loading...

نحوه تیمم بدل از غسل چگونه است؟

نحوه تیمم بدل از غسل چگونه است؟

در این مطلب می خواهیم برای شما نحوه تیمم بدل از غسل چگونه است؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. آموزش تصویری تیمم بدل از غسل- تیمم بدل از غسل استحاضه- تیمم بدل از غسل جنابت برای روزه- تیمم بدل از غسل حیض- تیمم بدل از وضو- تیمم بدل از وضو چیست- فیلم آموزش تیمم- نیت تیمم

آموزش تصویری تیمم بدل از غسل- تیمم بدل از غسل استحاضه- تیمم بدل از غسل جنابت برای روزه- تیمم بدل از غسل حیض- تیمم بدل از وضو- تیمم بدل از وضو چیست- فیلم آموزش تیمم- نیت تیمم

نحوه تیمم بدل از غسل چگونه است؟
نحوه تیمم بدل از غسل چگونه است؟

تیمم غسل جنابت در نکات ی ضـروری می شـود . موقعی نبود زمان برای غسل کردن تییم غسل جنابت واجب می شـود . تیمم غسل جنابت پـس از طهارت انجام می شـود .

غسل جنابت موقعی خروج منی از انسان یا جماع کردن (نزدیکـی کردن و دارا بودن رابطه زناشویی) بر انسان واجب می‌شود و در شرایطی که نمی توان غسل نمود می بایست به جای آن تیمم غسل جنابت را انجام دهد.

چه وقتی می توان تیمم غسل جنابت کرد؟

در هفت مورد می توان به جای غسل، تیمم کرد:

 1. در جایی که آب در اختیار نداشته باشد.
 2. وقت ضـروری برای غسل نداشته باشد و غسل کردن سبب قضا شدن نماز وی شود.
 3. آب برای بدن وی زیان داشته باشد یا بترسد که به واسطۀ استعمال آن مریض شده یا بیماری وی زیاد گردد.
 4. اگر ساخته کردن آب یا استعمال آن به قدرى مشقّت داشته باشد که مردم آن را تحمّل نکنند.
 5. اگر آب را به استفاده وضو یا غسل برساند خود وی یا بستگانش از تشنگى بمیرند یا مریض شوند.
 6. کسى که بدن یا لباسش نجس هست و چنان چه وضو یا غسل نماید ، براى آب کشیدن بدن یا لباسش آبی نمى‌ماند.
 7. نداشتن آب مباح.

خجالت از جنابت و تیمم غسل جنابت

اگر فردی به علـت خجالتی بودن نمی تواند غسل نماید ، نمی تواند در اول زمان تیمم کرده و نماز بخواند. چنین فردی می بایست بدن خود را آب بکشد (بخـش هایی را که نجس شده می باشد. ) و صبر نماید تا پـایان وقت یعنی وقتی که تنها به حد تیمم و مطالعه نماز (به صورت خلاصه و اکتفاء به واجبات نماز) زمان داشته باشد و در آن موقع تیمم کرده و با تیمم نماز بخواند.

ناگفته نماند که به خاطر این که عمداً نماز خود را به تأ خیر انداخته و فرصت غسل کردن را از خود سلب کرده است، مرتکب کار حرامی شده و معصیت کرده می باشد. ولی نماز وی درست هست اگر چه احتیاط مستحب آن هست که قضاى آن نماز را بخواند.

چهار وهله تیمم غسل جنابت

الف. نیت تیمم غسل جنابت (تیمم می کنم بدل از غسل جنابت قربه الی الله)

ب. زدن کف دو دست با هم بر چیزى که تیمم بر آن درست است

ج. کشیدن کف هر دو دست به همـه پیشانى و دو طرف آن، از جایى که موى سر مى ‌روید تا ابروها و بالاى بینى و بنابر احتیاط واجب، دست‌ها می بایست روى ابروها نیز کشیده شود

د. کشیدن کف دست چپ بر همـه پشت دست راست، و سپس کشیدن کف دست راست بر همـه پشت دست چپ.

در تیمم غسل جنابت مثل تیمم سایـر غسل ها، پیش از اینکه پشت دستها را مسح نماید ، احتیاط مستحب آن هست که یک مرتبه دیگر (بار دوم) دست ها را بر زمین بزند و مجدداً با آن، پشت دست راست و سپس پشت دست چپ را مسح نماید . بعضـی دیگر از فقها این استحباب را در تیمم بدل از وضو نیز قائل اند.

تیمم غسل جنابت بر چه چیزهایی درست است؟

تیمم بر خاک و اقسام سنگها درست می باشد. بنا بر احتیاط واجب در حال اختیار (که سنگ یا خاک وجود دارد) بر گچ و آهک پخته و آجر پخته و سفال و بر سنگ معدن مثل سنگ عقیق تیمم نشود.

تیمم غسل جنابت پـس از نزدیکـی

اگر فردی با همسـر خود نزدیکـی نماید و پیش از طلوع آفتاب نتواند غسل انجام بدهد، برای نماز صبح می بایست تیمم غسل جنابت نماید ؛ یعنی به جای غسل جنابت، تیمم انجام دهد و نماز صبح را خوانده شود و برای نمازهای بعدی غسل انجام دهد. ضـروری به توضیح هست که این مسئله اختصاص به نماز صبح ندارد، بلکه در زمان های دیگر هم ضمناً است؛ یعنی چنان چه کسی جنب شد و در زمان نماز نتوانست غسل نماید ، وظیفه اش تیمم هست و پیش از قضا شدن نماز، می بایست تیمم غسل جنابت نماید و با آن نماز بخواند.

اگر فردی پیش از نزدیکـی بداند که تا طلوع آفتاب قادر به انجام غسل نمی بـاشد طبق نظـر مراجع عظام تقلید انجام چنین عملی هیچ اشکال شرعی ندارد و تکلیف چنین فردی هم تیمم غسل جنابت می باشد. پس ، این شخـص به جای غسل جنابت، تیمم بدل از غسل می کند و با این تیمم نمازش را میخواند .

مطلب مرتبط:

آموزش وضو گرفتن تصویری +آموزش تصویری وضو برای کودکان

غسل نفاس چگونه انجام میشود؟

کلمات کلیدی مرتبط

 • نیت غسل تییم
 • چگونه تیمم عسل بدن
 • نحوه تیمم بدل از غسل
 • نحوه تیمم کردن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE