loading...

احکام ریش پروفسوری چیست؟ و نحوه گذاشتن ریش پروفسوری

احکام ریش پروفسوری چیست؟

احکام ریش پروفسوری چیست؟
احکام ریش پروفسوری چیست؟

در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد احکام ریش پروفسوری چیست؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. نحوه گذاشتن ریش پروفسوری-ریش پروفسوری بلند-تاریخچه ریش پروفسوری-ریش پروفسوری به انگلیسی-آموزش اصلاح ریش پروفسوری-انواع ریش پروفسوری-مدل ریش بزی-مدل ریش ایتالیایی

نحوه گذاشتن ریش پروفسوری-ریش پروفسوری بلند-تاریخچه ریش پروفسوری-ریش پروفسوری به انگلیسی-آموزش اصلاح ریش پروفسوری-انواع ریش پروفسوری-مدل ریش بزی-مدل ریش ایتالیایی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات ضمناً بر طبق فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای جـواب داده است که در ادامه می‌آید:

۱٫ محدوده‌ پوشش خانم‌ها و آقایان چقدر می بایست باشد؟
خانم­‌ها در نگاه نامحرم همـه بدن را می بایست بپوشانند غیر از دو موضع که واجب نمی بـاشد پوشانده گـردد اما چنان چه که آرایشی یا زیوری نداشته باشد. آن دو موضعی که واجب نمی بـاشد یکـی گردی صورت است به اندکـی که در وضو ضـروری است شسته شود، یکـی هم دست­‌ها از نوک انگشتان تا مچ. این مقدار هم اما چنان چه آرایش و زینتی داشته باشد قطعا می بایست پوشانده شود.

به دست دارا بودن انگشتر هم چنان چه ساده باشد، چشمگیر نباشد، به نظـر حضرت مـرد پوشاندنش واجب نمی بـاشد اما چنان چه ساده نمی بـاشد و چشمگیر است باید پوشانده شود.

اصل حجاب در مـورد ‌ی آقایان پوشاندن عورتین است اما چنان چه در جایی قرار می­‌گیرند که در معرض نگاه نامحرم یا در معرض نگاه شهوت‌آلود دیگران یا به‌گونه­‌ای است که طرف انگشت‌نما می­شود، می بایست به مقدار ضـروری و متعارف بدن را بپوشاند.

۲٫ آیا پوشاندن پا از نگاه نامحرم برای خانم‌ها واجب است یا خیر؟ و رأی پوشش پا برای خانم‌ها در زمان نماز چنان چه که نامحرم در آنجا نباشد چیست؟
خانم‌ها در رو به روی نامحرم می بایست پاها را بپوشانند؛ فقط دو موضع برای پوشش خانم‌ها در حضور نامحرم استثنا شده است: «گردی صورت و دست‌ها تا مچ» اما به شرط اینکه آرایش و زیوری که جلب دقت نماید و چشمگیر باشد نداشته باشند.

اما در نماز سه موضع استثنا شده که پوشاندن آن واجب نیست؛ «گردی صورت» به اندکـی که در وضو شسته می‌شود، «دست‌ها تا مچ» و «پاها تا مچ، به شرط اینکه نامحرمی نباشد».

۳٫ آقـا تا چه حد اختیار دارد همسـر خود را ملزم به پوشش و آرایش ویژه ای نماید؟ و خانـم تا چه حد می بایست به حرف شوهرش در این‌باره گوش دهد و رعایت حجاب یا رعایت نکردن آن را الزامی بداند؟
مسئله‌ی پوشش و آرایش ربطی به دستور یا نهی شوهر ندارد بلکه رأی خدا است و خانم‌ها می بایست در جاهایی که حجاب واجب است یعنی در نگاه نامحرم مراعات کنند حتی چنان چه شوهر مخالفت نماید .

بعکس در جاهایی که حجاب واجب نیست، اطاعت از امر شوهر به حجاب باز هم واجب نیست؛ مگر اینکه موردی باشد که چنان چه خانـم اطاعت نکند، اختلاف یا مشاجره به وجود می‌آید و خدای ناکرده منجر به جدایی می شود یا ترس از این باشد، در اینجا چون امر مهمی در میـان است اطاعت ضـروری می باشد.

۴٫ آیا بهره گیری از حلقه‌ ساده‌ تزویج برای خانـم زینت حساب می‌شود؟
انگشتر خانم‌ها چنان چه چشمگیر نبوده و ساده باشد -حالا فرقی نمی‌کند که مرتبط به ازدواجش بوده یا خودش ساخته کرده و یا هدیه گرفته است- پوشاندنش واجب نیست. ولی چنان چه انگشتر چشمگیر و ویـژه است می بایست از نگاه نامحرم پوشانده شود.

۵٫ بعضـی از خانم‌ها در شبکه‌های مجازی با نیت خیر و هدف ترویج حجاب اسلامی و چادر مشغول به کار می باشند و عکس‌های خود را با حجاب کامل منتشر می‌نمایند. لکن در بعضـی مسائـل همین عکس های سبب سوء بهره گیری قرار می‌گیرد؛ تکلیف چیست؟
اگر این عکس های مورد سوء بهره گیری قرار گیرد یا تحریک‌آمیز باشد یا مفسده‌ای برای خانـم داشته باشد، جایز نیست.

۶٫ آیا استفاده‌ی نوع ویژه ای از حجاب با رنگ‌های متنوع جهت جذب دیگران به مقوله‌ی حجاب جایز است؟
بهره گیری از رنگ‌های متنوع چنان چه به‌گونه‌ای باشد که سبب جلب دقت نامحرم شده به‌طوری‌که خانـم انگشت‌نما گـردد جایز نیست. درست است که بعضـی نیت خیر دارند و می‌خواهند حجاب تمیز و شیک داشته باشند و مرتب باشند و با این کار دیگران را جذب کنند تا حجاب ترویج پیدا نماید ، ولی می بایست به این نکته دقت داشته باشند طوری نشود که در نگاه دیگران حتی میـان خانم‌ها انگشت‌نما شوند؛ یا سبب جلب دقت نامحرم شوند که در این دو صورت جایز نیست. ولی چنان چه این‌گونه نمی بـاشد و حجابشان عادی است و دیگران هم جذب این حجاب می‌شوند، قطعاً اشکالی ندارد.

۷٫ رأی به تن کردن ساپورت و شلوار لی یا شلوار جین و روسری و کفش رنگی و مانتوی کوتاه در پایین چادر چیست؟
برای پوشش شرایطی ذکر شده ازجمله اینکه برجستگی‌های بدن معیـن نباشد. دربـاره ساپورت، این‌گونه است که همـه هندسه‌ بدن معیـن است؛ پس حجاب جامعی نیست ولی نسبت به نوع‌های رنگی شلوار جین و لی، چنان چه پایین چادر باشد و پیدا نباشد، رأی ویژه ای ندارد؛ به فرض اینکه پیدا هم باشد چنان چه به‌قدری چسبان نباشد که هندسه‌ بدن معیـن باشد -یعنی یک اندکـی گشاد باشد که برجستگی بدن معیـن نباشد- و اینکه رنگش به‌گونه‌ای نباشد که شخـص انگشت‌نما گـردد و به‌اصطلاح لباس شهرت نباشد، اشکالی ندارد.

۸٫ آیا به تن کردن چادر در کشورهای غربی و یا بهره گیری از پوشیه در شهرهایی که رایـج نیست، رأی لباس شهرت را پیدا می‌کند و اشکال دارد؟
اصل مراعات حجاب ضـروری است یعنی چنان چه فرد به جایی رفت که اشخـاص بی‌حجاب می باشند ، وی باید حجاب را مراعات نماید ؛ اگرچه چادر حجاب برتر و خوب است اما چنان چه در جایی به تن کردن چادر یا پوشیه برایش مفسده دارد و شانس دارد مورد تعرض قرار گیرد یا اینکه انگشت‌نما گـردد یعنی لباس شهرت حساب شود، در آنجا به خاطر وجود مفسده، بهره گیری از چادر یا پوشیه جایز نیست.

۹٫ آیا منظور از نگاه پزشک به مریض غیرهمجنس، نگاه به قسمت‌های ویـژه بدن است و یا نگاه همراه با لذت و گناه به بیمار؛ در این صورت تشخیص بوسیـله بیمار چطور خواهد بود؟
نگاه حرام -چه برای پزشک و چه برای غیرپزشک- نگاه به قسمت‌هایی از بدن خانـم است که در نگاه نامحرم می بایست بپوشاند؛ یعنی نگاه به غیر از صورت و دست‌ها، یا نگاه شهوت‌آلود به خانم؛ این به رأی اولی نگاه حرام می باشد. ولی موقعی اضطرار و ناچاری که پزشک همجنس موجود نباشد یا چنان چه هست در دسترس نمی بـاشد و شخـص ناچار است، در این صورت پزشک قسمت‌های دیگر بدن را هم به ضرورت می‌تواند برای معاینه و معالجه‌ی ضـروری نگاه نماید .

تشخیص نگاه شهوت‌آمیز هم به خود پزشک برمی‌گردد و اغلب ً تشخیصش برای مریض مساله می باشد. چنان چه خانـم می‌خواهد به پزشک رجوع نماید و می‌داند پزشک برای بهبود وی باید به جاهایی که نگاه نامحرم به آن حرام است نگاه نماید ، چنان چه که پزشک همجنس وجود داشته باشد، نمی‌تواند به پزشک غیرهمجنس رجوع نماید ولو اینکه پزشک همجنس با تأخیر حاضر می‌شود، ولی چنان چه تأخیر ممکن نمی بـاشد و چاره‌ای ندارد، این رجوع اشکال ندارد. اگرچه وظیفه‌ی پزشک هم این است که در نگاه به مقدار ضرورت اکتفا نماید .

۱۰٫ چنان چه که پزشک کارشناس همجنس و غیرهمجنس برای خانم‌ها وجود دارد ولی پزشک آقـا برای معاینه و معالجه‌ از تخصص بالاتری برخوردار است، آیا در این صورت رجوع به پزشک آقـا برای خانم‌ها جایز است؟
چنان چه که پزشک همجنس وجود دارد و می‌تواند معاینه و معالجه نماید هرچند شانس دارد پزشک غیرهمجنس تخصص بالاتری داشته باشد، رجوع به پزشک غیرهمجنس چنان چه که مستلزم لمس و نظـر حرام باشد جایز نیست.

اما چنان چه تخصص پزشک همجنس بسیار زیـر است و مطمئن می باشند که نمی‌تواند معالجه نماید ، در این صورت در واقع پزشک همجنس که بتواند این مریض را معالجه نماید وجود ندارد؛ ولی می بایست دقت داشت بهانه‌ی اینکه  پزشک غیرهمجنس تخصص بالاتری دارد و مناسـب تر عمل می‌کند، جواز ی برای رجوع به وی نیست.

۱۱٫ در شهرهای کوچک که کارشناس خانـم کم است، آیا می بایست کل شهر را بگردیم تا پزشک خانـم پیدا کنیم؟ و موقعی نبود کارشناس خانم، آیا ضـروری است به شهرهای همجوار برویم؟
به هر حال لمس بدن نامحرم حرام است و نگاه به آن قسمت‌هایی که می بایست پوشانده گـردد حرام می باشد. خانـم هم چنان چه بیمار باشد بدون جواز شرعی نمی‌تواند خودش را در معرض نگاه یا لمس حرام قرار دهد؛ مثلاً چنان چه در آن طرف شهر و یا در شهرهای همجوار، پزشک متخصصی هست و ایشان هم بیماری ش شدید نمی بـاشد و از نظـر مالی نیز برایش توانایی دارد و به‌طور معمول هزینه‌اش را دارد و توانایی رجوع هم هست، این‌چنین فردی نمی‌تواند مرتکب فعل حرام شود.

۱۲٫ گرفتن نبض و یا دیدن چشم و گوش و دهان و دندان خانم‌ها بوسیـله پزشک آقـا اشکال دارد؟
گوش ازجمله قسمت‌هایی است که خانـم می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند؛ پس چنان چه جواز ی ندارد، رجوع به پزشک غیرهمجنس جایز نمی بـاشد اما چنان چه اضطرار باشد (پزشک همجنس موجود نباشد) اشکالی ندارد.

در مـورد ‌ی معاینه‌ی دهان و دندان و چشم هم بنابر احتیاط واجب پزشک غیرهمجنس برای معاینه و معالجه نگاه نکند ولی چنان چه پزشک همجنسی وجود ندارد باز هم مثل سایـر مسائـل اشکالی ندارد.

در مـورد ‌ی گرفتن نبض هم چنان چه از روی لباس باشد یا پزشک دستکش داشته باشد و مفسده‌ای وجود نداشته باشد، اشکالی ندارد. ولی چنان چه پزشک دستکش ندارد و از روی لباس هم نمی بـاشد و بدن خانـم لمس می‌شود، این کار جایز نمی بـاشد مگر موقعی اضطرار.

۱۳٫ چه نوع پوششی از حیث رنگ، جنس و نوع برای خانم‌ها در رو به روی نامحرم اشکال دارد؟
به‌طورکلی چنان چه لباس به‌گونه‌ای باشد که شخـص را در نگاه دیگران انگشت‌نما کرده و یا جلب دقت نامحرم نماید -حتی در کیفیت به تن کردن – به تن کردن آن جایز نیست. در پوشش بیرون شرایطی برای لباس گفته‌اند: اینکه بدن را به مقدار کامل بپوشاند، بسیار نازک نبوده و بدن‌نما نباشد، از نظـر سایز طوری باشد که برجستگی‌ها و برآمدگی‌های بدن را بپوشاند، بسیار تنگ و چسبان نباشد و ضمناً این لباس مروج فرهنگ ابتذال و یا فرهنگ معاندان نباشد. یعنی خودتان استقلال داشته باشید.

۱۴٫ آیا بهره گیری از چادر براق و رنگارنگ در مساوی نامحرم اشکال دارد؟
نه، اشکالی ندارد مگر اینکه به‌گونه‌ای باشد که جلب دقت نامحرم نماید یا در میزانی است که شخـص انگشت‌نما می‌شود.

۱۵٫ در بهره گیری از لباس‌های تنگ و چسبان چه معیارهایی می بایست رعایت شود؟
به‌طورکلی لباس نبایستی به‌قدری چسبان باشد که سایز و هندسه‌ی بدن معیـن شده و یا سبب جلب دقت نامحرم یا انگشت‌نما شدن شود.

۱۶٫ آیا به تن کردن جوراب نازک برای خانم­‌ها به‌طوری‌که پا در رو به روی نامحرم معیـن باشد جایز است؟
از جمله شرایط پوشش و لباس این است که بدن­‌نما و نازک نباشد که پوست بدن پیدا باشد. پس پا می بایست از نگاه نامحرم پوشانده شود، چنان چه خانمی جوراب نازک بپوشد که پا دیده شود، حجابش کامل نمی بـاشد و جوراب می بایست در میزانی باشد که پا پیدا نباشد.

۱۷٫ خانم­‌هایی که موی بلند دارند و موی خود را در پایین روسی یا چادر در پشت سرشان می­‌بندند به‌گونه‌ای‌که یک برآمدگی پایین روسری یا چادر تهیه می­‌شود، این مسئله شرعاً چه حانـدکی دارد؟
اگر این وضع به‌گونه­‌ای باشد که جلب دقت نامحرم ­کند یا خانـم انگشت‌نما گـردد و شکل و شمایل ویژه ای پیدا نماید حرام است اما چنان چه در آن حد نباشد اشکالی ندارد.

۱۸٫ به تن کردن کفش­‌های پاشنه‌بلند برای زنان چه حانـدکی دارد؟
اگر سبب جلب دقت نامحرم گـردد یا خانـم انگشت­‌نما می‌­شود جایز نمی بـاشد اما چنان چه در آن حد نباشد اشکالی ندارد.

۱۹٫ به تن کردن تی­‌شرت­‌های کوتاه برای پسران و آقایان به‌نحوی که قسمتـی از بدن در معرض نگاه کـرد قرار می­‌گیرد چه حانـدکی دارد؟
به‌طورکلی چنان چه انسان لباسی بپوشد که مثلاً کوتاه است یا بخـشی از بدن پیدا است یا شکل و شمایل ویژه ای دارد و جلب دقت می­‌کند و شانس دارد انگشت‌نما گـردد و مردم بگویند این چه وضعیت و لباسی است، چنان چه در آن حد باشد حرام می باشد.

۲۰٫ پوشش دختر در رو به روی خواستگار چطور می بایست باشد؟
دختری که هنوز عقدش با پسری که به خواستگاری وی آمده خوانده نشده -ولو انگشتر هم آورده باشند- بنا بر رأی اولی نامحرم می باشند و حدود و ثغور شرعی در رابطه با حجاب، نگاه و حتی حرف می بایست رعایت شود، ولی یک استثنائی وجود دارد؛ وقتی که خواستگار آمده، همه‌ی صحبت­‌ها شده و موافقت صورت گرفته، تنها مانده که پسر نامزدش را خوب ببیند که آیا کاملاً مورد پسند است یا خیر؛ گفته‌اند یک نگاه به مو و اینها اشکالی ندارد آن هم احتیاط این است که لباس توری داشته باشد و از روی آن ببیند ولی این بدان معنا نمی بـاشد که روزانه خواست صبح و شب راه بیفتد دخترها را ببیند پـس راجع به شرایط حرف بکند.

۲۱٫ آیا دختربچه‌ها را پیش از رسیدن به سن بلوغ می بایست ملزم به رعایت حجاب کرد؟
بچه قبل از سن بلوغ تکلیف ندارد، ولی از نظـر تربیتی چنان چه در معرض نگاه نامحرم است، می بایست تا حدودی حجاب را رعایت نماید . این کار وظیفه‌ی والدیـن یا سرپرست بچه می باشد. ولی وقتی این کار واجب است که رعایت نکردن حجاب برای بچه مفسده­ داشته باشد یا در معرض نگاه حرام قرار گیرد یا خوف این باشد که چنان چه الان حجاب را رعایت نکند در آینده بی­‌حجاب مرتبه می­‌آید و حجاب را مراعات نمی­‌کند؛ در این صورت حجاب ضـروری است و در غیر این صورت خیر.

۲۲٫ بعضاً دیده می­­‌شود برخـی از فروشگاه­‌ها یا شرکت­‌ها برای جذب خریـدار از دختران و خانـم ها کارمند می‌خواهند نوع ویژه ای از آرایش و پوشش را داشته باشند که حدود شرعی در آن رعایت نمی­‌شود. درآمدی که شرط به دست آمدنش قبول انجام چنین چیزی باشد برای دو طرف صاحبکار و کارمند چه حانـدکی دارد؟
نه کارمند مجاز است اینجا دستور صاحبکار را اطاعت نماید و حجاب را رعایت نکند یا در رو به روی نامحرم با آرایش ظاهر شود، نه صاحبکار شرعاً مجاز است و چنین حقی دارد که چنین دستوری دهد؛ چنان چه هم دستور داد آنان نمی­‌توانند اطاعت کنند و از این رو چنان چه اطاعت کرده و حجاب را رعایت نکردند یا در رو به روی نامحرم با آرایش حاضر شدند، کار حرامی مرتکب شده‌اند. ولی درآمدشان، چنان چه کاری که انجام می­‌دهند و شغلشان خلاف نباشد و کالایی که می­‌فروشند فروش آن کالا اشکالی نداشته باشد، درآمد و مزدی که می­‌گیرند حلال می باشد. ولی اقدام وی به آرایش کردن یا اجبار کردن کارمندان به آرایش کردن، کار خلافی است و مناسب نیست که انسان درآمدی کسب نماید که در طریق آن، کار حرام مرتکب می‌شود.

۲۳٫ دختری در بیرون از منزل چادری است و حجاب کامل دارد ولی در درون منزل و در رو به روی نامحرم­‌های فامیل لباس‌هایی می­‌پوشد که حجابش کامل نمی بـاشد یا سایز بدنش معیـن می باشد. رأی این کار چیست و آیا تفاوتی میـان نامحرم­‌های فامیل و غریبه وجود دارد؟
تفاوتی میـان نامحرم­‌ها وجود ندارد و نامحرم نامحرم است؛ شانس دارد در معاشرت نکات ی وجود داشته باشد؛ مثلاً اینکه یک خانـم وقتی شوهر خواهرش به منزلشان می‌آید، با حفظ حجاب کامل، با وی سر یک سفره می­‌نشیند و غذا می­‌خورد، ولی با نامحرم غریبه سر یک سفره نمی‌نشیند. ولی اینکه آیا محرم و نامحرم درجه­‌بندی دارد و یکـی زیـادتر نامحرم است آن یکـی کمتر، خیر.

۲۴٫ پوشش خانم‌ها در رو به روی محارم غیر از همسـر چطور می بایست باشد؟
قسمت­‌های ویـژه بدن می بایست پوشیده باشد و نگاه به غیر آن قسمت‌ها اشکال ندارد. ولی برخـی وقتها همان‌جا هم رأی ثانوی مرتبه می­‌شود؛ وقتی که خانمی در معرض نگاه بد محرم خود قرار ­بگیرد یا شانس ­دهد که محرمش نگاه بد دارد یا برای وی تحریک‌آمیز باشد یا از نظـر تربیتی مشکلی وجود داشته باشد می بایست آن مواضع را هم بپوشاند.

۲۵٫ مصداق آرایش چیست؟
مصداق آرایش را می بایست عرف مشـخص نماید ؛ یعنی عموم مردم -اشخاصـی که در محل زندگـی فـرد می باشند – چنان چه کاری را آرایش بدانند و خانـم آن آرایش را داشته باشد می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند. مثلاً کرم ساده و معمولی را فردی آرایش نمی­‌گوید.

۲۶٫ منظور از عرف در بحث آرایش و زینت، عرف متشرعین است یا عرف کوچه و خیابان؟
سؤال کردند این عرف چه کسانی می باشند ؟ متدین­‌ها می باشند یا مردم عادی؟ پاسـخ این است که همه‌ی مردم می باشند ، آنهایی که آرایش را تشخیص می­‌دهند -ولو متشرع هم نباشند ولی آرایش را می‌شناسند- چنان چه بگویند این کار آرایش است، آرایش حساب شده و در غیر این صورت آرایش نیست.

۲۷٫ آرایش کردن خانـم ها و ظاهر شدن در رو به روی نامحرم چه حانـدکی دارد؟
اگر خانمی آرایش داشته باشد، می بایست آرایشش را از نگاه نامحرم بپوشاند. چنان چه او آرایش نماید به نیت اینکه نامحرم ببیند، این کار حرام است؛ چنان چه عمداً در نگاه نامحرم چهره‌ی آرایش‌شده‌اش را نپوشاند آن نیز حرام است؛ نکات ی هم که در بحث پوشش خانم‌ها استثنا شده (گردی صورت و دست­‌ها تا مچ) چنان چه است که آرایش و زینتی نداشته باشند.

۲۸٫ کاشت ناخن و مژه‌ی مصنوعی چه حانـدکی دارد و تکلیف چنین اشخاصـی نسبت به وضو و غسل چیست؟
اگر این کار در زمان نماز صورت نمی‌گیرد و فـرد می­‌داند که برداشتن مانع بعداً مساله است، خوب است این کار را نکند. ولی چنان چه این کار را انجام داده است، حال زمان نماز شده و می­‌خواهد نماز خوانده شود و به وضو یا غسل احتیاج دارد؛ در این وضعیت می بایست این مانع را برطرف نماید ، فرقی هم نمی­‌کند ناخن کاشته باشد یا مژه‌ی مصنوعی، ولو اینکه این از میـان بردن با صرف زمان یا هزینه یا کمک گرفتن از دیگران ممکن بشود، به هر حال می بایست این مانع را برطرف نماید چون وجود این مانع نمی‌گذارد آب به مژه­‌های مهـم و پوست برسد.

اما چنان چه متوجه ­شود زمان نماز دارد می­‌گذرد و فرصت برداشتن این مانع نمی بـاشد یا هزینه‌ی خیلی بالایی ضـروری است که الان این هزینه را ندارد یا برداشتنش خیلی سخت و سخت است و نتواند بردارد، آن زمان تکلیف و وظیفه عوض می­‌شود؛ به این معنا که چون مانع وجود دارد می بایست وضو و غسل جبیره انجام دهد و نمازش را بخواند.

۲۹٫ رأی بهره گیری از لوازم آرایشی و اقسام کرم­‌ها و لاک چیست و تکلیف وضو و غسل فردی که بهره گیری کرده است چیست؟
آراستگی و آرایش کردن برای خانم­ چنان چه که نخواهد در نگاه نامحرم ظاهر شود، برای شوهر یا حضور در مجلس زنانه­ که هیچ آقـا نامحرمی وجود ندارد اشکالی ندارد؛ ولی چنان چه خدای ناکرده این آرایش برای نامحرم باشد یا می­‌داند در معرض نگاه نامحرم قرار می­­‌گیرد، آرایش کردن برای نامحرم حرام می باشد.

حالا چنان چه شخص آرایش کرده باشد، تکلیفش برای وضو و غسل چیست؟ چنان چه آرایش در میزانی است که آب به پوست نمی‌رسد قطعا می بایست آن را برطرف نماید ولی چنان چه وضعیتی دارد که نمی­‌تواند آرایش را برطرف نماید ، مثلاً زمان نماز می­‌گذرد یا اینکه اینها الان برطرف نمی­­‌شود یا بسیار سخت است و یا موادی ضـروری دارد که الان در دسترس نمی بـاشد یا هزینه­‌اش را ندارد، در این وضعیت از باب ناچاری تکلیف عوض می­‌شود و با همـان وضعیت وضو می­‌گیرد یا غسل می­‌کند و رأی وضو و غسل جبیره را پیدا می‌کند.

۳۰٫ بهره گیری از عطر و ادکلن برای خانم­‌ها چه حانـدکی دارد؟
بهره گیری از عطر و ادکلن چنان چه برای شوهر یا حضور در مجلس زنانه یا در جمع  محرم‌ها باشد اشکالی ندارد ولی عطر و ادکلنی که سبب دقت نامحرم گـردد یا شانس دارد نامحرم استشمام ­کند و تحریک گـردد حرام می باشد.

۳۱٫ رأی بهره گیری از لوازم آرایشی که بعضاً ضرردار می باشند چیست؟
اگر زیان قابل دقت داشته باشند، بهره گیری از آنان حرام است؛ شانس دارد بعضـی آرایش­‌ها سوزش یا درد خلاصه ی داشته باشد ولی زیان معتنابهی نداشته باشد، که اشکالی ندارد.

به هر حال تشخیص با خود مکلف است یا به تشخیص کارشناس اعتماد کنند. شانس دارد فردی بیماری پوستی داشته باشد و بهره گیری از یک نوع لوازم آرایش برای وی ضرردار باشد نه برای اشخـاص دیگر که در این صورت بهره گیری از آن برای وی حرام می باشد.

۳۲٫ تتو کردن ابرو و سایـر اعضای بدن چه حانـدکی دارد و وظیفه‌ی مکلف نسبت به وضو و غسل چیست؟
تتو کردن چنان چه برای بدن زیان قابل توجهی داشته باشد یا عکس های مستهجن یا مطالب باطلی را بر بدن تتو کنند جایز نیست؛ ولی چنان چه برای بدن زیان ی نداشته باشد و مطالبی که نوشته شده، مطالب یا نماهای حرامی نباشد و مفسده­‌ی دیگری بر این کار مترتب نشود اصلش اشکالی ندارد؛ اگرچه مستحب و پسندیده هم نیست.

تتو کردن ضمناً نسبت به وضو و غسل -آن چیزی که هم اکنون رایج است در تتو کردن که جوهر پایین پوست می‌رود- مانع نمی بـاشد و وضو و غسل شخـص اشکالی ندارد.

اما رأی تتو کردن از جهت دیگر این است که چنان چه خانمی ابرو یا دستش را تتو کرده و آرایش حساب گـردد ولو آرایش ساده، می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند.

۳۳٫ آیا اپیلاسیون بدن جایز است؟
اپیلاسیون با لحاظ دو شرط جایز است:

اول اینکه این کار زیان ی نداشته باشد. اگرچه این برمی­‌گردد به تشخیص خود مکلف یا متخصصان؛

دوم اینکه مستلزم کار حرامی نباشد؛ یعنی نگاه یا لمس حرام در میـان نباشد.

اما چنان چه زیان داشته باشد یا مستلزم کار حرامی مثل لمس و نظـر حرام باشد جایز نیست.

۳۴٫ آیا بلند بودن ناخن خانم­‌ها جایز است؟ آیا زینت حساب می­‌شود و از نگاه نامحرم می بایست پوشانده شود؟
بلند بودن ناخن خانم­‌ها اشکال ندارد ولی به شرط اینکه غیرمتعارف نباشد که انگشت‌نما شوند؛ به هر حال چنان چه زینت حساب گـردد باید از نگاه نامحرم بپوشانند.

۳۵٫ رأی پوشش برای ابروی برداشته‌شده یا رنگ‌شده‌ی خانم­‌ها چیست؟
اگر در میزانی است که عرفاً می­‌گویند آرایش یا رنگ کرده و یا ابرو برداشته می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند، ولی چنان چه نه خلاصه است که عرفاً نمی­‌گویند آرایش کرده ، پوشاندنش واجب نیست.

۳۶٫ رأی بهره گیری از موی مصنوعی بوسیـله خانم­‌ها و نمایش دادن آن به نامحرم چیست؟
اصل بهره گیری از موی مصنوعی چنان چه مانع وضو نباشد و مفسده­ نداشته باشد اشکال ندارد ولی بنا بر احتیاط واجب می بایست از نگاه نامحرم پوشانده شود.

۳۷٫ رأی تراشیدن ریش یا قسمت­‌هایی از گونه یا ریش پروفسوری چیست؟
تراشیدن با تیغ یا وسایل و ماشین ­‌هایی که مثل آن می­‌تراشند بنا بر احتیاط جایز نمی بـاشد اما اصلاح گونه­‌ها و پایین گلو اشکالی ندارد و ریش به اصطلاح پروفسوری بنابر احتیاط جایز نیست.

۳۸٫ آیا از نظـر شرعی فرقی میـان آرایش کم و زیاد وجود دارد؟
فرقی میـان آرایش کم و زیاد نمی بـاشد چنان چه خانـم کاری کرده که عرفاً می­‌گویند آرایش کرده مثلاً ابروها یا چشم را قلم کشیده یا رژ لب زده است و رو به روی نامحرم نپوشانده است حرام می باشد. ولی چنان چه در میزانی نیست که عرفاً بگویند آرایش کرده مثلاً کرمی زده و انـدکی زیبا تر شده است پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست.

۳۹٫ بعضـی زنان پلک زیـر را با قلم سیاه می­‌کنند؛ آیا این کار برای وضو مساله ایجاد می­‌کند؟
اگر جرم داشته باشد در میزانی که روی پوست را گرفته و مانع رسیدن آب گـردد یا در میزانی است که شک دارد مانع است یا نه، می بایست برطرف نماید تا مطمئن گـردد چیزی روی پوست نمی بـاشد اما چنان چه صرفاً رنگ است و مانع جرمی نمی بـاشد اشکالی ندارد.

۴۰٫ آیا محو کردن لک­‌های پوست با کرم­‌های آرایشی و حضور با این حد از آرایش در جایی که نامحرم حضور دارد اشکال دارد؟
اگر صرفاً لک­‌های صورت را برطرف نماید یا کرمی زده و صورتش انـدکی شفاف شده است یا مثلاً کرم ضدآفتاب یا سفیدکننده زده ولی در میزانی نیست که بگویند آرایش کرده است، پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نمی بـاشد اما چنان چه بیش از این مقدار است که می­‌گویند آرایش کرده ولو آرایش کم باشد می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند.

۴۱٫ بعضـی از خانم­‌ها خط چشم و خط لب را تتو می­‌کنند. آیا پوشاندن صورت با این وضعیت از نگاه نامحرم واجب است؟
به هر حال چنان چه کاری انجام دهد که بگویند آرایش کرده می بایست از نگاه نامحرم بپوشاند.

۴۲٫ اخیرا ً رایـج شده است که بعضـی پسران و آقایان ابرو برمی­‌دارند؛ آیا این کار اشکال دارد؟
به‌طورکلی آرایش زنانه برای آقایان و آرایش آقایان ه برای خانـم ها حرام می باشد. از نظـر اسلام آن شخصیت و تشخص آقایان ه برای آقایان می بایست حفظ گـردد و آن شخصیت زنانه هم برای زنان؛ کماکان ‌که گفته‌اند لباس ویـژه خانم‌ها را آقایان نپوشند و لباس ویـژه آقایان را خانـم ها نپوشند مگر برای یک غرض عقلایی مثلاً  انجام فیلم یا نمایش.

۴۳٫ چه زینت‌­، آرایش و زیورآلاتی برای آقایان حرام است؟
آرایشی که متناسب با آقایان باشد، جلف و سبک نباشد که شخـص انگشت‌نما شود، اشکالی ندارد ولی چنان چه مثل بعضـی که موی سرشان را به‌گونه‌­ای ماشین می‌کنند که در اجتماع انگشت‌نما می­‌شوند و تمام نگاه می­‌کنند که این چه شکلی است، حرام می باشد.

از نظـر زیورآلات حسب حکم کامل استفاده‌ی طلا برای آقایان حرام است؛ حال انگشتر، حلقه یا گردنبند باشد، مرتبط به دامادی باشد یا غیر از آن، یک مرتبه بپوشد یا ده بار، کلاً طلا برای آقایان حرام است از هر نوعی که باشد؛ چه طلای سفید باشد چه طلای زرد و در نماز هم چنان چه مرد زیور طلا داشته باشد مثلاً گردنبند، حلقه، انگشتر یا… نمازش باطل می باشد.

دربـاره طلای سفید، چنان چه چیزی که طلای سفیدگفته می‌شود همـان طلای زرد است که بر اثر آمیخته کردن ماده‌ای، رنگ آن سفید شده، حرام است ولی چنان چه عنصر طلا در آن به قدری کم است که عرفاً به آن طلا نمی‌گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشکال ندارد.

مطلب مرتبط:

سحر قریشی و مادرش در اتومبیل گران قیمتشان (عکس)

ختم دعای صنمی قریش برای مطالب و حوائج مشروعه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE