loading...

سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟

سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون سودا یعنی چه,علائم سودا,دفع سودا,چگونه سودا را از بین ببریم,درمان سریع سودا,بیماری پوستی سودا,داروهای ضد سودا,دفع سریع سودا توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

سودا یعنی چه,علائم سودا,دفع سودا,چگونه سودا را از بین ببریم,درمان سریع سودا,بیماری پوستی سودا,داروهای ضد سودا,دفع سریع سودا

سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟
سودا یعنی چی؟ و درمان سودا چگونه است؟

سودا چیست؟

این خلط دردی یا رسوب خون می باشد که حاصل متابو لیسم سایـر خون می باشد.(۱) سودای طبیعی ته نشین و رسب خون می باشد سودای غیر طبیعی از سوختن هر خلطی حتی سودا حاصل می شود .(۲) سودا در طبیعت معادل خاک است، خاک مظهر اثر گذاری بد و اثر پذیری کم می باشد. خاک تهیه جنبش نمی کند و حرکت نمی کند چـرا که حرکت ها را متوقف می کند . خاک خواهـد توانست آتش را خاموش نماید . یک سنگ جلوی حرکت یک چرخ را می گیرد. خاک تهیه اصطکاک می کند و حرکت ها را نماید می کند از این رو اثر گذاری آن بد می باشد. از طرف دیگر نمی توان ظاهـر تکه سنگ را به آسانـی تغییر داد، از این رو آن را سرد و خشک می دانیم. رسوب خون می باشد از این رو سنگین تر و غلیظ تر از سایـر اخلاط می باشد. رنگ آن مشکی و مزه آن آمیخته از شیرینی و ترشی و گسی می باشد. قسمـت عمده آن در طحال ذخیره می گـردد و مقدار انـدکی از آن همراه خون می گـردد تا به اعضایی که برای تغذیه احتیـاج به سودا دارند. مثل استخوان غذا برساند.(۳)

جنس سودا

سودا ۴ گونه دارد: ۱) سودا مایل به زردی: سودا ناشی از صفرا می باشد. ۲) سودای مایل به سرخ سیاه (اقتم): سودای حاصل از خون. ۳) سودای مایل به سبز: سودای خالص ۴) سودای مایل به سفیدی: سودای ناشی از بلغم می باشد. (۴)اگر از دم باشد، شخـص می خندد. چنان چه از سودا باشد، شخـص ترسو و غضب ناک می باشد. چنان چه از بلغم باشد، شخـص همیشه غمناک می باشد. (۵)

سودا یکـی از اخلاط ۴ گانه بدن می باشد که چنان چه بر دیگر اخلاط غلبه پیدا نماید عوارضی را بدنبال خواهد داشت .

این عوارض نسبت به سن ، جنسیت ، قدرت جسمانی و روحی فـرد گوناگـون می باشد و به شکلهای مختلـف ظاهر می شود .

حال چنان چه غلبه خلط سودا در مدتهای زیاد ادامه داشته باشد به سودای  غلیظ یا اصطلاحا سودای سوخته مبدل می شود و چون در اوایل آغاز این بیماری اغلب فردی به آن دقت نمی کند اکثرا مبدل به سودای سوخته می شود که بهبـود آن هم زیاد می شود .

 دلیـل بیماری : شایع ترین علتی را که برای این بیماری می توان تعریف نمـود به شرح زیـر است:

 استفاده بعضـی از میل کـردن یها در بعضـی از حالات ویـژه روحی و روانی

توضیح : هر گاه فـرد پـس از قرار گرفتن در یک وضعیت روحی و روانی شدید برای مثال عصبانیت زیاد ، ترس و حتی شادی زیاد ،اقدام به میل کـردن چیزهای بسیار ترش و یا عدس بکند در این حالت بدن خلط سودای بیشتری ترشح می کند ، ترشیجات و عدس موجـب تشدید ترشح این خلط خواهند شـد ، از این رو این خلط بر دیگر اخلاط غلبه نمـوده و موجـب ظاهر شدن عوارضی چون : ترس بی مورد ، عصبانیت و هم و غم و … می شود .

از علل دیگر هم می توان از سودا مزاجی ارثی و قرار دارا بودن زیاد مدت در شرایط روانی نامساعد نام برد.


بیشتر بخوانید: تاثیر گیاهان در یافتن گنج


علایم شایع :

 وهله ها اولیه: از دست دادن علاقه ،بی حوصلگی،دلزدگی،ناتوانی از لذت بردن،احساس نا امیدی،بی حالی و خستگی،گوشه گیری اجتماعی،بی اشتهایی  یا پرخوری ، یبوست ، از دست دادن میل جنسی و مساله داشتن در تصمیم گیری.

 وهله ها حاد : یکباره گریه افتادن بدون دلیـل خاص، تحریک پذیری ، افکار خودکشی ، دردهای گوناگون بدون شواهدی از بیماری جسمی ، ترک ترک شدن زبان ، کهیر پوستی و بازگشـت اسید معده(رفلکس اسید معده)

توجه : هر یک از این نـشانه شانس دارد به شیوه مفرد و یا گروهی ظاهر شوند.

عوامل تشدید کننده بیماری : عصبانیت ،داشتن شخصیتی وسواسی ، منظم و جدی ، تکامل گرا یا شدیدا وابسته ،وجود سابقه دلسـردی خانوادگی ،وابستگی به الکل ، ضمناً شکست در کار ، تزویج ناموفق ، اختلاف روابط با دیگران ، فـوت یا فقدان یکـی از عزیزان ، تغییر شغل یا نقل محل و… .

بیشتر اشخـاص در مـورد علایم احساسی بیماری دلسـردی اطلاعاتی دارند .با این تمام در بیشـتر از مسائـل اشخاصـی که به بیماری دلسـردی مبتلا خواهند شـد ،در اولیـن ماه های مبتلا شدن به این بیماری فکر می کنند بدنشان اختلالات فیزیکـی مرتبط به بیماری های دیگر پیدا نمـوده ، در حالی که بیشـتر از علایم بیماری دلسـردی مثل بی اشتهایی یا حالت تهوع و سردرد در واقع نشانه هایی از سوء کارکرد روان آنهادر اثر سودا مزاج شدن آنهمی باشد.

افسردگی یک بیماری روحی و روانی می باشد که عوارض جسمی بیشتری دارد که اما بیشـتر از آنان برای عموم مردم ناشناس می باشد. از جمله این عوامل سردرد ،کمردرد ،اختلالات گوارشی و اختلال در خواب می باشد که در ادامه این مطلب جزییات زیادتری از آنان ارایه شده می باشد.

سردرد ها : سردرد ها در میـان اشخـاص مبتلا به دلسـردی بسیار رایـج می باشد. اگر شخـص اخیرا مبتلا به سردرد میگرنی شده باشد،با ایجاد دلسـردی شدید تر هم می شود .

 کمردرد : چنان چه فرد قبلا مبتلا به کمردرد بوده است،افسردگی مزید بر دلیـل شده و درد را شدیدتر می کند .

درد مفاصل و ماهیچه ها : بطور کلی دلسـردی موجـب می گـردد که دردهای مزمنی مثل درد مفاصل بدتر شود.

 درد قفسه سینه : بطور واضح می بایست گفت که موقعی احساس چنین دردی بدون هیچ تفکر ی می بایست به دکتـر رجوع نمـود و مورد آزمایش قرار گرفت،چون شانس دارد علامت یک بیماری جدی قلبی باشد.ولی بطور کلی در زمان دلسـردی نیز این درد احساس می شود .

 اختلالات گوارشی : از این جمله علایم گوارشی ناشی از دلسـردی می توان به احساس تهوع و استفراغ  اشاره کرد.ضمناً شانس دارد شخـص دچار اسهال گـردد یا بطور مزمنی مبتلا به یبوست شود.

 احساس خستگی و فرسودگی : با ارزش نیست که شخـص چه مقدار خوابیده است،ولی با این حال احساس خستگی خواهد کرد.به گونه ای که بیرون شدن از رختخواب برای شخـص بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می شود .

 اختلالات خواب : در وضعیت دلسـردی معـمولاً اشخـاص دچار کم خوابی می شوند.در این حالت شخـص بسیار زود از خواب بیدار می گـردد یا بسیار دیر به خواب می رود.در ظاهـر دیگر،فرد بیشتر از حد نرمال و طبیعی به خواب می رود.

 تغییر وزن و اشتها : برخـی از اشخـاص مبتلا به دلسـردی اشتهای خود را از دست داده و مبتـلا کم شدن وزن می شوند. برخـی دیگر از اشخـاص به نوع ویژه ای از غذاها مثل کربوهیدرات ها طرفدار شده و در این حالت مبتلا به چاقی می گردند.

 احساس سرگیجه و منگی : این مورد هـم از دیگر علایم و نشانه های دلسـردی می باشد. بسیار از اشخـاص مبتلا به دلسـردی به موقع بهبـود نمی شود .چون معـمولاً پزشکان در تشخیص دلیـل اصلی این اختلالات مبتـلا گمراهی می شوند.همان گونه که گفته شد،این علایم و تغییرات تنها در سر اتفاق نمی افتد،بلکه همه نقاط بدن را تحت اثـر قرار خواهـد داد مثل دستگاه گوارش.به نظـر می رسد که دلسـردی به علـت نداشتن تعادل در برخـی از مواد شیمیایی ویـژه مغز اتفاق می افتد.

اصولا اگر خلط سودا در مغز اثر گذاشته باشد مریض زیـادتر مسائل روحی –روانی خواهد داشت (در قسمتهای گوناگون مغز عکس العملهای مختـلفی از مریض سر میزند برای مثال در بخـشی موجـب عصبانیت زیاد در بخـشی موجـب ترس و….)

اگر در دستگاه گوارش اثر نماید مشکلاتی از قبیل رفلکس اسید – بسته نشدن دریچه معده – یبوست و نفخ – ترک ترک شدن زبان و در پایین پوست موجـب کهیر پوستی ( جوشهای قرمز ریز همراه با خارش ) و یا خشکی پوست در سایـر اعضا بصورتهای گوناگون اثرگـذار اسـت و عوارض گوناگون ی از آن صادر میگردد برای مثال بیماری هایی چون نقرس ، کم کاری یا پرکاری تیروئدو پارکینسون از عوارض سودای قدیمـی می باشند .


بیشتر بخوانید: ماده اولیه گوشت گیاهی در کبابی ها


توجه : شانس دارد در جایی از بدن فـرد سودا باشد ولی در جای دیگر خلط دیگری غالب باشد که در این مسائـل باید ابتدا برای مریض داروهای پاکسازی تجویز گـردد برای مثال مسهل (اما چنان چه که مریض بنیه فیزیکی ناتوان ی نداشته باشد در غیر اینصورت می بایست داروهای مختـلفی استفاده نماید که برای تنظیم تمام اخلاط سودمنـد باشد )

 درمان : در طب تازه بهبـود قابل توجهی برای بهبـود این بیماری وجود ندارد چون دلیـل این بیماری معیـن نشده می باشد.

اما در طب سنتی دلیـل آن معلوم و بهبـود بیماری هم به آسانی انجام می شود .

 مدت عصری بهبـود به عوامل پایین بستگی دارد :

 •  میزان جذب دارو در بدن مریض ( چنان چه بیمار مـوارد گوارشی داشته باشد مسلما دارو بخوبی جذب نمی شود )
 •  سن بیمار
 •  پیشرفتگی بیماری
 •  میزان رعایت پرهیزها

توصیه هایی برای اشخـاص سودا مزاج که سودا در روحیه آنان اثر گذاشته :

۱-شرایط می بایست گونه ای باشد که فـرد از لحاظ روحی آسوده خاطر باشد.

۲-از تنهایی و گوشه نشینی پرهیز کرد.

۳-از لباس های رنگ روشن بهره گیری شود.

۴-در هفته حداقل یکبار به دامن طبیعت رفته و از فضای سالم و با طراوت بهره گیری کرد.

پرهیزهای غذایی که می بایست به تمام اشخـاص سودا مزاج توصیه گـردد :

پرهیز از استفاده گوشت گاو – گوشت ماهی –  عدس – هر چیز ترش  و نمک زیاد

توصیه های خوراکی  :

استفاده میوه های به – گلابی – انگور مشکی یا مویز –  دم نمـوده گل گاوزبان (در صورت نداشتن سقوط فشار خون- چنان چه فشار خون فـرد زیـر باشد، دم نمـوده گل گاوزبان همراه با سنبل طیب )

توجه : چون اشخـاص سودا مزاج اغلب مبتـلا یبوست می باشند استفاده دوغ و ماست اولا می بایست کم باشد ثانیا قطعا باید همراه با ملین ها برای مثال گل محمدی باشد

در ادادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

خواص دمنوش افتیمون چیست؟ و طرز تهیه دمنوش افتیمون چگونه است؟

با داروی های گیاهی کاهش شهوات زنان و مردان بیشتر آشنا شوید

کوشر چیست؟ گیاهان کوشر کدامند؟

کلمات کلیدی مرتبط

 • مزاج سودا یعنی چه
 • طبیعت سودا چگونه است
 • روش‌ های از بین بردن سودا از نظر دکتر ضیایی
 • روش دفع سریع سودا در طب اسلامی
 • درمان سودای دم
 • سودای یعنی چی
 • درمان سودا
 • برای از بین بردن بلغم وسودا چی باید استفاده کرد
 • بلغم وسودا
 • چگونه سودا را دفع کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE