loading...

مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟

مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم که می همچنین در این مطلب قصد داریم در مورد موضوعاتی همچون مطهرات چند تاست,نجاسات چند تا است,انواع مطهرات را نام ببرید,احکام مطهرات,مطهرات و نجاسات در اسلام,مطهرات چیست,تبعیت در مطهرات,استبرا در مطهرات توضیحاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه همراه ما باشید.

مطهرات چند تاست,نجاسات چند تا است,انواع مطهرات را نام ببرید,احکام مطهرات,مطهرات و نجاسات در اسلام,مطهرات چیست,تبعیت در مطهرات,استبرا در مطهرات

مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟
مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟

مطهرات شامل ۱۲ تا هستند که در پایین ذکر شده اند :

۱- اسلام. ۲- کم شدن دو سوم آب انگور. ۳- آفتاب. ۴- استحاله. ۵-زمین . ۶- انتقال. ۷-آب . ۸- تبعیت. ۹- غائب شدن مسلمان. ۱۰- استبراء حیوان نجاستخوار. ۱۱-برطرف شدن عین نجاست . ۱۲- انقلاب


بیشتر بخوانید: احکام جنابت کدامند؟


زمین با سه شرط، کف پا و ته کفش نجس را پاک می کند :

اول : آنکه زمین پاک باشد.

دوم : آنکه خشک باشد.

سوم : آنکه چنان چه عین نجس مثل خون و بول ، یامتنجس مثل گلی که نجس شده در کف پا و ته کفش باشد، به واسطه راه رفتن یامالیدن پا به زمین رفـع شود. و هـم زمین می بایست خاک یا سنگ یا آجرفرش و مثل اینها باشد، و با راه رفتن روی فرش و حصیر و سبزه ، کف پا و ته کفش نجس پاک نمی شود . و چنان چه به واسطه غیر راه رفتن نجس شده باشد، پاک شدنش به واسطه راه رفتن اشکال دارد.

آفتاب ، زمین و ساختمان و چیزهایی که مثل درب و پنجره در ساختمان به کار برده شده و ضمناً میخی را که به دیوار کوبیده اند و جزو ساختمان حساب می شود ، با شش شرط پاک می کند :

اول : آنکه چیز نجس به گونه ای تر باشد که چنان چه چیز دیگری به آن برسد تر شود. بـعد اگر خشک باشد، می بایست توسـط ای آن را ترکنند تا آفتاب خشک نماید . دوم : آنکه چنان چه عین نجاست در آن چیز باشد، پیش ازتابیدن آفتاب ، آن را رفـع کنند.

دوم: آنکه چیزی از تابیدن آفتاب ممانعـت نکند. بـعد اگر آفتاب از پشت پرده یا ابر و مثل اینها بتابد و چیز نجس راخشک نماید ، آن چیز پاک نمی شود . ولی چنان چه ابر به قدری نازک باشد که از تابیدن آفتاب ممانعـت نکند، اشکال ندارد.

سوم: آنکه آفتاب به تنهایی چیز نجس را خشک نماید . بـعد اگر برای مثال چیز نجس به واسطه باد و آفتاب خشک شود، پاک نمی گردد، ولی  چنان چه باد به قدری کم باشد، که نگویند به خشک شدن چیز نجس کمک نمـوده ، اشکال ندارد. پنجم : آنکه آفتاب اندکـی از بنا و ساختمان را که نجاست به آن فرو رفته ، یک مرتبه خشک نماید . بـعد اگر یک مرتبه بر زمین و ساختمان نجس بتابد، و روی آن را خشک نماید و دفعه دیگر پایین آن را خشک نماید، تنها روی آن پاک می گـردد و پایین آن نجس می ماند. ششم : آنکه مابین روی زمین یا ساختمان که آفتاب به آن می تابد، با درون آن ، هوا یا جسم پاک دیگری فاصله نباشد. اگر جنس چیز نجس به گونه ای عوض گـردد که به شیوه چیز پاکی  در آید، پاک می گـردد و گفته می شود استحاله شده می باشد.

مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟
مطهرات چیست + مطهرات چندتاست؟

مثل آن که چوب نجس بسوزد و خاکستر گردد، یاسگ در نمکزار فرو رود و نمک شود. ولی چنان چه جنس آن عوض شود، مثل آن که گندم نجس را آرد کنند یا نان بپزند، پاک نمی شود . اگر خون بدن انسان یا خون حیوانی که خون جهنده دارد، یعنی حیوانی که وقتی رگ آن را ببرند، خون از آن جستن می کند ، به بدن حیوانی که خون جهنده ندارد، برود و خون آن حیوان حساب گـردد پاک می گردد، و این را انتقال گویند. اگر کافر شهادتین بگوید، یعنی بگوید: “اشهد ان لا اله الا الله واشهد ان محمدا رسول الله “، مسلمان می شود ، و پـس از مسلمان شدن ، بدن و آب دهان و بینی و عرق وی پاک می باشد. تبعیت آن می باشد که چیز نجسی به واسطه پاک شدن چیز نجس دیگر، پاک شود.

کسی که چیزی را با دست خود آب می کشد، چنان چه دست و آن چیز با هم آب کشیده شود، پـس از پاک شدن آن چیز، دست وی هم پاک می شود . بول و غائط حیوانی که به میل کـردن نجاست انسان عادت نمـوده ، نجس می باشد. و چنان چه بخواهند پاک گـردد باید آن را استبراء کنن. اگر بدن یا لباس مسلمان یا چیز دیگری که مثل ظرف و فرش دراختیار وی می باشد نجس گـردد و آن مسلمان غایب گردد، چنان چه انسان شانس بدهدکه آن چیز را آب کشیده یا به واسطه آنکه برای مثال آن چیز در آب جاری افتاده پاک شده می باشد ، اجتناب از آن ضـروری نیست .

در ادامه با طالب پیشنهادی همراه ما باشید:

  1. نماز وحشت یا همان شب اول قبر چطوری بیان می شود؟
  2. حکم شک در وضو چیست؟ + اگر بعد از نماز بفهمیم وضو نداشتیم
  3. نماز میت چگونه برگزار می شود؟ + نماز شب اول قبر چگونه است؟
  4. نحوه خواندن صحیح سلام نماز

کلمات کلیدی مرتبط

  • مطهرات را نام ببرید
  • انواع مرکبات را نام ببرید
  • انواع مطهرات
  • مطهرات را نام ببرید؟
  • نجاسات چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE