loading...

طراحی حرم مطهر امام رضا

در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز در مورد طراحی حرم مطهر امام رضا توضیحاتی را ارائه بدیم شما می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید .همراه ما باشید…

امروز؛ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۶ سالروز ولادت امام علـی بن موسی الرضا علیه‌ السلام هشتمین امام شیعیان است . ایشان در مدینه منوره به دنیا آمد. پدر محترم شان امام موسی‌ کاظم علیه‌ السلام امام هفتم شیعیان و مادر محترم شان نجمه خاتون است .

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

آرامگاه هشتمین امام شیعیان در مرکز شهر مشهد مقدس قرار دارد و یکـی از بزرگ ترین مساجد دنیا به شمار می رود.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) حاوی گنبدها؛ گلدسته ها؛ نقاره مسکن ها؛ سقاخانه ها؛ صحن ها؛ رواق ها؛ مقبره ها؛ مساجد؛ مدارس؛ تالارها؛ موزه ها و کتابخانه هاست .

گنبدها حاوی گنبد طلا؛ گنبد گوهرشاد؛ گنبد الله ورديخان؛ گنبد پريزاد و گنبد شيخ طبرسي می باشند . گلدسته ها به دو دسته عباسی و گوهرشاد تقسیم می شوند.

صحن های حرم مطهر از مسائل زیر تشکیل شده است:

 • صحن انقلاب اسلامی
 • صحن آزادی
 • صحن جمهوری اسلامی
 • صحن قدس
 • صحن کامل رضوی
 • صحن غدیر
 • صحن کوثر
 • صحن هدایت
 • صحن رضوان
 • صحن گوهرشاد
طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

رواق دارالحجه

رواق ها خیلی زیاد بوده و از جمله می توان به روضه منوره؛ رواق غدیر؛ شیخ طوسی؛ دارالشرف یا رواق کوثر اشاره نمود. فضاهای مسقف و محصور در پیرامون حرم؛ رواق نامیده می‌ شوند. نیز اکنون ؛ بزرگ‌ ترین رواق حرم؛ رواق امام خمینی به مساحت ۶٬۳۰۰ متر مربع است که قبلاً صحن بوده و عملیات مسقف‌ سازی آن از سـال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ انجام شده‌است .

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

رواق

هم‌چنین رواق‌های دارالولایه؛ دارالحجه و دارالاجابه از رواق‌های بزرگ حرم امام رضا می باشند .گفتنی است که در حرم امام رضا (علیه السلام) دو موزه مرکزی و مردم شناسی نیز وجود دارد. از خدمات ایـن مجموعه نیز می بایست به مهمـان سرای حضرت؛ دارالشفاء و نمایشگاه آستان قدس رضوی اشاره نمود.شما خواهید توانست همه مسائل یاد شده را به صورت تور مجازی در ایـن نشانیمشاهده کـرده و به صورت مجازی؛ به زیارت حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) بپردازید.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

این مجموعه حدودا ۲۵۰ هزار متر مربع مساحت و گنجایش ۵۰۰ هزار شخـص را دارد. اکثر سازه‌ های ایـن حرم؛ از زمان صفویان به خاص شاه طهماسب صفوی به جا مانده است .

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

روضه منوره

روضه منوره که دربرگیرنده پیکر مطهر امام رضا (علیه السلام) است؛ حاوی فضایی مربع شکل که مساحت آن ۱۸۹٫۰۳ متر مربع بوده که از ایـن فضا ۱۷٫۱۵ متر مربع آن مساحت ضریح است . روضه منوره از طریق ۴ صفه بزرگ در ۴ جانب به داخل و خارج حرم مشابه می‌ شود.گفتنی است؛ زمان تیموریان از دوره‌ های درخشان معماری حرم امام رضا (علیه السلام) است . در آن زمان به دستور همسـر شاهرخ تیموری؛ مسجد گوهرشاد؛ یکـی از زیبا تر ین و مشهور ‌ترین مساجد اسلام؛ بوسیـله هنرمندان و معماران ایرانی در سمت قبله حرم و صحن جنوبی آن ساخته شد.به اعتقاد اکثر متخصصین مسجد گوهرشاد به لحاظ فرم و معماری در دنیا اسلام بی مثل است .

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

مسجد گوهرشاد

کتیبه‌های ورودی مسجد گوهرشاد در هیچ کجای دنیا اسلام مثل ندارد. ایـن مسجد با ایوان‌ های ‌بلند و طاق‌ های خوش نقش و کاشیکاری‌های نفیس از زیبا تر ین مساجد ساخته شده در ایران است . ضلع‌های مسجد؛ همه با کاشی‌‌های معرق نفیس آراسته شده و در تمام دیوارها و غرفه‌‌های آن اسماء الله و آیات قرآن و احادیثی که برخـی مربوط به مسجد است؛ وجود دارد؛ کتیبه ممتاز و تاریخی بایسنقر (فرزند گوهرشاد) که از برترین ثلث‌نویسان عهد تیموری بوده؛ با زیبا تر ین خطوط ثلث بر پیشانی ایوان مقصوره خودنمایی می‌کند و تاریخ بنای مسجد بر کاشی معرق؛ در ایـن کتیبه به چشم می‌خورد.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

مسجد گوهرشاد

نخستین گنبد حرم امام رضا (علیه السلام) در شـروع قرن ششم هجری و بوسیـله سلطان سنجر سلجوقی از کاشی ساخته شد. ایـن گنبد بـار ها مورد مرمت و مرمت قرار گرفت. گنبد حرم از آجر ساخته شده؛ و سپس روی آن را با الواح مسی؛ که روکشی از طلا دارد پوشانده‎اند.تذهیب ایـن گنبد برای آخرین بـار در سـال ۱۰۱۰ تا ۱۰۱۶؛ در وقـت شاه عباس صورت گرفته؛ و به طوری که از گفته‎های تحقیق گـران برمی‎آید؛ رویه و سطح ایـن گنبد پیش از آن کاشی‎کاری بوده است .گنبد طلای حرم امام رضا (علیه السلام) حاوی دو پوشش در سقف حرم و بالای آن است . پوشش سقف که به صورت مقعر و مقرنس است به نام «قبه» شناخته می‌شود.کتیبه‌هایی که در اطراف گنبد وجود دارند که از نکات جالب آن اشاره به قضیه پیاده رفتن شاه عباس صفوی از اصفهان به مشهد است که به خط ثلث بوسیـله علیرضا عباسی نوشته شده است .حرم امام رضا (علیه السلام) حاوی چند ایوان است که نمونه‌های قابل توجهی در معماری ایرانی – اسلامی می باشند .ایوان جنوبی که به «ایوان طلا» مشهور است بوسیـله امیر‌علیشیر نوایی؛ وزیر سلطان حسین بایقرا در قرن نهم هجری ساخته شد. ایـن ایوان که ۲۱ متر ارتفاع دارد از خشت‌های طلا ساخته شده و حاوی چهار در است و سطح آن در وقـت نادرشاه افشار طلاکاری شد.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

ایوان طلا

ایوان عباسی در وقـت شاه عباس صفوی ساخته شد. ارتفاع آن ۲۲ متر است . ایوان غربی حرم نیز با ۲۴ متر از بلندترین بناهای حرم است و بر سر در آن؛ ساعت بزرگی وجود دارد؛ به این دلیل به آن ایوان ساعت نیز گفته می‌شود.ایوان شرقی یا ایوان نقاره‌خانه نیز مثل ایوان غربی از دو ایوان مجزا تشکیل شده است . بر بلندای ایـن بنا که ۲۶ متر ارتفاع دارد ساختمان نقّاره‌خانه قرار دارد.نواختن نقاره؛ برای آگاهی از نزدیک شدن انتهـا هنگام نماز است که در طول سـال به جز ایّام محرم و صفر و دیگر ایّام سوگواری؛ همه روزه در دو نوبت؛ ۱۰ دقیقه پیش از طلوع و غروب آفتاب نواخته می‌شود. علاوه بر آن؛ در شب‌های عید پـس از نماز مغرب و عشا و روزهای عید؛ وقـت تحویل سـال نو و اعلام عید فطر و سحرهای ماه مبـار ک رمضان نیز نقاره نواخته می‌شود. از بناهای مشهور حرم؛ سقاخانه‌ای است که هم‌اکنون در وسط صحن انقلاب واقع شده است . سقاخانه را در زمان سلطنت نادر شاه افشار و بیـن سال‌های ۱۱۴۴ تا ۱۱۴۵ از سنگ مرمر ساختند. استاد اسماعیل طلاکار سقفی گنبدی شکل بر روی آن تهیه و پوششی هشت‌ضلعی روی آن قرار داد و سپس آن را طلاکاری کرد. ایـن بنا در سـال ۱۳۴۷ مرمت شد.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

صحن کامل رضوی

صحن کامل رضوی جایی است که مهم‌ترین مراسمات و اجتماعات مذهبی و مردمی در آن اتفاق می‌افتد.صحن کامل رضوی با ۱۱۷ هزار و ۵۸۴ متر مربع زیربنا و ۵۵ غرفه؛ در جنوب اماکن متبرکه قرار گرفته است . ایـن صحن با دو بست به خیابان‌های امام رضا (علیه السلام) و خسروی نو (شهید اندرزگو) راه دارد و از دو سمت شرقی و غربی به بست‌های شرقی و غربی.ورودی‌‌های فرعی نیز صحن کامل را به رواق امام خمینی(ره)؛ صحن قدس و بست شیخ بهایی مشابه می‌کند.در ضلع‌های صحن جامع؛ سه ایوان و سر در بزرگ «ایوان ولی عصر» در ضلع جنوبی؛ «باب الکوثر» در ضلع شرقی و «باب الغدیر» در ضلع غربی ساخته شده که در دو طرف هر ایوان دو گلدسته مرتفع قامت کشیده است . ایـن صحن به عنوان گسترده ‌ترین صحن؛ ۳۶۳ متر طول و ۱۶۷ متر عرض دارد.

طراحی حرم مطهر امام رضا
طراحی حرم مطهر امام رضا

در پـایان هم ضـروری است اشاره کنیم که وب سایت رسمی حرم امام رضا به ایـن نشانی است . به واسطه ایـن سایت خواهید توانست از جدیدترین رویدادها و اخبـار مرتبط به حرم مقدس آگاه شده و به طور مجازی به زیارت حرم بپردازید.

مطلب مرتبط:

دعایی برای مبارزه باهوای نفس

سوره روز قیامت

کلمات کلیدی مرتبط

 • سطح کل حرم امام رضا چند متر مربع
 • قبر اصلی امام رضا در زیرزمین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE