loading...

درمان سریع سینوزیت کهنه

درمان سریع سینوزیت کهنه

در این مطلب از سایت هوریس می خواهیم در مورد درمان سریع سینوزیت کهنه توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم، سینوزیت از جمله بیماری هایی است که مبتلا شدن به آن به فصل خاصی مرتبط نیست اما بودن در هواس سرد احتمال مبتلا شدن به آن را افزایش و سبب سردرد های وخیمی می شود. در ادامه با علت بروز سینوزیت، علائم سینوزیت، روش های درمان سینوزیت و… بیشتر آشنا خواهید شد، همراه ما باشید.

در پیشانی و گونه های افراد حفره هایی وجود دارد که در اثر سوز و سرما تحریک شده و ترشحات عفونی تولید می کنند که این مشکلات تنفسی را برای فرد نیز در پی دارد.

عفونت های سینوزیتی محدودیت سنی نداشته و در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد و اگر برای درمان آن اقدام نشود، عوارض وخیمی در انتظار فرد خواهد بود.

علت بروز سینوزیت

عفونت های سینوزیتی معمولا از طریق سرما یا انتقال یک ویروس به وسیله  مجاری تنفسی اتفاق می افتد که البته بعضی قارچ ها و باکتری ها نیز می توانند از علل عفونت های سینوزیتی باشند.

گاهی به خاطر یک سرماخوردگی ساده و جمع شدن خلط در سینوس ها، حفره های سینوزیت در پیشانی و گونه بسته شده و بر اثر التهاب و تورم بیماری تجدید می شود.

معمولا افرادی که در معرض دود سیگار و آلودگی های هوا قرار دارند، بیش تر از سایر افراد به این بیماری مبتلا می شوند.

علائم سینوزیت

درمان سریع سینوزیت کهنه

سینوزیت که بدلیل بسته شدن حفره های سینوسی و تجمع عفونت در آن ها بوجود می آید باعث سردرد، تغییر رنگ در ترشحات بینی، سرفه، گرفتگی بینی، چشم درد و گلودرد و… در بیمار می شود.

افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند هنگام برخورد باد سرد به صورت یا خم کردن صورت به سمت جلو، درد شدیدی را در قسمت پیشانی و چشم ها احساس می کنند.

روش های درمان طب سنتی

برای درمان سینوزیت با کمک طب سنتی باید موارد زیر را انجام دهیم:

بخور دادن

بخور کردن بدلیل نرم کردن مخاط های سفت و ضخیم مجرای تنفسی فرد و کاهش ورم ها والتهاب های سینوسی یکی از  بهترین روش ها در طب سنتی است.

برای بخور کردن، سر خود را با پارچه یا حوله ای پوشانده و در مقابل ظرفی قرار داده که آب در آن جوشانده شده است و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن حالت قرار گیرید تا کم کم مجاری شما باز شود.

برای بهبود هرچه سریع تر روزی سه تا چهار مرتبه این کار را انجام دهید و می توانید در بخور از نعنا و بابونه و اکالیپتوس نیز استفاده کنید.

چای زنجبیل

چای زنجبیل بدلیل داشتن خاصیت ضد باکتری و التهابی، می تواند در درمان سینوزیت بسیار مفید باشد.

طرزتهیه دمنوش زنجبیل: ابتدا مقداری زنجبیل را در آب داغ جوشانده و سپس مقداری آب لیمو و یک قاشق عسل به آن می افزاییم و روزی ۲ تا ۳ مرتبه از آن میل می کنیم.

روغن های گیاهی

می توانید برای تسکین دردهای ناشی از سینوزیت از روغن هایی مانند زیتون، آویشن و مرزنجوش استفاده کنید. روغن آویشن به دلیل داشتن خاصیت ضد اسپاسم برای درمان سینوزیت بسیار توصیه می شود.

طرز تهیه: نصف استکان را با روغن زیتون پرکرده و چند قطره آویشن به آن اضافه می کنیم و بعد بینی و پیشانی و گونه ها را با آن ماساژ می دهیم.

سیر

درمان سریع سینوزیت کهنه

سیر ماده ایست که بدلیل داشتن خواص آنتی باکتریال برای درمان هر عفونتی کارساز است. سیر یک ضد احتقان طبیعی است که به پاک سازی مخاط ها کمک شایانی می کند.

طرز تهیه: می توانید با خرد کردن مقداری سیر و ریختن آن ها در آب جوش و استشمام بخار آن به درمان سینوزیت بپردازید. همچنین خوردن دو حبه سیر با معده خالی در طب سنتی بسیار توصیه شده است.

ترب کوهی

ترب کوهی به عنوان یک ماده ی آنتی بیوتیک دار شناخته می شود که با داشتن سولفور می تواند همه ی عفونت ها را از بین ببرد.

طرز مصرف: قسمتی از ترب کوهی را جدا کرده و در دهان بگذارید تا وقتی که مزه ی آن را کامل حس کنید بعد آن را جویده و بخورید. تا یک هفته روزی چند بار این کار را تکرار کنیدتا بهبودی به طور کامل احساس گردد.

فلفل قرمز

خواص موجود در فلفل قرمز باعث افزایش جریان خون، کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

طرز تهیه: ابتدا در یک استکان آب گرم مقداری پودر فلفل قرمز را حل کرده و ۲ تا ۳ بار در روز آن را مصرف کنید.

پونه کوهی

روغن این ماده گیاهی به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی و قارچی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

طرز تهیه: نصف استکان را برآب کرده و دوقطره از روغن پونه گیاهی در آن حل می کنیم و سپس آن را می جوشانیم و از بخار آن تنفس می کنیم.

روش دیگر: تا یک هفته هر روز چند قطره روغن پونه گیاهی را روی زبان ریخته و بخورید تا بهبودی کامل حاصل گردد.

پیاز

در طب سنتی پیاز را به دلیل داشتن سولفور، نابودکننده ی باکتری ها می دانسته اند و همچنین پیاز خود ماده ای ضدالتهاب و محوکننده ی عفونت بوده است.

طرز مصرف: ابتدا پیاز را خرد کرده و ۵ دقیقه بجوشانیدو بعد از بخار آن تا ۵ دقیقه استشمام کنید و همچنین می توانید برای تاثیر بیش تر آب پیاز را از صافی رد کرده و بنوشید. شما باید در مدت یک هفته، چند مرتبه این عمل را تکرار کنید.

شست و شوی بینی

یکی از درمان های سریع برای بهبود سینوس ها شستن بینی به وسیله ی آب نمک رقیق یا سرم استریل است. این کار را تا هفته ای به صورت مکرر تکرار نمایید.

شلغم

اگر بیماری سینوزیت شما از نوع سرما خودگی است یکی از بهترین راه های درمان آن، خوردن شلغم است. شلغم را در آ ب جوشانده و سپس با کمی نمک میل کنید.

شاید خیلی از شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید اما بدانید شلغم خام از پخته خواص ضد باکتریایی بیش تری دارد.پس توصیه می کنیم کمی شلغم خام را همراه غذا میل کنید.

سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرخواص ترین گیاهان است و خواص ضد اسپاسمی و ضد التهابی این دانه، مجاری تنفسی شما را از هر گونه عفونت پاک می کند.

طرز تهیه: مقداری سیاه دانه را در یک پارچه توری گره بزنید و بعد آن را نزدیک بینی قرار داده و مرتب استشمام کنید.

نمک

درمان سریع سینوزیت کهنه

یکی از خواص ویژه نمک این است که می تواند مدت طولانی گرما را در خود نگه دارد که می توان از آن برای گرم کردن صورت و کاهش التهاب و سوزش مجرای بینی اسفاده کرد.

تنها باید نمک را بر روی شعله گاز کمی گرم کنید بعد آن را در پارچه ای گذاشته و محکم ببندید و بعد پارچه را روی گونه ها و پیشانی قرار دهید تا بهبود یابید.

دم نوش بابونه

گیاه بابونه خواص ضد باکتریایی و التهابی دارد که می تواند برای درمان سینوزیت بسیار موثر باشد. پس گیاه بابونه را با یک استکان آب جوش دم کرده و روزانه میل کنید.

نکات طبی برای پیشگیری از سینوزیت

افرادی که استعداد مبتلا شدن به این بیماری را داشته اند بدانند که بعد از حمام کردن یا به صورت کلی شست شو با آب گرم موجب می شود که در معرض جریان های سرد خانه یا بیرون قرار گیرند که این می تواند موجب تشدید این بیماری شود؛ باید حتما بعد از حمام موها و صورت را کامل خشک کرده و پوشانید. سعی کنید حداقل هنگام بیماری زیاد از آب داغ استفاده نکنید تا موجب تحریک سینوس ها نشود.

درمان قطعی سینوس

گیاهی به نام انفیه وجود دارد که ترکیبی از ۵ گیاه دارویی است و استنشاق آن موجب عطسه های پی در پی و شدید می شود. سعی کنید قبل از خواب از آن استشمام کنید تا با عطسه های شدید، رطوبت و ترشحات سینوس ها را به سرعت خارج کنید. این عمل درمان قطعی سینوس معرفی شده و مدت زمان آن ۴۵ روز است در غیر این صورت فرد به سینوزیت حاد مبتلا است.

همچنین مصرف عرق اصل و گیاه پر سیاوشان یا دمنوش آن به همراه مرزنجوش، آویشن و عناب برای درمان بیماری های عفونی و سینوزیت بسیار بسیار مفید و تاثیر گذار است.

شما نیز می توانید برای تصفیه هوای منزل و ضد عفونی کردن معده از اسفند استفاده کنید. بخور اسفند موجب تصفیه و نابودی باکتری های هوا و مصرف ۲۰ عدد دانه از آن ها موجب افزایش گردش خون و ضد عفونی شدن معده می شود.

نتیجه

با رعایت موارد ذکر شده و همچنین استفاده از نسخه های طبی به صورت بخور و خوراکی موجب رفع هر چه زود تر بیماری های عفونی می شود خصوصا در فصل های زمستان و پاییز که شایع تر اند.

اگر فردی مستعد در داشتن این بیماری هستید سعی کنید از رژیم غذایی مناسب و تحریک نکننده استفاده کنید و از مصرف غذاهایی همانند سرکه، ترشی، دوغ و ماست، عطر های تند و محرک و در کل غذاهایی با طبع سرد وتند که موجب تشدید و تحریک سینوس ها می شوند، خودداری کنید.

کلمات کلیدی مرتبط

  • طرزتهیه ماکس برای پیشگیری بیماری
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE