loading...

مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟

مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟

مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟
مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟

در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد اینکه مفهوم رد مظالم چیست و چگونه باید پرداخت گردد؟ وضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. رد مظالم خامنه ای رد مظالم سیستانی رد مظالم غیبت موارد مصرف رد مظالم رد مظالم برای میت نماز رد مظالم رد مظالم به چه کسانی تعلق می گیرد رد مظالم مکارم شیرازی

رد مظالم خامنه ای رد مظالم سیستانی رد مظالم غیبت موارد مصرف رد مظالم رد مظالم برای میت نماز رد مظالم رد مظالم به چه کسانی تعلق می گیرد رد مظالم مکارم شیرازی

واژه مظالم جمع مظلمه عبارت هست از چیزى كه به ستم از كسى گرفته شده هست و در اصطلاح اموال حرامى هست در دست انسان و صاحبان آن را نمى‏شناسد. در این صورت می بایست با اجازه مجتهد کامل شرایط به فقیر بدهد . (لسان العرب و دهخدا، ماده «ظلم») عدم رعایت حقوق دیگران دوقسم دارد: یک قسم کارها مالی و قسم دیگر کارها غیر مالی.  تمام ما میدانیم که چنان چه کسی مالی پیش ما داشته باشد حال پول باشد یا جنس فرقی نمی کند می بایست به آن فـرد برگردانیم و توبه ما قبول نمی گـردد تا این کار را بکنیم،اما پرسش اینجاست برخـی وقتها ما به خاطر علل مختلفی(انـدکی سن و…) دیگر به خاطر نداریم که از چه فردی پول قرض گرفته یا خدای ناکرده بدون اجازه برداشته ایم و بعدا هم پرداخت نکرده ایم یا به اموال فردی ضربه ای زده ایم و جبران نکرده ایم، و حالا هم دیگر آن افـراد را نمی شناسیم چکار می بایست کنیم؟

جواب

اگر صاحبش را می شناسد می بایست به وی برگرداند یا حلالیت بطلبد. و چنان چه به هیچ وجه انسان صاحبان آن ها را نمیشناسد، یا میشناسد ولی پیدا کردن صاحبان آن ها ممکن نیست، در این صورت با اجازه مرجع تقلید اموال و یا هزینه آن ها را ( چنان چه که اموال از میـان رفته باشد) به فقرا صدقه بدهد.

محاسبه رد مظالم

اگر فـرد مقدار آن را می داند همـان مقدار را موقعی نومیدی از پیدا کردن صاحبان آن با اجازه مرجع تقلید، صدقه بدهد، چنان چه مقدار آن را نمی داند به هر اندکـی که یقین دارد، آن را صدقه بدهد. چنان چه مقدار را به هیچ وجه نمی داند می بایست یک پنجم مالی که در آن حرام قرار دارد را به نیت ادای وظیفه اعم از خمس و صدقه با اجازه مرجع تقلید صدقه بدهد. اگر ورثه می دانند میـان اموال میت مال حرام وجود دارد، ضمنا اگـر صاحبان شان را می شناسند اموال شان را به صاحبان آن ها بازگردانند، چنان چه صاحبان اموال را نمی شناسند و توانایی شناسایی آن ها هم وجود ندارد می بایست با اجازه مرجع تقلید به اندکـی که یقین دارند مال دیگران هست را به فقرا صدقه بدهند، چنان چه مقدار را هم نمی دانند یک پنجم اموال را به با اجازه مرجع تقلید به نیت نیت ادای وظیفه اعم از خمس و صدقه به فقرا صدقه بدهند. اگر میت وصیت کرده باشد که فلان مبلغ بابت رد مظالم بدهند، ضـروری هست آن مبلغ را با اجازه مرجع تقلید به فقرا صدقه بدهند، در این صورت حتی چنان چه مقدار مال مورد وصیت بیشتر از ثلث مال میت باشد می بایست به آن عمل شود. اگر میت وصیت کرده باشد که فلان مبلغ بابت رد مظالم بدهند، ضـروری هست آن مبلغ را با اجازه مرجع تقلید به فقرا صدقه بدهند، در این صورت حتی چنان چه مقدار مال مورد وصیت بیشتر از ثلث مال میت باشد می بایست به آن عمل شود. اگر ورثه نمی دانند که در مال میت مال حرامی وجود دارد یا نه؟ و میت وصیت هم نکرده باشد ولی ورثه شانس می دهند که در مال میت مال حرامی وجود داشته باشد، در این فرض ضـروری نیست چیزی بابت رد مظالم به فقرا صدقه بدهند، ولی چنان چه به نیت رد مظالم و یا صدقه از جانب میت به فقرا اموالی را صدقه بدهند مستحب می باشد.

یک حکایت تأثیر گذار

الكافی عن علیِّ بنِ أبی حمزةَ :كانَ لی صَدیقٌ مِن كُتّابِ بَنی اُمیّةَ فقالَ لی : استأذنْ لی عن أبی عبدِ اللّه ِ علیه السلام ، فاسْتَأذَنتُ لَه علَیهِ ، فأذِنَ لَه ، فلَمّا أنْ دَخلَ سَلّمَ و جَلسَ ، ثُمّ قالَ : جُعِلتُ فِداك ، إنّی كنتُ فی دِیوانِ هولاءِ القَومِ فأصَبْتُ مِن دُنیاهُم مالاً كثیرا ، و أغمَضتُ فی مَطالِبهِ ··· فهَل لی مَخرَجٌ مِنهُ ؟ قالَ : إنْ قُلتُ لكَ تَفْعَلْ ؟ قالَ : أفعَلُ. قالَ لَهُ : فاخْرُجْ مِن جمیعِ ما اكْتَسَبتَ فی دِیوانِهِم ، فمَن عَرَفْتَ مِنهُم رَدَدْتَ علَیهِ مالَهُ، و مَن لَم تَعْرِفْ تَصَدّقْتَ بهِ ، و أنا أضْمَنُ لكَ على اللّه ِ عزّ و جلّ الجَنّةَ . (الكافی : ۵/۱۰۶/۴ ، انظـر همـه الحدیث)

الكافى ـ به نقل از على بن ابى حمزه ـ : دوستى داشتم كه از دبیران بنى امیّه بود؛ به من گفت : از امام صادق علیه السلام براى من اجازه ملاقات بگیر. من از حضرت اجازه خواستم و ایشان اجازه داد. وقتى آن آقـا به حضور حضرت رسید، سلام كرد و نشست و سپس بیان کرد: فدایت شوم، من در دستگاه ادارى این جماعت كار مى كردم و از دنیاى آنان به مال و منال فراوانى رسیدم و براى به دست آوردن آن ، چشم بر هم نهادم (به حلال و حرام توجّهى نكردم) ··· آیا راهى براى بیرون آمدن [از این وضع ] دارم؟ فرمود: چنان چه برایت بگویم انجام مى دهى؟ عرض كرد: انجام مى دهم. فرمود: از همـه مال و ثروتى كه در دستگاه ادارى آنان به دست آورده اى خودت را خلاص كن. كسانى را كه مى شناسى مالشان را به آنان برگردان و كسانى را كه نمى شناسى از طرفشان صدقه بده. در این صورت ، من براى تو ضمانت مى كنم كه خداوند متعال عزّ و جلّ تو را به بهشت برد.

مطلب مرتبط:

توضیحات ضـروری در معرفت درب ضد سرقت چیست؟

آموزش استبرا و خاصیت های آن

کلمات کلیدی مرتبط

  • نماز رد مظالم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE