loading...

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است
آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا خوانندگی خانـم ها حرام است؟/ نظـر آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم

این روزها مقوله خوانندگی خانـم ها که در بعضـی محافل و مکامل عمومی مطرح شده، واکنش‌های مختـلفی را بر انگیخته است،‌ با دقت به اینکه اجتماع ما بر حسب اصول اسلام شکل گرفته است، آیا به راستی خوانندگی خانـم ها در دایره بندگی و ایمان می‌گنجد؟!

بسیاری‌ از آوازهایی که زنان در مجلسی می‌خوانند، عده‌ای‌ را در ارتکاب‌ گناه‌ بی‌اختیار می‌کند، این ‌نوع‌ آواز‌خوانی ‌حرام‌ است، بـعد این خوانندگی‌ که‌‌ اثر تضعیف‌ کننده‌ ایمان‌ و پروای‌ از گناه‌ را داشته‌ باشد، حرام‌ است‌، به این منظور در ادامه نظـر آیت‌الله سید علـی خامنه‌ای و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در زمینه خوانندگی خانـم ها در ادامه می‌آید:

*آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای

-اگر صداى خانـم (چه به شیوه تک خوانی و یا همخوانی با خانـم ها و یا با آقایان ) به شیوه غنا نباشد و گوش دادن به صداى وی هم به نیت لذت و ریبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نشود، اشکال ندارد، چنان چه مفسده داشته باشد و یا تحریک شهوت بکند، جایز نیست.

-س: آیا جایز است مردى غناى خانـم اجنبیه را به نیت لذت بردن از حلال خود گوش نماید ؟ آیا غناى خانـم براى شوهر و بر عکس جایز است؟ و آیا این گفته درست است که شارع مقدس غنا را به دلیـل ملازمت آن با مجالس لهو و لعب و نداشتن انفکاک از آن دو حرام کرده و تحریم غنا ناشى از تحریم آن مجالس است؟

ج: گوش‌ دادن به غنا که عبارت است از ترجیع صدا به نحوى که طرب‏انگیز و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، مطلقاً حرام است، حتّى غناى خانـم براى شوهرش و بالعکس و نیت لذت بردن از همسـر ، استماع غنا را مباح نمى‏کند و حرمت غنا و مثل آن، با تعبّد به شرع ثابت شده و از احکام ثابت فقه شیعه حساب مى‏شود و دائر مدار ملاکات فرضى و آثار روانى و اجتماعى نمى‏باشد، بلکه تا زمانى که این عنوان حرام بر آن صدق نماید ، رأی آن حرمت و وجوب اجتناب به‌ طور مطلق می باشد.

*آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی

-س: شنیدن صدای آواز خانـم برای آقـا نامحرم چه حانـدکی دارد؟

ج: حرام می باشد.

-س: آیا گوش دادن به موسیقی ‌هایی که خانـم ها می‌خوانند، ولی آرام می باشند و مناسب مجالس فساد نیستند، هم اشکال دارد؟

ج: حرام می باشد.

-س: مطالعه سرود بوسیـله خانـم ها به شیوه دست جمعی همراه با آقایان چنان چه سبب مفسده نباشد، چه حکمى دارد؟

ج: اشکال دارد.

-س:به نام خدا و با با سلام آیا گوش کردن به ترانه خوانده شده بوسیـله خواننده خانـم ضمنا اگـر آن خواننده پیر باشد، جایز است و ضمناً آیا مصافحه کردن با آنان ایرادی دارد؟

ج: هر دو مورد حرام می باشد.

-س: انجام سرود بوسیـله زنان در مراسم اعیاد مذهبی چه حانـدکی دارد؟

ج: جایز نیست.

-س: آیا گوش دادن به صدای خانـم خارجی با موسیقی ملایم اشکال دارد؟

ج: گوش دادن به آواز خانـم جایز نمی بـاشد و چنان چه موسیقی مناسب مجالس لهو و فساد نباشد، جایز می باشد.

-س: بسمه تعالی می‌خواستم بپرسم که در گروه‌های کُر که صدای خانـم و آقـا با هم آمیخته است، آیا شنیدن آن حرام است؟

ج:هر گاه صدا مناسب مجالس لهو و فساد نباشد مانعی ندارد.

-س: گوش دادن به آواز خانـم نامحرم براى آقـا در صورتى که اشعار مذهبى خوانده شود و سبب مفسده هم نباشد چه حکمى دارد؟

ج: اشکال دارد.

-س: آواز مطالعه خانـم براى خانـم ها و براى شوهرش چه به شیوه غنا و چه بدون غنا چه حکمى دارد؟

ج: براى شوهرش و براى سایـر خانـم ها بدون غنا و بدون آهنگ‌هاى مناسب لهو و فساد اشکال ندارد.

-س: گفته مى‌شود: «گوش دادن به دو نوع از موسیقى شرعاً اشکال دارد: صداى خانـم و دیگرى آهنگ مطرب، یعنى آهنگى که انسان را از حالت طبیعى بیرون مى‌سازد.

الف) در زمینه مورد اول: یعنى گوش دادن آقـا به آواز خانـم مشکلى نیست، ولى آیا گوش دادن آواز خانـم براى خانـم هم حرام است؟

ب) دربـاره دوم می بایست بگویم که هیچ گونه آهنگى نمى‌تواند مرا از حالت طبیعى بیرون سازد، گوش دادن به نوار موسیقى، چه با کلام و چه بى‌کلام، چه غمگین و چه غیر غمگین، براى من چه حکمى دارد؟

ج: پاسـخ الف: ضمنا اگـر آهنگ و صدا مناسب مجالس لهو و فساد باشد، براى خانـم ها هم جایز نیست.

پاسـخ ب: معیار، اشخـاص و افـراد نیستند، بلکه کلیه آهنگ‌هاى متناسب با مجالس لهو و فساد براى تمام حرام است، خواه انسان را از حالت طبیعى بیرون ببرد یا نبرد.

-س: نظـر به ابهامات و سوال ‌هایى که در زمینه چگونگى مواجه افکار عمومى با موسیقى و آواز خانـم ها مطرح است، سؤالات زیـر تقدیم حضور مى‌شود:

۱ـ اجراى آواز زنان به شیوه تک‌خوانى و هم‌آوایى چه حکمى دارد؟

۲ـ پرداختن خانـم ها به موسیقى و آواز تا چه حد مجاز است؟

۳ـ آواز زنان به چه نحوى و در چه مکان‌هایى مجاز است؟

۴ـ آیا پخش و انتشار موسیقى و آواز زنان مجاز است؟

ج: پاسـخ ۱ تا آخر: کلیه آهنگ‌ها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است، حرام و غیر آن جایز است و فرقى در این بخـش بین مرد و خانـم نیست، ولى خوانندگى نوع مباح براى خانـم ها در صورتى جایز است که مجلس ویژه به جنس خودشان باشد، خواه دسته جمعى بخوانند یا به تنهایى.

جوانان عزیز می بایست دقت داشته باشند که سیل تهاجم فرهنگى غرب نبایستی ما را مرعوب سازد و فکر کنیم ما می بایست خود و احکام دین خود را بر فرهنگ آن‌ها تطبیق دهیم؛ چون فرهنگ غرب گام به گام جوانان را به سوى ابتذال کامل پیش مى‌برد و آن‌ها را از درون تهى مى‌سازد و به این ترتیب هر گونه مانع را که بر سر راه مطامع آن‌هاست، بر مى‌دارد.

مطلب مرتبط:

حکایت های شگفت انگیز آیت الله دستغیب

زیرخاکی چیست ؟,عکسهای بزرگترین زیرخاکی های کشف شده در ایران و جهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE