loading...

حکم شرعی بیت کوین چیست؟

حکم شرعی بیت کوین چیست؟

در این مطلب از سایت هوریس می خواهیم در مورد اینکه حکم شرعی بیت کوین چیست؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم همچنین در این مطلب سعی کرده ایم در مورد موضوعاتی همچون بیت کوین سیستانی,حکم شرعی بیت کوین مکارم,حکم شرعی ماینینگ,بیت کوین حلال است,خرید و فروش بیت کوین شرعی,بیت کوین حرام است,بیت کوین از لحاظ شرعی,پلیس فتا بیت کوین توضیحاتی را برای شما جمع آوری کنیم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. با ما همراه باشید.

بیت کوین سیستانی,حکم شرعی بیت کوین مکارم,حکم شرعی ماینینگ,بیت کوین حلال است,خرید و فروش بیت کوین شرعی,بیت کوین حرام است,بیت کوین از لحاظ شرعی,پلیس فتا بیت کوین

حکم شرعی بیت کوین چیست؟
حکم شرعی بیت کوین چیست؟

حجت الاسلام مهدی یوسف وند:

پول ملی به وسیـله بانک مرکزیِ هر کشور یا منطقه انتشارداده می‌شود و حاوی ارزش است، ولی «بیت کوین» و امثال آن به وسیـله ماینرها(معدنچیان اینترنتی) و بر حسب مکانیسم ریاضی ویـژه و موافقت عمومی ساخته می‌شود و ارزش می‌یابد . مقامات اقتصادی کشور نسبت به این ارز دیجیتال هشدار داده اند. از جهت فقهی بیت کوین یک مقوله می باشد و فقها موضوعات را از متخصصین هر رشته ای اخذ و رأی (استخراج شده در روایات) را بر مقوله تطبیق و  بیان می کنند.


بیشتر بخوانید: فقاع یا آبجو چیست؟ و حکم خوردن فقاع یا آبجو چیست؟


تا وقتی که این ارز پشتوانه دقیق و روشن مثل حمایت بانک مرکزی کشور را نداشته باشد بدون پشتوانه و ارزش می باشد و چنان چه اقتصاد کشور را بر حسب آنچه متخصصین اقتصادی گفته می شود با پولشویی ها و دور زدن حق حاکمیت به تهدید بنـدازد از نظـر شرع بدیهی می باشد که حاوی اشکال می باشد.

آنچه که می باشد عـلت ها فقها بیشتر از این می باشد که اینجا توضیح می دهیم برای مثال عناوینی در فقه اقتصاد مطرح می باشد مثل«قاعده غَرر» چنان که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) از غرر نهی کرده‌اند. غرر را چه نداشتن علم به کیفیت و جهالت در معامله چه تهدید در حوزه معامله بدانیم، در این معاملات وجود دارد، به اذعان متخصصین اقتصادی تا کنون کیفیت این معامله به خوبی روشن نمی بـاشد و شانس زیان و نوسانات شدید در این بازار وجود دارد بعضـی از متخصصین تعبیر به حباب ارزی دارند. یکـی از مصداقهای غرر فقهی این می باشد که در این بازا هیچ مسئولیتی قابل دنبال کردن نیست و چنان چه برای مردم مشکلی رخ بدهد یا حاکمان این شبکه ارزش این ارز را کم شدن بدهند معیـن نمی بـاشد چه بلایی سر خریداران می آید؟!.

احتمالا سئوال کنـید که این مسئله نوسانات در ازر کشورها هـم وجود دارد، جـواب می دهیم ارزهای ملی به این آسانـی دچار نوسانات شدید نخواهند شـد و هیچ زمان پشتوانه خود را از دست نمی دهند چون پشتوانه آن حاکمیت ملی یک کشور وجود دارد و اعتبارات آن کاملا روشن و معیـن و در دست کشور می باشد. ما در سالهای پیش شاهد بودیم که چطور گلد کوئست پول کشور را به تاراج برد و هیچ فردی پاسخگوی مردم نتوانست باشد!.

بیت‌کوین بازاری با قواعد شناخته شده به مثل آنچه در سهام یا حتی بازار ارز وجود دارد نیست؛ در واقع زیـادتر شبیه معامله‌گری در یک بازار سهام غیرشفاف با گروه ای پشت پرده و بازیگران مهـم پنهـان و معاملات غیرقابل دنبال کردن است که پولشویی، فرار مالیاتی، جذابیت برای بازارهای مواد مخدر و قاچاق و … را با خود دارد به ویژه منجر به دور زدن حاکمیت ملی شده و قدرت اقتصادی سیاسی کشور  از حاکمیت سلب شده و در اختیار حاکمان کمپانیهای فراملیِ قرار می گـیرد که چنان چه ساز و کار آن به دست کشور نباشد همانگونه که متخصصین گفته اند یک تهدید ملی را به دنبال خواهد داشت و قرآن کریم می فرماید: «وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا.»احزاب ۱۴۱٫

در هر حال اگر روزی پول الکترونیکـی با سازوکاری ابداع گـردد که این شانس غرر، تهدید و مجهول بودن را نداشته باشد و با حمایت بانک مرکزی و پشتوانه ملی باشد چون «موضوع» آن تغییر نمـوده حکم هم روی این مقوله تازه می رود و فقها گفتگو دیگری خواهند داشت. ولی تا کنون شاهدیم متخصصین بانک مرکزی نسبت به بیت کوین هشدار داده اند. در ادامه نظـر ات مرجـع هـای عظام تقلید را خواهید توانست بخوانید:


بیشتر بخوانید: حکم مداحی و روضه خوانی زنان + حکم شرعی گوش دادن به صدای زن


حکم شرعی بیت کوین چیست؟مطابق نظـر آيت الله خامنه اي

سوال: رأی معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چیست؟

پاسخ:

از مقام معظم رهبری پاسخی در این زمینه به دست ما نرسیده است[۱].

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سوال:حکم معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چیست؟

پاسخ :با توجه به ابهامات زیادی که بیت کوین دارد معامله آن اشکال دارد.

حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

سوال: حکم معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چیست؟

پاسخ: با توجه به ابهامات فراوانی که این نوع معامله دارد، استفاده از این پول جایز نیست.

آیت الله وحید خراسانی

سوال: رأی معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چیست؟

پاسخ: خرید و فروخـتن آن باطل می باشد.

آيت الله صافي گلپايگاني

سوال: حکم معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چیست؟

پاسخ: حرام و اکل مال به باطل است. والله العالم

آيت الله شبيري زنجاني

معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال) چه حکمی دارد؟
پاسخ: چنانچه استفاده از این‌گونه ارزها نوعاً مفسده اقتصادی داشته یا خلاف قانون باشد، خرید و فروش آن‌ اشکال دارد.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

  1. حکم شرعی رقص محلی و سنتی از نظر مراجع تقلید چیست؟
  2. حکم شرعی دخول از عقب چیست؟ + آيا نزديكي از پشت حرام است
  3. حکم شرعی رابطه با خواهر زن چیست؟
  4. آیا خوکچه هندی نجس است؟ نگهداری از خوکچه هندی در خانه چه حکمی دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE