loading...

دلایل اهمیت و برکات نماز اول وقت

دلایل اهمیت و برکات نماز اول وقت

دلایل اهمیت و برکات نماز اول وقت بسیار زیاد هستند که در این مطلب میخواهیم به چند مورد از مهم ترین دلایل اقامه نماز اول وقت اشاره کنیم .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما خوبان قرار بگیرد .

نماز اول وقت
نماز اول وقت

 

روایت داریم که به هنگام ظهر درهای آسمان گشوده می شود و درهای بهشت باز می شود و دعا مستجاب می شود ؛

پس خوشا به حال فردی که در آن هنگام برای او عمل صالحی بالا رود.

در حدیثی بـقیـه از حضرت صادق(علیه السلام) آمده هست که فرمودند: “برترین ساعت های شب و روز، هنگام های نماز می باشد. “

سپس فرمودند: “چون ظهر می شود درهای آسمان گشوده شده و بادها می وزند و خداوند متعال به خلق خود نگاه می نماید .”

من خیلی دوست دارم که در زمان اذان عمل صالحی برای من بالا رود. و نیز فرمودند: “بر شما باد به دعا کردن پـس از نمازها، چرا که آن مستجاب می شود .”

 

  •  برطرف شدن گرفتاری و ناراحتی:

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:”بنده ای نمی باشد که به هنگام های نماز و جاهای خورشید ارزش بدهد، مگر این که من سه چیز را برای او ضمانت می کنم: حل شدن گرفتاری ها و ناراحتی ها، آسایش و راحتی به وقت مرگ و رهایی از آتش جهنم .

 

  •  برآورده شدن خواسته ها:

حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسکری(علیه السلام) حکایت می نماید که فرمودند: “ خداوند متعال متعال با حضرت موسی تکلم کرد، حضرت موسی فرمود: خدای من. فردی که نمازها را در وقتش به جای آورد چه انعام ی دارد؟ خداوند متعال فرمود: حاجت و تقاضـای ش را به او عطا می کنم و بهشتم را برایش مباح می گردانم.”حضرت حجهالاسلام والمسلمین هاشمی نژاد فرمودند: پیرمردی مسن، ماه مبارک رمضان به مسجد لاله زار می آمد. بسیار انسان موفقی بود، همیشه پیش از اذان درون مسجد بود. به او گفتم: حاج آقا. شما بسیار موفقید، من روزانه که به مسجد می آیم می بینم شما زودتر از ما آمده اید جا بگیرید، او بیان کرد: نه آقا، من هرچه دارم از نماز اول وقت دارم”

و سپـس بیان کرد: “من در نوجوانی به مشهد رفتم. نزد مرحوم حاج شیخ حسن علـی نخودکی رفتم وبه ایشان  گفتم: من سه خواسته با ارزش دارم، دلم می خواهد هر سه تا را خدا در جوانی به من بدهد، چیزی به من بیاموزید که به ین خواسته هایم برسم  ایشان فرمودند: خواسته هایت چه  هستند؟ گفتم: دوست دارم در جوانی به حج مشرف شوم، چون حج در جوانی لذتبخش تر است. فرمودند: نماز اول هنگام به جماعت بخوان. گفتم: دومین خواسته ام این هست که دوست دارم  یک همسـر خوب خدا به من عنایت نماید . فرمودند: نماز اول هنگام به جماعت بخوان. و آرزوی سوم من این هست که خدا یک شغل آبرومندی به من عنایت فرماید که کسب درآمد کنم . ایشان بازم فرمودند: نماز اول هنگام به جماعت بخوان.

مطالب مرتبط:

این عملی را که ایشان فرمودند من آغاز کردم و در فاصله سه سـال هم به حج مشرف شدم، هم همسر مؤمنه و صالحه خدا به من عطا نمود و هم کسب با آبرو به من عنایت نمود.

  • ورود به بهشت و دوری از جهنم:

امام محمد باقر(علیه السلام) می فرمایند:”هر فردی نماز واجب را در حالی که عارف به حق آن هست در وقتش بخواند، به گونه ای  نمازش را بر همه کارها اولویت دهد ، پروردگار او را از عذاب جهنم رها میکند و از عذاب او جلو گیری میکند و فردی که کارهای دیگر را به نمازش اولویت دهد شامل این حکم نمی باشد و خداوند هر جور که دوست دارد با او رفتار خواهد نمود .

 

  • در امان بودن از بلاهای آسمانی:

بزرگی می گوید: پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: وقتی که خداوند متعال از آسمان آفتی بفرستد، سه تیـم از آن، در امان می مانند: حاملان قرآن، رعایت کنندگان خورشید یعنی کسانی که هنگام های نماز را به وقت خود اقامه می کنند، و کسانی که مساجد را آباد می نمایند.

 

  •  دوری شیطان و تلقین شهادتین:

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: “شیطان تا وقتی که مؤمن بر نمازهای پنج گانه در هنگام آن حفاظت نماید ، پیوسته از او در هراس است؛ بـعد چون آنان را ضایع نمود بر وی جرأت پیدا کـرده و او را در گناهان بزرگ می اندازد. امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: “ملک الموت در هنگام مردن، شیطان را از محافظ بر نماز دور می نماید و شهادت به یگانگی خدا و نبوت پیامبرش را در آن هنگامه بزرگ به او تلقین می نماید.” زیاد شدن عمر، مال و اولاد صالح در دنیا، در امان بودن از ترس و هول فـوت در موقع مردن، راحـت شدن سؤال نکیر و منکر در قبر، گسترش پیدا کردن قبر، نورانی شدن چهره، دادن نامه عمل به دست راست و راحـت گرفتن حساب در محشر، رضایت خداوند، سلام دادن خدا به او و نگاه کردن از روی رحمت به او در هنگام گذر از صراط  و… از بـقیـه آثار و برکات نماز اول هنگام هست که در روایات به آن اشاره شده می باشد.

حجه الاسلام انصاری گفته است: امام(ره) در روزهای پـایان عمرشان می خواستند بخوابند؛ به من فرمودند چنان چه خوابیدم، برای نماز اول وقت  صدایم بزن، گفتم چشم. دیدم اول هنگام شد و امام(ره) خوابیده اند، حیفم آمد صدایشان بزنم؛ عمل جراحی، سرم به دست، گفتم صدایشان نزنم بهتر می باشد.

چنددقیقه ای از اذان گذشت و امام(ره) چشم هایشان را باز کردند، گفتند: هنگام شده؟ گفتم: بله فرمودند: چرا صدایم نزدی؟ گفتم: فقط ده دقیقه زیـادتر از هنگام قبلی می باشد. گفتند: مگر به شما نگفتم. سپس امام(ره) فرزند خود را صدا زدند و فرمودند: ناراحتم. از اول عمرم تا حالا نمازم را اول هنگام خوانده ام، چرا الان می بایست ده دقیقه تأخیر بیفتد؟

 

  • خشنودی خداوند:

امام صادق(علیه السلام)فرموندند: اول وقت، خشنودی خداست و پـایان آن، عفو خداست، و عفو نمی باشد مگر از جهت گناه. و در مقابل، تأخیر نماز سبب غضب خداست چرا که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: “نماز را با وضوی کامل و شاداب در وقتش به جای آور که تأخیر انداختن نماز بدون جهت ، باعث قهر پروردگار می باشد. ”

 

 

خب دوستان عزیز به پایان این مطلب رسیدیم. از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم و در صورت تمایل به مشاهده اطلاعات جالب در زمینه علوم غریبه و یا باستانشناسی سایر مطالب این سایت را مشاهده نمایید .

کلمات کلیدی مرتبط

  • اثرات نماز اول وقت در ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE