loading...

بیماری گواتر و تیروئید چه تفاوتی با هم دارند؟

بیماری گواتر و تیروئید چه تفاوتی با هم دارند؟

در این مطلب می خواهیم در مورد اینکه بیماری گواتر و تیروئید چه تفاوتی با هم دارند؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم . در این جا به مواردی چون گواتر چیست؟ ، علت های بروز گواتر، تیروئید چیست، و… می پردازیم . همراه ما باشید.

بیماری گواتر و تیروئید چه تفاوتی با هم دارند؟

گواتر چیست؟

گواتر یکی از بیماری های است که بیشتر در نوجوانان اتفاق می افتد. گواتر در دختران جوان و در اشخاصی که در مکان هایی با ارتفاع زیاد زندگی می کنند هم بیشتر به چشم می خورند. بعضی وقتها دیده شده که بیماری گواتر در خانم ها هست برابر بیشتر از آقایان است.

بعضی از گواترها هستند هم چنان چه سر فرصت درمان نشوند این احتمال وجود دارد که تبدیل به سرطان شوند همان گونه که در آمریکا هم در سال حدود هزار و دویست نفر به علت سرطان تیروئید جان خود را از دست می دهند.

علت های بروز گواتر:

 1. ارثی بودن ، زیاد نبودن ید در مواد غذایی ، مصرف بسیار زیاد در غذاهایی مثل شلغم ، کلم،  و موارد دیگر .
 2. گواترها انواع مختلفی دارد که می توان به مواردی چون گواتر تک گیر – گواتر فامیلی و… اشاره کرد.
 3. گواتر در داخل گردن و در درون غده تیرویید به وجود می آید. غده تیروئید از ۲ قسمت ساخته شده است که در جلو نای و حنجره قرار گرفته است. در صورتی که غده تیروئید خوش حیم باشد ساعث بیشتر شدن اندازه ی آن خواهد شد و مثل غده بزرگی در پایین گلو و گردن ظاهر می شود، که به آن گواتر گفته می شود. این غده درد خاصی ندارد و اسم فارسی آن « غمباد » می باشد.

تیروئید چیست؟

تیروئید افرادی که سالم هستند به میزان لازم هورمون تولید می کنند و در کارکرد بدن تاثیر بسزایی خواهد داشت. این هورمون ها مواد مورد نیاز بدن از جمله مورادی مانند مقدار کالری و مقدار احساس گرما و همین طور وزن ما را بر عهده دارد، در برخی از اعضای بدن هم تاثیر زیادی دارد مثل قلب که این هورمون باعث بیشتر شدن ضربان قلب خواهد شد. پر کاری تیروئید به شکلی است که سبب می شود مقدار بالایی از هورمون به بافت های بدن برسد. دلایل متفاوتی برای پر کاری تیروئید وجود دارد اما علائم و نشانه های آن مشابه است. به دلیل زیاد شدن سوخت و ساز بدن افرادی که به این بیماری مبتلا هستند بیشتر احساس گرما می کنند و معمولا با اینکه مصرف غذای بالایی دارند ولی با کاهش وزن رو به رو هستند.

بیشتر بخوانید: این علائم پوستی نشانه ی بیماری خطرناک هستند

دلایل زیادی کار کردن تیروئید چیست ؟

 • نسج تیروئید احتمال دارد فعالیت بیشتر از حد مجاز باشد و تولید هورمون افزایش پیدا کند که به این صورت بیمار به گواتر سمی مبتلا است.
 • یک یا چند توده در تیروئید پیدا می‌کنند. در صورتی که توده ۱عدد باشد گره سمی اتوماتیک گفته می‌شود. در صورتی که چندین توده گواتر سمی باشد چند گره‌ای گفته می‌شود.
 • غده تیروئید احتمال دارد با التهاب مواجه شوند که تیروئیدیت گفته می شود و سبب آزاد شدن هورمون تیروئید ذخیره شده و بیشتر شدن فعالیت آن شود که برای چند هفته تا چند ماه زمان می برد.
 • مصرف بسیار زیاد هورمون تیروئید سبب بیشتر شدن علائم پر کاری تیروئید می شود.
 • برخی از داروها مثل آمبودارون و محلول لوگول دارای مقدار بی شماری از ید هستند که تیروئید برای ساخت هورمون از آن بهره گیری می‌کند. مصرف این داروها در برخی از اشخاص با پر کاری همراه است.

نشانه های که تیروئید پرکاری کدامند؟

 1. بیشتر شدن تعداد ضربان قلب
 2. بیشتر شدن فشار خون
 3. تحریک پذیر بودن
 4. بیشتر شدن تعریق
 5. ضعف عضلات مخصوصا در شانه، لگن و ران ها
 6. لرزیدن دست ها
 7. کم شدن وزن بدن با اینکه اشتهای خوبی دارد
 8. ریزش مو
 9. و ….

 

کلمات کلیدی مرتبط

 • غمباد ایا بیماری است
 • حجامت پر کاری تیروئید
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE