loading...

خواندن نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت

خواندن نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت

در این مطلب می خواهیم در مورد  خواندن نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت توضیحاتی را برای شما ارائه بدیم همچنین می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب توضیحات را مطالعه و اطلاعات لازم را کسب نماید.

خواندن نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت
خواندن نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت

نماز جعفر طیار برای باز شدن بخت

روش خواندن نماز جعفر طیار : با فضیلت ترین هنگام خواندن نماز جعفر (طیار) روز جمعه هنگام بالا آمدن آفتاب است . می توان آن را از نافله های شب یا روز حساب كرد كه نیز برای او از نوافلش حساب شود و نیز نماز جعفر (طیار)؛ كما ایـن كه در روایت آمده هست پس با نماز جعفر نافله نماز مغرب را برای مثال نیت می كند.

كیفیت نماز جعفر طیّار

این نماز ۴ ركعت هست كه دو سلام دارد (دو تا دو ركعتی).
در هر ركعتی حمد و سوره عظیم الشأن میخواند ؛ سپس پانزده مرتبه می گوید: «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الّا الله و الله اكبر».
و این تسبیح را ده مرتبه در ركوع و نیز چنین ده مرتبه پـس از سر برداشتن از ركوع و نیز چنین ده مرتبه در سجده اول و ده مرتبه پـس از سر برداشتن از آن و ده مرتبه در سجده دوم و ده مرتبه پـس از سر بلند نمودن تسبیحات را می گوید.
پس در هر ركعتی هفتاد و پنج مرتبه و مجموع آنان (در تمام ۴ ركعت) سیصد تسبیح می شـود .
حال چنان چه كسی می خواهد نماز جعفر را بخواند؛ ولی فرصت كافی برای گفتن تمام سیصد مرتبه ذكر تسبیحات اربعه را ندارد؛ می تواند به همـان مقدار كه فرصت دارد خوانده شود و مابقی را پـس از اتمام نماز؛ در هر حالتی كه بود؛ به امید ثواب خوانده شود و چنان چه اصلا هنگام برای گفتن تسبیحات اربعه ندارد؛ می تواند دو نماز دو ركعتی به نیت جعفر خوانده شود و ذكرهای تسبیحات اربعه را پـس از نماز در حال راه رفتن و یا در محیط كار به امید ثواب بگوید و یا چنان چه فرصتش به مقداری هست كه تنها می تواند دو ركعت از نماز را به صورت كامل خوانده شود می تواند آن دو ركعت را خوانده و پـس كه فرصت پیدا كرد دو ركعت دیگر را بخواند.

حال چنان چه تسبیحات اربعه را فراموش كرد بخواند؛ چنان چه كه محلش ن قبلی باشد می بایست آن را به جا آورد؛ ولی چنان چه محل آن گذشته؛ نمازش درست است؛ ولی می بایست پـس از نماز هر مقداری را كه فراموش كرد به امید ثواب قضا كند.

حتما بخوانید :  عزیز شدن نزد شوهر و دیگران با خواندن ایـن دعا (نزد شوهرتان محبوب شوید)

آداب نماز جعفر طیّار و شیوه خواندن نماز جعفر طیار

۱. از آداب نماز جعفر طیار ایـن هست كه در ركعت اول پـس از حمد؛ سوره عظیم الشأن زلزال و در ركعت دوم سوره عظیم الشأن عادیات و در ركعت سوم سوره عظیم الشأن نصر و در ركعت چهارم سوره عظیم الشأن توحید خوانده شود.
۲. مستحب هست كه در سجده دوم ركعت دوم؛ پـس از تسبیحات بگوید: «یا من لبس العزّ و الوقار؛ یا من تعطّف بالمجد و تكرّم به؛ یا من لا ینبغی التّسبیح الّا له؛ یا من احصی كلّ شیء علمه؛ یا ذا النّعمه و الطّول؛ یا ذا المنّ و الفضل؛ یا ذالقدره و الكرم؛ اسئلك بمعاقد العزّ من عرشك و منتهی الرّحمه بكتابك و بأسمك الأعظم الأعلی و كلماتك التّامّات ان تصلّی علـی محمّد و آل محمّد و افعل بی كذا و كذا» سپس حاجتهایش را بگوید؛ به فارسی نیز می تواند حاجاتش را درخوهست كند.
۳. پـس از فارغ شدن از نماز؛ مستحب هست دعایی را كه شیخ طوسی و سید بن طاووس از مفضل بن عمر نقل كرده اند بخواند.
مفضل می گوید: ابا عبدالله امام جعفر صادق ـ علیه السّلام ـ را دیدم نماز جعفر طیار را میخواند و دستهایش را بلند كرد و به ایـن دعا خدا را خواند: «یا ربّ یا ربّ» تا نفس قطع شد؛ «یا ربّاه یا ربّاه» تا نفس قطع شد؛ «ربّ ربّ» تا نفس قطع شد؛ «یا الله یا الله» تا نفس قطع شد؛ «یا حیّ یا حیّ» تا نفس قطع شد؛ «یا رحیم یا رحیم» تا نفس قطع شد؛ «یا رحمان یا رحمان» هفت مرتبه؛ «یا ارحم الرّاحمین» هفت مرتبه. سپس بیان کرد:

«اللّهمّ انّی افتتح القول بحمدك و انطق بالثّناء علیك و امجدك و لا غایه لمدحك و اثنی علیك و من یبلغ غایه ثنائك و امد مجدك و انّی لخلیقتك كنه معرفه مجدك و ایّ زمن لم تكن ممدوحاً بفضلك موصوفاً بمجدك عوّاداً علـی المذنبین بحلمك تخلّف سكّان ارضك عن طاعتك و كنت علیهم عطوفاً بجودك جواداً بفضلك عوّاداً بكرمك یا لا اله الّا انت المنّان ذو الجلال و الإكرام».

سپس حضرت به من فرمود: «ای مفضل چنان چه حاجت مهمی داری ایـن نماز را به جا آور و با ایـن دعا (خدا را) بخوان و حاجتت را (از خدا) بخواه كه خدا ان شاء الله برآورده می كند و به او اطمینان است».[ تحریر الوسیله؛ ج ۱؛ ص ۲۴۴. ]

 

نماز جعفر طیار را می توان به نیابت برای مردگان و شهدا خواند و نیز چنین می تواند بدون نیابت ثوابش را هدیه كرد. هدیه كردن ثواب نماز به روح اموات و شهدا؛ نیز درجات آنان را بیشتر می كند و نیز ثواب خود انسان را بیشتر می نماید و هر چه هدیه شونده مقامش بالاتر باشد؛ ثواب هدیه كننده بیشتر می شـود .
این نماز را به حساب نوافل شبانه روزی می توان گذارد؛ یعنی نافله را به ایـن طریق می توان به جا آورد.[ تحریر الوسیله؛ ج ۱؛ ص ۲۴۵.
در حدیث رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ آمده هست در مقام كسی كه نماز جعفر گزارد؛ چنان چه بر او مثل ریگ بیابان و كف دریا گناه باشد كه می آمرزد مر او را حق تعالی.[ مفاتیح الجنان؛ ص ۶۹۲.

مطلب مرتبط:

مشخصات جن در قران در قرآن چگونه است؟

دعای حضرت علی و دعا های دیگر برای حاجت روایی

کلمات کلیدی مرتبط

  • دعای سجده جعفر طیار صوتی
  • طریقه خواندن نماز جعفر طیار برای بخت گشایی
  • نماز برای باز شدن بخت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE