loading...

مکان های گنج خیز را بشناسید

مکان های گنج خیز را بشناسید

گنج

اگر به دنبال گنج هستید حتما این مسلئه را مطالعه کنید تا بدانید مناطق گنج خیز دنیا کجاست و شما در کجا زندگی می کنید.

پایتخت باستانی جهان معرفی شدند

این شهرها که تا حدودی در میان زرق و برق‌های شهرت آثار مجاور خود گم شده‌اند به ترتیب زیر توصیف شده‌اند.
۱- رم: این شهر در زمان اقتدار امپراتوری روم در سال ۱۱۷ میلادی یکی از مشهورترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌رفت. شهری که با سالن‌های تئاتر و معابد خود هنوز هم عده کثیری از علاقمندان را به سوی خود جلب می‌کند.

۲- آتن: شهر فلسفه، ریاضیات، دموکراسی و المپیک. پایتختی که سال‌های زیادی را صرف کشمکش‌ها و جنگ‌های زمینی و دریایی برای به دست آوردن قدرت در دریای اژه کرد و سرانجام در قرن پنجم قبل از میلاد، به عنوان پایتخت مقتدرترین امپراتوری جهان نام گرفت.

۳- قسطنطینه (استانبول)، این شهر که امروزه به دو قسمت آسیایی و اروپایی تشکیل شده پس از سقوط روم در قرن چهارم میلادی و در قرون وسطی یکی از ثروتمندترین و بزرگترین شهرهای جهان به شمار می‌رفت شهری که پایتخت امپراتوری بیزانس و سپس امپراتوری عثمانی شد.

۴- بابل: خانه باغ‌های معلق، مرکز آغاز تمدن بشر، شهری که حکومت‌های بسیاری همچون آشورها تا اسکندر مقدونی در پی آن برای دست‌یابی به موقعیتی استراتژیکی‌ بودند. شهری که بعدها به مدت هزاران سال پایتخت امپراتوری‌های بزرگ زمان خود شد.

۵- کوزکو: شهری در سلسله جبال کوه‌های آندز، پایتخت اینکاها از اوایل سال ۱۴۰۰ تا پیش از ورود اروپاییان به قاره آمریکا.

۶- تنوچتیتلان: پایتخت امپراتوری آزتک‌ها که امروزه آن را مکزیکوسیتی می‌نامند. این شهر در سال ۱۵۲۱ و در زمانی که نیروهای اسپانیایی وارد آن شدند نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر سکنه داشته است.

۷- طبس: این شهر با آغاز سلطنت قدیم، در حدود ۴۵۰۰ سال پیش پایتخت امپراتوری مصر گردید تا مشهورترین آثار تاریخی همچون معابد کارناک و الاقصر و دره شاهان را در خود ایجاد کند.

۸- زیمباوه کبیر: شهری با مساحت ۱۸۰۰ جریب با بناهایی سنگی در جنوب شرقی زیمباوه امروزی اگر چه دوران شکوفایی آن به قرن هشتم میلادی می‌رسد اما ۶۰۰ سال پیش از آن محل زندگی اقوام متعددی بوده است. شهری که در درون سیاه اروپا به تجارب با دنیای شرق می‌پرداخته است.

۹- ژیان: پایتخت امپراتوری‌های باستان چین با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال. خانه جنگجویان تراکوتا و مدفن پادشاهان امپراتوری‌های مقتدر چین.

۱۰- کائوکیا: تنها شهر در آمریکای شمالی که با گسترش جمعیت در قرن هجدهم همچنان آثار شهر نشینی باستان خود را حفظ کرده بود، شهری که در سال ۱۱۰۰ میلادی بیشترین جمعیت را در میان دیگر سکونتگاه‌های شمال امریکا به خود دیده بود.

کلمات کلیدی مرتبط

  • مناطق گنج خیز ایران
  • اماکن گنج خیز
  • مناطق گنج خیز اصفهان
  • مناطق گنج خیز خوزستان
  • مناطق گنج خیز فارس
  • منطقه گنج خیز کشور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE