loading...

چگونه باد شکم را درمان کنیم

چگونه باد شکم را درمان کنیم

در این مطلب از سایت هوریس قصد داریم در مورد اینکه چگونه باد شکم را درمان کنیم توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همچنین در این مطلب می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون باد شکم در خواب,چگونه باد شکم را درمان کنیم,درمان گوزيدن زياد,درمان بی اختیاری باد شکم در خواب,پیچیدن باد در روده ها,درمان بوی بد باد معده,چرا معده باد میکند,گاز معده و تنگی نفس توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

باد شکم در خواب,چگونه باد شکم را درمان کنیم,درمان گوزيدن زياد,درمان بی اختیاری باد شکم در خواب,پیچیدن باد در روده ها,درمان بوی بد باد معده,چرا معده باد میکند,گاز معده و تنگی نفس

چگونه باد شکم را درمان کنیم
چگونه باد شکم را درمان کنیم

دلایل باد شکم ، پیشگیری و درمان نفخ شکم

نفخ یا باد شکم اصطلاحی پزشکی برای تعریف آزاد شدن گاز از دستگاه گوارش و خاج شدن آن از طریق معد مورد بهره گیری قرار می گیرد. نفخ شکم (باد شکم) در زبان عامیانه با نام های دیگری همچون گوز، چس، بو و … هـم شناخته می شود . باد شکم و بیرون کردن آن امری نرمال و طبیعی همچون عرق کردن، تنفس و تپش قلب می باشد. در تمام اشخـاص حتی آنهایی که حس نمی کنند در روز باد شکم بیرون می شود . برطبق پژوهش هـا بطور متوسط روزانه ۱۵ مرتبه باد از شکم اشخـاص بیرون می گردد.

باد شکم پرتعداد و شدید(مفرط) خواهـد توانست موجـب ناراحتی، خجالت و یا اضطراب  بخصوص زمانـی که نزدیک سایـر اشخـاص بوده و یا درمهمانی و محل های اجتماعی می باشید، شود. پزشکان معتقد هستند در زیـادتر مسائـل این مساله را می گـردد با تغییرات سبک زندگـی و رژیم غذایی مدیریـت نمود.


بیشتر بخوانید: دلایل خارج شدن خون هنگام ارضا شدن و روش های درمان آن


عـلت ها باد شکم (نفخ شکم)

عـلت ها معمول نفخ شکم (باد معده) حاوی :

 • هوای بلعیده شده، چنان چه هوایی که زمان میل کـردن و آشامیدن و بهمراه خوراکی ها و آشامیدنی ها بلعیده می شود ، با آروغ و از طریق دهان بیرون نشود، در دستگاه گوارش جمع شده و از باسن بیرون می شود .
 • غذاها و نوشیدنی ها، میزان گازی که در اثر میل کـردن غذاها و نوشیدنی ها و کوشش برای هضم آنان تولید می شود ، میـان اشخـاص گوناگون و خوراکی های گوناگون ، چه از نظـر حجم و چه از نظـر بو گوناگـون می باشد.
 • یبوست، این مساله عموما موجـب نفخ شکم شده ولی عموما میزان گاز را بیشتر شدن نخواهـد داد .
 • داروها و یا مکمل های دارویی، اقسام گوناگون داروها و ضمناً مکمل ها خواهندتوانـست موجـب ایجاد باد معده گردند.
 • بیماری های خاص، همچون بیماری  انسداد روده، بیماری کرون و یا مدرک رم روده تحریک پذیر.
 • تغییرات در سطح هورمونی، این نوع باد معده زیـادتر در خانـم ها به ویـژه قبل از زمان قاعدگی رخ خواهـد داد .

خوراکی هایی که موجـب باد شکم (نفخ معده) می شوند

خوراکی هایی که موجـب باد شکم خواهند شـد عموما آنهایی می باشند که پر از برخـی از اقسام  پلی ساکارید (polysaccharides) بخصوص الیگوساکاریدها از قبیل اینولین می باشند. مثال هایی از این غذاها حاوی :

 • کنگر فرنگی، بروکلی، کلم، گل کلم، تره فرنگی، تربچه، شلغم
 • حبوبات همچون لوبیا، عدس و سایـر اقسام حبوبات
 • بادام زمینی، جو، گندم و مخمر درون برخـی از غذاها همچون نان
 • سیر، موسیر، پیاز و سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
 • لبنیات در کسانی که با لاکتوز مساله دارند
 • قندها و شیرین کننده های مصنوعی
 • نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و آب میوه ها

بیشتر بخوانید: ایست قلبی به دلیل گیر کردن سر در سوراخ +تصاویر


درمان باد شکم و بهبـود باد معده و بهبـود نفخ معده

درمان باد معده راههای گوناگونی دارد . شما با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگـی و .  ضمناً درمانهایی دارویی خواهید توانست این مساله را بر طرف نمایید .

درمان باد شکم با رژیم غذایی یا بهبـود باد معده با مواد طبیعی

یکـی از راههای بهبـود باد معده دوری  از استفاده خوراکیهایی می باشد. که سبب نفخ معده می شود . برای پیدا کردن این خوراکی ها از دکتـر و یا کارشناس تغذیه کمک بخواهید . ضـروری می باشد که موقعی برخـی از غذاها سایـر غذاهایی که استفاده می نمایید به شکلی باشد. که تمام احتیـاج های بدن شما را تامین نماید . غذاهایی که در پایین بیان میکنیم راحت تر هضم خواهند شـد : موز، مرکبات، انگور، سیب زمینی، برنج، کاهو .  ماست (اما در اشخاصـی که توانایی تحمل لاکتوز را ندارند، این خوراکی هم اذیت می کند )

درمان دارویی باد شکم و باد معده و نفخ معده چیست ؟

برای درکتم باد معده داروهای حاوی زغال . که در داروخانه ها هم می باشد به شما کمک می کند . این داروها با جذب گازهای درون دل و روده به درمـان نفخ معده کمک شایانی می کند . اما پیش از استفاده این داروها با پزشکتان مشـورت بنمایید . علـت ان هم اینست . که این دارو ها شانس دارد مواد ضـروری سایـر دارو ها را هـم جذب نماید. پروبیتیک ها، هـم در برخـی از اشخـاص کمک به کم شدن باد شکم می نماید. ریفاکسیمین یکـی دیگر از داروهایی می باشد که . به بهبـود نفخ معده و باد معده کمک می کند . این دارو آنتی بیوتیکـی که برای بهبـود اسهال استفاده می گـردد . تاثیری هم برروی باد شکم دارد. امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمـت از راحـت طب تقدیمتان کردیم بهره ضـروری را برده باشید. عرق نعناع هم برای از میـان بردن نفخ معده عالیست. حتی خواهید توانست نعناع تازه بخورید یا نعناع خشک را دم نمـوده و بنوشید.

در ادامه با مطالب پیشنهادی همراه ما باشید:

نحوه درمان سنگ مثانه چگونه است؟ عوامل ایجاد کننده سنگ مثانه و نشانه های آن چیست؟

جوغن کاسه سنگ یا فنجانک کاربرد و دلیل وجود جوغن چیست؟

استسقا چیست؟ روش درمان استسقا چگونه است؟

کلمات کلیدی مرتبط

 • باطل کردن جادو نفخ شکم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE