loading...

تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟

تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد مضوعاتی همچون تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم همچنین در این مطلب قصد داریم در مورد موضوعاتی همچون نام دیگر تاندون چیست,رباط چیست,تاندون و رباط,تاندون دست,نام دیگر زردپی,تاندون پا,شباهت رباط و زردپی,معنی تاندون توضیحاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

نام دیگر تاندون چیست,رباط چیست,تاندون و رباط,تاندون دست,نام دیگر زردپی,تاندون پا,شباهت رباط و زردپی,معنی تاندون

تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟
تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟

تاندون Tendon بافتی محکم و قابل انعطاف به رنگ سفید متمایل به زرد و به ظاهـر طناب یا نوار می باشد. این بافت میتواند تحت کشش خیلی شدیدی قرار گرفته و بخوبی ایستادگی نماید . به آن زردپی هم میگویند. تاندون مثل رباط (لیگامان) Ligament و فاسیا (فاشیا) Fascia از پروتئین ویژه ای به نام کلاژن تهیـه شـده می باشد. با این حال کارکرد این سه بافت گوناگـون می باشد. تاندون رابط میـان عضله و استخوان می باشد یعن ی این دو بافت را به هم متصل می کند . رباط دو استخوان را که در دو طرف یک مفصل قرار گرفته اند را به هم متصل می کند . فاشیا در میـان دو عضله قرار گرفته می باشد.


بیشتر بخوانید: با داروی های گیاهی کاهش شهوات زنان و مردان بیشتر آشنا شوید


آناتومی

تاندوم چیست؟ و  عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟
تاندوم چیست؟ و عمل جراحی پیوند یا گرافت تاندون چگونه است؟

تاندون بافتی می باشد که عضله را به استخوان متصل می کند . بخـش عمده این بافت از پروتئین ویژه ای به نام کلاژن Collagen درست شده می باشد. این پروتئین رشته های ظریفی را به نام فیبریل Fibril میسازد. فیبریل ها در کنار هم قرار گرفته و فیبر Fiber را میسارند. با کنار هم قرار گرفتن چند فیبر یک ساب فاسیکل Subfascicle درست می شود . چند ساب فاسیکل یک فاسیکل Fascicle را درست نمـوده و چند فاسیکل یک گروه Bundle و چند گروه یک تاندون را درست میکنند. پس تاندون ها مثل کابل های تلفن می باشند که در آنان واحد های مهـم رشته های ظریفی می باشند که مرتبا با تهیه گروه ها و چند مرتبه تکرار این کار تاندون مهـم را میسازند. کلاژن و مواد ایـجاد دهنده تاندون به به وسیـله سلول های آن ساخته میشوند. سلول های تاندون را تنوسیت Tenocyte میگویند. تاندون حاوی عروق خونی می باشد و در اطراف آن اعصابی وجود دارد.


بیشتر بخوانید: خواص اعجاب انگیز اسفناج


ساختمان تاندون بصورت گروه گروه است

در اطراف تاندون ها یک لوله بافتی نازک وجود دارد که به آن غلاف تاندون Tendon sheath میگویند. تاندون به آسانـی در درون این غلاف به جلو و عقب حرکت می کند . در واقع غلاف میـان تاندون و بافت های اطراف آن قرار گرفته و سبب تسهیل حرکت تاندون در کنار بافت های اطراف می شود . سطح داخلی این غلاف از سلول های ویژه ای به نام سلول های سینوویال پوشیده شده که مایعی به نام مایع سینوویال Synovial fluid را ترشح میکنند. این مایع شبیه مایع مفصلی بوده و سبب لزج شدن دور تاندون و کم شدن اصطکاک در اطراف آن می شود . وظیفه مهـم تاندون انتقال قوت عضله به استخوان و حرکت دادن آن می باشد. تاندون بجز این وظیفه مثل یک فنر هم عمل می کند و در حین حرکت مفصل در برخـی لحظه های نیرو را مثل فنر در خود ذخیره نمـوده و در لحظه دیگر آن نیرو را آزاد می کند . این پدیده زیـادتر در تاندون آشیل دیده می شود.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

تمرینات رها کردن انرژی های چاکرای بسته شده

مطالب عجیب و خواندنی !!

مراحل تمرینات چشم سوم چگونه است؟

کلمات کلیدی مرتبط

  • تاندوم
  • تاندوم چیست
  • تاندوم یعنی چه
  • درمان دست گرافت شده چیست
  • نام دیگر تاندوم
  • نام دیگر تاندون چیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE