loading...

روند بهبود کبد چرب با خاکشیر

روند بهبود کبد چرب با خاکشیر

در این مقاله از سایت هوریس می خواهیم در مورد روند بهبود کبد چرب با خاکشیر توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم، کبد(liver) یکی از مهم­ترین اعضاء بدن انسان است. مراقبت نکردن از آن موجب چرب شدن کبد می­شود. کبد دومین عضو بزرگ بدن به شمار می­آید. به ساده ­ترین زبان ممکن می ­توان این چنین بیان کرد که کبد مسئول پاکسازی بدن است. به صورت یک فیلتر عمل کرده و مواد غذایی مضر را گرفته و مواد مفید را پاکسازی شده به دیگر اُرگان­ های بدن انتقال میدهد.

وجود مقداری چربی در کبد امری عادی است؛ اما اگر میزان چربی در کبد به ۵ تا ۱۰ درصد برسد این نوع کبد، کبد چرب نامیده می­شود.

عوامل مختلفی از جمله؛ مصرف مشروبات الکلی، مصرف مواد غذایی چرب، فشار خون، سوء­تغذیه، بارداری و… بر چرب شدن کبد تأثیر می­گذارند.

کبد از نظر مزاجی دارای طبعی گرم و تر است. با مصرف غذاهایی مانند فست­فود­ها، آبغوره، خیار، ماست و … طبیعت کبد به­سمت سردی می­رود. با سرد شدن کبد روند تجزیه چربی­ها در آن کند شده و انباشتگی چربی در آن افزایش پیدا می­کند.

علاوه بر درمان دارویی، طب سنتی هم راه­کارهایی برای درمان کبد چرب ارائه می­کند. یکی از مواد مؤثر در تنظیم چربی کبد و درمان کبد چرب خاکشیر است. در ادامه با این مادۀ مفید و تأثیرات آن بر کبد چرب بیشتر آشنا می­شویم.

توصیه ­های طب سنتی برای کنترل چربی کبد

در جوامع امروزی و با توجه به الگوهای زندگی امروز، روند افزایش بیماری کبد چرب رو به افزایش است. برای جلوگیری از این بیماری و یا کنترل آن بهتر است رژیم متعادل غذایی را حفظ کنیم. استفاده از سبزیجات مفید، کاهش میزان مصرف غذاهای سنگین و فست­فود­ها، خوردن آب کافی، ورزش منظم و ثابت نگه داشتن وزن می­تواند مفید باشد. علاوه بر این موارد می­توان با استفاده از گیاهانی مانند خاکشیر کبد را به­ طور کامل پاکسازی کرد.

تأثیر خاکشیر بر پاکسازی کبد

روند بهبود کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر مادۀ گیاهی مفیدی است که خواص درمانی زیادی دارد. کنترل فشار خون، رفع عطش شدید، درمان یبوست، کاهش حساسیت­های آلرژیک و کاهش میزان چربی کبد از خواص این گیاه مفید است.

برای پاکسازی کبد می­توان خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کرد. ترکیب خاکشیر و ترنجبین در درمان سودا و بلغم بسیار مفید است. این ترکیب، بهترین نرم­کننده در مورد مزاج­های خشک (صفرا و سودا) است و رطوبت بدن را بالا می­برد.

خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و صفرا ایجاد می­کند. این ترکیب بازکنندۀ قوی کبد به خصوص برای مسیرهای کبدی  دارای سودا است.

دو قاشق خاکشیر را با یک لیوان آب­جوش مخلوط کرده و صبح به­صورت ناشتا مصرف کنید. این درمان بر روی کاهش چربی کبد بسیار مؤثر است.

استفاده از دانه­های مُلین مانند اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین علاوه بر خاکشیر برای پاکسازی سموم کبدی مفید است.

نتیجه­ گیری

استفاده از داروهای گیاهی مُلین در پاکسازی بدن و به­ خصوص کبد تأثیر آشکاری دارد. با رعایت یک رژیم سالم غذایی و دوری از استرس می­توان روند چربی کبد را کند کرد.

خاکشیر و ترنجبین هر دو طبیعتی گرم و تر دارند و در ترکیب با هم پاکسازی کبد را تسریع   می­کنند. زمانی که گرمی بر بدن غلبه کند احتمال بیرون­روی افزایش پیدا می­کند و به این ترتیب سرعت پاکسازی بدن هم بالاتر می­رود.

در مورد بیماران صفراوی بهتر است که این درمان زیذ نظر پزشک صورت بگیرد. بیرون­روی ایجاد شده می­تواند برای یک بیمار صفراوی قابل تحمل نباشد.

کلمات کلیدی مرتبط

  • تاثیرخاک شیردرکبدچرب
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE