loading...

آداب زیارت امام رضا چگونه است؟

آداب زیارت امام رضا چگونه است؟

آداب زیارت امام رضا چگونه است؟
آداب زیارت امام رضا چگونه است؟

در این مطلب می خواهیم برای شما اطلاعاتی در مورد شرط بندی مسابقات فوتبال توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. طریقه خواندن نماز زیارت امام رضا-غسل زیارت امام رضا-آداب زیارت امام رضا بهجت-آداب زیارت امام رضا در مفاتیح-اذن دخول امام رضا-توصیه های علما برای زیارت امام رضا-سلام هنگام ورود به حرم امام رضا-نحوه صحیح زیارت امام رضا

طریقه خواندن نماز زیارت امام رضا-غسل زیارت امام رضا-آداب زیارت امام رضا بهجت-آداب زیارت امام رضا در مفاتیح-اذن دخول امام رضا-توصیه های علما برای زیارت امام رضا-سلام هنگام ورود به حرم امام رضا-نحوه صحیح زیارت امام رضا

۱- معرفت و معرفت امام(علیه السلام)

کسی که بر چشمه آبی وارد می شود ، به حد ظرفی که به همراه دارد، از آن چشمه بهره می گیرد و زائری که به زیارت امام می آید به حد معرفت و معرفتی که دارد، از زیارت خویش سود می برد. بـعد پیش از هر چیز ، سطح معرفت و آگاهی خود را در مـورد امام بالا ببریم و پیش از داخل به میهمانی، مالـک خانه، ویژگیها اخلاقی و رفتاری وی و نیز انتظارات و خواسته های وی را بشناسیم.

۲- طهارت روحی

یکـی از بزرگترین خصوصیات ی اهل بیت (علیه السلام) طهارت و پاکی آنان از هر گناه و کاستی هست و دوست دارند که میهمانان آنان نیز ازگناه پاکیزه باشند. مناسب هست که زائر امام، پیش از داخل به حرم ، بیشترین کوشش خود را برای کسب طهارت و پاکیزگی روحی انجام دهد. بعضـی آلودگی های انسان مرتبط به سستی در انجام واجبات، سهل انگاری در نماز و روزه و ارتکاب بعضـی محرّمات هست که می بایست به درگاه خدا توبه نمـود و به راستی تصمیم گرفت که قبلی را جبران کرده ، در آینده به گناه و آلودگی نزدیک نشود.
بخشی دیگر از آلودگی های انسان مرتبط به نادیده گرفتن حقوق دیگران ، بی احترامی به پدر و مادر، ضایع ساختن حق برادر و خواهر، قطع رابطه با خویشاوندان و تصرّف در اموال یتیمان وکودکان و بی اعتنایی به حقوق همسـر و فرزندان و…است که توبه از این گونه گناهان – علاوه بر ندامت قلبی و باطنی- به این هست که آن حقوق ضایع شده را در عمل جبران نماید وتصمیم دریافت کند رضایت صاحبان حق را به دست آورد.

۳- طهارت جسمی

لباس و بدن پاکیزه، از آداب اعمال عبادی هست و چون حرم امامان مکانی هست که برای عبادت و بندگی خدا مهّیا شده هست و محضر امام، محضر ولی خداست، می بایست نهایت پاکی و طهارت را رعایت نمـود و علاوه بر آن، پیش از داخل به حرم (غسل زیارت) نمـود و وضو گرفت.
«غسل» به نیّت پاکی از تمام آلودگی ها یی که نیاز به غسل داشته هست و شانس دارد آن را فراموش کرده باشد و نیز به نیت آمادگی برای زیارت امام و نیایش به درگاه الهی.

۴- آمادگی روحی و عاطفی

علاوه بر طهارت جسمی و معنوی، بعضـی از اعمال، زمینه روحی زائر را برای زیارت آماده می سازد، از آن جمله هست کمک به نیازمندان و یاری رساندن به دیگر زائرین. یکـی از راه های تهیه آمادگی روحی و معنوی برای کسانی که به شیوه گروهی و کاروانی به زیارت می آیند، یاری رساندن به همیاران و فراهم آوردن زمینه آسایش و زیارت برای آنان می باشد.
در حالات امام خمینی (ره) نوشته اند که وقتی در دوره جوانی همراه دوست ها خود به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) مشرف شده بودند، وقتی تمام با هم به زیارت میرفت ند، امام زودتر از دیگران به اتاق محل سکونت باز می گشت، اتاق را تمیز می نمـود و امکانات پذیرایی را فراهم می آورد تا وقتی همراهرن از راه می رسند، با خـوردن چای و استراحت، خستگی از تن آنان بیرون رود. خدمت به زائرین و دوست ها حضرت رضا (علیه السلام) به معنای خدمت به خود آن حضرت هست و راه خوبی برای جلب دقت و عنایت ویـژه آن حضرت می باشد.

۵- زیارت و با سلام و ارادت

حساس ترین وهله زیارت، این وهله هست که زائر پـس از رعایت آداب زیارت و کسب طهارت ظاهری و باطنی، با نیتی خالص و به هدف اطاعت از خداوند، به اظهار موّدت و دوستی با اهل بیت پرداخته و در مساوی ضریح آن بزرگوار با ادب و احترام ایستاده یا زانو زده می باشد.
دعا، هم خواهـد توانست به فارسی باشد و هم به عربی و برترین دعا، دعاهایی هست که از امامان معصوم (علیه السلام) و بزرگان حکایت شده اشت، مثل زیارت « امین الله » یا « زیارت جامه کبیره» و یا « زیارت ویژه حضرت رضا (علیه السلام) ».

۶- نماز به درگاه الهی

بعد از قرائت دعا و زیارت امام (علیه السلام) ، دو رکعت نماز شبیه نماز صبح توصیه شده می باشد. نماز، فقط برای عبادت خداوند متعال و تقرب به سوی اوست، امّا ثواب آن به پیشگاه امام (علیه السلام) هدیه می گردد.

۷- دعا و نیایش به پیشگاه پروردگار

در روایات چنین آمده هست که دعا و راز و نیاز با خداوند متعال و در خواست حاجت های خود از پیشگاه پروردگار ، مغز و روح عبادت می باشد. پـس از زیارت و نماز،فضای ذهنی زائر برای تقاضـای حاجت های خود از خداوند متعال کاملاً آماده می باشد.
در محضر امام و فضای معنوی حرم و پـس از آمادگی های روحی و معنوی، می بایست دست ها را به سوی آسمان _ محل نزول رحمت الهی _ بلند نمـود و به گونه ای که برای دیگران مزاحمت تهیه نشود، می بایست یکایک تقاضـای های خود را به ساحت خدای یگانه و امام معصوم (علیه السلام) ارائـه داشت؛ چرا که زمینه برای نزول لطف و رحمت الهی در چنین فضای ملکوتی آماده و مهیّا می باشد.

۸- پیمان صداقت و بندگی به درگاه خدا

از جمله عواملی که خواهـد توانست در استجابت دعاهای زائر اثر بخش باشد، این هست که در محضر امام (علیه السلام) با خدا عهد و پیمان ببندد که واجباتش را انجام دهد و از گناهان دوری نماید، حقوق دیگران را ادا نماید و برای فرج و ظهور امام وقـت (عج) و نیز موفقـیت مسلمانان در همه عالم دعا نماید .
هر زائری، خود ، می داند که در حوزه ای از زمینه های دینی کمبود دارد ، مثلاً یکـی در اقامه نماز کوتاهی کرده است، دیگری دربـاره روزه و سومی در حوزه حجاب و عفاف و چهارمی در مـورد حق پدر، مادر، همسـر ، فرزند و … .

۹-دعا برای ظهور حضرت مهدی(عج)

انسان های صالح، همیشه از ظلم و فساد و گناهی که در اجتماع بشری جریـان دارد ، ناراحت می باشند و می دانند که برترین کسی که خواهـد توانست بشر را از این ظلم و فساد گسترده نجات بخشد، امام وقـت (عج) هست و به این علـت در دعاهای خود برای ظهور آن حضرت دعا می کنند و منتظر ظهور آن بزرگوار می باشند.

مطلب مرتبط:
علائم و نشانه های طلسم,چگونه میتوان فهمید که انسان طلسم شده

ذکر و دعا برای برآورده شدن حاجت,بهترین دعا و ذکرها برای گرفتن حاجت و گشایش بخت و رفع مشکلات

کلمات کلیدی مرتبط

  • نحوه صحیح زیارت امام رضا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CLOSE
CLOSE