loading...

در مورد کیست تخمدان بیشتر بدانید

در مورد کیست تخمدان بیشتر بدانید

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد کیست تخمدان بیشتر بدانید توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون رازیانه برای درمان لکه بینی,درمان لکه بینی قبل از پریود با طب سنتی,درمان قطعی لکه بینی,درمان لکه بینی بارداری در طب سنتی,لکه بینی روازاده,دارچین و لکه بینی,درمان لکه بینی با مفنامیک اسید,درمان لک بینی توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

اندازه کیست تخمدان,کیست تخمدان هموراژیک,پارگی کیست تخمدان,کیست تخمدان در دختر,کیست تخمدان و بارداری,جراحی کیست تخمدان,علت کیست تخمدان,دفع کیست تخمدان از واژن

در مورد کیست تخمدان بیشتر بدانید
در مورد کیست تخمدان بیشتر بدانید

کیست های تخمدان کیسه پر از مایع می باشد که در درون و یا در سطح تخمدان بوجود می آید. چنان چه یک فولیکول در درون تخمدان که بزرگتر از ۲ سانتی متر باشد ، آن  کیست تخمدانگفته می شود . بیشـتر از این کیست ها  کاملا بی زیان می باشد و احتیـاج به هیچ درمانی  ندارد. آنان در عرض چند ماه بخودی خود از میـان میروند

بیشـتر از خانـم ها مبتـلا کیست تخمدان می باشند بدون اینکه اطلاعی در این باره داشته باشند. احتمالا شما هم با خانمهای متعددی رو به رو شده باشید که از اختلالات عصری ماهانه شکایت دارند. نمی دانند چه کاری انجام دهند و اما در این میـان حتی بعضـی از دختران به علـت بی اطلاعی از ارزش مقوله آن را با مادرشان هـم در میـان نمی گذارند تا چه برسد به رجوع به دکتـر متخصص! در این چطور مطالبی دربـاره کیستهای تخمدان داریم.

‎۱-کیست تخمدان عبارت می باشد از توده های تخمدانی اغلب ً خوش خیم که معـمولاً از نسج تخمدان تولید می گـردد و در بیشـتر از مسائـل از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد. در واقع کیست تخمدان از توده های کیسه مانندی که حاوی یک جدار می باشد و اندکـی مایع آسان درون آن جمع شده، ایـجاد شده می باشد.
به گفته متخصصان این کیست ها که یک بیماری خیلی شایع خانـم ها می باشند مرتبط به سن ویژه ای نبوده ولی با آغاز سن باروری شانس تهیه شد ن آنان بالا می رود و در سن ۲۰ تا ۴۲ سالگی زیـادتر دیده می شوند؛ پزشکان معتقد هستند علـت اولیه پیدایش کیست تخمدان، اختلال در تخمک گذاری می باشد که دلیـل آن خواهـد توانست در خود تخمدان یا غیرتخمدانی باشد و در این مسائـل معـمولاً با بهبـود دارویی بیماری از میـان بردن می گـردد ولی با قطع شدن دارو مجددا عود می کند . علـت دیگر، بیشتری هورمون پرولاکتین (هورمون محرک تولید شیر در بدن) به علل گوناگون می باشد. کم کاری یا پرکاری تیروئید و سایـر اختلالات هورمونی هـم خواهندتوانـست موجـب کیست تخمدانی شوند.


بیشتر بخوانید: این علائم پوستی نشانه ی بیماری خطرناک هستند


‎۲-علل مختـلفی خواهـد توانست موجـب ایجاد این کیست ها گـردد که اکثراً دلیـل آن نداشتن تخمک گذاری است، چون فولیکولی که قرار می باشد «تخمک» را تهیه نماید و اغلب ً در روز چهاردهم پـس از شروع عادت ماهانه ، پارگی طبیعی پیدا نمـوده و تخمک را آزاد می کند ، این اتفاق در این شخـص رخ نخواهـد داد و با تجمع آب در درون خود، مبدل به کیست می شود . برخـی وقتها چند تخمک چند کیست تولید می کنند و این عمل تکرار شده، تعداد بیشتری کیست کوچک در تخمدانها تهیه می گـردد که آنان را به نام تخمدانهای «پلی کیستیک» می شناسیم.

مطالب مرتبط:

۳-کیست ها اقسام گوناگون دارند ولی کیست های تخمدان شایع که زیـادتر دیده می شود ، اکثراً کیست های آسان و همـان کیست هایی می باشد که شرح داده شد. ولی در نکات ی این کیست ها خواهـد توانست بدخیم و تهدیدکننده باشد که برای تشریح آنان به گفتگو های مبهم پزشکی احتیـاج می باشد. برخـی وقتها هم از محل فولیکول تخمدانی در وهله دوم سیکل ماهانه که عصری «لوتیئنی»گفته می گـردد کیست های لوتیئنی ساخته می گـردد که آنان هـم به نام کیست «فونکسیونل» شناخته شده و تهدیدکننده نیستند. این کیست ها یا خود به خود و یا توسـط درمانهای آسان از میـان بردن می شوند.

روش عمل جراحی کیست تخمدان

اگر کیستی که برداشته می گـردد بسیار بزرگ باشد، موجـب ایجاد درد یا پیشرفت دوباره آن می شود . سیستکتومی (عمل جراحی برای برداشتن کیست غیر طبیعی) پاک تخمدان، به معنای از میـان بردن کارکرد تخمدان در محل می باشد. این شیوه اوفورکتومی (برش پوستی تخمدان) یا (ovariotomy) نامیده می شود . اگر سن باروری شما سپری شده می باشد و چندین کیست بزرگ و دردناک دارید، خواهید توانست به هیسترکتومی (عمل جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتـی از رحم) فکر نمایید . در این شیوه با پاک اعضا های تولید مثل خود از توانایی تولید کیست خلاص می شوید.

به این نکته ها و هشدارها دقت نمایید

زمانی که تصمیم به بهبـود کیست های تخمدان می گیرید، دکترتان می بایست سن، تاریخچه پزشکی و میل به تولید مثل را درنظـر بگیرد. از آنجایی که هیچ راه مشخصی برای ممانعـت از تهیه کیستهای تخمدان وجود ندارد؛ کلید بهبـود موفقیت آمیز تشخیص در اسرع زمان می باشد. شما می بایست سالانه تحت معاینه لگنی قرار گیرید. مطمئن شوید که هرگونه درد یا نـشانه غیرطبیعی را که در طول چند چرخه قاعدگی باقی ماندند، از قلم نینداختید.

شانس مبتلا شدن به سرطان تخمدان در خانـم های که در طول سـال های پـس از یائسگی (۵۰ تا ۷۰ سال) در معرض گسترش کیست تخمدان می باشند زیـادتر می باشد. حتی چنان چه شما دیگر عصری قاعدگی ماهانه خود را ندارید، می بایست بطور منظم با دکتر خود برنامه ملاقات داشته باشید.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

کلمات کلیدی مرتبط

  • راز دفع کیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE