loading...

تومولوس ها (تپه های باستانی مقبره و مزار پادشاهان بزرگ با اتاق ساروجی)

در این پست از سایت hooris.ir تومولوس ها (تپه های باستانی مقبره و مزار پادشاهان بزرگ با اتاق ساروجی) رو برای شما عزیزان قرار دادیم . تومولوس ها یا تپه های باستانی جزو بزرگترین معماری های قدیمی و باستانی محسوب میشوند از بیرون که نگاه میکنید تپه ای خاکی است ولی درون این تومولوس ها معماری خیره کننده ای وجود دارد . مقبره و مزار شاه حاکم و پادشاه در داخل این تپه های باستانی وجود دارد با هدایا و گنجینه بسیار بزرگ بقیه در ادامه مطلب

تومولوس ها (تپه های باستانی مقبره و مزار پادشاهان بزرگ با اتاق ساروجی)
تومولوس ها (تپه های باستانی مقبره و مزار پادشاهان بزرگ با اتاق ساروجی)

تومولوس ها (تپه های باستانی مقبره و مزار پادشاهان بزرگ با اتاق ساروجی),تومولوس,تل خاکی,تپه های خاکی باستانی,مقبره پادشاه درون تومولوس,مزار حاکم,گوردخمه داخل تومولوس,همه چیز درباره تپه های باستانی تل های خاکی,اتاق ساروجی تومولوس ها,تله های درون تومولوس ها,گن یابی و دفینه یابی درون تومولوس ها,هدایای داخل مقبره و قبور تومولوس ها

تومولوس : مزاری که برای پادشاه و خانواده پادشاه بوده و اتاقیست که اول بر روزی زمین یا کمی پایین تر از سطح زمین بنا می شود و سپس با توده ای از خاک و یا تپه ای که از سنگ تشکیل شده ، پوشیده می شود . این مزار ها از طرف معماران روز ساخته می شد .

نباید با نگاه به ظاهر بیرونی آن گول خورد ، زیرا معمولا معماری عظیمی را در درونشان حفاظت می کنند. پادشاه و یا افرادی که از خانواده پادشاه می مردند ، با اشیایی که استفاده می کردند و هدیه هایی که دریافت میکردند، در اتاقهایی ساروجی یا سنگی و یا چوبی ساخته میشد و به همراه جسد دفن می شدند .

بلندی تومولوس، و زیبایی معماری آن با توجه به ثروت و ارزش فرد مرده ، متغیر می باشد، آنها که ارتفاع بلندتری دارند، برای پادشاهان و حکام ثروتمندتری می باشد.

این بناها همیشه دارای ارتفاعاتی با ضرایب ۹ ، مثل ۹ ، ۱۸ ، ۲۷ ، ۳۶ متر می باشند.

البته بايد در نظر داشت كه فرسايش و نيز گاهي اوقات سازه هايي كه در سالهاي پس از آن بر روي تپه ساخته مي شده است نيز مي تواند ارتفاع را تا دو متر بيشتر و يا كمتر بنمايد.

تومولوس ها تپه های ساختگی می باشند و علیرغم اینه شبیه به تپه های کوچک دست ساز می باشند ولی با توجه به ویژگی هایشان ، از تپه های کوچک دست ساز متمایز می باشند، مشخص ترین ویژگی آنها این است که به شکل قیف وارونه می باشند.

اگر از دور و نزدیک به تومولوس دقت شود، همیشه ساختگی بودنش کاملا مشخص می باشد. البته معماری درون و بیرون تومولوس ، با توجه به ارزش و قدرت فرد مرده و موقعیت جغرافیایی و آیین و رسوم اقوام مختلف، تغییر می کند و استاندارد مشخصی ندارد .

برای اینکه خاک نلغزد و باعث رانش نشود، در موضع پایین دیوارهایی وجود دارد که از سنگهای بزرگی تشکیل شده است.

در تومولوس ها علاوه بر اینکه بر جلوگیری از دستبرد تدابیری در نظر گرفته می شده است، در مکانی ساخته می گشت که از دور دست ها به وضوح دیده بشود.

تمام تومولوس ها آنطور که حدس زده می شود ، پر از طلاهای درخشان یا مومیایی و … نمی باشند. در این گونه مزارها ، اشیایی وجود دارد که انسانهای مرده در طول حیاتشان صاحب آنها بوده اند و بدین ترتیب در بعضی از این مزارها اشیایی ناچیز و در بعضی از آنها بسیار زیاد و ارزشمند وجود دارد.

معمولا در تومولوس های متعلق به زنان، زیورآلات و آویزه های زیادی موجود است و در تومولوس هایی که متعلق به مردان می باشد، وسایل و ابزار جنگ و نبرد بیشتر به چشم می خورد.

تومولوس,تل های خاکی,تپه های باستانی,گنج و دفینه و هدایای درون تومولوس ها,مقبره و گوردخمه حاکم پادشاه
تومولوس,تل های خاکی,تپه های باستانی,گنج و دفینه و هدایای درون تومولوس ها,مقبره و گوردخمه حاکم پادشاه

ضمنا تومولوس ها جزو مناطق و محوطه های حفاظت شده تلقی می گردند و حفاری آنها با توجه به قوانین کشورمان ممنوع می باشد.

کلمات کلیدی مرتبط

  • عکس تومولوس
1 نظر
  1. بی وفا می گوید

    سلام چرا مجوز حفاری نمی دید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE