loading...

خاصیت های تخم شربتی چیست؟

خاصیت های تخم شربتی چیست؟

در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز در مورد خاصیت های تخم شربتی چیست؟ توضیحاتی را ارائه بدیم شما می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای همین مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه همراه ما باشید .

فوائد تخم شربتی برای تندرست ی و قشنگی

تخم شربتی یا همـان تخم ریحان منبع اسید های چرب امگا ۳ و ۶ بوده و از بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کنند. ایرانی‌ها از طرفداران تخم شربتی می باشند و برای از بیـن بردن عطش از آن بهره گیری می‌کنند. می بایست آگاه باشید که ایـن دانه‌های ریز که در ترکیب با آب؛ لعاب‌دار می‌شوند فوائد فوق‌العاده‌ای دارند که در ایـن مطلب بر آن‌ها مرور کوتاهی می‌کنیم.

تخم شربتی چیست؟

تخم‌شربتی در واقع دانه‌های گیاه ریحان کوهی هست که به علت دارا بودن ترکیبات موسیلاژی (لعاب‌دار) به‌صورت محلول در آب (شربت) بهره گیری می‌شود و پـس از جذب آب به صورت ژله‌ای در می‌ آید.تخم شربتی فوائد زیادی دارد و این‌گونه نمی باشد که تنها برای فصل گرما توصیه شود.نام‌های دیگر ایـن گیاه : بادروج؛ تره خراسانی؛ اوقیمن؛ حوک؛ بورنگ؛ صریرا و بادروج ابیض می‌باشد.

خاصیت های تخم شربتی چیست؟
خاصیت های تخم شربتی چیست؟

فوائد و فوائد تخم شربتی

تخم شربتی همـان دانه های چیا می باشند ؟

تخم شربتی در بیـن ایرانیان طرفداران بسیاری دارد و از آن دانه‌های شناخته شده هست که به علت دارا بودن فوائد متعدد؛ مردم آن را به وفور استفاده می‌کنند. تخم شربتی در واقع همـان دانه‌های گیاه و سبزی ریحان هست که برای ساخته ‌ی شربت مورد بهره گیری قرار می‌گیرد. اکثر مردم دانه های چیا و تخم شربتی را با یکدیگر غلط می‌گیرند و تخم شربتی را به عنوان دانه‌ی چیا استفاده میکنند که ایـن غلط است؛ چون دانه‌های چیا و تخم شربتی با نیز فرق داشته و از گیاهان متفاوتی بدست می‌آیند.

کم شدن فشار خون با میل کردن تخم شربتی

اغلب پـس از میل کردن غذا به‌خاص غذاهای پر نشاسته؛ فشارخون بالا می‌رود و چنان چه تخـم شربتی همراه غذا میل شود مواد نشاسته‌ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد می‌کنند و به ایـن ترتیب شما به طور تدریجی انرژی معتدلانه روزانه خواهید داشت.

تخم شربتی و لاغری

در یک وعده تخم شربتی ۱۱ گرم پروتئین و ۴.۴ گرم فیبر وجود دارد که میتواند برای مدتی زیاد سیر نگهتان دارد و به کم شدن وزن تان کمک نماید . فیبر مقادیر زیادی آب را جذب می‌نماید و در معده حجیم می‌شود؛ که این امر حس سیری را افزوده شدن داده و جذب مواد غذایی را نماید می‌نماید. تذکر ایـن نکته ضـروری هست که به هنگام استفاده تخم شربتی قطعا باید آب ضـروری بنوشید تا گوارشبیشتر از حد نماید نشود و یبوست تهیه نکند.ضمناً تخم شربتی؛ در مجاورت با آب؛ حجیم شده و به ایـن ترتیب جای زیادتری در معده اشغال می‌کنند. به ایـن ترتیب نیز اشتها را مدیریـت کـرده و میل به پرخوری را از بیـن می‌برد. در سرانجام شما می‌توانید در چهارچوب یک رژیم غذایی سالم از ایـن دانه‌های ریز برای رسیدن به تناسب اعضا بهره گیری نمایید .

بهبود عفو نت

از روغنی که با خرد کردن تخم‌های شربت به دست می‌آید؛ برای بهبود عفو نت‌هایی مثل زخم؛ بریدگی؛ عفو نت مثانه؛ عفو نت پوست و… بهره گیری می‌شود.

فوائد تخم شربتی برای کم شدن اضطراب

تخم شربتی سرشار از مواد مغذی هست. منیزم؛ که به کم شدن کورتیزول ( هورمون اضطراب ) کمک می نماید . پایین بودن سطح منیزیم بدن باعث سردرد و خستگی می شـود . تخم شربتی ضمناً حاوی ترپیتوفان و آمینو اسید هست که میتواند به بدنتان کمک نماید سروتونین تولید نماید . سروتونین به بدن کمک می نماید با اضطراب مبـار زه نماید و الگویی منظم تر داشته باشد.

تخم شربتی برای ورزشکاران

تخم شربتی تاثیری معادل نوشیدنی ورزشی برای ۹۰ دقیق ورزش دارد؛ بدون ایـن که قندخون شمارا بالا ببرد.جایگزین نمودن نوشیدنی انرژی‌زا با تخم شربتی کارایی ورزشکاران را تقلیل نمی‌دهد. تخم شربتی به ورزشکاران کمک می‌کند تا کربوهیدرات زیادی برای ورزش های استقامتی جذب کنند؛ درعین حال که جذب مواد مغذی در بدنشان افزوده شدن و از میزان جذب قند کاسته می‌‌شود.

استفاده تخم شربتی در زمان بـار داری و شیردهی

گفته شده هست در زمان بـار داری استفاده روزانه ۱۰گرم تخم شربتی برای تقویت قلب و صحت مزاج وخوشرنگی و قشنگی طفل خیلی سودمند است استفاده تخم شربتی در دوره شیردهی؛ باعث ازدیاد شیر مادر می شـود ولی در استفاده آن زیاده روی نشود.

ویژگی تخم شربتی برای پوست

احتمالا آگاه باشید که زغال اخته بخاطر دارا بودن میزان بالای آنتی اکسیدان همیشه مورد ستایش بوده است . ایـن در حالی هست که میزان آنتی اکسیدان موجود در یک وعده از تخم شربتی سه مساوی پر قدرت تر و بیشتر از مواد آنتی اکسیدان موجود در زغال اخته است . آنتی اکسیدان ها برای تندرست لازم و ضـروری می باشند ؛ چون از سلول ها در مساوی رادیکال های آزاد دفاع میکنند. آنتی اکسیدان ها از پوست نیز مراقبت میکنند. به علاوه اسیدهای چرب امگا ۳ باعث افزوده شدن جریـان خون شده و از جمله مواد ضـروری برای تندرست و رشد؛ پوست؛ مو و ناخن ها است .

فوائد تخم شربتی برای یبوست

تخم شربتی حاوی ترکیبات گیاهی شناخته شده ای به نام موسیلاژ هست که به تنظیم گذر مدفوع از روده ها و تهیه احساس سیری و جلوگیری از پرخوری کمک می نماید . نتایج تحقیق های اخیر نشان می دهند که خصوصیت اصلی تخم شربتی مواجهه با یبوست است . دلیل آن نیز فیبرهای محلول و غیر محلول در آب زیاد موجود در ایـن دانه های ریز هست که برای دارا بودن گوارشی سالم؛ ضـروری و لازم و ضـروری اند. فیبرهای محلول در آب باعث افزوده شدن حرکات روده ها می شوند به خاطر اینکه ایـن فیبرها در بدن هضم نمی شوند و مثل یک جارو ضایعاتی که مورد نیاز بدن نیستند را تمیز می کنند. از طرف دیگر فیبرهای محلول در آب باعث افزوده شدن عبور مدفوع از روده ها می شوند چون آب را جذب می کنند؛ حجیم شده و به خوبی مواد زائد را از بدن دفع می کنند.

فوائد تخم شربتی برای میگرن

شما با افزودن ایـن دانه های ریز به برنامه ی غذایی تان گام بزرگی در جهت تسکین سردرد هایتان برخواهید داشت؛ تخم شربتی حاوی کلسیم؛ منیزیم و روی است . ایـن ترکیبات برای جلوگیری از میگرن و ارتقای تندرست کلی بدن ضـروری و لازم و ضـروری می باشند . و همانگونه که در بخـش های متفاوت ایـن مقاله ذکر گردیده است؛ تخم شربتی ضمناً حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هست و در جلوگیری از میگرن اثر گذار است .

تندرست دستگاه گوارش

تخم شربتی سرشار از فیبر بوده و همانگونه که در بالا نیز گفته شد در هر وعده تخم شربتی ۴.۴ گرم فیبر وجود دارد. پس جای تعجب نمی باشد که نقش مهمی در تندرست دستگاه گوارش ایفا می نماید . علت ایـن امر آن هست که فیبر زیاد به حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش کمک می نماید ؛ نقش حیاتی در ممانعت از اختلالات گوارشی مثل نشت روده ایفا می نماید .

نشت روده که به انگلیسی Leaky Gut نامیده می شـود ؛ یکـی از اختلالات دستگاه گوارش هست که طی آن در سرانجام افزوده شدن غیر طبیعی حد روزنه های دیواره روده که در حالت طبیعی برای جذب مواد مغذی روده به خون بکار می روند؛ باکتری های و مواد دفعی موجود در آن توانایی نفوذ به فضای بیـن دو سلول را یافته و متعاقبا وارد خون شده و در همه بدن منتشر می شوند. نفوذ ایـن مواد؛ دستگاه ایمنی بدن را تضعیف کرده و پیامد آن تهیه بیماری هایی همچون آرتروز؛ دیابت نوع دو؛ بیماری های پوستی مثل اگزما و سرطان است .

فوائد تخمه شربتی برای استخوان ها

تخم شربتی مملو از چندین ماده مغذی‌ هست که در تندرست استخوان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. از آن جمله می‌توان به کلسیم؛ فسفر؛ منیزیم و پروتئین اشاره نمود. اینها موادی می باشند که در حفظ تندرست استخوان‌ها نقش حیاتی‌اند ایفا می نمایند.بنا بر تحقیقات تحقیق گـران ؛ میزان کلسیم موجود در تخم شربتی ۵ تا ۶ مساوی بیشتر از شیر می‌باشد. ایـن ویژگی تخم شربتی را مبدل به یک گزینش عالی برای کسانی که نمیتوانند لبنیات را تحمل کنند کـرده است . اخذ ضـروری کلسیم یعنی استخوان و دندان های پر قدرت تر. استفاده ۳۰ گرم تخم شربتی؛ معادل یک انس؛ ۱۸ درصد از نیاز بدن به کلسیم را تامین می نماید.با دقت به اینکه نسبتا ۹۹ درصد از کلسیم بدن هر شخـص در استخوان ها و دندان ها استفاده می شـود ؛ به راحتی می توان مدقت اثر شگرف استفاده تخم شربتی بر تندرست استخوان ها و دندان ها شد. ایـن هم از فوائد تخم شربتی برای استخوان ها.

تخم شربتی سودمند برای بی خوابی

برای ساخته ایـن شربت ضـروری هست نصف لیوان عرق سنبل الطیب را با نصف لیوان آب آمیخته کـرده و یک قاشق غذاخوری سکنجبین و یک قاشق غذاخوری تخم شربتی به آن اضافه نمایید . ایـن شربت برای بهبود تحریکات عصبی و تسکین اعصاب خیلی سودمند هست و به عنوان یک آرام قسمـت و خواب آور گیاهی مطمئن برای بهبود بیخوابی می تواند خیلی سودمند باشد.

مضرات تخم شربتی

مد نظر داشته باشید که ایـن دانه‌های ریز حاوی گلوتن می باشند و چنان چه شما جزو اشخاص حساس به ایـن ترکیب می باشید در استفاده آن دقت نمایید .تخم شربتی ضمناً باعث کم شدن فشار خون می‌شود برای این سالمندانی که داروی ضد فشار استفاده می‌کنند می بایست حواسشان به استفاده آن باشد.استفاده ایـن دانه‌ها برای کسانی که داروهای ضد انعقاد می‌خورند نیز توصیه نمی‌شود.اگر داروی خاصی استفاده می‌نمایید نیز بهتر هست قبل از استفاده تخم شربتی با پزشک خود مشورت نمایید.

مطلب مرتبط:

راه تشخیص تخم مرغ سالم از تخم مرغ فاسد

دعای برای اشخاصی که بی خوابی دارند

کلمات کلیدی مرتبط

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1838 q4BUhwgucBrEnz1c1AjXt-7P-YuLw7fpDuQlPh7H3eg 811107e35cb927358dbf95ee0e297de3cb5eea75&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXmeppkgUc0YHRNgn3KsbHJbm
  • خاصیت تخم شربتی چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE