loading...

نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟ عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست؟

نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟ عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟ عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون سنگ مثانه در زنان,درمان خانگی سنگ مثانه,چگونه سنگ مثانه را دفع کنیم,راههای دفع سنگ مثانه,درمان سنگ مثانه طب سنتی,عمل سنگ مثانه,عکس سنگ مثانه,اندازه سنگ مثانه توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

سنگ مثانه در زنان,درمان خانگی سنگ مثانه,چگونه سنگ مثانه را دفع کنیم,راههای دفع سنگ مثانه,درمان سنگ مثانه طب سنتی,عمل سنگ مثانه,عکس سنگ مثانه,اندازه سنگ مثانه

نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟ عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست؟
نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟

سنگ‌های مثانه، توده‌های سفت و دشوار ی از املاح معدنی در مثانه شما می‌باشند. وقتی ادرار در مثانه شما تغلیظ می‌شود، موجـب می‌گردد املاح موجود درادرار متبلور شده و سنگ‌های مثانه تهیه شوند. ادرار تغلیظ شده و بدون حرکت معـمولاً در سرانجام تخلیه ناکامل مثانه شما می‌باشد. سنگ‌های مثانه همیشه موجـب ایجاد علائم و نشانه‌ها نمی‌شوند و شانس دارد در  طی انجام آزمایشاتی جهت شناسایی سایـر مسائل پی به وجود آنان برد.

گاهی اوقات سنگ‌های مثانه کوچک به خودی خود از میـان رفته و دفع می‌شوند، ولی احتمالا احتیـاج باشد برخـی از آنان را با کمک دکتـر از بدن خارج  کرد. سنگ‌های مثانه‌ای که بهبـود نشوند می‌توانند موجـب ایجاد اقسام عفو نت و سایـر عوارض گردند.


بیشتر بخوانید: دلایل خارج شدن خون هنگام ارضا شدن و روش های درمان آن


نشانه ها

برخـی از اشخاصـی که در مثانه آنان سنگ وجود دارد، هیچ‌گونه مشکلی ندارند، حتی وقتی که سنگ‌های آنان بزرگ می باشد. ولی چنان چه سنگ، دیواره مثانه را خراش داده آن را آزرده نماید یا راه جریـان ادرار را مسدود نماید، می‌تواند سبب تهیه علائم و نشانه‌های این بیماری گردد. این نـشانه عبارتند از:

•    درد ناحیه زیـر شکم
•    ادرار دردناک
•    تکرر ادرار
•    مساله در دفع ادرار یا قطع شدن و تهیه وقفه در جریـان ادرار
•    وجود خون در ادرار
•    ادرار سیاه ‌ رنگ یا ادرار با رنگ سیاه غیرطبیعی

علت

عموماً سنگ‌های مثانه وقتی تهیه می‌شوند که مثانه شما تخلیه تکمیل نمی‌شود. ادراری که در مثانه شما باقی می‌ماند، ایـجاد کریستال‌هایی را می‌دهد که سرانجام به سنگ‌های ادراری مبدل می‌شوند.در زیـادتر مسائـل یک وضعیت یا عارضه‌، زمینه‌سازی است که در توانایی مثانه جهت تخلیه بطور تکمیل اثر می‌گذارد.

شایع‌ترین این عوارض که موجـب ایجاد شدن سنگ‌های مثانه می‌شوند عبارتند از:

•    بزرگی غده پروستات: پروستاتی که بزرگ شده یا هایپرپلازی خوش‌خیم و بی‌تهدید پروستات، می‌تواند موجـب ایجاد سنگ‌های مثانه بخصـوص در آقایـان شود. کماکان که پروستات بزرگ می‌شود، به مجرای ادراری هـم فشار وارد نمـوده و موجـب توقف و تهیه وقفه در جریـان ادراری می‌گردد، این امر سبب می‌شود ادرار در مثانه شما باقی بماند.

•    اعصاب آسیب‌دیده (مثانه نوروژنیک): بطور طبیعی، اعصاب پیام‌ها را از مغزتان به ماهیچه‌های مثانه شما انتقال می‌دهند، پیغام های مثل دستور سفت و فشرده شدن یا آزاد و رها شدن ماهیچه‌های مثانه. چنان چه این اعصاب به دلیـل سکته، یا صدمـه طناب نخاعی و یا سایـر مسائل مربوط به تندرست ی صدمـه ببینند، این توانایی وجود دارد که مثانه شما قادر به انجام عمل تخلیه تکمیل نباشد.


بیشتر بخوانید: راه های جبران حق الناس به چه صورتی می باشد؟


بقیه موقعیت‌هایی که موجـب ایجاد سنگ‌های مثانه می‌شوند عبارتند از:

•    التهاب: سنگ‌های مثانه می‌توانند در مثانه ملتهب به وجود آیند. عفو نت‌های دستگاه تولید مثل و رادیوتراپی ناحیه لگن، هر دو می‌توانند از عوامل التهاب مثانه باشند.

•    ابزار و تجهیزات پزشکی: برخـی وقتها اوقات سوندهای مثانه، لوله‌های باریکـی که  برای جمع‌آوری ادرار از مثانه شما، درون مجرای ادراری قرار داده می‌شوند، می‌توانند موجـب ایجاد سنگ‌های مثانه باشند. ضمناً وسایل واشیایی که بطور تصادفی به طرف مثانه شما حرکت می‌کنند مثل وسایل و تجهیزات ممانعـت از بارداری و یا استنت.  بلورها و کریستال‌های معدنی که بعداً مبدل به سنگ می‌گردند، دورادور سطح این وسایل را فرا می‌گیرند.

•    سنگ‌های کلیه: سنگ‌هایی که در همه شما به وجود می‌آیند، شبیه سنگ‌های مثانه نیستند. آنان به طرق گوناگـون و معـمولاً به عـلت ها مختـلفی به وجود می‌آیند. ولی گاه‌گاهی، سنگ‌های کوچک همه از حالب‌ها به سمت مثانه زیـر رفته و در صورتیکه دفع نشوند، می‌توانند به سنگ‌های مثانه مبدل شوند.

عوامل خطرناک

در کشورهای در حال توسعه، سنگ‌های مثانه معـمولاً به دلیـل کم‌شدن آب بدن، عفو نت و رژیم های کم ‌پروتئین تهیه شده و بخصـوص در بچه‌ها شایع می‌باشد. در نواحی دیگر دنیا، سنگ‌های مثانه اصولاً در بزرگسالان به ویژه در آقایـان ۳۰ سـال و بالاتر رخ می‌دهد.

شرایط و موقعیت‌هایی که شانس تهدید ابتلاء به سنگ ‌های مثانه را بیشتر شدن می دهند عبارتند از:

•    انسداد مجرای خروجی مثانه:

انسداد مجرای خروجی مثانه به هر گونه وضعیتی که مانع جریـان ادرار از مثانه به سمت مجرای ادراری می‌شود، اشاره دارد. مجرای ادراری، لوله‌ای است که ادرار را از بدنتان بیرون می‌برد. انسداد مجرای خروجی مثانه عـلت ها متعددی دارد، ولی شایع‌ترین ظاهـر آن بزرگی پروستات می‌باشد.

•    مثانه نوروژنیک:

سکته، صدمـه طناب نخاعی، بیماری پارکینسون، دیابت، بیرون‌زدگی دیسک میـان مهره‌ها، و شماری مـوارد دیگر، می‌توانند به اعصابی که کارکرد مثانه را تحت مدیریـت و نظارت دارند صدمـه برسانند. شانس دارد برخـی از اشخـاص با مساله مثانه نوروژنیک، مساله بزرگی پروستات و یا سایـر اقسام انسداد مجرای خروجی مثانه را هـم داشته باشند، که شانس تهدید ابتلاء به سنگ‌های مثانه را بیشتر شدن می‌دهند.

عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست

علائم و نشانه های سنگ مثانه خواهندتوانـست از درد شدید شکم تا وجود خون در ادرار متغیر باشند. برخـی وقتها اوقات سنگ های مثانه سبب ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند. سنگ های کوچک مثانه شانس دارد بدون بهبـود دفع شوند ولی بعضـی دیگر احتیـاج به دارو یا جراحی دارند.کاشت مو

نشانه های سنگ مثانه ،فـایـده های سیاه دانه بر سنگ مثانه، عوامل ایجادکننده سنگ مثانه ، شایع ترین علل ایـجاد سنگ مثانه ، سنگ مثانه چطور به وجود می آید، راه های بهبـود سنگ مثانه ، بهبـود سنگ مثانه با سیر ، داروهای طبیعی برای بهبـود سنگ مثانه و چطور سنگ مثانه را بهبـود کنیم؟ پژوهـش های تشخیصی سنگ مثانه

سنگ مثانه از کریستالیزه شده موادی مثل کلسیم و منیزیوم به وجود می آید که نشانه های آن از قبیل:درد پشت و شکم و اشکال در از میـان بردن ادرار همراه با سوزس ادرار می باشد. همـه نکات ی که می بایست در زمینه سنگ مثانه از عوامل تهیه کننده، نشانه ها و بهبـود های پزشکی و طبیعی را آماده نمـوده ایم. با ما همراه شوید.

سنگ های مثانه، توده های سفت و دشوار ی از املاح معدنی در مثانه شما می باشند. وقتی ادرار در مثانه شما تغلیظ می شود ، موجـب می گـردد املاح موجود درادرار متبلور شده و سنگ های مثانه تهیه شوند. ادرار تغلیظ شده و بدون حرکت معـمولاً در سرانجام تخلیه ناکامل مثانه شما می باشد. سنگ های مثانه همیشه موجـب ایجاد علائم و نشانه ها نخواهند شـد و شانس دارد در طی انجام آزمایشاتی جهت شناسایی سایـر مسائل پی به وجود آنان برد.

علائم سنگ مثانه

مطالب مرتبط:

سنگ های کوچک مثانه شانس دارد با علایم و نشانه ای همراه نباشند. با بزرگتر شدن سنگف مخاط دیواره مثانه تحریک می گـردد و در سرانجام ، درد و سوزش ادرار، تکرر و فوریت ادرار و خونی شدن ادرار ایجاد می کنند.


بیشتر بخوانید: مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟


عوارض جانبی سنگ مثانه

با اینکه اکثر سنگ های مثانه علائمی تهیه نمیکنند ولی موقعی عدم برداشته شدن، موجـب عوارض جانبی پایین میشوند:

از کار افتادگی مزمن مثانه

تکرر ادراری دردناک که برخـی اوقات میتواند موجـب انسداد تکمیل مجرای ادرار شود.

عفو نت مجرای ادراری

عفو نت های همیشگی در مجرای ادراری

معاینه و تشخیص سنگ مثانه

تشخیص سنگ مثانه شانس دارد به معاینات پایین نیاز داشته باشد:

معاینه ی فیزیکـی

به معنی لمس ناحیه مثانه و تشخیص هرگونه برآمدگی و درد میباشد.

آزمایش ادرار

شانس دارد یک آزمایش ادرار برای ردیابی باکتری، خون و یا املاح کریستالیزه شده احتیـاج باشد.

سی تی اسکن(CT-SCAN)

یک عکسبرداری از ناحیه ی درگیر شده در شکم

اولتراسوند (Ultrasound)

برای تشخیص سنگ های مثانه

ایکس ری (X-ray)

اما برخـی از سنگ ها، مثل سنگهای اسيد اوریكی توسـط ی ایکس ری دیده نمیشوند.

حاجب درون وریدی

یک مایع حاجب از طریق ورید ها به درون بدن تزریق می شود . این مایع با رسیدن به همه ها و مثانه موجـب تشخیص سنگ های ان ها از طریق ایکس ری می شود .

درمان سنگ مثانه

درصورتی که سنگ های مثانه زمان تشخیص تاکنـون کوچک باشند، خـوردن مایع زیاد برای دفع آنان ضـروری می باشد. ولی چنان چه بسیار بزرگ باشند احتیـاج به شکستن و یا برداشتن آنان از طریق جراحی میباشد.

شکستن سنگ های مثانه

در یک فرایندی به نام سیستولیتولاپاکسی، از طریق وارد کردن لوله ای به همراه دوربین به درون میزراه، مثانه شستشو داده شده و سنگ ها شکسته میشوند. ضمناً از یک لیزر یا اولتراسوند برای شکستن سنگ ها پیش از شستشوی مثانه بهره گیری می شود . این فرایند احتیـاج به یک بیهوشی موضعی دارد.

جراحی

اگر سنگ های بوجود آمده در میزانی بزرگ باشند که نتوان آن ها را توسـط ی شکستن آن ها از میـان برد، احتیـاج به جراحی دارند. در این جراحی از طریق برش در ناحیه شکم وارد مثانه شده و سنگ ها برداشته میشوند. از آنجاییکه همه جراحی ها عوارض جانبی بیشتری دارند، برتریـن اقدام شکستن سنگ ها میباشد.

ممانعـت از سنگ مثانه

با دقت به اینکه سنگ های مثانه از طریق بیماری های بیشتری ایجاد میشوند، نمیتوان از به وجود امدن آن ها ممانعـت کرد. با این وجود  برتریـن راه حل، اقدام به موقع زمان تجربه ی هرگونه نـشانه غیرطبیعی در دفع ادرار، وجود خون در ادرار و یا تغییر رنگ آن می باشد. خـوردن مایعات به مقدار زیاد کمک به نداشتن ایـجاد این سنگ های می کند .

برخـی از اشخاصـی که حاوی عفو نت مجاری ادرار می باشند ، حاوی احساس نداشتن تخلیه ی تکمیل ادرار پـس از دفع میباشند که در این شرایط خوب است بعد از ۱۰-۲۰ ثانیه، مجـدد اقدام به دفع ادرار کرد. به این اقدام تخلیه ی مضاعف میگویند که شانس دارد از تهیه سنگ های مثانه ممانعـت نماید . بر حسب برخـی از مطالعات انجام شده، ایستادن در زمان ادرار میتواند کمک شایانی به تخلیه ی تکمیل مثانه زمان دفع ادرار بکند.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

  1. راهکار طبی درمان رفع بوی بد دهان در صبح چگونه است؟
  2. خلط سينه نشانه چيست؟ نحوه درمان خلط سينه چگونه است؟
  3. روش درمان مزاج سوداوی چگونه است؟
  4. سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟

کلمات کلیدی مرتبط

  • نحوه ی عکس از مثانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE