loading...

سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟

سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟

سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟
سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟

در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. سوالات پسر از دختر در خواستگاری-سوالات خواستگاری جلسه دوم-سوالات جلسه اول خواستگاری دختر از پسر-سوالات خواستگاری دهنوی-سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند-سوالات خواستگاری تبیان-سوالات خواستگاری دکتر فرهنگ-سوالات مهم قبل از ازدواج

سوالات پسر از دختر در خواستگاری-سوالات خواستگاری جلسه دوم-سوالات جلسه اول خواستگاری دختر از پسر-سوالات خواستگاری دهنوی-سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند-سوالات خواستگاری تبیان-سوالات خواستگاری دکتر فرهنگ-سوالات مهم قبل از ازدواج

شب خواستگاری کم از صبح پادشاهی نیست! خواستگاری نقطه مهمترین تغییر در راه زندگـی است؛ مسیری که خواهـد توانست همراه خوشبختی باشد یا نباشد. معلوم هست که نمی توان انتظار داشت دو طرف در این شب به شناختی دقیق و ضـروری از هم برسند ولی به هر حال برخـی اطلاعات را می بایست همـان شب به دست آورد. برخـی وقتها خطـا های ناخواسته در شب خواستگاری خواهـد توانست سرنوشت دختر و پسری را تغییر دهد. توصیه های متخصصین ما را دربـاره پرسش هایی که می بایست بپرسید یا نپرسید، رفتارهایی که می بایست انجام دهید یا ندهید و حرف هایی که می بایست بزنید یا نزنید بخوانید.

حرف کردن

در جلسه اول،هشت سۆال مشترک از طرف دختر و پسر مطرح می گـردد وشش سۆال اختصاصی را خانـم از مـرد می پرسد.

بهتر هست شـروع کننده گفت وگو پسر باشد،چون او دست نیاز به سوی دختر گشوده می باشد. هر سۆالی را که پسر می پرسد ،دختر به اختصار جـواب می گوید و نظـر پسر را در همـان زمینه می پرسد.

اگر مـرد به جای طرح سۆال، در باره آرا و عقاید خود سخن گفت ، خانـم در نکات ی که نظـر ویـژه یا مخالفی دارد، آن را بیان می کند .

بنظـر من پرسشها می بایست به گونه ای باشد که فرایند خواستگاری با پرسشها زیاد خسته کننده نشود . افراط و تفریط خطـا می باشد. ضمناً در جلسه اول جای هیچ تنشی نمی بـاشد . شما تنها می نویسید و پـس تجزیه و تحلیل می نمایید . و در جلسه دوم خواهید توانست دربـاره سوالشان از ایشان توضیح بخواهید .

هشت پرسش مشترک که مـرد مطرح می کند به شرح زیـر می باشد:

۱- معرفی: شانس دارد خودتان را معرفی نمایید و دربـاره تعداد اعضای خانواده و شغل والدیـن محترم توضیح دهید؟آیا والدیـن (پدر یا مادر) مهـم شما می باشند ؟(این سۆال نبایستی در ازدواجهای فامیلی و آشنا پرسیده شود.)

۲- اعتقادات: میزان پایبندی و اعتقادات شما به مـوارد دینی چقدر است؟در اعتقادات دینی از مصادیقی که خود به آن ها اعتقاد دارید، سۆال نمایید ؛از جمله واجبات(نماز،روزه،حج،خمس،زکات و…) ومستحبات(زیارت،محافل مذهبی و…) و مساله تقلید؛ چرا که هریک به شکلی در زندگـی مشترک اثر گذار خواهد بود.

(نقش الگویی طرف بر فرزندان در نماز و روزه، موافقت و همراهی برای سفر حج،استفاده از در آمدی که حقوق شرعی آن داده نشده ، اختلاف در فتوای مراجع تقلید و… از جمله این آثار می باشد. )

احتمالا عده ای بگویند این سۆال برای اشخـاص متدین می باشد. خیر . اشخـاص غیر متدین هم می بایست پرسش کنند چون احتمالا عمل به اعتقادات طرف، پنج باشد . و این خانـم پنجاه باشد . چنان چه پرسش نکنند بعدا برایشان مساله پیش می آید چون اختلاف زیاد می باشد.

۳- خط مشی کامل زندگـی : آیا می خواهید زندگـی خود را بر حسب دستورات دین استوار نمایید یا فرهنگ غرب یا سلیقه فردی ؟( این سوال، هم برای متدین و هم برای غیر متدین می بایست پرسیده گـردد .)

۴- میزان پایبندی به ارزش های فرهنگی: مثل پوشش (که این پرسش مشترک هست ). شما در چه محافلی کمپانـی می نمایید ؟ به پارتی و عروسی های آنچنانی می روید یا خیر ؟ آیا در محافل مذهبی کمپانـی می نمایید ؟ نظـر تان دربـاره بهره گیری از فن آوری روز از جمله ماهواره چیست؟ (شما با مطرح کردن این پرسشها می خواهید آگاه باشید آیا به هفتاد درصد می رسید یا خیر ؟)

۵- استقلال فکری: در زندگـی مشترک چقدر به نظـر دیگران از جمله والدیـن و دوست ها تان ، ارزش می دهید ؟ شانس دارد بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران بهره گیری می کنم . (با این سوال می خوهید به دهن بینی،وابستگی به پدر ومادر و دوست ها و اجازه دخالت به دیگران در زندگـی دست یابید.)

۶- اهدف کامل زندگـی : هدف کامل و مهـم شما در زندگـی چیست؟(شانس دارد طرف شما به علم، ورزش، هنر و … علاقه بیشتر از حد داشته باشد وشما نقطه رو به روی وی باشید.

۷- رابطه ات فامیلی: تا چه حد به رفت وآمد با دوست ها و نزدیکان خود و نزدیکان همسـر تان تمایل دارید؟ (می خواهید بفهمید که از تیپ درونگرا هست یا برونگرا.وآیا در رابطه ات فامیلی و با دوست ها مجردی زیاده روی می کند یا نه. آیا همـه زندگـی خود را برای مهمـان بازی می گذارد یا اصلا از مهمانی خوشش نمی آید ؟)

۸- رابطه ات اجتماعی: چنان چه همسـر آینده شما در محیط کار یا میـان نزدیکان یا نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی رابطه داشته باشد,چه می نمایید ؟( خانمی هست که بشدت از اینکه مـرد در محیطی کار می کند که ۴ تا خانـم در آنجا هست ، ناراحت می باشد. این مساله را اول حل نمایید . شما با طرح این پرسش می خواهید به میزان سخت گیری وی در این زمینه پی ببرید)

سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود؟

• سوالهای اختصاصی که خانـم خواهـد توانست از مـرد بپرسدعبارتند از:
۱- شهرمحل سکونت: بنا دارید با همسـر آینده تان در کدام شهر زندگـی نمایید ؟(حتی دائم یا موقت بودن را پرسش نمایید . چون متاسفانه مسکوت گذاشته می شود و پـس مساله ایجاد می شود . )

۲- نوع سکونت: آیا می خواهید مستقل زندگـی نمایید یا می خواهید با والدیـن خود محل سکونت مشترک داشته باشید؟(در صورت تمایل به زندگـی با والدیـن باید معیـن گـردد که چطور (در یک محله،یک مجتمع،یک آپارتمان،یک طبقه یا یک دستگاه) می خواهد با آنان زندگـی نماید .)

۳-جزئیات شغل: شما به چه کاری اشتغال دارید؟(وضعیت شغلی طرف می بایست شفاف و روشن بیان گـردد و کامل گویی در این مورد(بازار،واسطه گری، وزارت خارجه و…) ضـروری نیست؛چون در بازار اقسام شغلها؛ در کار واسطه گری اقسام واسطه ها وجود دارد. به عنوان مثال می گوید در بازار کار می کند . در بازار چه کارمی کند ؟ آیا مغازه دارد یا دلال هست ؟ دلال چه چیزی هست ؟ حالا یک زمان طرف الان کار ندارد برای مثال دانشجو هست یا هنرمند می باشد. قطعا در مـورد شغل آینده اش پرسش نمایید . شغل آقـا با ارزش می باشد. ببینید شما خواهید توانست با آن شغل کنار بیائید . چون برخـی از شغل ها خصوصیت ویـژه دارد وهر خانمی نمی تواند با هر شغلی که همسـر ش داشته باشد، کنار بیاید. برای مثال طرف می خواهد هنر پیشه گـردد . این شغل بسیار سخت می باشد. برای مثال می خواهند مشاور باشند یا شغل نظامی یا سیاستمداری داشته باشد . یا می خواهد روحانی باشد .چون هرکس نمیتواند با این شغل ها کنار بیاید و روحیه ویژه ای می خواهد .)

۴- تحصیل و اشتغال زن: آیا موافق می باشید که همسـر آینده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خود ادامه بدهد؟

۵- کار های سیاسی اجتماعی زن: آیا موافق می باشید که همسـر آینده تان کار سیاسی – اجتماعی داشته باشد و تا چه حد ؟

۶- سطح زندگـی : در زندگـی مشترک تا چه حد به مسافرت و مهمانی دادن دقت خواهید داشت؟( با طرح این پرسش می خواهید به روحیه طرف در میزان هزینه کردن برای زندگـی و خساست احتمالی وی پی ببرید.)

نکته: در انتهـا گفت وگوی جلسه اول ، موقعی احساس ، مطالبی را که جنبه خصوصی و سری دارد(مثل بیماری حاد یا خاص، اختلال روحی – روانی، تزویج قبلی ، رابطه قبلی با جنس مخالف ، طلاق والدیـن و…) و حدود مهریه را مطرح نمایید .

آیا درست هست در جلسه اول خواستگاری ، دین دختر پایین پرسش برود که متدین هست یا خیر ؟

خیر پرسش باید در این حد باشد که میزان پایبندی طرف به اعتقادات دینی معیـن شود. اینکه چطور مسلمان شدی و آیا پژوهش کرده ای یا خیر، پرسش درستی نمی بـاشد.

برخـی ها جلسه خواستگاری را با جلسه گزینش برای استخدام خطـا می گیرند . اما در گزینش های استخدامی هم نمی گویند شما چطور دین تان را گزینش کرده اید ؟ اینها افراط می باشد. ما در خواستگاری پرسشها ی را مطرح می کنیم که مرتبط به زندگـی آینده می باشد.

مطلب مرتبط:

موجودی اسرار آمیز و ترسناک به نام جن ( اطلاعاتی و سوالاتی در مورد درباره جن )

تست شخصیت شناسی

کلمات کلیدی مرتبط

  • سوالاتی که باید در جلسه خواستگاری پرسیده شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE