرآن و مطالعه احادیث؛ یا در مشاهده آیات و نشانه‌های الهى و یا در گریستن از خوف خدا صرف کن»

عواقب چشم چرانی و راه های پیش گیری از آن

قرآن کریم می فرماید: به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند؛ ایـن برای آنان پاکیزه تر هست و خدا به آنچه می کنند؛ آگاه است؛ بـعد خوهست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد هست و ایـن کار را وظیفه لازم و ضـروری و واجب مومنین شمرده شده است .چشم چرانی متاسفانه یکـی از بیماری ها و عادت های ناپسندی هست که بعضـی از اشخاص جامعه به دلایل متفاوت بدان دچار می شوند. به منظور مبـار زه با ایـن عادت ناپسند؛ اولا ضـروری هست نسبت به مفهوم؛ آثار و عواقب و زمینه های ایجاد آن آگاهی بدست آورد و سبعد از راه حل های عملی برای مدیریـت آن سود جست.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

معنای چشم چرانی

چشم چرانی در مقابل غض بصر و چشم پوشی؛ به معنای نگاه خیره و شهوت آلود به نامحرم هست که با انگیزه لذت طلبی جنسی انجام می شـود .

حکم نگاه کردن به نامحرم

نگاه بدون شهوت
ما در روابط اجتماعی خود با دیگران چه جنس مخالف یا موافق به طور طبیعی با آنان رابطه بودن ی و کلامی داریم و به آنان نگاه می کنیم؛ نگاهی که به هیچ وجه در آن بحث تحریک شهوت و لذت جنسی مطرح نیست؛ ایـن نگاه ها داخل در مقوله چشم چرانی نیستند.
نگاه با شهوت

ولی نگاه های ادامه داری که با انگیزه لذت جنسی انجام می شـود و به تحریک شدن غریزه و میل جنسی می‌انجامد؛ تحت عنوان چشم چرانی تعریف می شـود .

حکم قرآن دربـار غض بصر

در قرآن آمده است: “قل للمومنین یغضوا من ابصارهم » به مومنین بگو چشم های خویش را بپوشانند”.

معنای غض بصر

یغضوا از ماده “غض” به مفهوم نگاه و صوت کوتاه است و نقطه مقابل آن خیره نگاه کردن و صدا را بلند کردن است .

منظور ایـن هست که انسان به هنگام نگاه کردن اغلب ً منطقه گسترده ی را زیر نظـر می گیرد؛ هر گاه نامحرمی در حوزه دید قرار گرفت؛ چشم را چنان فرو گیرد که آن نامحرم از منطقه دید مستقیم و عمیق او خارج شود؛ یعنی به او نگاه خیره نکند ولی راه و چاه خود را نیز ببیند.

در حدیثی که خصوصیات ی رسول محترم اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ را توصیف می نماید چنین آمده است: « و اذا فرح غض طرفه » وقتی که شادمان می شد چشمانش را به صورت نیمه بسته در می آورد.

مرحوم مجلسی ایـن جمله را در بحارالانوار چنین تفسیر کـرده است: پلک چشم را می شکست و سر را پایین می انداخت و چشمها را نمی گشود؛ چنین می کرد تا از سبکسری و سرمستی به دور باشد.

پس غض بصر یعنی کم کردن نگاه و خیره نشدن.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

چشم پوشی از وظایف شرعی

قرآن کریم غض بصر و چشم پوشی از نگاه به نامحرم را وظیفه مسلمانان اعلام کـرده و به زن و مر عنوان پیوند د توصیه کـرده هست که مواظب چشمان خود باشند.

چشم پوشی مردان

قرآن کریم می فرماید: به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند؛ ایـن برای آنان پاکیزه تر هست و خدا به آنچه می کنند؛ آگاه است .
” قُل لِلمؤمِنینَ یغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ یحفَظُوا فرجَهُمْ ذلِک اَزْکی لَهٌم اِنًَّ اللهَ خَبیرٌ بِما یصْنَعونَ”. [۲]

چشم پوشی زنان
و پـس از آن فرمود: به زنان با ایمان بگو چشمانشان را (از نامحرم) فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند.

“وَ قُلْ لِلْمؤمِناتِ یغْضُضنَ‌مِنْ اَبْصارِهنَّ وَ یحفَظنَ‌ فُروجَهُنًّ…”.

وجوب چشم پوشی بر هر مسلمان

پس خوهست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد هست و ایـن کار را وظیفه لازم و ضـروری و واجب مومنین شمرده شده است .

اعضاء وجوب پوشش زن و مرد

نگاه کردن مرد به بدن زن نامحرم چه با نیت لذت و چه بدون آن حرام هست و نگاه کردن به صورت و دستها؛ چنان چه با نیت لذّت باشد؛ حرام است؛ بلکه احتیاط واجب آن هست که بدون نیت لذت نیز نگاه نکنند, و نیز نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است . [۴]

رابطه بیـن چشم پوشی و آلودگی

در روانشناسی دینی نیز رابطه نزدیکـی بیـن نگاهداری چشم از نامحرم و نگاهداشتن دامان از آلودگی به زنا وجود دارد.اما دربـار چرایی تقدم غض بصر بر حفظ فرج سید قطب می نویسد: « حفظ فرج پی آمد طبیعی خواباندن چشم هست و گامی هست در استواری عزم و هوشیاری در حفاظت از افتادن در گناه و تسلط بر خواهشهای نفسانی؛ از ایـن رو بیـن آن دو؛ در یک آیه جمع کـرده تا نشان دهد یکـی باعث و دیگری سرانجام آن است, و هر دو گامهایی می باشند پی در پی در صفحه دل و صحنه زندگـی ! [۵]

چشم چرانی جزء بیماری

از نظـر روانشناسان و عالمان اخلاقی؛ چشم چرانی وقتی که به صورت یک عادت مزمن در می آید؛ یک بیماری روانی تلقی می شـود و همـان طوری که بیماری سادیسم نقطه مقابل بیماری مازوشیسم است؛ شهوت و بیماری چشم چرانی نیز نقطه مقابل بیماری خودنمایی است .

فرق بیـن خودنما و چشم‌چران

خودنما فردی هست که خود را در معرض دید دیگران قرار می دهد و چشم‌چران فردی هست که ازتماشا ونگاه به دیگران لذت می برد.

خودنمایی در زنها به نسبت زیادتری دیده می شـود .

در حالی که بیماری چشم چرانی در مردها بیشتر رایج است .

زن ها بیشتر از لمس لذت می برند و مردها از نگاه و ایـن مربوط به تفاوتی هست که در آستانه تحریک آن ها وجود دارد.

زنای چشم

اسلام برای پاکدامنی پیروان خویش حتی نگاه ریبه و شنیدن سخنان نامحرم را نیز چنان چه از روی غرض باشد؛ ممنوع کـرده است .

این خود هشداری بجا و حساب شده هست که ارتباط نامشروع با نامحرمان را مدیریـت و حفاظت می نماید .

حتما بخوانید :  هدیه عشق استاد فرشچیان در باب مظلومیت علـی اصغر

اما رویارویی جدّی و لازم و ضـروری و بدون هیچ گونه غرض؛ آنهم با حجاب کامل اسلامی و با رعایت ادب و بقیـه مسایل‌اخلاقی اشکالی ندارد.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

روایات چشم چرانی

زنای چشم

پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: دربـار رابطه‌نامشروع برای هر عضوی از انسان ی سهمی از زنا است؛ زنای چشم؛ نگاه کردن؛ زنای زبان؛ سخن گفتن و زنای گوش‌ها؛ شنیدن حرام است .

” لِکلِ عُضْوٍ مِنِ ابْنِ ادَمَ حَظّاً مِنَ الزِّنا فَالْعَینُ زِناهُ النَّظَرُ وَ لِّسانُ زِناهُ الْکلامُ وَ‌الأُذُنان زِناهُما السَّمْعُ “.

شوخی با زن نامحرم

ضمناً دربـار ه شوخی کردن با نامحرم فرمود: هر فردی با زن نامحرمی شوخی نماید برای هر کلمه ای که با او در دنیا سخن گفته؛ هزار سـال در جهنم زندانی می شـود .

” مَنْ فاکهَ بِامْرَأَةٍ لا یمْلِکها حُبِسَ بِکلِّ کلِمَةٍ کلَّمَها فِی الدُّنیا اَلْفَ عامٍ فِی النّارِ…” . [۷]

نگاه نامشروع

حضرت علـی ـ علیه السلام ـ به نقل از انجیل می فرماید: ” در تورات نوشته شده زنا نکن؛ ولی من می گویم چنان چه حتی با نظـر شهوت آلود به فردی نگاه کنی همـان وقت در دلت با او زنا کـرده ای”.

و نیز می فرماید:” نابینا بودن بهترازنگاههای نامشروع هست » بـعد فاصله بیـن نگاه و گناه اندک هست “.

عوامل چشم چرانی

محرومیت جنسی

ویلهم اشتگل محرومیت های جنسی را علت ایـن بیماری دانسته و می گویند: محرومیت های جنسی باعث می شـود که (لی یبدو) در اعصاب چشم متمرکز شود؛ با ایـن تمرکز؛ بستگی عصب چشم با اعصاب جنسی گسترش یافته وشخص از چشم چرانی لذت می برد و با دیدن اعضا جنس مخالف تحریک می شـود .

خودنمایی زنان

بیشترین علت ایجاد بیماری چشم چرانی در مردان حس خودنمایی در زن ها است . مردان به طور طبیعی نسبت به قشنگی و اعضا جنس مخالف حساس اند و زنان بد یا بی حجاب با خودنمایی در عرصه اجتماع ایـن گرایش مردان را تحریک می نمایند.

شان زول آیه غض بصر

در تفاسیر شیعه و سنی ذیل آیه ۳۰ سوره عظیم الشأن نور؛ نقل کـرده اند که: «روزی در هوای گرم مدینه؛ زن جوانی در حالی که روسری خود را به پشت گردن انداخته و دور گردن و بناگوش او؛ پیدا بود؛ از کوچه ای گذر می کرد؛ مرد جوانی از انصار؛ آن حالت را مشاهده کرد و چنان غرقمشاهده شد که از خود و اطرافش غافل گردید و به دنبال آن زن حرکت کرده تا ایـن که صورتش به شی ای اصابت کرد و مجروح گردید؛ وقتی که به خود آمد؛ خدمت پیامبر(صلی الله علیه و آله) رفت و جریـان را برای او بیان داشت؛ ایـن جا بود که آیات سوره عظیم الشأن مبـار که نور دربـار پوشش زنان نازل گردید.

تفسیر آیه غض بصر

قرآن کریم برای از بیـن بردن ایـن معضل اجتماعی در آیات شریفه سوره عظیم الشأن نور؛ از یک طرف مؤمنان اعم از زنان و مردان را مخاطب قرار داده دستور می دهد که نگاه های خود را کوتاه ساخته و به نامحرم خیره نشوند و از فساد و آلودگی دوری کنند.

و از طرف دیگر به زن ها دستور می دهد پوشش مناسب را رعایت کـرده و زیورآلات خود را آشکار نسازند. تا حوادث مثل حادثه ای که آیه در رابطه با آن نازل شده است؛ اتفاق نیفتد و جوانان از خود بی خود نشده و دنبال زنان و دختران نامحرم راه نیفتند و امنیت و آرامش خود و دیگران را خدشه دار نسازند.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

امنیت زنان با پوشش اسلامی

در سوره عظیم الشأن احزاب نیز در یک جا به زن ها دستور می دهد: «در محاورات روزمره حالت عادی داشته و با ناز و کرشمه و طنازی حرف ننمایید و در کوچه و خیابان با بدن های نیمه عریان و لباس های بدن نما؛ ظاهر نشوید».

چند آیه پـس می فرماید: «با چادر و مقنعه اعضا خود را بپوشانید».

تمام ایـن برنامه و تأکیدها برای آن هست که: مردم؛ زن ها را به عنوان اشخاص عفیف و پاکدامن بشناسند و موجبات آزار و اذیت آنان را فراهم نسازند.و چشم طمع ندوزند.

و در سرانجام امنیت و آرامش قشر زن ها در سایه چادر و رعایت ضوابط شریعت و پوشش اسلامی؛ تأمین شود.

مبـار زه رهبران با شهوت پرستان

در ادامه قرآن کریم می فرماید: با ایـن راه و روش؛ چنان چه بیماردلان هوسباز اصلاح نشدند و به آزار و اذیت زن ها ادامه داده و امنیت و آرامش آنان را تهدید کردند. برخورد شدیدتری با آنان صورت خواهد گرفت:«اگر منافقان و بیماردلان «شهوت پرست» و کسانی که در شهر؛ اضطراب و استرس به وجود می آورند از اعمال زشت خود دست برندارند؛ ترا «ای رسول» علیه ایشان می شورانیم؛ در آن صورت؛ مدت کمی در مجاورت با تو در ایـن شهر زندگـی خواهند کرد و نابود خواهند شد».

رعایت چشم چرانی مقدمه تکامل

از مجموع مطالب یاد شده ایـن سرانجام به دست می آید که رعایت حجاب و پوشش اسلامی برای زنان و مردان مؤمن و مسلمان؛ تکلیف الهی است .رعایت آن؛ علاوه بر ایـن که سبب عمل به دستورات الهی می شـود ؛ شخصیت فردی اجتماعی و معنوی انسان محجوب و پاکدامن؛ سیر صعودی پیدا کـرده و نردبان تعالی و تکامل را یکـی پـس از دیگری طی خواهد کرد و از طرف دیگر در تأمین بهداشت روحی و روانی و آرامش خانواده‌ها و صفا؛ نورانیت و امنیت در اجتماع نقش به سزایی ایفا می نماید .به امید روزی که جوامع اسلامی و انسان ی از تمام آلودگی ها تصفیه شود و زمینه بودن زنان و دختران بدون دغدغه و دلواپسی؛ در اجتماعات فراهم شود.

969473 994 چشم چرانی چیست؟ راه های بهبود
و عواقب عجیب چشم چرانی کردن

عواقب چشم چرانی

غفلت

عامل غفلت و فراموشی: چشم چرانی یکـی از مصادیق حب دنیا و علت مهمی برای ایجاد غفلت از یاد خدا و خود است . غفلت همـان چالش مهم هست که انسان در سر راه کمال و سعادت خود دارد و بیداری نخستین نیاز او برای حرکت در ایـن مسیر است .

چشم چرانی باعث می شـود که انسان هر چه بیشتر به خواب رود و از بیداری و یاد خدا دور ماند.

حضرت علـی ـ علیه السلام ـ دربـار ه مواظبت و حفاظت از چشمها فرمود: چیزی در بدن کم سپاستر از چشم نیست؛ خواسته‌اش را ندهید که شما را از یاد خدا باز می دارد.

” لَیسَ فِی الْبَدَنِ‌ شَیءٌ اَقَلَّ شٌکراً مِنَ الْعَینِ فَلا تُعطوها سٌؤلَها فَتَشْغَلکم عَنْ ذِکرِ اللهِ‌ عَزَّ وَجَل “

نخستین قدم انحرافات

نخستین گام انحراف عملی: چشم چرانی و نگاه به نامحرم؛ گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسی است .

نگاه های آلوده؛ تخم شهوت را در دل بـار ور ساخته؛ صاحبش را به فتنه؛ انحراف و گناه مبتلا می نماید .

حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: چشم چرانی؛ تخم شهوت را در دل می کارد و چنین کاری برای نگاه کننده ضـروری هست که منشأ فتنه گردد.

نگاه کردن به ناموس دیگران؛ ‌ خوهست شیطان است . چشمی که تیرهای آلوده نگاه را به نامحرمان پرتاب می نماید ؛ محل کمین شیطان است . شیطان از کمان چشم های او ناموس دیگران را نشانه می گیرد.

“اَلنَّظرَةُ بَعْدَ النًّظرَةِ تَزرِعُ فی الْقَلبِ الشَّهْوَةَ وَ کفی بِها لِصاحِبِها فِتْنَ”.

پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: نگاه به نامحرم تیر زهرآلودی از تیرهای شیطانی است . انَّظَرُ سَهمٌ مَسْموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبلیسَ… .پس می بایست مراقب چشمان خویش باشیم؛ تا شیطان از آن برای تخریب ایمان ما و ناموس مردم بهره گیری نکند.

حسرت زیاد

حسرت و اندوه زیاد : امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرماید: چه بسا نگاه هایی که غصه های زیاد را در پی دارد.به ایـن مفهوم که چشم پر قدرت ترین ابزار حسی است . یعنی میدان آستانه تحریک چشم از سایـر حواس بیشتر هست و بیشترین تحریکات حسی را اخذ می نماید و ایـن دل هست که پـس از نگاه به کار می افتد یعنی آنچه را دیده؛ می بیند؛ دل طلب می نماید و چون توانایی رسیدن به آنچه دیده شده فراهم نمی شـود ؛ افسردگی و رنجوری عاید انسان می شـود .از فحوای روایت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ که فرمود: همه چشمها روز قیامت گریانند جز سه چشم: چشمی که از ترس خدا بگرید؛ چشمی که از نامحرم فروگذاشته شود؛ چشمی که در راه خدا (و حفاظت از کیان اسلام) شب زنده دار باشد؛ فهمیده می شـود که علاوه بر حسرت دنیوی؛ شخـص چشم چران در آخرت از فرط حسرت و پشیمانی چشمانی گریان خواهد داشت.

” کلُّ عَینٍ باکیةٌ یومَ القِیامَةِ اِلّا ثَلاًًثَةُ اَعینٍ: عَینٌ بَکتْ مِنْ خَشیةِ اللهِ وَ عَینٌ غَضَّتْ عَنْ مَحارِمِ اللهِ وَ عَینٌ باتَت ساهِرَة فی سبیلِ الله”.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

از بیـن رفتن امنیت جامعه

به تهدید افتادن امنیت و تندرست جامعه: در واقع ؛ نگاه های آلوده؛ مسموم و شهوت انگیز؛ آتش داخل را شعله ور می سازد که فرایند و محصولی جز فحشا؛ سیاهی دل؛ مسائل و نارسایی هایی اجتماعی؛ نخواهد داشت. چشم چرانی دام شیطانی؛ بذر شهوت و رویشگاه فسق و فجور هست که دل را می لرزاند؛ آرامش و ثبات را سلب کرده و باعث هرج و مرج و فتنه و فساد در اجتماع می شـود .

از این رو چشم چرانی؛ ایـن تیر مسموم و زهرآلود شیطانی چنان چه بدون قید و بند؛ رها شود یقیناً تندرست و امنیت طرفین را به تهدید می اندازد؛ جوان و نوجوانی که به کوچه و خیابان راه می افتد چنان چه دستور اسلام را رعایت نکـرده و نگاهش را کوتاه نکند و از طرف دیگر؛ کسانی که می بایست حجاب و پوشش اسلامی را رعایت کنند؛ رعایت نکنند؛ چشم جوان به صحنه های شهوت انگیز خواهد افتاد؛ و قوت قدرتمند شهوت به جوشش و غلیان آمده و تحریک می شود ؛ درچنین شرایط حساس و تهدید ناکی؛ ایـن جوان؛ یا می بایست به عیاشی؛ فساد و تجاوزگری روی آورد و به خواسته های قوه شهوانی پاسـخ مثبت دهد؛ امنیت خود و دیگران را به تهدید اندازد؛ و یا با تخیل و تصور؛ با حالت افسرده و پریشان؛ زندگـی مریض گونه خود را ادامه داده آسایش و آرامش خانواده را برهم زند.

حتما بخوانید :  تقویم ماه شعبان ۹۶ به همراه اعمال و مناسبت های ماه سعبان

ایجاد استرس

ایجاد استرس و اضطراب : آنچه از مجموع آیات؛ روایات و تجربیات متخصصین به دست می آید ایـن هست که: چشم چرانی های هوس آلود بدحجابی و بی حجابی زنان و دختران بی بند و بـار از جمله عوامل اثر بخش در تهیه اضطراب واسترس اشخاص و خانواده ها و هرج و مرج و ناامنی در اجتماع به حساب می آید. در طرف مقابل چنان چه اصول و ارزش های اسلامی از جمله حجاب و پوشش اسلامی؛ رعایت شود از چشم چرانی و نگاه های آلوده ممانعت به عمل آید و زن ها در نشست و برخوهست و حرف ها و مکالمات روزمره؛ دستورات شرع مقدس را رعایت کنند یقیناً زمینه های فساد زدوده شده دام های شیاطین برچیده می شود ؛ آرامش روحی و روانی برای اشخاص و خانواده ها؛ نظم؛ ثبات و امنیت در اجتماع پدید خواهد آمد.

امام علی(علیه السلام) می فرماید: «کسی که نگاهش را کم شدن دهد؛ قلبش آرام می گیرد».

آرامش قلب بالاترین نعمت

و نعمتی بالاتر از آرامش قلب؛ وجود ندارد. ایـن موهبت بزرگ چنان چه در اعضا و اشخاص جامعه؛ محقق شده و تجلی پیدا نماید ؛ اجتماع نیز به طبع اعضا و اشخاص خود؛ حاوی امنیت و آرامش می شود .
ز دست دیده و دل هر دو فریاد که هر چه دیده بیند دل نماید یاد
این همه آفت که به تن می رسد از نظـر تو به شکن می رسد
دیده فرو پوش چو دُر در صدف تا نشوی تیر بلا را هدف

عذاب اخروی

عذاب اخروی: علاوه بر مبتلا شدن به عواقب دنیوی؛ «چشم ناپاک» از عذاب و شکنجه الهی نیز بی نصیب نمی ماند.

رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: آن که چشمانش را از نگاه به زن نامحرم پر نماید ؛ روز قیامت؛ خداوند متعال چشمانش را با میخ های آتشین و از آتش پر نماید ؛ تا وقتی که به حساب مردم بازبینـی نماید ؛ سپس امر می شـود که او را به جهنم ببرند.

“مَنْ مَلَاَ عَینَیهِ مِنِ امْرَأَةٍ حَراماً حَشاهُما اللهُ عَزَّ وَجَلَّ یوْمَ القِیامَةِ بِمَسامیرَ مِنْ نارٍ وَحَشاهُما ناراً حَتّی یقْضِی بَینَ‌ النّاسِ ثُمَّ یؤمَرُ بِه اِلَی النّارِِِ”.

چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد
چشم چرانی در اسلام چه حکمی دارد

نتایج چشم پاکی

چشم پاکی و نتایج آن : هر یک از اعضای بدن مؤمن نسبت به عبادت پروردگار متعال وظیفه خاصی بر عهده دارد که چنان چه بدان وظیفه عمل کرد؛ ارزشمند است .

چشمی که به نگاه حرام آلوده نگردد؛ باعث برکات زیر می گردد:

دیدن عجایب

۱- دیدن شگفتیها: رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: چشمهایتان را (از نامحرم) بپوشانید تا عجایب و شگفتیها را ببینید.

“غُضُّوا اَبْصارَکم تَرَوْنَ الْعَجائِبَ”.

راحتی قلب

۲- راحتی قلب: امام علـی ـ علیه السلام ـ فرمود: آنکه از نامحرم چشم خود را فرو نهاد؛ قلبش را راحت کـرده است . “مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ”.

نیک خویی

۳- نیک خویی:‌ ضمناً آن حضرت فرمود: فردی که نگاه‌هایش مدیریـت شود؛ صفاتش نیکو گردد. “مَن‌ غُضَّتْ اَطرافُهُ حَسَنَتْ اَوصافُهُ”. [

انعام الهی

۴- انعام الهی: امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: هر فردی زنی را ببیند و بلافاصله دیده اش را به آسمان بدوزد یا چشم فرو بندد؛ چشم باز نگرداند مگر اینکه خداوند متعال حوریان بهشتی را به عقد او در آورد. “مَنْ نَظَرَ اِلی امْرأَةٍ فَرَفَعَ بَصَرَهُ اِلی السَّماءِ اَوْ غَمَضَ بَصَرَهُ لَمْ یرْتَدَّ اِلَیهِ بَصَرُهُ حَتّی یزَوَّجَهُ اللهُ مِنَ الْحُورِ العینِِ”. [۲۷]

چشیدن شیرینی ایمان

۵ – چشیدن شیرینی ایمان:پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: نگاه (به نامحرم) تیر زهرآلودی از تیرهای شیطان هست و هر کس آن را از ترس خدا ترک نماید ؛ خداوند متعال چنان ایمانی به او عطا نماید که شیرینی اش را در دل خویش احساس نماید .

“اَلنَّظَرُ سَهْمٌ مَسموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبْلیسَ‌ فَمَنْ تَرَکها خَوْفاً مِنَ اللهِ اَعطاهُ اللهُ ایماناً یجِد حَلاوَتَهُ فی قَلْبِهِِ”.

ایجاد صفت شجاعت

ایجاد صفت شجاعت: شجاع ترین مردم فردی هست که بر خواهش نفسانی اش چیره شود. “اَشْجَعُ النّاسِ مَنْ غَلَبُ هَواهُ”.
بهبود چشم چرانی

معالجه خوی زشت چشم چرانی:

قرآن مجید حضرت یوسف ـ علیه السلام ـ را به عنوان اسطوره میدان «عفاف» مطرح می نماید تا جوانان مسلمان که در پی اسطوره یابی و الگوپذیری می باشند ؛ از یوسف ـ علیه السلام ـ که شجاعترین مرد روزگار خود در مخالفت با هوای نفس و شیطان بود پیروی کنند.

استمداد از خداوند

نکته شایان دقت در قصه حضرت یوسف ـ علیه السلام ـ”استمداد” از خدای سبحان و پناه بردن به قدرت سرمدی اوست که هیچ چیز جز ایمان به پروردگار نمی تواند جلوی نفس سرکش و غریزه نیرومند شهوت را بگیرد.

از امیرمؤمنان علـی ـ علیه السلام ـ سؤال کردند: به کمک چه چیزی می توان چشم از نامحرم پوشید؟ جـواب داد: با خاموش کردن آتش شهوت؛ زیر نظـر قدرتمندی که بر مخفیگاهت آگاه است . “بما یستعان علـی غمض بصر؟ قال بالخَمُودِ تَحْتَ السُّلطانِ الْمُطَّلَعِ عَلی سَتْرِک”.

دقت به مکافات عمل

نکته ظریف دیگری که در مسأله ناموس ‌پنهان هست و روایات نیز آن را تأیید کـرده اند ایـن هست که به هر دستی بدهی به همـان دست بـعد می گیری؛ چنان که فرموده اند: آن طور که کیفر دهی کیفر بینی. “کما تُدینُ تُدانُ”.

امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: در وقـت حضرت موسی ـ علیه السلام ـ مردی با زنی زنا کرد وقتی به مسکن خویش آمد؛ مردی را با زن خود دید؛ آن مرد را نزد حضرت موسی آورد و از او شکایت کرد.

در آن لحظه جبرئیل بر آن حضرت نازل شد و بیان کرد: هر کس به ناموس دیگران تجاوز نماید به ناموس اش تجاوز کنند. حضرت موسی به آن دو فرمود: با عفت باشید تا ناموستان محفوظ بماند.

پس ؛ مؤمن با غیرت هرگز به ناموس دیگران نگاه حرام نمی نماید ؛ چرا که نمی خواهد فردی به ناموسش نظـر بد داشته باشد.

هر که باشد نظـر ش در پی ناموس کسان پی ناموس وی افتد نظـر بوالهوسان

شخصی از امام صادق ـ علیه السلام ـ پرسید: آیا نگاه کردن به پشت سر زنهایی که گذر می کنند جایز است؟ حضرت جـواب داد: چنان چه به ناموس شما ایـن گونه نگاه کنند؛ خوشنود می شوید؟! آنگاه فرمود: برای مردم همـان را بخواهید که برای خود می خواهید. [۳۳]

عدم خلوت با زن نامحرم

یکـی دیگر از راه های جلوگیری از انحراف ایـن هست که مؤمن با نامحرم در جای خلوت اجتماع نکند؛ چرا که دور از چشم مردم؛ زمینه لغزش و انحراف زیاد است .

پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: آن که به خدا و روز کیفر ایمان دارد نبایستی در جایی استراحت کند که صدای نفس زن نامحرم شنیده می شـود .

“مَنْ کانَ یؤْمِنُ بِاللهِ و الیوْمِ الاخِرِ فَلا یبیتَ فی مَوْضِعٍ تُسمَعُ نَفَسُ امْرأَةٍ لَیسَتْ لَهُ بِمَحرَمٍ”.

اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتی باشند که فردی در آنجا نباشد در حالی که دیگری نیز نتواند وارد شود ضمنا اگـر بترسند که به حرام بیفتند؛ می بایست از آنجا بیرون بروند.

امیرمؤمنان علـی ـ علیه السلام ـ فرمود: هیچ مردی با زنی(نامحرم) خلوت نکند. چنان چه مردی با زن بیگانه ای خلوت نماید ؛ سوّمی آن دو شیطان است .

“لا یخْلُوا بِامْرَأَةٍ رَجُلٌ؛ فَما مِنْ رَجُلٍ خَلا بِامْرَأةٍ الّا کانَ الشًّیطانُ ثالِثَهُما”.

ارضاء از راه حلال

امیر مؤمنان علـی ـ علیه السلام ـ برای گریز از تهدید آلوده شدن و رهایی از دام شیطان هنگام رو به رو شدن با نامحرم؛ ایـن گونه رهنمود می دهد:

اگر یکـی از شما زنی را دید و خوشش آمد؛ چشم از او برداشته؛ نزد همسـر خود رود که آنچه او دیده است؛ همسـر ش نیز دارد و مواظب باشد که شیطان را بر دل خویش راه ندهد و آن که متأهل نیست؛ دو رکعت نماز خوانده شود و خدا را زیاد سپاس گوید و صلوات بر پیامبر و خاندانش فرستد؛ آنگاه از فضل خدا بخواهد و خدا نیز با رحمت خویش او را از راه مباح بی نیاز می نماید . [۳۷]

مطلب مرتبط:

تمرین معنوی ساده برای پاکسازی یا شفای روح

پاکسازی یا شفای روح

کلمات کلیدی مرتبط

  • دعا برای رفع چشم چرانی شوهر
  • دعا برای چشم چرانی شوهر
  • دعا جهت رفع چشم چرانی شوهر
  • دعابرای رفع چشم چرانی شوهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE