loading...

خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟

خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟

در این مطلب از سایت هوریس می خواهیم برای شما دوستان عزیز در مورد اینکه خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم همچنین قصد داریم در مورد موضوعاتی همچون ثواب نماز وتیره,خواص نافله صبح,ثواب نماز نافله عشا,اهمیت نافله صبح,نماز نافله صبح را چگونه بخوانیم,نماز نافله مغرب,نماز نافله مغرب را چگونه بخوانیم,آثار نماز وتیره اطلاعاتی برای شما جمع آوری کرده ایم که یم توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب توضیحات ذکر شده را مطالعه کنید و اطلاعات لازم را در این زمنیه کسب نمایید. همراه ما باشید.

ثواب نماز وتیره,خواص نافله صبح,ثواب نماز نافله عشا,اهمیت نافله صبح,نماز نافله صبح را چگونه بخوانیم,نماز نافله مغرب,نماز نافله مغرب را چگونه بخوانیم,آثار نماز وتیره

خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟
خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟

اهمیّت نافله

در دین اسلام تأكید بیشتری بر انجام نمازهای مستحبّی شده و ثوابهای زیاد برای آن منظور گردیده می باشد. و در میـان نمازهای مستحبّی نماز شب از فضیلت زیادتری برخوردار می باشد. و در روایات رسیده از معصومین (علیهم السلام) كه نماز شب به خاطر بزرگی شأن آن خداوند متعال ثوابش را آشكار نكرده می باشد.

روایات دربـاره اهمیّت نافله زیاد از معصومین (علیهم السلام) است كه برای تبرّك چند نمونه ذكر می‌شود.

امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: بر شما باد دوری از تنبلی و كسلی! همانا پروردگار شما مهربان می باشد. كه چیز كم را سپاس و شكر می‌گوید. همانا مردی برای رضا و خشنودی خدا دو ركعت نماز مستحبّی بجا آورد خداوند متعال به خاطر مطالعه این دو ركعت مستحبّی وی را درون بهشت می‌كند.[ وسایل الشیعه ج ۴، ص ۴۴،باب ۱۲ حکایت ۴ مولف: شیخ حر عاملی (ره)]

مشروعیت نافله

ادله متعدّدی بر مشروعیّت آن دلالت دارد. روایات موجود دربـاره نمازهای نافله كه در كتب حدیثی زیاد است كه به چند نمونه از آن اشاره می‌شود.

۱)بالاسناد عن فضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:

«الفریضةُ والنافلةُ امیزانی و خمسون ركعةً. منها ركعتان پـس العتدیةِ جالساً تعدّان بركعةٍ وهو قائمٌ الفریضةُ منها سبع عشرة ركعةً والنافلةُ اربعُ و ثلاثون ركعةً»[ وسایل الشیعه، ج ۴، ص ۴۶ باب ۱۳ حکایت ۳: همـان آدرس حسـاب ۳]

«نمازهای واجب و نافله پنجاه و یك ركعت می باشند . از نافله دو ركعت پـس از عشاء نشسته خوانده می‌شود و ایستاده خوانده شود یك ركعت حساب می‌شود نمازهای واجب هفده ركعت می‌باشد. و نمازهای نافله سی و ۴ ركعت می‌باشند».

۲)خود پیامبر (صلی الله علیه وآله) و معصومین (علیهم السلام) كه در تاریخ نقل شده می باشد.   نمازهای مستحبّی زیاد می‌مطالعه د و قول و فعل آنان برای ما حجّت است و این نافله مطالعه آنان علـت بر مشروعیّت نافله می باشد.

محمد بن حسن از امام صادق (علیه السلام) نقل كرده‌اند. كه امام فرمودند:

«حضرت علـی (علیه السلام) در پـایان عمرش در روزانه و شب هزار ركعت نماز می‌مطالعه د»[وسایل الشیعه، ج، ص ۹۷ باب ۳۰ حکایت ۱: همـان آدرس حسـاب ۳٫]

نافله در باب صلاة حاوی دو قسم می‌باشد. ۱- نافله رواتب روزانه ۲- نافله غیر رواتب. نافله رواتب روزانه: نافله‌های شبانه، در غیر روز جمعه سی‌وچهار ركعت می‌باشند؛ كه ۸ ركعت از آنان نافله ظهر و ۸ ركعت نافله عصر و ۴ ركعت نافله مغرب و دو ركعت نافله عشاء و یازده ركعت نافله شب و دو ركعت نافله صبح می‌باشد و چون دو ركعت نافله عشاء نشسته خوانده می‌شود یك ركعت حساب می‌شود. و در روز جمعه بر شانزده ركعت نافله ظهر و عصر ۴ ركعت اضافه می‌شود[ تحریر الوسیله ج ۱، ص ۱۲۳ و ص ۱۲۴، مولف: حضرت امام خمینی (ره)]

نحوه خواندن نافله

نمازهای نافله مثل نماز صبح به شیوه دو ركعتی خوانده می‌شوند همراه با تشهد و سلام.[ جواهر الكلام ، ج ۷ ص ۵۲، مولف: شیخ محمد حسن نجفی (ره) چاپ هفتم بیروت ۱۹۸۱۰] و می‌توان آن را هم نشسته و هم ایستاده خواند. ولی خوب است نماز گزار دو ركعت نافله نشسته را یك ركعت حساب كند. مثلاً كسی كه می‌خواهد نافله ظهر را كه ۸ ركعت است نشسته خوانده شود شانزده ركعت بخواند.[ تحریر الوسیله ج ۱، ص ۱۲۴، همان  آدرس حسـاب ۹٫]

چگونگی نماز نافله صبح

دو ركعت است:در ركعت اول پـس از سوره حمد سوره عظیم الشأن قل یا ایّها الكافرون و در ركعت دوم پـس از سوره حمد سوره عظیم الشأن توحید را بخواند،و چون سلام‏ داد،به طرف قبله به شیوه مرده در قبر به پهلوى راست بخوابد،و گونه راستش را بر روى دست راست بگذارد و بگوید:

اِسْتَمْسَكْتُ بِعُرْوَةِ اللّهِ الْوُثْقىَ الَّتى لاَانْفِصامَ لَها وَاعْتَصَمْتُ بِحَبْلِ اللّهِ الْمَتینِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَالْعَجَمِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَالاِْنْسِ

چنگ زدم به دستاویز محكم‏تر خدا،كه گستنى نمی بـاشد برایش،و تمسّك جستم به رشته استوار خدا،و پناه مى‏برم به خدا،از شرّ فاسقان عرب و عجم،و پناه مى‏برم به خدا از شرّ بدكاران جنّ و انس‏.

آنگاه سه مرتبه بگوید:

سُبْحانَ رَبِّ الصَّباحِ فالِقِ الاِْصْباحِ

منزّه است پروردگار بامداد،شكافنده سپیده.

و پنج آیه آل عمران را كه در سطور پیش ذكر شد بخواند،سپس برخیزد و بنشیند و تسبیح حضرت زهرا علیها السّلام را بگوید.

پنج آیه سوره عظیم الشأن آل عمران

اِنَّ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ لاَ یاتٍ لاِ وُلىِ الاَْلْبابِ الَّذینَ یَذْكُروُنَ اللّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَكَّرُونَ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النّارِ رَبَّنا اِنَّكَ مَنْ تُدْخِلِ النّارَ فَقَدْ اَخْزَیْتهَ وَ ما لِلظّالِمینَ مِنْ اَنْصارٍ رَبَّنا اِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً یُنادى لِلاْیمانِ اَنْ امِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنّا رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُ نُوبَنا وَ كَفِّرْ عَنّا سَیِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الاَْبْرارِ رَبَّنا وَ اتِنا ما وَعَدْتَنا عَلى رُسُلِكَ وَلاتُخْزِنا یَوْمَ الْقِیمَةِ اِنَّكَ لاتُخْلِفُ الْمیعادَ

به درستى كه در آفرینش آسمانها و زمین،و رفت‏وآمد شب و روز،نشانه‏هایى است براى صاحبان خرد،آنان‏كه خدا را در حال‏ ایستاده و نشسته و پهلو خفته یاد مى‏كنند،و در آفرینش آسمانها و زمین اندیشه مى‏نماید،پروردگارا این‏ تمام را به ناحق نیافریدى،منزّهى تو،ما را از عذاب دوزخ حفظ كن،پروردگارا هركه تو وارد آتش دوزخ كنى به یقین وی را رسوا کرده ‏اى،و براى ستمكاران یاورى نیست.پروردگارا شنیدم فریاد كننده‏اى براى ایمان فریاد مى‏زند به پروردگارتان ایمان‏ بیاورید،پس ما ایمان آوردیم،پروردگارا گناهان ما را بیامرز،و بدى‏هاى ما را بپوشان،و ما را همرا نیكان بمیران،پروردگارا آنچه بر رسولانت‏ وعده كردى به ما عنایت كن،و در قیامت ما را رسوا مكن،كه تو هیچوقت خلف وعده نمى‏كنى.

فضليت نماز
نماز يکي از عبادات بزرگ اسلامي و ستون دين می باشد. مظهر تکمیل خشوع و خضوع در برابر ذات اقدس الهي می باشد. عبادتي است که ضمناً آن، انسان در پيشگاه مقدس حق مي ايستد و به بندگي خويش در رو بـه روی خالق بزرگوار و صاحـب خود اعتراف مي نماید و حرف دلش را با وی مي گويد و از در گاه مقدس آن ذات ذوالجلال، کمک مي خواهد و پيشاني در آستانه پاک وی به خاک مي سايد و حوائج خود را از وی مي طلبد.
حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند: « هر چيزي را چيزي را صـورت اي است و صـورت دين شما نماز است و سعي کنيد کمال و زيبايي اين صـورت را حفظظ کنيد.»و نيز فرمودند: «نماز ستون دين می باشد. »
و همينطور که در راه بر پا ساختن يک خيمه، ديوار و سقف طناب و ميخ در صورتي به درد مي خورد و در تشکيل خيمه نقش دارد که، ستون آن خيمه بر پا باشد، نماز هم نقش ستون را در منـزل و خيمه دين دارد که بدون آن، اعمال ديگر بي اثر و بي نتيجه می باشد.
معاويه بن وهب،که يکي از راويان احاديث است از حضرت صادق(عليه السلام) پرسيد:«با فضليت ترين عملي که بندگان خدا با انجام آن به خداوند متعال تقرب پيدا مي کنند کدام است ؟ حضرتش در جـواب فرمودند: « پـس از خداشناسي هيچ عملي را که با فضليت تر از نماز باشد، سراغ ندارم.» و نيز حضرت صادق(عليه السلام) فرمودند: « معزوف ترين اعمال در نزد خداوند متعال نماز است و آن آخرين وصاياي پيغمبران خدا می باشد. يعني پـایان ين موضوعي که به مردم در مـورد آن وصيت مي کرده اند، نماز می باشد. »
حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله و سلّم) نيز فرمودند: « احبُّ الاعمالِ الَي اللِه عزوجلّ الصلوهُ و البِرُ و الجهادُ.» يعني: معزوف ترين اعمال در پيشگاه خداوند متعال متعال سه چيز است: ۱-نماز. ۲-نيکي و نیکی به مردم. ۳-جهاد در راه خداوند.
در نهج البلاغه، از حضرت امير مؤمنان(عليه السلام) نقل مي نماید که حضرتش اصحاب خود را به مواظبت در مـورد نماز توصيه مي نمودنـد و مي فرمودند:« به وسيله نماز مطالعه به خداوند متعال تقرب پيدا کنيد، که نماز بطور فرض و وجوب بر تمام مؤمنان نوشته شده است و در اهميت آن همين حد کافي است که هنگامي که از اهل جهنم پرسيده مي شود: ما سَلککُم في سَقرَ ارتکاب چه عملي شما را به جهنم کشانده است ؟ در پاسـخ مي گويند:لم نکُ منَ المُصلينَ يعني: ما چون جزء نماز گذاران نبوديم سر انجام به جهنم افکنده شديم. بعـد افزودند که در جلو منـزل انسان واقع شده است و انسان روزي پنج مرتبه خود را در آن شستشو مي دهد تشبيه نمودنـد و روشن است کسي که روزي پنج مرتبه در نهر آبي خود راشستشو دهد چيزي از آلودگي در وجود وی نمي ماند.
بعد از آن فرمودند:حق نماز را افرادي شناختند که هیچوقت اشتغالات و سرگرميها و زينت ها وزيورهاي دنيا آنان را از نماز غافل نمي نماید که خداونددر مـورد آنان فرمودند: رجالٌ لاتُلهيهِم تِجارَهٌ و لا بيعٌ عَن ذکر اللهِ و اقامِ الصّلوهِ. يعني آقایـان ي که، تجارت و خريد و فرش آنها را از ياد خداوند متعال و نماز مطالعه سرگرم و غافل نمي سازد.»نماز را می بایست بطور کامل، يعني می بایست سعي نمـود نماز را مطابق موازين اسلامي بجا آورد که اين مقوله يکي از علايم کمال يک مسلمان می باشد.
هارون بن خارجه که يکي از رجال حديث می باشد. ميگويد: در محضر حضرت صادق(عليه السلام) نام مردي از رفیـق ها خود را بردم و ا ز وی به عنوان دارا بودن کمالات انسان ي و اسلامي، ستايش کردم، حضرتش در اين مورد از من پرسيدند: « کيف صَلوتُهُ؟» يعني نماز وی چطور است ؟ که ازو اين بيان اين مطلب به دست مي آيد که فـرد در صورتي قابل ستايش و تمجيد است که نمازش تکمیل باشد.و نيز حضرت صادق(عليه السلام) فرمود:«نخستين عملي که در روز قيامت مورد محاسبه الهي قرا ر مي گيرد نماز است که چنان چه آن مورد اثبات واقع شد و با موازين اسلامي مطابق گرديد ساير اعمال نيز مورد اثبات مي گـردد و چنان چه آن مردود شد، اعمال ديگر نيز مردود مي گردد.»
حضرت پيغمبر (صلي الله عليه و آله و سلّم) نيز فرمودند: « در روز قيامت که بنده خداوند متعال به پيشگاه خداوند متعال خوانده مي گـردد نخستين چيزي که در رابطـه با آن، آن بنده مورد مورد سؤال قرار مي گيرد نماز است که چنان چه آن را درست و تکمیل به جا آورده است نجات پيدا مي نماید و گرنه در آتش دوزخ افکنده مي شود.»

خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟
خواص و فضیلت نماز نافله چیست؟

۲٫ حفاظت بر نمازها
از جمله موضوعاتي که در احاديث اهل بيت عصمت(عليهم السلام) مورد تاکيد قرار گرفته می باشد. حفاظت بر نمازها است که بر هر مسلماني ضـروری است بر نمازهاي خود چه از جهت زمان و چه از تمام طرف ديگر مواظبت نماید که حضرت صادق(عليه السلام) فرمود: حضرت پيغمبر (صلي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند: « شيطان تا هنگامي که يک شخـص مسلمان به نماز هاي پنجگانه خود اهميت کافي مي دهد و هر يک از آنان را در زمان خود مي خواند، گريزان است، ولي همين که حفاظت به نمازهاي خود را از دست داد، شيطان بر وی جرات پيدا مي نماید و وی را به ارتکاب گناهان بزرگ مي کشاند.»
۳٫ هیچوقت نبايد نماز را سبک شمرد
در احاديث بسياري اهل بيت عصمت و طهارت – عليهم السلام – مسلمانان را از سبک شمردن نماز، بر حذر داشته اند.
حضرت پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند: « کسي که به نماز اهميت ندهد و آن را سبک بشمارد، سزاوار عذاب آخرت می باشد. »
حضرت صادق(عليه السلام) فرمودند: « هنگامي که فـرد نماز خود را سبک مي شمارد و آن را با عجله انجام مي دهد تا به کارهاي خود برسد، خداوند متعال به ملائکه مي فرمايد: اين فـرد چنين گمان مي نماید که بر آورده شدن احتياجاتش در دست من نيست آيا نمي داند که برآورده شدن همـه احتياجاتش در دست من است ؟ »
حضرت باقر(عليه السلام) فرمود که حضرت پيغمبر (صلي الله عليه و آله و سلّم) روزي در مسجد تشريف داشتند مردي وارد و سرگرم نماز شد و رکوع و سجودش را بطور تکمیل نياورد و مثل کلاغي که منقار خود را زود زود به زمين مي زند و از زمين بر مي دارد، با عجله به رکوع و سجده مي رفت و بر مي خاست حضرتش فرمودند: « چنان چه اين آقـا در حالي که نمازش اينطور است از دنيا برود به دين من از دنيا نرفته می باشد. »و نيز حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله و سلّم) در آن لحظه اي که چشم از اين دنیا مي بسست فرمودند: « کسي که نماز خود را سبک مي شمارد از امت من نيست، و در روز قيامت در کنار حوض کوثر، بر من وارد نخواهد شد.»
حضرت صادق(عليه السلام) نيز در زمان ار تحال به دنیا آخرت فرمودند: « شفاعت ما در روز قيامت، به کسي که نماز خود را سبک مي شمارد، نخواهد رسيد.»


بیشتر بخوانید: حکم شک در وضو چیست؟ + اگر بعد از نماز بفهمیم وضو نداشتیم


۴٫ عواقب ترک نماز
تعدا د بسياري از احاديث اهل بيت عصمت(سلام الله عليهم) ترک نماز را، يکي از گناهان کبيره که سبب عذاب دشوار جهنم است، شمرده و چـرا که آن را گناهي معادل کفر معرفي کرده اند و مجـدد عواقب زيانبار، آن مطالبي گفته اند:
حضرت پيغمبر (صلي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند: « ميان ايمان وکفر فاصله اي جز ترک نماز وجود ندارد.» حضرت صديقه کبري(سلام الله عليها) از پدر بزرگوارش پرسيد: « مجازات کسي که به نماز اهميت نمي دهد، چيست ؟» حضرتش در جـواب فرمودند: « خداوند متعال کسي را که به نماز جود اهميت نمي هد به ۱۵ خصلت مجازات مي نماید ، که ۶تا از آنان در دنيا و ۳تا زمان مرگ و ۳تا در قبر و ۳تا در روز قيامت می باشد.
و آن شش تا که در دنيا است اين است: برکت از عمر وی و همچنين از مال وی برداشته مي گـردد و آثار صالحان از قيافه و سيماي وی محو مي گردد، به اعمال نيک ديگر وی نيز ثواب کامل داده نمي شود، دعاهاي وی مستجاب نمي گـردد و از دعاهاي صالحان بهره اي به وی نمي رسد.و آن سه تا که با زمان مرگ وی ارتباط دارد اين است: با ذلت و گرسنگي و تشنگي مورد قبض روح واقع مي شود.
و آن سه تا که در قبر وی است اين است: خداوند متعال فرشته اي را مي گمارد که در قبر وی را عذاب نماید و به تنگي و تاريکي قبر نيز محکوم مي گردد.و آن سه تا که در قيامت است اين است: که زمان خروج قبر فرشته اي وی را به رو، در روي زمين مي کشد و به اين ترتيب محشور مي گـردد و با شدت به حساب وی رسيدگي مي گـردد و خداوند متعال هیچوقت نظـر لطف بر وی نمي افکند و سر انجام به عذاب جهنم گرفتار مي گردد.
۵٫ موانع اثبات نماز
بر حسب احاديثي که از اهل بيت عصمت (سلام الله عليهم) رسيده است اخلاق پست و بعضي از اعمال زشت انسان مانع اثبات شدن نماز در درگاه حق تعالی مي گردد.کساني که داراي خوي حسد، تکبر، عجب، غرور و امثال اينها باشند يا مرتکب اعمال زشتي مانند، غيبت کردن، میل کـردن حرام، آشاميدن مسکرات، دادن خمس و زکات باشد، نمازشان اثبات درگاه خداوند متعال نيست.
مسلمانان می بایست از اينها نيز اجتناب کنند تا اين عبادت با ارزش مورد اثبات قرار بگيرد و همچنين کارهاي ثواب نماز را کم مي نماید بجا نياورد، مثلاً در حال خواب آلودگي و اجتناب از بول به نماز نايستد و در موقع نماز به آسمان نگاه نکند و نيز کارهايي که ثواب نماز را زياد مي نماید بجا آورد، مثلاً انگشتر عقيقي به دست نماید و لباسي پاکيزه بپوشد و شانه و مسواک نماید و خود را معطر نمايد.
*****
۶٫ نمازهاي مستحب
نماز هاي مستحبي زياد است و آنان را نافله گويند و بين نماز هاي مستحبي، به مطالعه نافله هاي شبانه روز بيشتر سفارش شده و آنان در غير روز جمعه سي و ۴ رکعتند، که ۸ رکعت آن نافله ظهر و ۸ رکعت نافله عصر و ۴ رکعت نافله مغرب و دو رکعت نافله عشا و يازده رکعت نافله شب و دو رکعت نافله صبح مي باشد. و چون دو رکعت نافله عشا را بنابر احتياط واجب می بایست نشسته خواند، يبک رکعت حساب مي شود. ولي در روز جمعه بر شانزده رکعت نافله ظهر و عصر، ۴ رکعت اضافه مي شود.
از يازده رکعت نافله شب، ۸ رکعت آن می بایست به نيت نافله شب و دو رکعت آن به نيت نماز شفع و يک رکعت آن، به نيت نماز وتر خوانده شود. و دستور تکمیل نافله شب خواهد آمد.
نمازهاي نافله را مي گـردد نشسته خواند، ولي خوب است دو رکعت نماز نافله نشسته را يک رکعت حساب نماید ، مثلاً کسي که مي خواهد نافله ظهر را که ۸ رکعت است نشسته بخواند، خوب است شانزده رکعت خوانده شود و چنان چه مي خواهد نماز وتر را نشسته بخواند، دو نماز يک رکعتي نشسته، بخواند.
نافله ظهر و عصر را در سفر نبايد خواند، ئلي ولي نافله عشا را که نماز وُتيره ناميده مي گـردد به نيت اينکه شايد مطلوب خداوند متعال باشد، مي تواند بجا آورد.


بیشتر بخوانید: نماز وحشت یا همان شب اول قبر چطوری بیان می شود؟


۷٫ فضليت سحر خيزي و نماز شب
بايد دقت داشت که زمان سحر، زمان بسيار مبارکي است، زمان تهجد و عبادت خدا است وقت انس گرفتن با معزوف حقيقي در خلوت شب است، وقتي است که پيشوايان معصوم اسلام (سلام الله عليهم) مسلمانان را به بيداري و تهجد د ر آن ترغيب مي نمودند، وقتي است که وقتي است که علماي بزرگ و صلحاي روزگار هميشه در آن زمان از خواب بر مي خاستند و در پيشگاه حضرت حق به نماز مطالعه و تلاوت قرآن و استغفار مي پرداختند و حل کمسائل و قضاي حوايج با ارزش خود را در اين ساعت از آن ذات مقدس مي خواستند و به مقصود مي رسيدند. خداوند متعال در دو جاي قرآن، کساني را که در سحرگاهان به استغفار مي پردازند و از خداوند متعال کريم و رحيم بخشايش گناهان خود را مي خواهند مورد تمجيد قرار داده می باشد. وقت سحربنابر اظهر، آخرين بخـش از يک ششم شب ميباشد.هر چند زمان نماز شب از نصف شب به پـس شـروع مي گـردد و تا طلوع فجر ادامه پيدا مي نماید ، ولي هر چه به طلوع فجر نزديکتر باشد، ثواب بيشتري دارد.براي نماز شب فضليت هاي فراواني و تاکيد بسياري در احاديث اهل بيت عصمت(عليهم السلام) ذکر شده می باشد. حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله و سلّم) ضمناً وصيتهاي خود به حضرت امير المؤمنان(عليه السلام) فرمودند: « عَليکَ بِصَلوهِ اللّيلِ، بِصلوهِ الّليلِ، بِصلوهِ اللّيلِ » يعني سه مرتبه فرمودند: نماز شب مطالعه را بر خود ضـروری بشمار.
حضرت صادق(عليه السلام) فرمودند:« شرافت مؤ من در نماز شب مطالعه و عزت مؤمن در اين است که متعرض اعراض مردم چيزهايي که مردم عنايت به پنهـان ماندن آن دارند، نشود، به اين معنا که تفحص در کارها مردم نداشته باشد و غيبت آنان را نکند.»
و نيز حضرت صادق(عليه السلام) فرمودند: « مال دنيا و فرزندان، زينت زندگي اين دنيا و نماز شب، زينت آخرت می باشد. »
در احاديث اسلامي براي نماز شب علاوه بر اينکه ثواب و فضيلت زیاد اخروي ذکر شده است، فوايد دنيوي بسياري نيز براي آن بيان شده می باشد. که حضرت صادق(عليه السلام) فرمود: « نماز شب بخوانيد که آن سنت پيغمبر (صلي الله عليه و آله و سلّم) و رسم صلحايي است که پيش از شما مي زيستند و آن درد و بیماری را از بدن شما دور مي نماید . » و نيز فرمودند: « نماز شب مطالعه روي انسان را سفيد و نوراني وخلق انسان را نيکو و بوي وي را پاکيزه مي نماید و روزي را زیاد مي سازد و سبب اداي قرض انسان مي گـردد و غم و اندوه را بر طرف مي نمايد و به چشم انسان جلوه و روشني مي بخشد. »حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: « منـزل هايي که در آنان نماز شب و قرآن خوانده مي شود، براي اهل آسمان روشنايي ميدهند به همـان طوري که ستارگان آسمان براي مردم زمين، روشنايي مي دهند. » حضرت رضا (عليه السلام) فرمودند: « نماز شب مطالعه را بر خود ضـروری بدانيد زيرا هر بنده مؤ مني که ۸ رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و يک رکعت نماز وتر خوانده شود و در قنوت وتر ۷۰مرتبه استغفار نماید خداوند متعال وی را از عذاب قبر و از عذاب آتش آزاد مي دهد وعمرش را در دنيا طولاني ميکند و در زندگي اقتصادي خداوند متعال به وی وسعت و گشايش ميدهد وهر منـزل اي که در آن نماز شب خوانده گـردد آن منـزل براي مردم آسمان روشنايي مي دهد همان گونه که ستارگان آسمان براي مردم روي زمين روشنايي مي بخشند. » براي د ستيابي به اين توفيق ضـروری است از اول شب تصميم بگيرند و به ویژه با کم غذا میل کـردن در شب خود را براي بيداري آماده سازند که حضرت امير المؤمنين(عليه السلام) فرمودند: « در سه چيز با سه چيز طمع مکن: ۱-در بيداري شب با پرمیل کـردن .۲-در نور صورت با خوابيدن در جميع شب.۳-در امان ماندن در دنيا با همنشيني با فاسقان و فاجران.»

شش فضیلت نماز نافله در کلام پیامبر

نماز نافله همـان نماز مستحبی می باشد و مراد از نوافل نمازهای مستحبی است؛ یعنی به غیر از نماز هایی که در شبانه روز (هفده رکعت) بر هر مسلمانی واجب می باشد. در روایات به نماز های مستحبی متعددی اشاره و توصیه شده می باشد که ما در این جا فقط به نافله های شبانه روزی که به مطالعه آنان سفارش زیادتری شده است، اشاره می کنیم.نماز نافله

ارزش نماز نافله

پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمودند:
خداوند متعال عز و جل فرمود : هیچ بنده ‏ای با وسیله‏ ای که نزد من محبوبتر باشد از آنچه بر وی واجب کرده‏ ام ، به من نزدیک نشد.
همانا وی با نماز نافله به من نزدیک شود، تا آن جا که وی را دوست بدارم و چون دوستش بدارم، گوش وی شوم که با آن بشنود و چشم وی شوم که با آن ببیند و زبان وی شوم که با آن سخن گوید و دست وی شوم که با آن ضربه زند.

نوشته حدیث:
رسولُ اللّه صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:
قالَ اللّه‏ُ عز و جل :… ماتَقَرَّبَ إلَیَّ عَبدٌ بشیءٍ أحَبَّ إلَیَّ ممّا افتَرَضتُ علَیهِ ، وإنّهُ لَیَتَقَرَّبُ إلَیَّ بالنافِلَةِ حتّی اُحِبَّهُ ، فإذا أحبَبتُهُ کُنتُ سَمعَهُ الذی یَسمَعُ بهِ ، وبَصَرَهُ الذی یُبصِرُ بهِ ، ولِسانَهُ الذی یَنطِقُ بهِ ، ویَدَهُ التی یَبطِشُ بها، إن دَعانی أجَبتُهُ ، وإن سَألَنی أعطَیتُهُ.

در ادامه با با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

  1. نحوه خواندن صحیح سلام نماز
  2. نماز مسافر چگونه باید انجام شود؟
  3. نحوه خواندن نماز شکسته در سفر چیست؟ و شروط شکسته خواندن نماز؟
  4. ارکان نماز کدامند؟ + ارکان نماز چند تاست؟

کلمات کلیدی مرتبط

  • فضیلت نافله ها
  • آثار نماز وتیره
  • ذکر نماز نافله
  • فضیلت نماز وتیره
  • نماز نافله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE