loading...

غسل جنابت خانـم ها چگونه است

غسل جنابت خانـم ها چگونه است

غسل جنابت خانـم ها چگونه است
غسل جنابت خانـم ها چگونه است

در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد اینکه غسل جنابت خانـم ها چگونه است توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. غسل جنابت زنان چگونه انجام میشود چگونه غسل جنابت کنیم غسل جنابت برای دختر باکره غسل جنابت زنان چگونه است نیت غسل جنابت آموزش تصویری غسل جنابت غسل بعد از نزديكي غسل جنابت مردان

غسل جنابت زنان چگونه انجام میشود چگونه غسل جنابت کنیم غسل جنابت برای دختر باکره غسل جنابت زنان چگونه است نیت غسل جنابت آموزش تصویری غسل جنابت غسل بعد از نزديكي غسل جنابت مردان

آقایان و زنان از راه نزدیکـی جنسی و بیرون آمدن منی محتلم می شوند و می بایست برای نماز و کارها ضـروری غسل جنابت انجام دهند. کیفیت غسل جنابت مثل سایـر غسل هاست ولی می بایست در آن نیت غسل جنابت نمود.

تذکر:  ملاك جنابت آقایان ، خروج رطوبت همراه با نشانه ۱-شهوت، ۲- فشار ۳- سستى بدن مي باشد.(اما بعضـی از مراجع سستی بدن را شرط نمی دانند).

و ملاك جنابت  خانـم ها در زمان خروج رطوبت مشكوك ، رسيدن به اوج لذت جنسي يا اُرگاسم ( Orgasm ) می باشد. در اين حالت چنان چه رطوبتي از خانـم ها بیرون شود حتي بي آنكه مقاربت و نزديكي داشته باشد؛ انجام  غسل جنابت واجب مي گردد. اين تذكر نيز ضروري هست كه ساير ترشحات و رطوبت هاي بیرون شده پاك مي باشند و چنان چه شك بشود نيز حكم جنابت را ندارد.

حضرت آیت الله سیستانی در رطوبت های خانـم ها زمان ملاعبه و مسائـل مشابه اگر زیاد باشد و  جاهای دیگر را آلوده کند نظـر ی دارند که در انتهاء این نوشتار مطرح شده می باشد.

به دو چیز انسان جنب می شود

مسأله ۳۴۵ به دو چیز انسان جنب می شود : اول : جماع . دوم : بیرون آمدن منی ، چه در خواب باشد یا بیداری ، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت (۱)، با اختیار باشد یا بی اختیار.

(۱) (مکارم:) سایـر مسأله ذکر نشده .

چنان چه رطوبتی از انسان بیرون شود

مسأله ۳۴۶ چنان چه رطوبتی از انسان (۱) بیرون شود و نداند منی هست یا بول یا غیر اینها (۲) ضمنا اگـر با شهوت و جستن بیرون آمده (۳) (و پـس از بیرون آمدن آن ، بدن سست شده (۴))، آن رطوبت رأی منی دارد (۵) و چنان چه هیچ یک از این سه نشانه یا برخـی از اینها را نداشته باشد، (۶) رأی منی ندارد (۷) ولی در خانـم و مریض (۸) ضـروری نیست آن آب با جستن بیرون آمده باشد، (۹) بلکه چنان چه با شهوت بیرون آمده باشد (۱۰) در رأی منی هست (۱۱) و ضـروری نیست بدن وی سست شود. (۱۲)

(۱) (زنجانی:) از آقـا سالم ..

(۲) (مکارم:) نداند منی هست یا رطوبت دیگر ..

(۳) (گلپایگانی ، صافی:) و یا با جستن بیرون آمده ..

(۴) [بخـش داخل پرانتز در رساله آیت اللّه مکارم نمی بـاشد ]

(۵) (بهجت:) بلکه چنان چه تنها با شهوت و جستن باشد، ثابت شدن رأی منی خالی از وجه نمی بـاشد ..

(۶) (گلپایگانی ، صافی:) چنان چه هیچ یک از این دو نشانه را نداشته باشد ..

(بهجت:) چنان چه هیچ یک از این سه نشانه را نداشته باشد ..

(مکارم:) چنان چه این دو نشانه ، یا یکـی از آنان را نداشته باشد ..

مطالب مرتبط:

(۷) (گلپایگانی ، صافی:) مگر آن که علم یا اطمینان پیدا نماید که منی بوده می باشد. .

(زنجانی:) و در خانـم چنان چه جدا شدن آب از محلش با شهوت همراه باشد رأی منی را دارد و ضـروری نیست دو نشانه دیگر را داشته باشد، و چنان چه به مریض حالت شهوت دست دهد و آبی بیرون شود که شانس بدهد منی هست ، رأی منی را دارد، هر چند بیرون آمدن آن با شهوت نباشد و دو نشانه دیگر را هم نداشته باشد.

(تبریزی:) ضمنا اگـر با شهوت و جستن و سست شدن بدن بیرون آمده ، آن رطوبت رأی منی را دارد و در غیر این صورت ، رأی منی را ندارد ..

(۸) (خوئی ، گلپایگانی ، سیستانی ، صافی ، تبریزی ، بهجت:) ولی در مریض ..

(۹) (مکارم:) بلکه چنان چه رطوبت وقتی بیرون آید که به اوج شهوت جنسی رسیده هست ، رأی منی دارد. [ انتهـا مسأله ] (سیستانی:) و در موقع بیرون آمدن ، بدن سست گـردد ..

(۱۰) (خوئی:) و در موقع بیرون آمدن ، بدن سست گـردد ..

(۱۱) (گلپایگانی ، خوئی ، صافی ، تبریزی:) سایـر مسأله ذکر نشده .

(نوری:) چنان چه با شهوت بیرون آمده باشد و بدن سست شود، در رأی منی می باشد.

(سیستانی:) و رطوبتی که زنها در موقع ملاعبه یا تصورات شهوت انگیز در خود احساس می کنند پاک هست و غسل ندارد و وضو را نیز باطل نمی کند ، و امّا رطوبتی که از زنها با شهوت بیرون می گـردد و به حدّی باشد که صدق انزال نماید و لباسها را آلوده نماید و معمولًا این رطوبت در موقعی بیرون می گـردد که خانـم به اوج شهوت جنسی برسد نجس و سبب جنابت می باشد.

(بهجت:) بنا بر أظهر، و هم چنین در خانـم مریض بنا بر أحوط ..

(۱۲) (بهجت:) بلکه خالی از وجه نمی بـاشد که رأی زن در صحّت و بیماری مثل مرد باشد.

مسأله اختصاصی

(مکارم:) مسأله ۳۶۲ معمـولا پـس از بیرون آمدن منی بدن سست می شود ، ولی این مقوله جزء شرایط قطعی و نشانه ها نمی بـاشد .

سؤال ـ آیا خانـم ها و دختران نیز محتلم مىشوند؟ یا احتلام ویژه آقایان است؟
پاسـخ : در صورتى که به اوج شهوت جنسى برسند و رطوبتى از آنان خارج شود، که غالبآ همراه با سستى بدن است، محتلم شده اند.
سؤال ـ آیا نزدیکی با وسائلى مثل «کاندوم» که از ارتباط ّ مستقیم جلوگیرى مىکند و مانع ریختن نطفه مى شود، نیز سبب غسل جنابت مىشود؟
پاسـخ : آرى سبب غسل جنابت می باشد.

مسأله ـ چنان چه رطوبتى از انسان بیرون شود و نداند منى هست یا رطوبت دیگر، ضمنا اگـر با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت رأی منى دارد، و چنان چه این دو نشانه، یا یکى از آنان را نداشته باشد رأی منى ندارد، ولى در خانـم و مریض ضـروری نیست که با جستن بیرون آید، بلکه چنان چه رطوبت هنگامى بیرون آید که به اوج شهوت جنسى رسیده (که غالبآ همراه با سستى بدن است)، رأی منى دارد.
سؤال ـ خانمها اغلب ترشّحات سفیدرنگى مىبینند، آیا این ترشّحات غسل دارد؟
پاسـخ : این ترشحات غسل ندارد،مگر با شرائطى که در مسأله اوّل این فصل بیان شد.

سؤال ـ مدّتى هست که عقد بستهام و هنوز عروسى نکرده ایم. دربـاره احتلام سؤالى داشتم که فکر مىکنم این مساله براى بسیارى از دخترانى که در شرایط من می باشند مطرح باشد، و آن تشخیص «اوج شهوت جنسى است»، به زمان ملاعبه و حتّى به زمان احوالپرسى با شوهرم مایعى از من بیرون مىشود، امّا نمىدانم اوج شهوت جنسى هست، یا نه؟ به هر حال این مسأله برایم مبهم و مخصوصآ در ماه مبارک رمضان مساله ساز شده است، به این جهت سعى مى کنم وی را در طول ماه مبارک ملاقات نکنم، لطفآ رأی مسأله را کاملا توضیح دهید.
پاسـخ : مادام که شک دارید چیزى بر شما نیست.
سؤال ـ هر گاه دربـاره احتلام شک حاصل شود، بخاص دربـاره دختران که «اوج شهوت جنسى» براى اکثریّت آنان قابل درک نیست، وظیفه چیست؟ آیا غسل واجب مىشود؟
پاسـخ : مادام که شک دارند غسل بر آنان واجب نیست.
سؤال ـ زنى پـس از نزدیکی با همسـر ش بلافاصله غسل مىکند، و پـس از غسل باقیمانده منى از وی بیرون مىشود، ولى نمىداند که از خود اوست، یا از شوهرش مىباشد، آیا می بایست مجـدد غسل نماید ؟
پاسـخ : غسل ضـروری نیست.
سؤال ـ چنان چه رطوبتى از خانـم بیرون شود که نداند منى هست یا آب دیگر، آیا ملاحظه این رطوبت و تفحّص در مـورد ماهیّت آن ضـروری است؟ یا بدون مشاهده مىتواند بگوید انشاءاللّه پاک هست و غسل ندارد؟
پاسـخ : چنان چه با خلاصه بررسى روشن مىشود می بایست بررسى نماید ، و الّا ضـروری نیست.

احکام بانوان(جدید)، آیت الله مکارم شیرازی.

مطلب مرتبط:

غسل نفاس چگونه انجام میشود؟

ذکر سجده سهو چگونه است؟ + سجده سهو چگونه خوانده می شود

کلمات کلیدی مرتبط

  • مراتب غسل جنابت برای خانم ها با عکس وترتیب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE