loading...

خواص استخدوس چیست؟

خواص استخدوس چیست؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد خواص استخدوس چیست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون مضرات اسطوخودوس,طبع اسطوخودوس,بخور اسطوخودوس,خواص اسطوخودوس برای پوست,اسطوخودوس و فشار خون,عرق اسطوخودوس خواص,خواص اسطوخودوس برای مو,موارد منع مصرف اسطوخودوس توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

مضرات اسطوخودوس,طبع اسطوخودوس,بخور اسطوخودوس,خواص اسطوخودوس برای پوست,اسطوخودوس و فشار خون,عرق اسطوخودوس خواص,خواص اسطوخودوس برای مو,موارد منع مصرف اسطوخودوس

خواص استخدوس چیست؟
خواص استخدوس چیست؟

اسطوخودوس با نام علمی Lavandula angustifolia  که در عربی به لونده اصلیه و خزامی مشهـور است، گیاهی است دائمی با بوته‌ای به ارتفاع تا حدود یک متر و ساقه‌هایی چهارگوش که در قسمت‌های پایین، چوبی می‌شوند.

برگ‌های این گیاه باریک، نوک تیز و بطور متقابل بر روی ساقه قرار می‌گیرند.

گل‌های اسطوخودوس آبی مایل به بنفش می باشند که به شیوه مجتمع در پایـان ساقه قرار می‌گیرند.

بخـش هوایی گیاه حاوی بوی نافذی است که با له کردن برگ‌ها، لای انگشتان بیش‌تر استشمام می‌شود. بخـش مورد استفاده‌ی گیاه، اندام‌های هوایی، به ویژه گل و برگ آن می باشد. با وجودی که این گیاه در بیشـتر از نقاط دنیا به حالت خودرو می‌روید، ولی چون اسانس آن از استفاده بالایی در صنایع داروسازی و آرایشی – بهداشتی برخوردار است، در سطوح گسترده ی کشت می‌شود. در ایران نیز، این گونه کشت می‌شود و در بیشـتر از پارک‌ها و نواحـی سبز تهران، در سال‌های اخیر گسترش داده شده می باشد. این محصول حاوی قطعات خرد شده از ساقه‌های چهارگوش انـدکی سفید رنگ، برگ‌های منشعب دندانه دار، کاسبرگ و گلبرگ آبی متمایل به قرمز گیاه می‌باشد.

تاریخچه

اسطوخودوس در طب عامیانه، از دیرباز به عنوان ضداسپاسم، ضدنفخ، مدر و قـوی کردن کننده‌ی عمومی به کار می‌رفته می باشد. از عصاره‌ی گیاه برای بهبـود مسائل متفاوتی مثل : جوش (آکنه) و میگرن بهره گیری می‌شود. گرچه اسطوخودوس، تولید صفرا و جریـان آن را درون روده بیشتر شدن می‌دهد، ولی مهم‌ترین بهره گیری آن بهبـود بیماری ‌های صفراوی نیست.

این گیاه در بعضـی از قسمت‌های اسپانیا، بطور گسترده‌ای به عنوان ضددیابت استفاده می‌شود، هم چنین در بعضـی از فراورده‌های گیاهی ضددیابت به کار می‌رود. برگ و گل تازه‌ی گیاه را برای بهبـود سردرد ، روی پیشانی و به منظور مداوای دردهای روماتیسمی بر روی مفاصل می‌گذارند. برای معالجه سرماخوردگی گل‌های گیاه را بخور می‌دهند. خانـم ها کشور شیلی، برای به جریـان انداختن قاعدگی یا بیشتر شدن خون‌ریزی، چای آن را می‌نوشند. هم چنین این گیاه حاوی ویژگی ضداضطراب و صفراآور هـم می‌باشد. در منـبع های جدید، اثر ضد دیابت برای آن هـم قائل شده‌اند اسطوخودوس اغلب ً به ظاهـر دم کرده، جوشانده، و یا روغن آن برای بهبـود درد عصب، بطور خوراکی و یا موضعی بهره گیری می‌شود. درحال حاضر ه روغن و عصاره‌ی گیاه، در رایحه‌های دارویی و لوازم آرایشی به کار می‌رود. از آن جا که روغن سنبله‌ی اسطوخودوس ارزان است، در تولید صابون استفاده می‌شود؛ هر چند نسبت به روغن اصل اسطوخودوس از کیفیت پایین‌تری برخوردار می باشد. اسانس اسطوخودوس و اسانس تقطیر و تدرست شده (خالص) و اسانس سنبله اسطوخودوس در عطریات، تا غلظت ۲/۱ درصد به کار می‌رود. مقدار انـدکی از روغن گیاه (۰۰۴/۰ – ۰۰۲/۰ درصد) برای طمع غذا استفاده می‌شود.

چند منظورگی اسطوخودوس در فرآورده‌های متنوع آن از جمله رایحه‌ی عطرها، محصولات حمام، فرآورده مراقبت از مو، صابون‌های بهداشتی، پاک کننده‌ها، فرمولاسیون‌های موضعی، مشتقات سنتزی و اشکال تولیدی دیده می‌شود.

مأخذ جغرافیایی

این گیاه، بومی نواحی مدیترانه است و به مقدار زیاد در آن جا می‌روید. بیش‌ترین میزان گیاه، از کشورهای فرانسه، یوگسلاوی، بلغارستان و اسپانیا به دیگر نقاط دنیا صادر می‌گردد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی افتادگی مثانه چگونه است؟

ترکیبات مهم

سر شاخه‌های گل‌دار این گیاه حاوی ۳-۱ درصد اسانس می‌باشد که ترکیـب ها گونه و واریته‌های گوناگون آن، شانس دارد به کامل گوناگـون باشد.

اسانس اسطوخودوس اکثراً حاوی لینالول، به میزان ۲۰ تا ۳۵ درصد، لینالیل استات به میزان ۳۰ تا ۵۵ درصد، اوسی من، کامفر و کاریوفیلن اکساید می باشد. از دیگر ترکیـب ها گیاه، می‌توان تانن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد و کومارین، فلاوونوئیدها و فیتواسترول‌ها را نام برد.

اثرات مهم

از اسطوخودوس به عنوان یک آرام قسمـت متوسط و از میـان بردن کننده‌ی مـوارد بدخوابی، می‌توان بهره گیری کرد.

هم چنین این گیاه حاوی ویژگی ضداضطراب و صفراآور هـم می‌باشد. در منـبع های جدید، اثر ضد دیابت برای آن هـم قائل شده‌اند.

در طب عوام، به عنوان ضد اسپاسم، ضد نفخ، م پر قدرت معده و ادرارآور بهره گیری می‌شود. از محلول دم نمـوده و یا جوشانده‌ی گیاه، به منظور شست و شو و بهبـود زخم‌ها هـم بهره گیری می‌شود.

طریقه و میزان مصرف

ساخته ‌ی چای: بر روی حدود ۲ گرم خرد شده‌ی بخـش هوایی اسطوخودوس، یک استکان آب در حال جوش می‌ریزیم، درب ظرف را بسته و ۱۵ دقیقه به حال خود می‌گذاریم؛ بعـد آن را صاف نمـوده و میل می‌کنیم.

داروهای گیاهی

از گیاه و یا عصاره‌ی آن، در داروهای آرام قسمـت استفاده‌های بیشتری به عمل می‌آید. تنتور، کرم، لوسیون، روغن ماساژ و محلول‌های قـوی کردن مو از دیگر فرآورده‌های اسطوخودوس می‌باشند.

چنان چه که تنتور اسطوخودوس موجود باشد استفاده خوراکی ۵ میلی لیتر هر مرتبه تا دو مرتبه در روز برای سردرد و دلسـردی سودمنـد است

نگه داری

عصاره‌ی گیاه می بایست دور از نور و هوای و در شیشه‌های رنگی نگه‌داری شود. برای نگه‌داری در ظروف پلاستیکـی بهره گیری نشود.

عوارض جانبی

در مسائـل بسیار معدود، شانس دارد ارتباط گیاه با بدن تهیه درماتیت پوستی نماید و هم چنین شانس دارد اثر آرام قسمـت و خواب آوری داروهای CNS دپرسانت را موقعی هم وقتی مصرف، بیشتر شدن دهد.

مهم‌ترین اثرات گزارش شده اسطوخودوس

ضد درد، ضد آلزایمر، ضد آریتمی، ضد میکروب، ضد تشنج ضد التهاب، ضد روماتیسم، ضد عفو نی کننده، ضد اسپاسم، آلرژی زا، ضدویروس، ضد اضطراب ، ضد نفخ، ضدافسردگی، ادرارآور، قاعده آور، کاهنده‌ی قند خون، خواب آور، هضم کننده، م پر قدرت اعصاب، آرام قسمـت و م پر قدرت معده.

مطالب مرتبط:

نکته ها قابل توجه

۱- در نقاط گوناگون جهـان به غیر از گونه ذکرشده از گونه‌های گوناگون اسطوخودوس، استفاده‌ی دارویی به عمل می‌آید که مهم‌ترین آن‌ها حاوی :

Lavandula latifolia، Lavandula stoeches، Lavandula dentate، Lavandula pubescens می‌باشند.

این گونه‌ها حاوی اثرات مشابهی می باشند .

۲- حسب شرح کتاب جناب آقای دکتر امین، گیاهی که در بازار سنتی ایران به نام اسطوخودوس مشهـور است، سر شاخه‌های گلدار گیاه Nepeta menthoides می‌باشد.

این گیاه از خانواده‌ی نعناع بوده و حاوی اسانس معطر ی است که به عنوان آرام بخش، رفـع کننده‌ی دردهای معده و تب بر، بهره گیری می‌شود.

این محصول را در بازار سنتی یا عطاری‌ها و برخـی منـبع های به خطـا مربوط به گیاه Lavandula stoeches می‌دانند؛ در حالی که این گیاه در ایران رویش ندارد.

۳- جمع آوری گل‌ها می بایست در آخرین وقـت گلدهی صورت گیرد. سر شاخه‌های گلدار در گروه ‌جات کوچکی بسته شده و در پاکت کاغذی خشک گردند تا گل‌های خشک شده درون پاکت بریزد.

۴- چنان چه که تنتور اسطوخودوس موجود باشد استفاده خوراکی ۵ میلی لیتر هر مرتبه تا دو مرتبه در روز برای سردرد و دلسـردی سودمنـد می باشد.

۵- اضافه کـردن چند قطره اسانس اسطوخودوس به کرم بابونه و آمیخته کردن آن‌ها برای اگزما سودمنـد می باشد. این کرم به شیوه موضعی استفاده می‌شود.

۶- روغن جهت قفسه سینه: یک میلی لیتر از اسانس اسطوخودوس با ۵ قطره اسانس بابونه را با ۱۰ میلی لیتر روغن حامل مثل روغن بادام یا روغن زیتون آمیخته نمایید. این آمیخته برای تسکین اشخـاص مبتلا به آسم یا برونشیت به شیوه مالیدن روی قفسه سینه خیلی اثر گذار می باشد.


بیشتر بخوانید: خواص روغن کوهان شتر چیست؟ طرز تهیه روغن کوهان شتر چگونه است؟


۷- روغن ماساژ: یک میلی لیتر از اسانس را در ۲۵ میلی لیتر روغن بادام یا روغن زیتون حل نمایید. این آمیخته جهت ماساژ دردهای دست و پا و گردن اثر گذار می باشد. این آمیخته برای ممانعـت از آفتاب سوختگی بر روی سطح بدن سودمنـد می‌باشد.

۸- بر حسب تحقیقاتی که در سـال ۱۳۷۸ به وسیـله صالحی سورمقی و همکاران در دانشکده داروسازی تهران بر روی اسانس اسطوخودوس که بطور گسترده در شهر تهران در میادین، پارک‌ها و نواحـی مسکونی کشت شده است انجام شد، مهم‌ترین اجسام آن حاوی Limonene به میزان ۲۸ درصد، Phellandrene خ² به میزان ۵/۳ درصد، Cineol 1،۸ به میزان ۳۵ درصد، Linalool به میزان ۵/۱ درصد، Camphor به میزان ۵/۱۲ درصد، Borneol به میزان ۵/۲۸ درصد و Delta Cadinol به میزان ۲ درصد بودند.

میزان اسانس به دست آمده از گیاه تازه که در اردیبهشت ماه برداشت شده بود ۸/۱ درصد به دست آمد که نشان می‌دهد کمیت و کیفیت این اسانس در مقایسه با دیگر نقاط دنیا مطلوب می‌باشد.

فوائد اسطوخودوس (Lavender) حاوی از میـان بردن مسائل خواب، بیشتر شدن تمرکز، خصوصـیت آرامبخشی و کم شدن درد می باشد. در ادامه با فوائد اسطوخودوس زیـادتر آشنا شوید.

فوائد اسطوخودوس (طبیعت و فوائد درمانی)

طبیعت گیاه اسطوخودوس گرم و خشک می باشد. بعضـی از مهمترین فوائد درمانی گیاه اسطوخودوس عبارتند از:

 درمان بی ‌خوابی و مـوارد خواب

از میـان بردن مساله بدخوابی بزرگسالان: یکـی از فوائد اسطوخودوس از میـان بردن مسائل بی خوابی و دلسـردی می باشد. بهره گیری از چای اسطوخودوس پیش از خواب کمک می کند که خوابی آرام و راحت داشت باشید. ضمناً گزاشتن چند شاخه از گلهای اسطوخودوس در بالشت و بوییدن رایحه آن کمک می کند که خوابی آرام و دلپذیر را تجربه نمایید ، همچنیـن استفاده اسطوخودوس اضطراب و دلسـردی را کم شدن میدهد.

از میـان بردن مساله بی خوابی نوزادان: از روغن اسطوخودوس میتوان به عنوان روغن ماساژ برای نوزادان و بچه ها بهره گیری نمود. روغن اسطوخودوس را و پـس از حمام کردن به بدن نوزاد خود بمالید. این روغن نوعی شل کننده و ریلکس کننده طبیعی است که موجـب القای خواب به نوزاد می شود . درحال حاضر ه اکثر شامپوهایی که برای نوزدادان و بچه ها ساخته شده حاوی روغن اسطوخودوس می باشد.

از میـان بردن مسائل خواب خانـم ها باردار: بهره گیری از عرق اسطوخودوس پایین نظـر دکتـر یکـی از برتریـن عرقیات گیاهی است که خانـم ها باردار میتوانند در زمان بارداری خود از آن استفاده کنند. میل کـردن عرق اسطوخودوس و چای آن موجـب شـده اضطراب و استرس از خانـم ها باردار دور شده و مساله بی خوابی آنان را از میـان بردن کند. ضمناً در بهبـود خانگی سرماخوردگی به آنان کمک می کند .

  از میـان بردن مسائل عصبی و بیشتر شدن تمرکز

از دیگر فوائد اسطوخودوس از میـان بردن مسائل عصبی مثل دلسـردی ، اضطراب و اضطراب میباشد. ضمنا اگـر شما از گروه اشخاصـی می باشید د که شغل پر اضطراب ی دارید و روزانه زیاد خشمگین میشوید، توصیه می شود از چای اسطوخودوس میل نمـوده و با اسانس این گیاه حمام نمایید . حمام کردن و شستشوی بدن با روغن اسطوخودوس اثر زیادی در بیشتر شدن توان بدن، سیستم ایمنی و سیستم عصبی بدن دارد. به این منظور می‌توانید ۳ تا ۱۰ قطره از روغن اسطوخودوس را در آب وان حمام بچکانید و پیش از خواب یک حمام با بو و مزه اسطوخودوس داشته باشید. با افـزودن روغن اسطوخودوس به وان حمام و قرار گرفتن در آن علاوه بر آنکه می‌توان از اثرات درمانی این گیاه در مدیریـت تحریکات عصبی و تنش‌های روزمره بهره برد، می‌توان به بیشتر شدن کارکرد مغز و میزان تمرکز بر کار ‌های روزمره و قـوی کردن حافظه هـم پرداخت. خـوردن یک فنجان عرق اسطوخودوس هر شب پیش از خواب، به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز می‌تواند اثر زیادی در بیشتر شدن توان مغز، درمـان کارکرد آن و تقویت حافظه داشته باشد.

 درمان روماتیسم و بیماری های مفصلی

کمک به بهبـود روماتیسم مفصلی، آرتروز و نقرس از دیگر فوائد اسطوخودوس میباشد. به این منظور ۲ قطره روغن آن را با یک قاشق روغن بادام تلخ و یا روغن زیتون آمیخته کرده و عضو دردناک را با آن ماساژ دهید .ضمناً بهره گیری از کمپرس اسطوخودوس هـم برای کم شدن درد سودمنـد می باشد.

طریقه استفاده اسطوخودوس

به منظور بهره گیری دارویی از فوائد اسطوخودوس میتوان آن را به روشهای پایین بهره گیری نمود:

چای اسطوخودوس: یکـی از راههای بهره گیری از فوائد این گیاه دارویی ساخته چای این گیاه می باشد. به این منظور حدود ۵ گرم سرشاخه گلدار و یا گل این گیاه را در یک لیتر آبجوش ریخته و بمدت ۱۰ دقیقه دم نمایید . مقدار استفاده این دم نمـوده ۴-۳ فنجان در روز است .

روغن اسطوخدوس: از روغن این گیاه به عنوان روغن ماساژ همراه با روغنهای دیگر بهره گیری می شود . این روغن را خواهید توانست از عطاریها و داروخانه ها ساخته نمایید .

کمپرس اسطوخودوس: برای ساخته کمپرس این گیاه، ۳۰ گرم گل و یا سرشاخه گلدار این گیاه را با یک لیتر آبجوش آمیخته کرده و بمدت ۱۰ دقیقه دم نمایید .سپس آن را در کیسه ای تمیز ریخته و بر روی موضع مورد نظـر بگزارید.

مضرات اسطوخودوس

این گیاه دارویی نسبتا بی زیان بوده و بهره گیری از آن چنان چه که میـزان اعتدال رعایت شود، عوارضی به همراه نخواهد داشت. ذکر این نکته لازم و ضـروری است که از آنجا که طبع این گیاه گرم و خشک است، استفاده آن برای اشخـاص دارای مزاج صفراوی مناسب نبوده و خوب است این اشخـاص آن را با سکنجبین یا کتیرا به عنوان مصلح بهره گیری کنند. ضمناً در بعضـی اشخـاص وقتی که از آن به عنوان ماساژ بهره گیری شود، شانس دارد تهیه حساسیت پوستی نماید.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE