loading...

مفهوم ازدواج سفید چیست؟

مفهوم ازدواج سفید چیست؟

مفهوم ازدواج سفید چیست؟
مفهوم ازدواج سفید چیست؟

در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد مفهوم ازدواج سفید چیست؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. آمار ازدواج سفید در ایران مقاله ازدواج سفید حکم ازدواج سفید در ایران آمار ازدواج سفید در تهران ازدواج سیاه چیست تاریخچه ازدواج سفید ازدواج ساندویچی چیست سایت ازدواج سفید

آمار ازدواج سفید در ایران مقاله ازدواج سفید حکم ازدواج سفید در ایران آمار ازدواج سفید در تهران ازدواج سیاه چیست تاریخچه ازدواج سفید ازدواج ساندویچی چیست سایت ازدواج سفید

همه ما با عبارت‌های « پیونددائم» و « پیوندموقت» آشنا و کم و بیشتر از احکام شرعی آن‌ها اطلاع داریم، ولی کمتر پدیده « پیوندسپید» به گوشمان خورده می باشد. این پیوند بر خلاف پیونددائم و موقت نه در شرع و نه در عرف ما ایرانیان جایی ندارد، چون دختر و پسر بدون برگزاری مراسم عقد و به خاطر منافع اقتصادی و عاطفی بدون، پایین یک سقف می‌روند.

دکتر امیدعلی احمدی – جامعه‌شناس- در مـورد تعریف « پیوندسفید» می‌گوید: در این پیوندکه در غرب رایـج هست و به معنای «هم‌باشی» نیز شناخته می‌شود ، پیوندی به مدت وقـت نامعلوم میـان دو شخـص برقرار می‌شود که فاقد مشروعیت اجتماعی و حقوقی می باشد.

مهدی بیاتی روانشناس و استاد دانشگاه نیز ازرابطه‌ تهیه شده در « پیوندسپید» انتقاد کرده و معتقد است: پیوندکلمه مقدسی است، پس زندگـی دختر و پسر پایین یک سقف را بدون عقد شرعی نمی‌توان پیوندنامید؛ بلکه چنین رابطه‌ای با اهدافی مثل برآوردن نیازهای جنسی و روانی برقرار می گـردد و اگرچه شانس دارد از زاویه‌ای برای آقـا مثبت باشد، ولی اثر ویران‌کننده‌ای بر خانـم می‌گذارد، چراکه خانـم ها دارای قشنگی ‌های خدادادی می باشند که می بایست آن را در جای خود هزینه کنند. وقتی که تازگی و طراوت و سرحالی زن به مرور وقـت کم شدن یابد، شانس دارد علاقه آقـا به ادامه زندگـی با وی کم گـردد و وی به خانـم دیگری گرایش پیدا نماید .

علل گرایش به پیوندسپید

علی اصغر نژادفرید- روانشناس- علـت مهـم ظهور پدیده پیوندسپید را نبود مسئولیت‌پذیری حداقل در یک طرف از رابطه می‌داند و می‌گوید: نبود مسئولیت‌پذیری، ریسک‌ فاکتوری مهم برای زندگـی حساب می‌شود؛ چرا که در چنین روابطی اشخـاص مسئولیت عملکرد خود را برعهده نمی‌گیرند.

بیاتی نیز با اصرار بر ضرورت مسئولیت‌پذیری خانـم و آقـا در یک رابطه می‌گوید: چنین عاملی می‌تواند در تداوم زندگـی مشترک اثر بسیار بیشتری داشته باشد این در حالیست که اکنون فضای پیوندمناسب نیست و اشخـاص به دلیـل مشکلاتی مثل مسائل اقتصادی تمایل به پیوندو رفتن پایین یک سقف را ندارند.

تبعات پیوندسپید

دکتر علی‌اصغر نژادفرید- روانشناس- می‌گوید: فرزندان حاصل از چنین ازدواجی بیشترین لطمه را متحمل می‌شود، چراکه چنین ازدواجی ثبت نمی‌شود و سرنوشت آنان بعد از تولد معیـن نیست. بارداری‌های ناخواسته و عوارض بهداشتی ناشی از سقط جنین غیرقانونی از تبعات دیگر پیوندسپبد می باشد.

بیاتی هم معتقد است: چنین رابطه‌ای سبب کم شدن فرزندآوری می‌شود، همچنیـن سطح زندگـی اشخـاص تغییر می‌کند و خلاء روانی برای دختر را در پی دارد و شانس دارد حتی شانس مادر شدن وی را کم شدن دهد و حتی به آسیب‌هایی مثل اعتیاد سوق پیدا کنند، این در حالیست که آقایان موقعی ترک چنین رابطه‌ای کمتر آسیب می‌بینند. نژاد فرید در مـورد تبعات دیگر پیوندسپید می‌گوید: در چنین ازدواج‌هایی توانایی دارد که یکـی از دو طرف هر لحظه نسبت به ادامه این رابطه اظهار بی‌میلی نماید و این امر سبب وارد شدن صدمات روحی قابل توجهی به طرف رو به روی به خاص خانـم ها می‌شود چراکه آنان بر حسب طبیعت خود دوست دارند روی فردی سرمایه‌گذاری عاطفی کنند که این شخـص از ارزش ضـروری برخوردار باشد.

او به جنبه حقوقی پیوندسپید اشاره و اظهارمی‌کند: این پیونداز نظـر قانونی جرم می باشد. از نظـر شرعی نیز گناه حساب می‌شود و همیشه شخـص با نوعی ترس و استرس از عواقب چنین رابطه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. این در حالیست که چنان چه این روابط ثبت شود، توانایی تاییـد متعلق بودن فرزند به پدر وجود دارد. علی احمدی هم با بیان اینکه رابطه «هم‌باشی» در ایران پذیرفتنی نیست، اصرار می‌کند: این رابطه نه از طرف خانواده و نه گذاشته ای اجتماعی قبول کرده نمی‌شود. پس می‌تواند آسیب‌های بیشتری را به همراه داشته باشد.هرچند که شانس دارد ارضای عاطفی و جنسی و سرنوشت یکسان اقتصادی به دنبال داشته باشد،‌ ولی به محض آشکار شدن، مردم با آن مخالفت می‌کنند و حمایت‌های اجتماعی از خانـم و شوهر برداشته می‌شود. چرا که این پیوند از نظـر حقوقی و قانونی هیچ اهمیت ی ندارد.

وی افزود: در این شرایط به نظـر می‌آید ضـروری هست از سویی با فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و از طرف دیگر با فرهنگ‌سازی و تشویق جوانان به پیونددائم از میزان تمایل آنان به روابطی مثل پیوندسپید کاست و اجتماع را از عوارض چنین پیوندهایی مصون نگه داشت.

مطلب مرتبط:
فلسفه نوشته های رمز و راز آلود طلسم و جادو و دعا و بخت گشائی و غیره در چیست ؟

دانلود کتاب پیشگویی آینده (آشنایی با فنون پیشگویی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE