loading...

دلیل سردرد در بارداری چیست؟ و درمان گیاهی سردرد در بارداری چگونه است؟

دلیل سردرد در بارداری چیست؟ و درمان گیاهی سردرد در بارداری چگونه است؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد دلیل سردرد در بارداری چیست؟ و درمان گیاهی سردرد در بارداری چگونه است؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون رازیانه برای درمان لکه بینی,درمان لکه بینی قبل از پریود با طب سنتی,درمان قطعی لکه بینی,درمان لکه بینی بارداری در طب سنتی,لکه بینی روازاده,دارچین و لکه بینی,درمان لکه بینی با مفنامیک اسید,درمان لک بینی توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان گیاهی سردرد در بارداری,سردرد در بارداری نی نی سایت,سردرد در بارداری دلیلش چیه,سردرد در بارداری و تعیین جنسیت,برای سردرد در بارداری چه بخوریم,سردرد اوایل بارداری,سردرد در سه ماهه دوم بارداری,سردرد در ماه آخر بارداری

دلیل سردرد در بارداری چیست؟ و درمان گیاهی سردرد در بارداری چگونه است؟
دلیل سردرد در بارداری چیست؟ و درمان گیاهی سردرد در بارداری چگونه است؟

سردرد از مـوارد شایع مادران بچـه دار است که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر می باشد. سردرد بارداری در سه ماهه اول حاملگی شیوع زیادتری دارد. سردرد بارداری شانس دارد در همـه سر، بخـش پیشانی و یا پشت سر مادر ایجاد نماید و با علایم فشاری، ضربانی و یا در مسائـل شدید همراه با تهوع و استفراغ باشد. در برخـی خانم‌ها این سردرد ها اغلب صبحگاهی‌اند و در بعضـی دیگر بعدازظهر‌ها آغاز می‌شوند. در اینجا علل و اقسام سردرد های بارداری را برایتان می گوییم.

۱- سردرد های خوش‌خیم

به‌نظـر می‌رسد به دلیـل تغییرات هورمونی و تغییرات جریـان خون در مغز، به ویژه در سه‌ماهه اول بارداری، ناظـر سردرد های مادران بچـه دار هستیم. سردرد های خوش‌خیم با جلو رفتن ماه های بارداری به مرور کم می‌شوند. اغلب در سه‌ماهه دوم بارداری از شدت و تواتر و دفعات این سردرد ها کم می‌شود. استراحت، خواب کافی، رژیم غذایی مناسب، ورزش‌های سبک، اجتناب از اضطراب ‌های شدید روحی و جسمی، پرهیز از استفاده دخانیات و نوشابه‌های گازدار و مواد محرک و  موادغذایی تند در درمـان این سردرد ها اثر گذار ند.

۲- سردرد میگرنی

اشخاصـی که سابقه میگرن داشته‌اند، شانس دارد با باردارشدن سردرد هایشان بیشتر شدن و یا کم شدن یابد. خانم‌هایی که اولیـن سردرد میگرنی را در زمان بارداری تجربه می‌کنند، می بایست قطعا پـس از زایمان تحت بهبـود جدی قرار بگیرند، چون شانس مزمن‌شدن (زیاد شدن) این سردرد در آنان وجود دارد سردرد میگرنی شانس دارد به علـت اضطراب ، شرایط مکان ی گرم یا پرنور، خستگی، بی‌خوابی یا موادغذایی هیستامین‌دار برای مثال تخم‌مرغ و گوجه‌فرنگی آغاز شود.

پس خانم‌هایی که قبلا سابقه میگرن داشته‌اند و حالا می‌خواهند بچـه دار شوند، خوب است قبل از اقدام به بارداری به دکتـر کارشناس مغز و اعصاب رجوع کنند تا دلیـل میگرن آنان مشخص و از آن دوری شود، چون در زمان بارداری توانایی بیشتر شدن شدت و تکرر این سردرد ها وجود دارد که به مسکن‌های معمولی هم پاسـخ نمی‌دهند؛ برای مثال چنان چه کسی با قرار گرفتن در نور شدید آفتاب یا شلوغی، مبتـلا سردرد می‌شود، خوب است مراعات نماید تا در زمان بارداری مبتـلا این سردرد های شدید نشود تا بخواهد از مسکن بهره گیری نماید . خانم‌هایی که در زمان قاعدگی مبتـلا تشدید سردرد می‌شوند، به شانس زیاد در زمان بارداری هم مبتـلا بیشتر شدن حملات میگرنی می‌شوند. این سردرد ها در سه‌ماهه دوم و سوم شایع‌ترند.

مادرانی که در بارداری میگرن را تجربه می‌کنند به ویژه اگرسن آنان بالای ۳۵ سـال باشد، توانایی مواجهه با مخاطرات دیگری هم برایشان وجود دارد، برای مثال بیشتر شدن تهدید لخته‌شدن خون در رگ‌های مکان ی و سکته‌های مغزی و قلبی. به این علـت به بانوانی که در زمان بارداری میگرن دارند توصیه می‌کنم سایـر عوامل تهدیدکننده مثل فشارخون و چربی‌خون، چاقی و بیشتر شدن وزن ناگهانی را بطور دقیق مدیریـت کنند. خانم‌هایی که اولیـن سردرد میگرنی را در زمان بارداری تجربه می‌کنند، می بایست قطعا پـس از زایمان تحت بهبـود جدی قرار بگیرند، چون شانس مزمن‌شدن (زیاد شدن) این سردرد در آنان وجود دارد.

۳- سردرد های ناشی از تومور

همان‌طور که هر فردی شانس دارد مبتـلا تومور شود، خانـم باردار هم می‌تواند مبتـلا این مساله بشود. یکـی از مهم‌ترین تومورهایی که در زمان بارداری علایم خود را نشان می‌دهند، تومورهای بخـش هیپوفیز می باشند . در زمان بارداری خصوصا اواخر آن، هورمون‌های هیپوفیز برای مثال هورمون پرولاکتین (هورمون اثر گذار بر ترشح شیر) بیشتر شدن می‌یابند که می‌توانند موجـب تومورهای هیپوفیزی شوند. این مساله خود را به شیوه سردرد و مـوارد بینایی نشان می‌دهد.

۴- سردرد های ناشی از مسمومیت بارداری

این سردرد ها تهدید ناک‌اند و اغلب در سه‌ماهه دوم و به ویژه در سه‌ماهه سوم و هفته‌های پـایان بارداری دیده می‌شوند. مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی که عموما میـان هفته ۲۰ تا ۳۰ بارداری آغاز می‌شود، در خانم‌های بارداری که مبتـلا بیشتر شدن فشارخون می باشند ، رخ می‌دهد و تورم دست و پا و صورت در آنان دیده می‌شود. بیشتر شدن وزن غیر عادی و هفتگی، وجود پروتئین در ادرار و نوسانات فشار خون در این مادران موجـب ایجاد سردرد های ناگهانی در آنان می‌شود. اگر این علایم جدی گرفته نشوند، شانس دارد که مادر مبتـلا اکلامپسی گـردد که با ایجاد تشنج، اختلال سطح هوشیاری و اغما و در مسائـل پیشرفته فـوت همراه می شود . پس سردرد بارداری در سه‌ماهه سوم می بایست جدی گرفته شود. شانس مبتلا شدن به پره‌اکلامپسی در اشخاصـی که اولیـن تجربه بارداری‌شان را دارند، یا مبتـلا دیابت، فشارخون یا بیماری کلیوی یا التهابی (برای مثال لوپوس) می باشند ، یا در خانواده‌شان سابقه مسمومیت بارداری بوده، زیـادتر می باشد.


بیشتر بخوانید: دعا برای رفع سردرد به وسیله ی سوره ی یس


۵- سردرد چشمی

در نکات ی که سردرد خانـم باردار ناشی از مـوارد بینایی باشد، می بایست به چشم دکتـر رجوع نماید .

۶- سردرد سینوزیتی

سردرد سینوزیتی در فصل زمستان شایع است که اغلب در پیشانی و گونه‌ها تهیه می‌شود و صبح‌ها شدیدتر می باشد. این خانم‌ها معـمولاً از ترشحات چرکی و خلط همیشگی شکایت دارند که قطعا باید به کارشناس گوش و حلق و بینی رجوع کنند. اگر خانمی در سه‌ماهه سوم مبتـلا سردرد می‌شود و فشارخون و دفع پروتئین ادراری وی بالاست، می بایست قطعا به دکتـر رجوع نماید و شانس مبتلا شدن به مسمومیت بارداری را ارزیـابـی نماید

۷- سردرد ناشی از کم شدن قندخون (هیپوگلیسمی)

درمان خانگی سردرد بارداری

این اقدامات شانس دارد به بهبـود سردرد حین بارداری کمک نماید :

– سردرد ناشی از سینوزیت را با گذاشتن پارچه گرم یا کیسه آب گرم بر روی بینی یا چشم‌های‌تان درمـان ببخشید.

– سردرد تنشی را با کمپرس سرد به دور گردن‌تان درمـان ببخشید.

– در اتاق تاریک و آرامی بخوابید و تاکتیک ‌‌های تنفس عمیق را تمرین نمایید .

– ماساژ گردن و شانه را امتحان نمایید .

– با حمام یا دوش آب گرم به خودتان آرامش ببخشید.

هشدار

۱- به شما خانـم باردار توصیه می شود از آنجایی که یکـی از علل تهیه سردرد شانس دارد مرتبط به بیشتر شدن فشارخون بالا و یا مسمومیت بارداری باشد و این مقوله خیلی حائز ارزش و تهدیدکننده تندرست مادر و جنین می باشد. موقعی تهیه سردرد قطعا به دکتـر خود اطلاع دهید.

۲- فقط قرص مسکنی که مادران بچـه دار مجاز به استفاده آن می باشند ، استامینوفن معمولی و بدون کدئئین است، آن هم به میزان محدود، که متاسفانه اثر چندانی بر سردرد میگرنی ندارد.

مطالب مرتبط:

۳- اغلب خانمی که در سه‌ماهه سوم مبتـلا سردرد می‌شود، فشارخونش بالاست و پروتئین بیشتری از ادرارش دفع می‌شود. از مشخصات این سردرد ها این است که با استفاده مسکن‌های معمولی درمـان پیدا نمی‌کنند و ادامه دارند.

اگر خانمی در سه‌ماهه سوم مبتـلا سردرد می‌شود و فشارخون و دفع پروتئین ادراری وی بالاست، می بایست قطعا به دکتـر رجوع نماید و شانس مبتلا شدن به مسمومیت بارداری را ارزیـابـی نماید و موقعی مثبت‌بودن این شانس بطور جدی تحت مراقبت قرار بگیرد، بستری گـردد و تصمیمات جدی برایش صورت گیرد، چون مسمومیت بارداری تهدید فـوت را در پی دارد.

علل سردرد در بارداری: 

بیشـتر از عللی که خواهندتوانـست در وقـت بارداری منجر به سردرد شوند، همـان عواملی می باشند که پیشتر و در وقتی که تاکنـون باردار نبودید هم موجـب سردرد شما می شدند.

عوامل رایـج و شایع عبارتند از:

نوسانات هورمونی

گرفتگی عضلات سر، گردن و پشت

گرفتگی سینوس ها

بی آبی بدن

ترک کافئین

فشارخون پایین

میگرن

گرسنگی

اضطراب


بیشتر بخوانید: ختم جهت شفای سردرد و میگرن


گاهی سردرد خواهـد توانست نشانه مـوارد جدی تر پزشکی باشد:

پره اکلامپسی که یک بیماری تهدیدکننده فشارخون بالا است

سینوزیت که به استفاده آنتی بیوتیک احتیـاج دارد

بیماری های عصبی (بسیار نادر می باشند )

درمان سردرد های خفیف 

یک لیوان بزرگ آب بنوشید و استراحت نمایید . چنان چه سردرد شما از میـان نرفت، شدتش زیـادتر شد و یا با یکـی از علائمی که به آنان اشاره می شود ، همراه شد، قطعا با دکتـر ارتباط بگیرید.

چه وقتی با دکتـر ارتباط بگیرید

اگر سردرد تان با یکـی از نـشانه پایین همراه شد، قطعا سریع با دکتـر ارتباط بگیرید:

مساله در حرف زدن، ناتوانی حرکتی، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها

شروع ناگهانی درد شدید

درد در بخـش فوقانی راست شکم

از دست دادن مدیریـت ادرار یا مدفوع

درد تازه یا شدت گرفتن درد یا دردی که از میـان نمی رود

تغییر در بینایی

بیشتر شدن ناگهانی وزن و/ یا تورم در دست ها و صورت

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE